کلینیک قلب
دکتر تپش

اب سرد برای واریس

اب سرد برای واریس، جلوگیری از سکته قلبی

به تجربه از دیرباز قرار دادن پاها در آب سرد یا ماساژ با کیسه یخ می‌توانست درد و ناراحتی و سنگینی ناشی از واریس را تسکین دهد. امروزه نیز در طب مدرن آب درمانی تایید شده است و اب سرد برای واریس می‌تواند بسیار مفید باشد.

استفاده از سرما برای درمان واریس پا خفیف تا متوسط می‌تواند در تسکین درد و علائم و ناراحتی شما بسیار موثر باشد ولی نمی‌تواند به طور قطعی واریس‌ها را برطرف کرده و از بین ببرد. در این مقاله قصد داریم نظر متخصصین در این زمینه را با شما در میان بگذاریم.

اب سرد برای واریس

آیا اب سرد برای واریس کاربرد دارد؟

محرک آب سرد منجر به انقباض عروق یا باریک شدن رگ‌های خونی در پوست می‌شود؛ درنتیجه جریان خون در زیر پوست کاهش می‌یابد. به‌علاوه از دیگر کاربردهای اب سرد برای واریس این است که از تورم ناشی از وریدهای واریسی می‌کاهد. تحریک توسط آب سرد می‌تواند یک درمان مؤثر برای مشکلات عروقی زیر پوست مانند رگ‌های واریسی باشد.

پس از مدت کوتاهی که بدن فرد در آب سرد قرار بگیرد، جریان خونش افزایش می‌یابد و احساس گرمای دلپذیری می‌کند. مزایای آب سرد برای بدن عبارت‌اند از:

 • بهبود گردش خون کلی برای کمک به کاهش سردی مداوم دست‌ها یا پاها.
 • بهبود طولانی‌مدت گردش خون به دلیل قرارگرفتن در معرض آب سرد.
 • این روش می‌تواند سیستم ایمنی بدن و نیز تخلیه لنفاوی را تقویت کند؛ بنابراین دفع مواد زائد از بدن، بهتر صورت می‌گیرد.
 • دریافت مواد مغذی برای رشد و تراکم سلولی با این روش بهبود می‌یابد.
 • استفاده از آب بسیار سرد روی پاها به مدت 20 ثانیه پس از دوش گرفتن معمولی، به میزان قابل‌توجهی دفعات سرماخوردگی را کاهش می‌دهد.
 • تحریک آب سرد به ترشح هورمون‌های استرس مانند آدرنالین کمک می‌کند.
 • از طریق برنامه‌های مکرر استفاده از آب سرد، بدن با محرک استرس سازگار می‌شود. این به این معنی است که آدرنالین کمتری در شرایط استرس‌زا ترشح می‌شود.

فواید اب سرد برای واریس چیست؟

هنگام حمام کردن، سعی کنید آب سرد را به آب گرم ترجیح دهید؛ چراکه فواید اب سرد برای واریس می‌تواند به کوچک شدن رگ‌های خونی و به‌حداقل‌رساندن تورم کمک کند. از طرف دیگر گرما می‌تواند اثر معکوس بر روی رگ‌های شما داشته باشد و باعث تورم بیشتر آن‌ها شود. اگر متوجه شدید که تورم رگ‌هایتان بعد از دوش آب گرم بدتر می‌شوند، به‌جای آن از آب‌ خنک‌ استفاده کنید.

دوش آب سرد میتواند گردش خون را بهبود ‌ببخشد. وقتی اندام‌ها سرد می‌شوند، خون از قسمت‌های دیگر بدن به سمت پایین بدن می‌آید تا اندام‌های پایینی را گرم کند.

هنگامی که آب سرد گردش خون را بهبود می‌بخشد، احتمال کمتری دارد که خون در رگ‌های شما جمع شود. ازآنجایی‌که تجمع خون باعث برآمدگی وریدهای واریسی و نمایان شدن آن‌ها در زیر پوست شما می‌شود، یک دوش آب سرد روزانه می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند

. به‌علاوه این روش می‌تواند برای بیماری‌هایی که با وریدهای عنکبوتی دردناک یا همان واریس ارتباط دارند، مفید باشد.

یکی از فواید اب سرد برای واریس، باید گفت بهبود جریان خون به‌سلامت کلی قلب و عروق شما نیز کمک می‌کند. همچنین می‌تواند از تجمع پلاک در شریان‌های شما جلوگیری کند. درنتیجه مشخص است که چه‌قدر اب سرد برای واریس عالی است.

علاوه بر موارد گفته، دوش آب سرد می‌تواند سیستم لنفاوی شمارا تقویت کند. تقویت سیستم لنفاوی از تجمع مواد لنفاوی که باعث ادم لنفاوی (تورم) در ساق پا می‌شوند جلوگیری می‌کند.

 

همان‌طور که گفتیم دوش آب سرد برای واریس مفید است و می‌تواند به‌عنوان روشی برای مراقبت پیشگیرانه از سیاهرگ‌ها و تسکین موقت درد در این نواحی باشد؛ اما نمی‌تواند CVD (بیماری مزمن وریدی یا ترومبوز ورید عمقی) یا سایر بیماری‌های زمینه‌ای که ممکن است در ایجاد رگ‌های عنکبوتی نقش داشته باشند را درمان کند.

به همین دلیل جهت ارزیابی این بیماری‌ها و درمان مناسب‌تر برایشان باید به متخصص مراجعه کنید.

اب سرد برای واریس

مدیریت بیماری مزمن وریدی در هوای گرم

ما از فواید اب سرد برای واریس گفتیم؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که نمی‌شود هر روز دوش آب سرد گرفت؛ درنتیجه باید از راه‌های دیگری برای متوقف کردن درد CVD در تابستان طولانی و گرم استفاده کرد. هوای گرم ممکن است برخی از علائم بیماری وریدی را افزایش دهد. این موارد عبارت‌اند از:

 • درد، گزگز و سنگینی پاها.
 • تورم (ادم).
 • تغییرات پوستی مانند خشکی پوست، خارش یا تغییر رنگ پوست
 • برجسته‌تر شدن رگ‌های عنکبوتی
 • وریدهای واریسی شما ممکن است بیشتر و قابل‌مشاهده‌تر شوند؛ چراکه وریدهای واریسی بیشتر گشاد می‌شوند.
 • در موارد پیشرفته احتمال پارگی و خونریزی رگ‌های واریسی در ماه‌های تابستان بیشتر است.

علاوه بر اهمیت اب سرد برای واریس باید برای جلوگیری از عوارض بیماری‌های مربوط به ورید، تمام نکات لازم طبقدستور پزشک را رعایت کنید.

مکان‌های تشکیل واریس و اب سرد برای واریس

وریدهای واریسی معمولاً در قسمت بالای ران، ساق پا و یا پشت زانو ایجاد می‌شوند.

بیماری واریس چیست؟

خب قبل از آنکه در مورد درمان بیماری واریس صحبت کنیم، ابتدا کمی این بیماری و علائمش را شرح می‌دهیم. یکی از بزرگ‌ترین شکایات در مورد واریس، درد همراه با آن است.

وریدهای واریسی زمانی ایجاد می‌شوند که دریچه‌های وریدی در محل ساق پا، دیگر قادر به هدایت کردن خون به سمت بالا و برخلاف جریان گرانش زمین نباشند. درنتیجه خون در سیاهرگ جمع و باعث تورم آن منطقه می‌شود.

رگ‌های تیره و برآمده ممکن است به‌وضوح زیر سطح پوست قابل‌مشاهده باشند. باید گفت چه علائم قابل‌مشاهده وجود داشته باشند چه خیر، ممکن است احساس سنگینی، خارش، خستگی یا درد در ساق پا وجود داشته باشد.

تنها راه برای درمان کامل ورید، مراجعه به یک متخصص است. البته استفاده از اب سرد برای واریس نیز می‌تواند یک گزینه مناسب کمکی باشد.

اب سرد برای واریس

چه کسانی مبتلا به واریس می‌شوند و اثر اب سرد برای واریس چگونه است؟

همان‌طور که گفتیم واریس رگ‌های بزرگ‌شده با ظاهری طناب مانند هستند. این رگ‌ها معمولاً به رنگ بنفش یا آبی درمی‌آیند و کاملاً در زیر پوست مشخص می‌شوند که اغلب پاها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.

به عنوان مثال حدود 23 درصد از کل بزرگ‌سالان در ایالات متحده آمریکا به این بیماری وریدی مبتلا هستند. حدود 33 میلیون نفر از این تعداد را افراد مسن تشکیل می‌دهند که از رده سنی 40 تا 80 سال قرار دارند.

علائم واریس چیست؟

برای بعضی از افراد واریس تنها یک نگرانی زیبایی است. هنوز هیچ مدرکی در مورد ارتباط مستقیم بین ظاهر رگ‌های واریسی و ناراحتی ناشی از آن وجود ندارد. درواقع باید گفت رگ‌های بزرگ و پیچ‌خورده ممکن است هیچ ناراحتی ایجاد نکنند. درحالی‌که رگ‌های آسیب‌دیده که کمتر قابل‌مشاهده هستند، می‌توانند بسیار دردناک شوند.

به‌طورکلی علائم مختلف در احساس درد و ناراحتی نقش دارند. این علائم عبارت‌اند از:

 • احساس سنگینی و درد پاها
 • گرفتگی عضلات
 • احساس ضربان و سوزش در پاها
 • تورم در ساق پا و اطراف مچ پا
 • ناراحتی در اطراف یک ناحیه خاص از وریدها

درمان واریس چگونه است؟

خب تا به اینجا در مورد واریس و علائم آن اطلاعاتی کسب کردیم و حتی فهمیدیم که چه‌قدر اب سرد برای واریس می‌تواند مفید باشد اکنون می‌خواهیم در مورد درمان واریس و انواع آن صحبت کنیم. درمان واریس به دو صورت خانگی و پزشکی انجام می‌شوند.

درمان‌های پزشکی

پزشک ممکن است برای درمان واریس یک سری دارو تجویز کند. این داروها عبارت‌اند از:

متیل هسپریدین

متیل هسپریدین یک گلیکوزید فلاوانون است که معمولاً در مرکبات یافت می‌شود. این دارو برای درمان اختلالات عروق خونی مانند هموروئید، واریس و گردش خون ضعیف، مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای اِدم لنفاوی نیز کاربرد دارد.

تزریق سدیم مورروات

این دارو مخلوطی از اسیدهای چرب اشباع و همچنین اسید‌های چرب غیراشباع است که برای رگ‌های واریسی تجویز می‌شود.

تزریق پولیدوکانول

پولیدوکانول یک داروی بی‌حس‌کننده موضعی و ضد خارش است که برای وریدهای واریسی کوچک تجویز می‌شود.

روتین

روتین نقش مهمی در درمان اِدم، بیماری عروق خونی کوچک، رگ‌های واریسی (وریدهای بزرگ)، نارسایی وریدی، فشارخون وریدی، ترومبوز ورید سطحی، زخم‌های دهان مرتبط با درمان‌ سرطان و هموروئید دارد.

به‌علاوه روتین به‌عنوان آنتی‌اکسیدان، سیتوپروتکتیو، محافظ عروق، ضدسرطان، محافظ سلول‌های عصبی و محافظ قلب در نظر گرفته می‌شود.

از دیگر روش‌هایی درمان واریس، پوشیدن جوراب مخصوص به واریس است که رگ‌ها را محکم فشار می‌دهد. درمان دیگری که برای واریس در نظر گرفته‌شده، اسکلوتراپی است.

اسکلوتراپی یک روش پزشکی است که رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی روی پاها را درمان می‌کند. پزشک از یک سوزن برای تزریق محلول خاصی به ورید واریسی یا ورید عنکبوتی استفاده می‌کند.

این محلول شیمیایی پوشش رگ خونی را تحریک می‌کند و باعث می‌شود که آن منبسط شود. با این روش شما احساس بهتری پیدا می‌کنید.

اب سرد برای واریس

گزینه‌های مناسب جدید پزشکی برای درمان واریس پشت زانو

پس از معاینه وریدها متخصص برای درمان واریس پشت زانو ممکن است به شما چند روش درمانی کم تهاجم را بسته به‌شدت بیماری شما پیشنهاد ‌دهد. این روش‌های درمانی عبارت‌اند از:

برداشتن لیزر درون وریدی (EVLT)

در این روش با استفاده از اولتراسوند، یک فیبر نازک لیزری از طریق یک سوراخ کوچک ایجاد‌شده در پوست به داخل سیاهرگ هدایت می‌شود. انرژی لیزر از طریق فیبر به داخل دیواره ورید بیمار منتقل می‌شود و باعث بسته‌شدن ورید خواهد شد. این کار باعث ازبین‌رفتن ریفلاکس (فشار جریان برگشتی) به ورید واریسی می‌شود.

میکروفلبکتومی

از دیگر روش‌های درمان واریس پشت زانو انجام این عمل است. طی عمل، پوست بی‌حس می‌شود. سپس سوراخ‌های کوچکی داخل پوست ایجاد می‌شود. بعدازاین کار رگ‌ها به‌راحتی با استفاده از ابزارهای تخصصی برداشته می‌شوند. این روش اغلب با EVLT (ابلیشن لیزر درون وریدی) صورت می‌گیرد.

فرسایش شیمیایی درون وریدی

در این روش با استفاده از سونوگرافی که برای دیدن این سیاهرگ‌های غیرطبیعی طراحی‌شده است، دارویی برای بستن رگ‌ها تزریق می‌شود. این دارو علائم بیماری را از بین می‌برد و به ناپدیدشدن وریدهای سطحی کمک می‌کند.

venaSeal

سیستم بستن VenaSeal یک روش ابتکاری و نیز کم تهاجم است که یک ماده چسبنده را به وریدهای بزرگ‌ زیر سطح پوست تزریق می‌کند که باعث ازبین‌رفتن وریدهای واریسی می‌شود.

درمان‌های خانگی

خب همان‌طور که می‌دانیم از قدیم درمان‌های خانگی و سنتی زیادی برای درمان واریس وجود داشته است که ما می‌خواهیم چند تا از آن‌ها را بیان کنیم. البته یکی از این موارد اب سرد برای واریس بود که اشاره کردیم.

درمان واریس با زنجبیل

سوالی که پیش می آید درمان واریس با زنجبیل امکان پذیر است؟ سبک زندگی ما می‌تواند روی سلامتمان تأثیر بگذارد. به‌عنوان‌مثال غذایی که مصرف می‌کنیم می‌تواند روی وریدهای واریسی تأثیر مثبت بگذارد؛ بنابراین برای جلوگیری از واریس، می‌شود از رژیم غذایی مناسب و مصرف مواد سالم استفاده کرد.

احتمالاً از خود می‌پرسید: کدام‌یک از غذاها به جلوگیری از واریس کمک می‌کنند؟ یکی از مواد غذایی مؤثر در پیشگیری و درمان واریس، زنجبیل است که از چند طریق می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند و باعث کاهش فشارخون شود. باید گفت هنگامی‌که میزان فشار روی رگ‌ها به حداقل برسد، جریان خون آسان‌تر انجام می‌شود.

درمان واریس با زنجبیل همچنین عاملی برای رقیق‌شدن خون است و ازآنجایی‌که قلب، خون رقیق‌ را راحت‌تر پمپاژ می‌کند، می‌تواند به بهبود گردش خون در رگ‌ها کمک کند. به‌علاوه مشخص‌شده است که زنجبیل، فیبرین را (پروتئینی که باعث ایجاد رگ‌های توده‌ای می‌شود) در رگ‌های خونی تجزیه می‌کند.

نکتة مهم دیگر این است که سعی کنید برای درمان واریس با زنجبیل تازه در رژیم غذایی خود استفاده کنید؛ مانند هر درمان دیگری لطفاً قبل از افزودن زنجبیل به رژیم غذایی خود با متخصص مربوطه مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف زنجبیل باعث ایجاد عوارض خاصی در رگ‌ها نمی‌شوند.

در مورد رگ‌های پشت زانو، حتماً ابتدا باید با یک متخصص مجرب مشورت کنید. رفتن پیش یک متخصص و بررسی کردن رگ‌های مشکل‌دار پشت زانو توسط او، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا این‌گونه بیماری‌ها معمولاً به دلیل یک مشکل اساسی ایجاد می‌شوند که باید ابتدا بررسی شوند.

سایر درمان‌های خانگی مناسب برای واریس نیز شامل موارد زیر هستند:

ورزش

ورزش منظم، باعث گردش خون بهتر در پاها می‌شود و به حرکت خون جمع شده در آن‌ها کمک می‌کند. ورزش همچنین باعث کاهش فشارخون فرد می‌شود که یکی دیگر از عوامل مؤثر در ایجاد واریس است.

تمرینات کم ضربه به کارکرد ماهیچه‌های ساق پا بدون فشار زیاد کمک می‌کند. تمرینات مؤثر و کم تأثیر عبارت‌اند از:

 • شناکردن
 • پیاده‌روی
 • دوچرخه‌سواری
 • یوگا

فلاونوئید

از دیگر درمان‌های موجود، خوردن ترکیبات دارای فلاونوئید است. مصرف غذاهای حاوی فلاونوئید نیز ممکن است به فرد کمک کند تا رگ‌های واریس‌‌دارش کوچک شود.

فلانوئید گردش خون را بهبود می‌بخشد و احتمال تجمع خون در رگ‌ها را کاهش می‌دهد. این مواد همچنین به کاهش فشارخون در شریان‌ها کمک می‌کنند و می‌توانند رگ‌های خونی را شل کنند. تمام این موارد باعث می‌شود تعداد رگ‌های واریسی کاهش یابد.

از جمله غذاهای حاوی فلاونوئید عبارت اند از:

 • سبزی‌ها ازجمله پیاز، فلفل‌دلمه‌ای، اسفناج و کلم‌بروکلی
 • مرکبات، انگور، گیلاس، سیب و زغال‌اخته
 • کاکائو
 • سیر

داروهای گیاهی

از دیگر موارد درمان خانگی می‌توان به عصاره هسته انگور اشاره کرد. این عصاره ممکن است به کاهش تورم در ساق پا و سایر علائم نارسایی مزمن وریدی کمک کند. اگرچه هنوز شواهد کافی برای اثربخشی آن به دست نیامده است.

فردی که داروهای رقیق‌کننده خون تجویز مصرف می‌کند باید از مصرف عصاره هسته انگور به‌عنوان یک مکمل غذایی اجتناب کند؛ زیرا این عصاره می‌تواند با دارو تداخل داشته باشد و خطر خونریزی را افزایش دهد.

لباس گشاد انتخاب کنید

یکی دیگر از درمان‌های خانگی واریس عدم استفاده از لباس‌های تنگ است. پوشیدن لباس‌های تنگ نیز ممکن است منجر به محدودیت جریان خون شود. پوشیدن لباس‌های گشاد حرکت جریان خون به قسمت پایین بدن را محدود نمی‌کند؛ درنتیجه به گردش خون کمک می‌کند.

پوشیدن کفش‌های تخت و طبی به‌جای کفش‌های پاشنه‌بلند نیز میتواند به درمان واریس در پاها کمک زیادی کند.

ماساژ دادن

ماساژ ملایم نواحی آسیب‌دیده می‌تواند به حرکت خون در وریدها کمک کند. فرد می‌تواند از روغن‌های ماساژ ملایم یا مرطوب‌کننده برای درمان واریس استفاده کند.

بسیار مهم است که از فشار دادن مستقیم به رگ‌ها اجتناب کنید، زیرا ممکن است به بافت‌های شکننده آسیب برساند.

عدم سکون

از نشستن طولانی‌مدت خودداری کنید. اگر مجبورید مدت‌زمان زیادی برای کار بنشینید، باید سعی کنید در بین کارتان بلند شوید، چند حرکت کششی انجام دهید و مرتباً موقعیت خود را تغییر دهید تا جریان خون در بدنتان تداوم داشته باشد.

به‌علاوه از نشستن با حالتی که پاها ضربدری هستند خودداری کنید؛ زیرا این امر می‌تواند جریان خون را در پاها محدود کند که ممکن است در جریان خون مشکلی پیش بیاید.

نتیجه‌گیری

این متن درمورد تأثیرات اب سرد برای واریس بود. به‌علاوه درمورد فواید اب سرد برای واریس صحبت کردیم. علت تشکیل واریس در بدن و علائم آن را توضیح دادیم و از انواع درمان‌های مانند، درمان واریس با زنجبیل و درمان واریس پشت زانو  موجود برای واریس سخن گفتیم.

دو مدل درمان برای واریس داریم. این درمان شامل درمان‌هایی که پزشک مشخص می‌کند و همچنین درمان خانگی مانند: درمان واریس با زنجبیل ، ورزش، روغن‌های گیاهی و غیره هستند. امیدواریم این متن برای تمام شما، خوانندگان گرامی مفید واقع شود.

جهت گرفتن بهترین مشاوره برای انتخاب یک روش مناسب برای درمان واریس می‌توانید از طریق لینک‌های موجود در سمت چپ همین صفحه با پزشکان متخصص، ماهر و باتجربه ما در این زمینه در ارتباط باشید.

انتخاب روش مناسب برای درمان رگ‌های واریسی از اهمیت بالایی برخوردار است و سهل انگاری در درمان واریس می‌تواند باعث افزایش رگ‌های برجسته شده و عوارض مختلفی مانند نازیبایی سطح پوست پا، درد، تورم، خارش، خونریزی و یا حتی عوارض خطرناک‌تر مانند ایجاد لخته خون و حرکت آن به سمت بالا و حملات قلبی یا مغزی را به وجود آورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس