کلینیک قلب
دکتر تپش

درد قفسه سینه سمت چپ هنگام تنفس

بروز درد قفسه سینه سمت چپ هنگام تنفس می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، باید تحت پیگیری قرار گیرند. برخی علل بروز درد در قفسه سینه می‌توانند بسیار جزئی باشند، برخی از این علل خطر چندانی نداشته اما برخی دیگر می‌توانند تهدید کننده زندگی باشند. عللی چون حمله قلبی، میوکاردیت و پریکاردیت، پارگی آئورت و آمبولی ریوی از جمله تهدیدآمیزترین دلایل بروز درد هنگام نفس کشیدن در سمت چپ هستند که باید فوراً به پزشک مراجعه کرد. چنانچه درد قفسه سینه با عواملی چون تنگی نفس، سابقه حمله و یا مشکلات قلبی و یا احساس سنگینی در قلب همراه باشد، به دلیل بالا رفتن اختلالات مرتبط با قلب و عروق فرد باید فوراً به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نماید. مرکز فوق تخصصی ما با سابقه سالیان متمادی در حوزه مشکلات قلبی و عروقی آماده کمک به کلیه عزیزان است.

درد قفسه سینه سمت چپ هنگام تنفس

پیشنهاد ما به شما مرکز تخصصی قلب و عروق دکتر تپش است. مرکز تخصصی ما با داشتن کادری مجرب، پیش از ملاقات با پزشک شما را با بیماری  آشنا کرده و در مورد شیوه های درمان بیماری به شما مشاوره می دهد. این مرکز تخصصی دارای بهترین متخصصان قلب و عروق می باشد که در یک مجموعه گرد هم آمده اند. پس می توانید با خیال راحت به این مرکز مراجعه کنید و از خدمات آن بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی بیشتر با خدمات مرکز تخصصی قلب دکتر تپش می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

اصلی‌ترین دلایل و علت درد قفسه سينه سمت چپ هنگام نفس کشیدن کدامند؟

درد قفسه سینه در حین تنفس از آن زمره دردهایی است که می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. عموماً دردهای مرتبط با قفسه سینه بنا به دلایلی گوناگونی از جمله اضطراب، حملات پنیک، سوزش و رفلاکس معده یا بیماری سندرم روده تحریک پذیر بروز می‌کنند. چنانچه درد ناگهانی قفسه سینه به دلایلی همچون مصرف یک ماده دارویی یا خوراکی خاص و یا صدمات جسمی و روحی بروز نکرده باشد، باید فوراً مورد بررسی قرار گیرد. به ویژه اگر بروز چنین دردی ناگهانی، تیز و مدام بوده و با بی حسی همراه باشد، نیازمند پیگیری فوری است. در ادامه سعی کردیم به برخی از اصلی‌ترین علل بروز درد قفسه سینه سمت چپ هنگام تنفس اشاره کنیم. در کل دردهای قفسه سینه به سه دسته بندی علل کم خطر، علل با خطر متوسط و علل تهدید کننده و ریسکی اشاره کرد.

حمله قلبی

یکی از علل تهدید کننده درد سمت چپ قفسه سینه بروز حملات قلبی است. در چنین شرایطی جریان خون و خون رسانی به بخشی از قلب قطع می‌شود و حمله قلبی روی می‌دهد این عارضه معمولاً با علائمی از جمله درد قفسه سینه سمت چپ، تنگی نفس، حالت تهوع، تعریق و احساس ناخوشایند بروز می‌کند. علائم این عارضه می‌تواند کاملاً متغیر بوده و در بعضی موارد به قدری خفیف باشد که حتی احتمال نادیده گرفته شدن آن وجود دارد!چنانچه درد به کمر، گردن، فک، شانه‌ها و یک یا هر دو بازو فشار آورده و به آنها نیز سرایت کند می‌توان آن را به حمله قلبی نسبت داد.

چنانچه درد هنگام نفس کشیدن در سمت چپ را تجربه می‌کنید که هرگز آن را تجربه نکرده‌اید، و این درد با تنگی نفس یا انتشار درد به بازو، کمر یا فک همراه است فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

 • میوکاردیت

یکی دیگر از علل بروز تیر کشیدن قفسه سينه سمت چپ هنگام تنفس می‌توان به التهاب خود عضله قلب اشاره کرد. از جمله علائم شایع این بیماری می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • خستگی مفرط
 • تب
 • دردهای عضلانی و مفاصل
 • تنفس مداوم و سریع
 • درد در قفسه سینه سمت چپ و راست
 • ادرار کم
 • غش و ضعف

تشخیص این بیماری صرفاً بواسطه پرتو نگاری قفسه سینه امکان پذیر است.

 • پری کاردیت

به التهاب غشای پوشاننده قلب موسوم به پری کاردیوم گویند که عوامل بسیاری از جمله عفونت‌ها، سرطان ریه و پستان، بیماری‌های خود ایمنی از جمله لوپوس و بیماری‌های کلیوی منجر به بروز آن می‌شود. درد قفسه سينه سمت چپ هنگام نفس کشیدن در این بیماری تشدید می‌گردد. از علائم بیماری پریکاردیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دردهای شدید در قفسه سینه سمت چپ
 • درد  یک یا هر دو شانه
 • تشدید درد در حین تنفس عمیق و خوابیدن به پشت
 • حس گرما، عرق، تب، سردرد و تنگی نفس
 • آمبولی ریوی

یکی دیگر از علل تهدیدآمیز بروز درد قفسه سینه حین تنفس آمبولی ریوی است. این عارضه بواسطه انسداد یکی از رگ‌های ریه بواسطه یک لخته خون در مسیر یکی از سرخرگ‌ها و ممانعت از خون‌رسانی به بافت ریه رخ می‌دهد. این مسئله ممکن است به دلیل جراحی یا مشکلات قلبی بروز کند.

علائمی که شما را نیازمند مراجعه به اورژانس نشان می‌دهد شامل:

 • تنگی نفس
 • سرفه و خلط خونین
 • درد شدید و رو به وخامت قفسه سینه حین تنفس و سرفه

از جمله روش‌های معمول درمان این معضل می‌توان به برداشتن لخته خون بواسطه جراحی و مصرف داروهای رقیق کننده برای پیشگیری از بروز مجدد آن اشاره کرد.

 • سرطان ریه

سرطان ریه از دیگر علل بروز درد قفسه سینه است که با علائمی از جمله موارد ذیل همراه است:

 • سرفه‌های ماندگار و مداوم
 • نداشتن و یا کمبود اشتها
 • اختلال در تنفس
 • خس خس سینه
 • خستگی
 • درد قفسه سینه
 • پنومونی

پنومونی یک عفونت ناشی از باکتری، قارچ یا ویروس است که قادر است ریه‌ها را با هوا یا عفونت پر ‌کند. یکی از علائم این بیماری احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه است.

درد قفسه سینه در بیماری پنومونی احتمالاً در زمان تنفس یا سرفه آغاز شود. سایر علائم مرتبط با این بیماری شامل سرفه، تب و لرز، تنگی نفس، حالت تهوع و استفراغ، خستگی است.

از همین رو می‌توان گفت یکی دیگر از علل بروز درد سمت چپ قفسه سينه هنگام تنفس پنومونی است. علائم فوق الذکرطبق عامل ایجاد کننده عفونت متفاوت خواهد بود. این عارضه می‌تواند بسیارشدید باشد، از همین رو بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 • پلورزی

پلورزی یا التهاب ریه زمانی روی می‌دهد که پوشش قفسه سینه و نواحی اطراف ریه تحریک و ملتهب گردد. از عواملی که می‌تواند به ایجاد بیماری پلورزی کمک کند می‌توان به عفونت‌ها، برخی دارو‌های خاص و بیماری‌های خود ایمنی اشاره کرد.

درد ناشی از پلورزی بسیار شدید است. و این درد به هنگام تنفس در قفسه سینه بد‌تر می‌شود. از دیگر علائم این بیماری می‌توان به تنگی نفس، تب، سرفه و درد شانه یا کمر اشاره کرد.

چه عواملی منجر به تشدید درد در قفسه سینه می شوند؟

برخی امور می‌توانند منجر به تشدید و زمینه سازی درد قفسه سینه به هر علتی شوند. از جمله این موارد تشدید کننده درد می‌توان به گزینه‌هایی از جمله سیگار و قلیان کشیدن یا قرار گیری در معرض دود آنها، مصرف غذاهای مسموم، داشتن استرس و اضطراب، شرایط روحی بد، قرارگیری در معرض آب و هوای آلوده و حتی رعایت رژیم غذایی نادرست بدون فعالیت ورزشی اشاره کرد.

زمان مراجعه به پزشک متخصص

درد قفسه سینه در صورت همراهی با موارد ذیل نیازمند مراجعه فوری به پزشک متخصص خواهد بود؛ چرا که ممکن است باعث بروز مشکلات جدی‌تری باشد.

 • چنانچه درد قفسه سینه با احساس سنگینی و درد قلب همراه باشد
 • چنانچه درد قفسه سینه با تنگی نفس همراه باشد
 • چنانچه فردی سابقه حمله قلبی یا مشکلات قلبی داشته باشد

تشخیص علل درد قفسه سینه سمت چپ هنگام تنفس

بسته به علائم فرد، آزمایشات مختلفی وجود دارد که پزشک ممکن است آنها را توصیه کند. این موارد شامل:

 1. عکسبرداری اشعه ایکس از قفسه سینه: عکسبرداری اشعه ایکس از قفسه سینه در صورت نشان دادن وجود مشکل می‌تواند مفید باشد، با این حال جواب منفی عکسبرداری اشعه ایکس نمی‌تواند بسیاری از دلایل احتمالی درد قفسه سینه را رد کند. به عنوان مثال، عکسبرداری اشعه ایکس قفسه سینه در 25٪ افراد مبتلا به سرطان ریه منفی است.
 2. توموگرافی کامپیوتری: (CT) در این نوع از عکسبرداری اشعه ایکس بواسطه چندین تصویر “برش‌هایی” از اندام‌های داخلی یا اعضای بدن را ایجاد می‌کند.
 3. آم آر آی: (MRI) تصویربرداری با MRI از بافت نرم روش بهتری خواهد بود.
 4.  CTآنژیوگرافی: این روش برای بررسی اختلالات قلبی استفاده می‌شود.
 5. الکتروکاردیوگرام: (EKG) برای بررسی ناهنجاری‌های مرتبط با ریتم قلب استفاده می‌شود.
 6. اکوکاردیوگرام: این روش یک نوع آزمایش اولتراسوند از قلب محسوب می‌شود.
 7. توراسنتزیس: از این روش برای استخراج مایعات از حفره پلور با سوزن و سرنگ استفاده می‌شود.
 8. برونکوسکوپی: در این روش یک لوله انعطاف‌پذیر از طریق دهان وارد شده و از مجاری بزرگ تنفسی ریه‌ها (برونش ها) رد می‌شود.
 9. توراکوسکوپی: برای به تصویر کشیدن مستقیم ریه (معمولاً برای تشخیص سرطان ریه) اسکوپی را به داخل حفره سینه می‌فرستند.
 10. نمونه‌برداری از بافت ریه: نمونه‌ای از بافت گرفته شده و توسط پاتولوژیست مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 11. اکسی متری: این روش میزان اکسیژن خون را اندازه گیری می‌کند.
 12. آزمایش خون: شامل میزان رسوب گلبول‌های قرمز (ESR) و پروتئین فعال C هستند که هر دو التهاب عمومی را تشخیص می‌دهند.
 13. آزمایشات عملکرد ریوی: این آزمایش ظرفیت و عملکرد ریه را اندازه گیری می‌کند.
 14. تست D-dimer: برای تشخیص لخته‌های خون (آمبولی ریوی) استفاده می‌شود.

درمان درد قفسه سینه سمت چپ هنگام تنفس چگونه انجام می‌شود؟

گزینه‌های درمانی مرتبط با درد زير قفسه سينه سمت چپ هنگام تنفس به علل خاص خود بستگی دارد. نتیجه درمان این علل نیز به شدت بیماری زمینه‌ای مرتبط است. همانند هر بیماری، تشخیص زودرس معمولاً با موفقیت بیشتر در درمان همراه است.

و کلام آخر

درد قفسه چپ سینه در حین تنفس می‌تواند به معنای یک مشکل جدی و یا معضلی نسبتاً خفیف و به راحتی قابل درمان باشد. به همین ترتیب، حائز اهمیت است که نه درد را نادیده بگیرید و نه آن را با داروی ضد درد بپوشانید. در انتها باید گفت، هرگز نمی‌توان درد هنگام تنفس را طبیعی قلمداد کرد. در صورت همراهی درد با علائمی چون تنگی نفس، احساس فشار در قلب و سابقه بیماری قلبی، عدم درمان عوارض جدی به دنبال خواهد داشت. مجموعه فوق تخصصی ما بر آن است با گردآوری جمعی از متخصین حاذق در حوزه قلب و عروق به کلیه عزیزانی که نگران سلامتی خود هستند خدمات ارائه نماید.

در این راستا پیشنهاد ما به شما مرکز تخصصی قلب و عروق دکتر تپش است. مرکز تخصصی ما با داشتن کادری مجرب، پیش از ملاقات با پزشک شما را با بیماری  آشنا کرده و در مورد شیوه های درمان بیماری به شما مشاوره می دهد. این مرکز تخصصی دارای بهترین متخصصان قلب و عروق می باشد که در یک مجموعه گرد هم آمده اند. پس می توانید با خیال راحت به این مرکز مراجعه کنید و از خدمات آن بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی بیشتر با خدمات مرکز تخصصی قلب دکتر تپش می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس