کلینیک قلب
دکتر تپش

درد وسط قفسه سینه

درد وسط قفسه سینه

یافتن علت درد وسط قفسه سینه می تواند به شما در درمان زود هنگام آن کمک زیادی بکند.آیا تاکنون احساس درد قفسه سينه وسط داشته اید و علت آن را حمله قلبی حدس زده اید؟ باید در نظر داشته باشید که  علت این عارضه علاوه بر مشکلات قلبی که در این مقاله به آن میپردازیم،میتواند ناشی از وجود مشکلاتی همچون: علل گوارشی،علل تنفسی و ریه،علل استخوان و دیسک، عفونت های قفسه صدری،لوزالمعده و پانکراس و درآخر بیماری های کبدی باشد. ما در این مقاله به بررسی 5 واقعیت در مورد درد وسط قفسه سینه مرتبط با مشکلات قلبی می پردازیم.

23 علت درد قفسه سینه سمت چپ

5 واقعیت در مورد درد  وسط قفسه سینه

حقیقت این است که تشخیص علت درد در قفسه سينه وسط آسان نیست و به راحتی نمی توانید بفهمید چه چیزی پشت درد وسط قفسه سینه شماست . آیا  علت آن تهدیدکننده زندگی است یا فقط مزاحمت است. به همین دلیل در صورت ابتدا به این عارضه و باتوجه به اهمیت قلب در زندگی پیشنهاد ما مراجعه به بهترین متخصص قلب و عروق می باشد اما در این قسمت 5 واقعیت در مورد درد وسط سینه که دانستن انها خالی از لطف نیست را بیان می کنیم.

1. ممکن است آنژین باشد ، نه حمله قلبی

بهترین پزشک قلب و عروق ممکن است هنگام صحبت در مورد درد وسط قفسه سینه از کلمه “آنژین” یا “آنژین صدری” استفاده کند. در واقع ، آنژین ، اصطلاح پزشکی برای درد قفسه سینه ، فشار یا سفتی است – اما با حمله قلبی یکسان نیست.

حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از قلب ناگهان و کاملاً  توسط یک لخته خون قطع شود. اما آنژین در شرایطی رخ می دهد که مقدار خونی که به عضله قلب می رسد نمی تواند نیاز قلب به خون را برآورده کند.

هنگامی که تقاضای قلب برای جریان خون (در اثر واردن شدن فشار یا فشار روحی) افزایش یابد ، ممکن است آن فرد علائم آنژین از جمله فشار ، سوزش ، سفتی یا احساس درد وسط سینه را تجربه کند.

کارشناسان بهداشت و بهترین متخصصین قلب ، آنژین را در دو دسته طبقه بندی می کنند: آنژین پایدار و آنژین ناپایدار. آنژین پایدار در طول فعالیت یا استرس عاطفی رخ می دهد ، در حالی که آنژین ناپایدار به طور معمول در هنگام استراحت اتفاق می افتد.

اگر به آنژین مبتلا هستید ، به این معنی است که شما دچار بیماری عروق کرونر هستید ، اما لزوماً به معنای حمله قلبی نیست.برای آگاهی بیشتر از بیماری عروق کرونر بر روی آن کلیک کنید.

 درد وسط قفسه سینه

بنابراین چگونه می توانید بگویید که این عارضه آنژین است یا حمله قلبی؟

در اینجا چندین تفاوت مهم وجود دارد که با مقایسه آنها می توانید متوجه شوید که علت درد قفسه سینه وسط چیست:

آنژین

 • باعث آسیب دائمی در عضله قلب نمی شود.
 • در اثر فشار جسمی ، هیجان یا استرس عاطفی به وجود آمده است. علائم ممکن است برای هفته ها ، ماه ها یا حتی سال ها بروز پیدا کند و خاموش شود ، اما دوره ها کوتاه مدت هستند و با استراحت می توانند برطرف شوند.
 • بیشتر با سوزش یا فشار خفیف همراه است.

حمله قلبی

 • می تواند باعث آسیب دائمی در عضله قلب شود.
 • معمولاً بطور ناگهانی آغاز می شود و با استراحت تسکین نمی یابد و معمولاً با علائم دیگری همراه است.
 • به طور معمول به عنوان درد شدید “خرد کننده” وسط قفسه سینه توصیف می شود (اگرچه برخی از افراد اصلاً درد وسط سینه ندارند).

2. انواع شرایط قلب می تواند باعث درد وسط قفسه سینه شود

درد وسط قفسه سینه

 وجود انواع شرایط قلب می تواند باعث درد وسط سینه شود. در این قسمت برخی دیگر از شرایط قلبی است که می تواند باعث درد وسط قفسه سینه شود:

 • پریکاردیت

پریکاردیت التهاب یا عفونت در اطراف قلب است. این حالت می تواند باعث درد وسط سینه مشابه آنژین شود و همچنین باعث ایجاد درد شدید و مداوم در امتداد عضله گردن و شانه شود که ممکن است هنگام نفس کشیدن ، بلع مواد غذایی و یا دراز کشیدن روی پشت شما بدتر شود.این یک پاسخی دیگر به سوال علت درد وسط قفسه سينه چيست؟ می باشد.

 • میوکاردیت

 پاسخی دیگر به سوال علت درد وسط قفسه سينه چيست؟ میوکاردیت التهاب عضله قلب است که اغلب با درد  وسط قفسه سینه، تب ، خستگی و مشکل در تنفس همراه است.

پرولاپس دریچه میترال وضعیتی است که دریچه میترال قلب به درستی بسته نمی شود. این یک پاسخی دیگر به سوال علت درد وسط قفسه سينه چيست؟ می باشد. شما می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر مقاله ی افتادگی دریچه میترال را مطالعه نمایید.

بیماری عروق کرونر نوعی بیماری است که بر روی دیواره های عروق قلب تأثیر می گذارد. این بیماری همچنین در زنان شایع تر است.بروز این عارضه منجر به درد وسط سینه میشود.

همچنین شما می توانید به منظور دریافت نوبت از لینک های ارتباطی موجود در سایت استفاده نمایید.

3. درد وسط قفسه سینه ممکن است ناشی از قلب شما نباشد

در حالی که درد زير قفسه سينه وسط یکی از ویژگیهای بارز مشکلات قلبی است ، لازم به ذکر است که هر اندام یا بافتی در سینه شما – از جمله ریه ها ، مری ، ماهیچه ها ، تاندون ها ، دنده ها و اعصاب – می تواند منبع درد قفسه سینه باشد و پاسخی دیگر برای سوال علت درد وسط قفسه سينه چيست؟ می باشد.

درد وسط قفسه سینه

درد همچنین می تواند از گردن ، شکم و پشت به وسط سینه تابیده شود ، و این فکر غلط را در شما ایجاد  کند که درد وسط سینه از قلب شما سرچشمه می گیرد. در واقع ، تقریباً در 25 درصد از افراد  جهان که درد وسط سینه را تجربه می کنند ، علت آن مربوط به قسمت هایی از بدن غیر از قلب است ، از جمله موارد زیر:

 • بیماری  دستگاه گوارش (زخم معده ، گاستریت ، سوزش قلب ، بیماری ریفلاکس معده و گوارش)
 • شرایط ریه ها (لخته شدن خون ، ذات الریه و پلور ،  تورم اطراف ریه)
 • حملات ترس
 • مشکل در عضلات یا تاندونهای عضلانی یا تاندونی در ناحیه قفسه سینه
 • آسم
 • زونا

4.برخی از مبتلایان به سکته قلبی به هیچ وجه درد وسط قفسه سینه را تجربه نمی کنند

در حالی که درد قفسه سینه علامتی است که معمولاً با حمله قلبی همراه است ، اما هرکسی که دچار حمله قلبی می شود ،ممکن است به احساس درد در قفسه سينه وسط مبتلا نشود.

به عنوان مثال ، زنان نسبت به مردان علائم حمله قلبی متفاوتی دارند. اغلب زنان در هنگام وقوع حمله قلبی درد استخوان قفسه سينه وسط را ندارند. آنها بیشتر دچار سرگیجه ، حالت تهوع یا خستگی می شوند و ممکن است درد وسط سینه هم داشته باشند.

درد وسط قفسه سینه

دیابتی ها همچنین ممکن است دردهای زیاد در قفسه سینه را تجربه نکنند ، زیرا این افراد پاسخ های عصبی یکسانی را با غیر دیابتی ها ندارند. در هنگام حمله قلبی ، ممکن است یک فرد مبتلا به دیابت احساس ضعف یا سرگیجه کند ، سخت نفس بکشد و یا احساس خوبی نداشته باشد.

بیماران مسن نیز احتمالاً درد وسط قفسه سينه را تجربه نخواهند کرد. برخی از محققان معتقدند ، افرادی که تحمل درد بالایی دارند ، کمتر ممکن است علائم حمله قلبی را تشخیص دهند.

5. مراجعه به پزشک قلب خوب

اگر فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید ، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید. زمان یک اصل بسیار اساسی در این مورد می باشد. اگر نگران درد زیر قفسه وسط هستید و یا اینکه درد مداوم در قفسه سینه در کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته ، شما میبایست در اولین قدم به بهترین متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید و با او مشورت کنید. دکتر قلب خوب آزمایشاتی را برای مشخص شدن منبع درد شما انجام می دهد و به شما کمک می کند تا درد وسط سینه شما تسکین پیدا کند و به طور بالقوه از بروز مشکلات جدی جلوگیری شود.

 در صورت مراجعه به بهترین متخصص قلب و عروق معمولاً سؤالات زیر توسط پزشک قلب خوب مطرح می شود:

 • چه زمانی برای اولین بار ناراحتی را تجربه کردید؟ آیا این درد بدتر یا بهتر نشده است؟
 • آیا علائم دیگری مانند سرگیجه یا استفراغ دارید؟
 • آیا چیزی وجود دارد که ناراحتی و درد وسط سینه شما را کاهش یا افزایش دهد؟
 • آیا سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید؟
 • آیا شما کلسترول بالایی دارید و یا به دیابت مبتلا هستید؟
 • به طور مرتب چه داروها یا مکمل هایی مصرف می کنید؟

سؤالاتی که شما باید از دکتر قلب خوب بپرسید:

 • فکر می کنید چه چیزی باعث ناراحتی من می شود؟ آیا ممکن است دلایل دیگری جز مشکلا قلبی وجود داشته باشد؟
 • علت درد وسط قفسه سينه چيست؟
 • آیا به آزمایش نیاز دارم؟
 • گزینه های درمانی من چیست و آیا خطراتی مربوط به این درمان ها وجود دارد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس