کلینیک قلب
دکتر تپش

درد قفسه سینه سمت چپ

علت درد قفسه سینه سمت چپ از مشکلات خیلی جزئی و بی خطر مثل استرس و مشکلات سوء هاضمه تا موارد نیاز به فوریت های پزشکی مثل حمله قلبی و یا انسداد ریوی متفاوت است. بنابراین یافتن علت درد قفسه سینه سمت چپ مسئله ای چالش برانگیز بوده و پزشکان نیاز به بررسی های دقیق دارند.

به خصوص اگر قبلا سابقه ابتلا به مشکلات قلبی را نداشته اید، بهتر است این بار این مشکل را جدی بگیرید و مشکل خود را به معده و درد های استخوانی ربط ندهید. اگر بیشتر از چند دقیقه دردی غیرنرمال و شدید را تجربه کردید، به جای اینکه خودتان اقدام به خوددرمانی کنید، سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

مرکز تخصصی قلب و عروق دکتر تپش با بهره مندی از امکانات و تجهیزات بی نظیر با داشتن پزشکانی متبحر، می تواند به دقیق ترین شیوه ممکن علت درد قفسه سینه سمت چپ را تشخیص داده و بهترین درمان را برای شما پیشنهاد دهند. بنابراین تا انتهای این مطلب برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد درد قفسه سینه سمت چپ با مرکز تخصصی تپش همراه باشید.

درد قفسه سینه سمت چپ

 

آنچه در این مقاله می خوانید :

درد قفسه سینه سمت چپ

اگر در ناحیه سمت چپ سینه خود درد دارید ، اولین احتمال ممکن است این باشد که شما به حمله قلبی دچار شده اید. اگر چه درد قفسه سینه می تواند یکی از علائم بیماری قلبی یا حمله قلبی باشد ، اما همیشه اینطور نیست و ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. قبل از هر چیزی باید بدترین شرایط را درنظر گرفت. بنابراین هم اکنون در اوایل این مطلب باید گفت اگر شرایط زیر را تجربه کردید، حتما با اورژانس تماس بگیرید:

احساس فشار یا سفت شدن قفسه سینه

درد در ناحیه بازوها ، گردن ، فک ، کمر یا شکم

مشکلات تنفسی

ضعف ، سبکی سر یا سرگیجه

حالت تهوع یا استفراغ

درد قفسه سینه چپ –  آنژین

درد قفسه سینه سمت چپ

آنژین به تنهایی یک بیماری محسوب نمی شود ، اما به طور کلی علامتی از یک مشکل قلبی مانند بیماری عروق کرونر قلب می باشد. آنژین درد قفسه سینه ، ناراحتی یا فشاری است که زمانی که عضله قلب اکسیژن کافی از خون دریافت نمی کند، به وجود می آید. همچنین ممکن است در بازوها ، شانه ها ، گردن ، پشت یا فک خود درد داشته باشید.

بنابراین بسیار مهم است که بیماری زمینه ای افراد به درستی تشخیص داده و درمان شود. آزمایش تشخیصی شامل موارد زیر است که توسط پزشک متخصص قلب انجام می شود.

آزمایش خون

اشعه ایکس قفسه سینه

الکتروکاردیوگرام (EKG)

تست استرس

درمان این مشکل، به علت ابتلا به درد قفسه سینه سمت چپ بستگی دارد و در صورت لزوم ممکن است شامل دارو ، تغییر سبک زندگی و اقدامات قلبی باشد.

درد قفسه سینه چپ – حمله قلبی

حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که عضله قلب آسیب دیده باشد؛ زیرا نمی تواند خون غنی از اکسیژن را دریافت کند. برخی از حملات قلبی با درد خفیف قفسه سینه شروع می شود که رفته رفته شدید می شود و ممکن است به صورت نوسانی ادامه داشته باشد. این درد همچنین می تواند کاملاً ناگهانی و با درد شدید در سمت چپ یا مرکز قفسه سینه شروع شود. علائم دیگر حمله قلبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس فشار یا فرورفتن جسمی تیز در قفسه سینه

درد در بازوی چپ

درد در ناحیه گردن ، فک ، کمر یا معده شما

تنگی نفس

عرق سرد

سوزش معده ، حالت تهوع یا استفراغ

درد شکم

سبکی سر یا سرگیجه

بنابراین اگر شما یا یکی از نزدیکانتان این علائم را تجربه کردید ، سریعاً به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید؛ چرا که در این لحظات ثانیه ها نیز با ارزشند.

پس از بررسی مشکل نیاز است بر اساس نظر بهترین متخصص قلب، سبک زندگی خود را تغییر دهید.

درد قفسه سینه سمت چپ – میوکاردیت

درد قفسه سینه همچنین ممکن است به دلیل التهاب عضله قلب شما باشد. علائم دیگر عبارتند از:

تنگی نفس

ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی)

خستگی

همچنین میوکاردیت می تواند برسیستم الکتریکی قلب شما تأثیر بگذارد ، قلب شما را ضعیف کرده یا باعث آسیب دائمی به عضله قلب شود. موارد خفیف گاهی اوقات بدون درمان بهبود می یابند ، اما در موارد شدید ممکن است به دارو نیاز داشته باشند.

درد قفسه سینه سمت چپ –  کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی نوعی بیماری در عضله قلب یا همان بزرگ شدن قلب است. کاردیومیوپاتی ممکن است بدون هیچ علامتی رخ دهد ، اما همچنین می تواند باعث درد قفسه سینه شود. علائم دیگر عبارتند از:

تنگی نفس

سرگیجه

تپش قلب

تورم مچ پا ، دستها یا شکم

درمان این مشکل شامل داروها ، اقدامات قلبی و جراحی است. تغییراتی در سبک زندگی شما نیز می تواند کمک کند. مثل :

کاهش مصرف نمک

کاهش وزن اضافی

پرهیز از الکل

انجام فعالیت های سبک به صورت کاملا منظم

درد قفسه سینه چپ – پریکاردیت

پریکارد دو لایه نازک به صورت بافتی می باشد که قلب را در بر گرفته است. هنگامی که این ناحیه ملتهب یا تحریک می شود ، می تواند باعث درد شدید  در سمت چپ یا وسط قفسه سینه شود.

درد قفسه سینه چپ – حمله ترس

حملات هراس به طور ناگهانی شروع می شوند و طی 10 دقیقه به اوج خود می رسند. این مشکل به دلیل درد قفسه سینه و سایر علائم،می تواند بسیار مشابه علائم حمله قلبی باشد. علاوه بر درد در ناحیه قفسه سینه سمت چپ ، برخی علائم دیگر شامل موارد زیر می باشد:

تنگی نفس

ضربان قلب سریع

لرزش یا سرگیجه

تعریق ، گرگرفتگی یا لرز

حالت تهوع

احساس خفگی

اگر فکر می کنید دچار حمله ترس شده اید ، به پزشک مراجعه کنید تا علت درد قفسه سینه با دقت تعیین شود.

از نظر متخصص قلب مرکز تپش، از جمله تکنیک هایی که در درمان این مشکل موثر است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آرامش خود را حفظ و استرس خود را مدیریت کنید.

از مصرف کافئین و الکل دوری کنید

ورزش کنید

خواب کافی داشته باشید

درد قفسه سینه سمت چپ – سوزش معده و ریفلاکس اسید

سوزش سر دل یکی از دلایل درد و ناراحتی قفسه سینه است که هنگام انتقال اسید معده در مری (ریفلاکس اسید) ایجاد می شود. همچنین ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

احساس سوزش در قسمت بالایی شکم و ناحیه قفسه سینه

طعم ترش در دهان شما

محتوای معده که تا پشت گلو شما بالا امده است.

ریفلاکس اسید گاهی اوقات می تواند به شکل شدیدتری به نام ریفلاکس معده و مری (GERD) پیشرفت کند. یکی از علائم اصلی GERD سوزش معده است. علاوه بر درد در ناحیه قفسه سینه  سمت چپ، ریفلاکس اسید معده می تواند باعث سرفه و مشکل در بلع شود.

معمولاً می توانید سوزش معده را با داروهای معده تسکین دهید. در صورت لزوم پزشک می تواند داروی قوی تری را برای شما تجویز کند. اگر مکرراً سوزش معده دارید ، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

پرخوری نکنید.

از غذاهای سرخ شده یا چرب خودداری کنید.

از الکل و دخانیات خودداری کنید.

از دست دادن وزن اضافی.

درد قفسه سینه چپ –  آسیب دیدگی عضلات و دیواره قفسه سینه

درد قفسه سینه می تواند در نتیجه کشش ، کشیدگی یا پیچ خوردگی عضلات قفسه سینه یا بین دنده ها باشد. هر صدمه ای به قفسه سینه شما می تواند باعث درد قفسه سینه شود. شامل:

کبودی دیواره قفسه سینه

شکستگی استخوان سینه (جناغ)

شکستگی دنده ها

این نوع آسیب ممکن است تنفس عمیق یا سرفه بدتر می شود.

اگر فکر می کنید استخوان شما آسیب دیده است ، بلافاصله به پزشک ارتوپد مراجعه کنید و از فعالیت شدید خودداری کنید.

درد قفسه سینه چپ –   آسیب ریوی

درد ناگهانی و شدید در دو طرف قفسه سینه می تواند در نتیجه آسیب ریه (پنوموتوراکس) باشد که می تواند به دلیل بیماری یا ضربه به قفسه سینه باشد. علائم دیگر عبارتند از:

تنگی نفس یا تنفس سریع

سرفه کردن

خستگی

درمان این مشکل به تشخیص علت آن بستگی دارد ، اما لازم است سریعا به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما درمان شود.

درد قفسه سینه سمت چپ – ذات الریه

درد قفسه سینه تیز یا سوزننده که هنگام نفس عمیق یا سرفه بدتر می شود ، می تواند به معنای ابتلا به ذات الریه باشد ، به خصوص اگر اخیراً به بیماری تنفسی مانند برونشیت یا آنفلوانزا مبتلا شده باشید.

علائم دیگر عبارتند از:

سرفه

تب یا لرز

تنگی نفس

سردرد

از دست دادن اشتها

خستگی

درد قفسه سینه سمت چپ – پرفشاری خون ریوی

فشار خون ریوی فشار خون بالا در ریه ها است که علاوه بر درد قفسه سینه ، می تواند باعث موارد زیر شود:

سرگیجه یا غش کردن

تنگی نفس

اگر این بیماری پیشرفت کند ، می تواند منجر به نامنظم شدن ضربان قلب  شود  و اگر این مشکل درمان نشود ، می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

درد قفسه سینه چپ –  آمبولی ریوی

درد ناگهانی و شدید در ناحیه قفسه سینه می تواند به دلیل آمبولی ریه باشد. آمبولی ریوی وجود لخته خون در ریه ها می باشد. علائم دیگر عبارتند از:

کمردرد

سبکی سر

تنگی نفس

 ابتلا به این مشکل یکی از موارد تهدید کننده زندگی است و باید سریعا اقدام شود.

 

علل مختلف درد قفسه سینه

بدون شک درد یا ناراحتی قفسه سینه می تواند نگران کننده و ترسناک باشد. درد قفسه سینه می تواند تیز، احساس فشار، خفگی، بی حسی یا سایر ناراحتی ها ظاهر شود.  بسته به علت زمینه‌ای، علائم می‌توانند از کمتر از یک ثانیه تا چند روز یا هفته طول بکشند، اغلب یا به ندرت رخ دهند و به‌طور غیرمنتظره یا در موقعیت‌های خاص ظاهر شوند.

درد قفسه سینه می تواند نشانه ای از بیماری جدی قلبی باشد همراه با علائمی:

  • سوزش سر دل
  • آنژین صدری
  • حمله قلبی

 بنابراین  بررسی دقیق و تعیین علت درد قفسه سینه مهم است. در هنگام وقوع هر گونه درد در قفسه ی سینه بایستی برای معاینه و تشخیص علت درد و درمان به کلینیک تخصصی قلب مراجعه نمایید.

برای چه دردهایی حتما به پزشک مراجعه کنیم؟

برخی از بیماری ها را می توان در خانه با استراحت یا داروهای بدون نسخه درمان کرد، اما در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

  • آسیب قفسه سینه
  • درد غیرمنتظره در قفسه سینه سمت چپ
  • دردی که با استراحت از بین نمی رود
  • تنگی نفس، احساس بیماری همراه با تعریق زیاد به علت درد

 

سخن پایانی

همانطور که در مطالب فوق گفته شد، درد قفسه سینه سمت چپ می تواند علل مختلفی داشته باشد. دلایل ابتلا به این مشکل شامل مشکلات قلبی و همچنین مواردی مثل مشکلات ریوی، مشکلات رفلاکس اسید معده و آسیب استخوانی می باشد. اما مهم ترین مسئله در ابتلا به درد قفسه سینه، تشخیص این مشکل است و اگر این مشکل به موقع تشخیص داده نشود و ناشی از مشکلات قلبی باشد، تهدید کننده زندگی محسوب می شود. بنابراین به منظور تشخیص علت درد قفسه سینه سمت چپ به مرکز تخصصی قلب و عروق تپش مراجعه کنید تا با پیشرفته ترین تجهیزات مشکل شما تشخیص داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس