کلینیک قلب
دکتر تپش

دارو برای قلب درد

دارو برای قلب درد

اگر از قلب درد رنج می برید و برای درمان آن به فکر مصرف دارو برای قلب درد افتاده اید، وقت را معطل نکنید و مطلب زیر را که از زبان بهترین متخصص قلب نوشته شده است تا انتها بخوانید. دقت کنید که تمام داروهای ذکر شده در این مطلب ، لازم است تحت نظر متخصص قلب مصرف شود تا از عوارض احتمالی ناشی از استفاده سرخود در امان بمانید. داروهایی که در ادامه ذکر میشود داروهایی است که برای علل قلبی درد قفسه سینه استفاده می شود و شاید علل دیگری داشته باشد که این داروها پاسخی به درد قفسه سینه ندهد. دقت کنید که مصرف بی رویه و خودسرانه این داروها می تواند عوارض بسیار وخیمی داشته باشد چرا که  این بیماری های قلبی بیماری های متنوعی هستند و هریک ازین داروها می تواند برای یک نوع از این بیماری ها استفاده شود و نقش حیات بخش داشته باشد و برای یک بیماری قلبی مهلک و کشنده باشد. پس لازم هست حتما قبل از مصرف با متخصص قلب خود مشورت کنید.

 

چه عواملی باعث قلب درد یا درد قفسه سینه می شود؟

درد قلب و یا درد در ناحیه قفسه سینه ، خبر از بیماری عروق کرونر (CAD) می دهد. این بیماری با درد قفسه سینه شناخته می شود . درد قفسه سینه یکی از رایج ترین علائم بیماری عروق کرونر (بیماری قلبی) است و تشخیص آن از سایر انواع درد قفسه سینه مانند درد ناشی از سوهاضمه دشوار است.

بهترین متخصص قلب در کلینیک دکتر تپش می گوید: ” درد قفسه سینه و درد قلب به طور معمول به عنوان احساس فشار ، فشار ، سنگینی یا گرفتگی در قفسه سینه توصیف می شود.

وی اضافه می کند ، “اگر درد در شانه ها ، بازوها ، گردن یا کمر احساس شود و همراه با تعریق ، تنگی نفس و حالت تهوع باشد ، باید فوراً به فوق تخصص قلب  مراجعه کنید.” قلب درد یا درد قفسه سینه، در اثر کاهش جریان خون در عضله قلب ایجاد می شود. این مشکل قالبا به دلیل بیماری عروق کرونر است ، مشکلی که با رسوبات چربی به نام پلاک ها ، ذخیره خون غنی از اکسیژن به قلب شما را محدود می کند.

در مواقعی که میزان اکسیژن رسانی کم است ، مانند زمانی که در حالت استراحت هستید ، قلب شما می تواند مقدار جریان خون کاهش یافته را بدست آورد. با این حال ، هنگامی که نیاز به اکسیژن مانند زمان ورزش افزایش می یابد ، ممکن است قلب درد ایجاد شود.

قلب درد یا درد قفسه سینه چگونه درمان می شود؟

 

Medicine-for-heartache

 

درمان قلب درد یا درد قفسه سینه، با توجه به شدت بیماری متفاوت است. در بیشتر موارد که بیماران از درد قفسه سینه خفیف رنج می برند ، ترکیبی از تغییر سبک زندگی و دارو برای قلب درد می تواند به کنترل علائم کمک کند.

تغییر در سبک زندگی اغلب شامل استفاده از یک رژیم غذایی سالم ، کاهش سطح کلسترول ، ورزش منظم ، ترک سیگار و همچنین کنترل دیابت و فشار خون است. دارویی که برای درمان قلب درد و درد قفسه سینه استفاده می شود با افزایش میزان اکسیژن رسانده شده به قلب یا کاهش نیاز قلب به اکسیژن کار می کند.

اما در مواقعی که قلب درد شدید می شود، ممکن است راه های خانگی و داروها جواب ندهد و پزشک متخصص قلب از راه های دیگری برای درمان شما استفاده می کند.

4 داروی تجویز شده برای درمان قلب درد (درد قفسه سینه):

 

Medicine-for-heartache

 

نیترات ها

نیتروگلیسیرین یکی از مهم ترین داروهای ضد درد برای قلب است. نیترات می تواند از قلب درد و درد قفسه سینه جلوگیری کرده و علائم را نیز تسکین دهد. این دارو با شل كردن و گشاد کردن رگهای خونی به قلب کمک می کند ، بنابراین خون رسانی و اکسیژن رسانی را افزایش می دهند.

نمونه ای از نیتراتها، ایزوسوربید دینیترات،نیتروکانتین و گلیسیریل تری نیترات است که GTN (قرص های زیر زبانی یا پچ ترانس درمال) نیز نامیده می شوند.

عوارض جانبی احتمالی نیترات ها:

  • گرگرفتگی (قرمزی پوست)
  • سرگیجه ، طلسم غش ، ضربان قلب سریع
  • سردرد
  • سرخی ، خارش یا احساس سوزش

این عوارض جانبی موقت هستند. اگر با مصرف این داروها، عوارض شما ادامه پیدا کرد و درد شما تسکین نیافت ، حتما به بهترین فوق تخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا اثرات داروها را بررسی کند و به شما در رفع علائم درد و قلب درد کمک کند. همچنین دقت کنید که این دارو ها باید کاملا مطابق دوز مصرفی تجویز شده توسط پزشک مصرف شود و از استفاده بیشتر از این داروها بپرهیزید.

بتا بلاکر ها

علاوه بر جلوگیری از درد قفسه سینه و درد قلب ، بتا بلاکر ها معمولاً در درمان طولانی مدت بیماران سکته قلبی نیز استفاده می شوند. به گفته بهترین متخصص قلب در کلینیک دکتر تپش ، این دارو با کاهش ضربان قلب و فشار خون به کاهش فعالیت قلب کمک می کنند.

نمونه هایی از مسدود کننده های بتا ، آسبوتولول ، آتنولول ، بیسوپرولول ، کارودیلول ، متوپرولول ، نبیوولول و پروپرانولول هستند.

عوارض جانبی مسدود کننده های بتا:

سرگیجه

خستگی

اختلالات خواب مانند بی خوابی و رویاهای زنده

بی حسی یا احساس گزگز در انگشتان دست و پا

تنگی نفس ، ضعف های جسمی و ناتوانی جنسی مردان از علائم احتمالی مرتبط با استفاده از مسدود کننده های بتا است. اگر هر یک از این عوارض را تجربه کردید ، با پزشک خود مشورت کنید.

مسدود کننده های کانال کلسیم

Medicine-for-heartache

 مسدود کننده های کانال کلسیم با شل کردن رگ های خونی ، درد قفسه سینه و قلب درد را کنترل می کنند تا خون رسانی به قلب را افزایش دهند ، در حالی که ضربان قلب را کاهش می دهند. این دارو جدا از جلوگیری از درد قلب و درد قفسه سینه ، برای درمان فشار خون بالا و ضربان های قلب نامنظم(آریتمی قلبی) نیز استفاده می شود.

نمونه هایی از مسدود کننده های کانال کلسیم ، آملودیپین ، دیلتیازم ، نیفدیپین و وراپامیل هستند.

عوارض جانبی بالقوه مسدود کننده های کانال کلسیم:

سرگیجه

احساس سبکی سر

سردرد

تورم پا

گرگرفتگی (قرمزی پوست)

یبوست

علائمی مانند درد قفسه سینه مکرر یا شدید ، ضربان قلب سریع یا نامنظم و ضعف های جسمی از عوارض نادر این دارو است ، اما در صورت بروز باید به فوق تخصص قلب و عروق مراجعه شود.

تری متازیدین

با حفظ متابولیسم انرژی سلولهای عضلانی قلب ، تری متازیدین به کاهش دفعات حملات درد قلب و درد قفسه سینه و کاهش استفاده از نیترات کمک می کند.

ناراحتی دستگاه گوارش مانند حالت تهوع و استفراغ یک عارضه جانبی بالقوه است که معمولاً خفیف است.

در نتیجه ، می توان گفت که استفاده از دارو برای قلب درد به طور تاثیرگذاری در درمان بیماری های قلبی و قلب درد موثر است. در حالی که بیشتر بیماران داروها را به خوبی مصرف می کنند ، اما هنوز هم ممکن است عوارض جانبی این داروها ایجاد شود. در صورت مشاهده عوارض جانبی احتمالی یا وخیم تر شدن وضعیت خود مانند افزایش شدت یا دفعات قلب درد و درد قفسه سینه ، با پزشک متخصص قلب مشورت کنید تا درمان شما کنترل شده و یا داروی شما با داروی دیگر متناسب با شرایط شما جایگزین گردد.

آسپیرین

آسپیرین به دلیل خواصی که دارد می تواند به خوبی درد قفسه سینه و درد قلب را کاهش دهد. این روش، یکی از روش های بدون عوارض برای آرام کردن درد است.

داروهای کاهنده چربی خون

این دسته داروها از تشکیل چربی در کبد جلوگیری می کنند. این دارو ها باعث کاهش کلسترول بد خون می شوند.  همچنین تری گلیسیرید را کاهش و کلسترول خوب خون را افزایش می دهد.

مثل آترواستاتین ، رز واستاتین

اگر کسی مشکوک به سکته قلبی باشد معمولا پرسنل اورژانس برای وی یک نیتروگلسیرین زیرزبانی، یک عدد قرص آسپیرین معمولا در محل حادثه به وی تجویز می کنند.

 

ارتباط با پزشک متخصص قلب در کلینیک دکتر تپش

برای مشاوره تخصصی نزد دکتر قلب اکنون تماس بگیرید

تماس با دکتر متخصص

سخن پایانی

در پایان، باید تأکید کنیم که انتخاب دارو برای قلب درد نیازمند مشاوره دقیق با متخصص قلب است. هرگز نباید به خوددرمانی بپردازید، زیرا ممکن است وضعیت قلبی شما را بدتر کند. مراجعه به پزشک متخصص نه تنها می‌تواند به تشخیص صحیح و تجویز داروی مناسب برای قلب درد کمک کند، بلکه می‌تواند راهکارهای پیشگیرانه برای بهبود سلامت قلب شما ارائه دهد. با توجه به اهمیت حیاتی سلامت قلب، از هرگونه ریسک و تأخیر در مراجعه به پزشک بپرهیزید. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی در زمینه دارو برای قلب درد، هم‌اکنون با “بهترین متخصص قلب در تهران” تماس بگیرید و اولین قدم را برای حفظ سلامت قلبتان بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس