کلینیک قلب
دکتر تپش

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه به دردی اطلاق می شود که در هر ناحیه از قفسه سینه شما از سطح شانه ها تا پایین دنده ها حس می شود. دلایل زیادی برای این درد وجود دارد؛ از مشکلات قلبی و علائم ابتلا به سکته قلبی گرفته تا احساس شکستگی در دنده ها و مشکلات گوارشی. اهمیت به درد قفسه سینه مهم است زیرا گاهی اوقات می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی و جدی باشد. هرگونه درد جدید ، شدید یا پایدار در قفسه سینه باید با پزشک در میان گذاشته شود چرا که هرگونه احساس غیرنرمال در ناحیه قفسه سینه می تواند در اثر بیماری قلبی ایجاد شود.اما با این وجود تشخیص علت دقیق درد قفسه سینه  بدون انجام برخی آزمایشات و تست های تشخیصی دشوار است. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید و اگر به درد قلب یا قفسه سینه دچار هستید  و هرگونه احساس غیرنرمال در ناحیه قفسه سینه خود دارید، به مرکز تخصصی قلب و عروق دکتر تپش مراجعه کنید تا با استفاده از انواع تست های تشخیصی و تجهیزات پیشرفته توسط بهترین متخصص قلب در تهران مشکل شما تشخیص داده شود.

لازم به ذکر است که این مشکل به ویژه در بزرگسالان با سابقه بیماری قلبی یا ریوی بسیار مهم است. اگر درد شما شدید است و از ناحیه بازو یا فک شما تشعشع می یابد و موجب تعریق و تنگی نفس شما شده است باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید؛ چرا که این حالات می تواند علامت سکته قلبی باشد.

درد قفسه سینه

فهرست مطالب

دلایل درد قلب

درد قلب – آنژین

درد قلب – حمله قلبی

درد قفسه سینه – بیماری ریفلاکس معده- مری

درد قلب – کوستوکندریت

درد قلب – کشیدگی عضله دیواره قفسه سینه

درد قلب – اضطراب

دلایل کمتر شایع درد قفسه سینه

درد قفسه سینه –  پلوریت

درد قلب – آمبولی ریوی (PE)

درد قلب – پنوموتوراکس

درد قفسه سینه – زخم معده

آیا درد من جدی است؟

چکاپ قلب برای تشخیص علت درد

سخن پایانی

شما می توانید برای آشنایی با انواع علل درد قفسه سینه  و درمان های این مشکل به صفحات مجازی مرکز ما مراجعه کنید و هرگونه سوالات درمورد این مشکل را از پزشکان این مرکز بپرسید.تماس با مرکز دکتر تپش

دلایل درد قفسه سینه

دلایل زیادی برای این وجود دارد که در زیر به بعضی از آنها اشاره خواهیم کرد :

درد قفسه سینه – آنژین

بیماری آنژین دردی است که ناشی از مشکلات قلبی است و از قلب به وجود می آید. این معمولاً به دلیل تنگی عروق کرونری ، که خون را به عضله قلب می رسانند ، ایجاد می شود.

در مراحل اولیه ، خون رسانی ممکن است هنگام استراحت کافی باشد. با این حال ، هنگام ورزش ، عضله قلب شما به خون و اکسیژن بیشتری نیاز دارد و اگر خون نتواند از عروق کرونر تنگ عبور کند ، قلب شما با درد عکس العمل نشان می دهد.

درد ناشی از آنژین ممکن است به صورت درد ، ناراحتی یا گرفتگی در قسمت جلوی قلب احساس شود.

درد آنژین همچنین می تواند همراه با اسپاسم عروق کرونر یا سندرم قلب X باشد.

درد قلب – حمله قلبی

در طی حمله قلبی ، یک شریان کرونر یا یکی از شاخه های کوچکتر آن به طور ناگهانی مسدود می شود. با این کار خون رسانی به بخشی از عضله قلب به طور کامل قطع می شود.

شایع ترین علامت حمله قلبی درد شدید در حالت استراحت است. تا زمانی که انسداد به سرعت برطرف نشود ، این قسمت از عضله قلب در معرض خطر مرگ است و باید سریعا با اورژانس تماس گرفته شود.

درد قفسه سینه – بیماری ریفلاکس معده- مری

این یک اصطلاح عمومی است که طیف وسیعی از بیماری ها از جمله ریفلاکس اسید و ازوفاژیت (التهاب پوشش مخاط مری ) را توصیف می کند.

معمولاً سوزش در قسمت پایین قفسه سینه و بالای شکم – اصلی ترین علامت بیماری ریفلاکس معده مری است. درد شدید قفسه سینه در برخی موارد ممکن است ایجاد شده  و می تواند با حمله قلبی اشتباه گرفته شود.

درد قفسه سینه – کوستوکندریت

قفسه سینه دارای یک ساختار استخوانی است که از ریه ها محافظت می کند. غضروف نرم و انعطاف پذیر ، دنده ها را به استخوان سینه (جناغ) و جناغ را به استخوان های ترقوه  در مفاصل متصل می کند. در کوستوکندریت ، التهاب در یک یا چند مورد از این مفاصل وجود دارد.

کوستوکندریت باعث درد می شود که در قسمت جلوی سینه احساس می شود. این درد به طور معمول به صورت یک درد تیز و خیره کننده است و با حرکت  و تنفس عمیق بدتر است.

درد قفسه سینه – کشیدگی عضله دیواره قفسه سینه

ماهیچه های مختلفی وجود دارند که در اطراف و بین دنده ها قرار دارند تا به حرکت قفسه سینه در هنگام تنفس کمک کنند. این عضلات ممکن است گاهی کشیده شده و منجر به این درد در آن ناحیه شود.  کشیدگی عضله، کشش یا پارگی فیبرهای عضلانی است که اغلب به دلیل کشیدگی عضله بیش از حد رخ داده است. به عنوان مثال ، ممکن است عضله در ناحیه دیواره قفسه سینه پس از بلند کردن وزنه ، کشش ، حرکت ناگهانی یا سرفه طولانی ایجاد شود. ابن درد معمولاً هنگام حرکت و تنفس بیشتر است.

درد قفسه سینه – اضطراب

اضطراب یکی از علل شایع درد است. در برخی از افراد ، این درد می تواند به حدی باشد که اشتباه آنژین تلقی شود و حتی به دلیل اضطراب در افراد زیادی مشاهده می شود و ممکن است هیچ دلیل قلبی نداشته باشد.

دلایل کمتر شایع درد قفسه سینه

برخی از دلایل کمتر شایع درد شامل موارد زیر است.

درد قفسه سینه –  پلوریت

پلوریس به دلیل التهاب پلوراست ، یک غشای نازک با دو لایه – یکی که داخل عضله و دنده های دیواره قفسه سینه قرار دارد و دیگری ریه ها را احاطه کرده است. این مشکل می تواند باعث درد پلوریتیک شود. این درد، یک درد تیز و خیره کننده است که به طور معمول با تنفس یا سرفه بیشتر می شود.

درد قفسه سینه – آمبولی ریوی (PE)

PE در صورت انسداد در یکی از رگ های خونی شریان در ریه ها رخ می دهد و معمولاً به دلیل لخته شدن خون (ترومبوز) است که در قسمت دیگری از گردش خون ایجاد شده است. PE معمولاً باعث درد شدید هنگام تنفس می شود . علائم دیگر شامل سرفه خون (هموپتزی) ، تب خفیف و ضربان قلب سریع است.

درد قفسه سینه – پنوموتوراکس

پنوموتوراکس هوایی است که بین ریه و دیواره قفسه سینه محبوس می شود و هوا یا از ریه ها یا به دنبال آسیب دیواره قفسه سینه از خارج بدن به آنجا می رسد.

پنوموتوراکس به طور معمول باعث درد ناگهانی ، تیز و خفیف قفسه سینه در یک طرف می شود. این درد معمولاً با تنفس بیشتر می شود. معمولاً هرچه پنوموتوراکس بزرگتر باشد ، تنفس شما بیشتر می شود.

درد قفسه سینه – زخم معده

زخم معده زخمی در لایه داخلی روده فوقانی است که ناشی از اسید معده است.

علامت شایع زخم معده درد در قسمت فوقانی (شکم) درست زیر جناغ است. عوارض زخم معده ، که می تواند جدی باشد ، شامل خونریزی از زخم و سوراخ شدن محل زخم در دیواره روده است.

آیا درد قفسه سینه من جدی است؟

اگر درد قلب دارید و این درد خرد کننده یا فشرده کننده است و با علائم زیر همراه است ، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید:

دردی که به گردن ، فک یا یک یا هر دو شانه یا بازو گسترش می یابد.

تعریق.

تنگی نفس.

احساس حالت تهوع یا استفراغ.

سرگیجه یا سبکی سر.

نبض سریع یا نامنظم.

دلایل مختلفی برای درد قلب وجود دارد که برخی جدی تر از دیگران هستند. هرگونه درد جدید ، شدید یا پایداردر قفسه سینه باید با پزشک در میان گذاشته شود. این امر به ویژه در صورت بزرگسالی و داشتن سابقه بیماری قلبی یا ریوی بسیار مهم است.

چکاپ قلب برای تشخیص علت درد قفسه سینه

پزشک معمولاً چند سوال از شما می پرسد تا بتواند علت درد شما را تعیین کند. او همچنین ممکن است شما را معاینه کند و بر اساس یافته ها، به شما برخی تست ها را توصیه کند. بسته به علت درد قلب ، تست های تشخیصی مربوط به ابن درد می تواند شامل موارد زیر باشد:

ردیابی قلب

معمولاً در صورت حمله قلبی، تغییراتی در الگوی طبیعی ‘ردیابی قلب’ (الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب) ایجاد می شود.

آزمایش خون

آزمایش خون که یک ماده شیمیایی به نام تروپونین را اندازه گیری می کند ، می تواند حمله قلبی را تأیید  کند. آسیب به سلولهای عضلانی قلب باعث آزاد شدن تروپونین در جریان خون می شود. آزمایش خون دیگری که ممکن است پیشنهاد شود ، آزمایش D-dimer است که می تواند بخش های ناشی از تجزیه لخته خون را تشخیص دهد. یک آزمایش مثبت D-dimer ممکن است احتمال وجود ترومبوز ورید عمقی (DVT یا (PE را افزایش دهد.

اشعه ایکس قفسه سینه

با اشعه ایکس قفسه سینه می توان  ذات الریه ،پنوموتوراکس و سایر بیماری های قفسه سینه را تشخیص داد.

سایر روش های اسکن و تصویربرداری

اسکن پرفیوژن میوکارد

این روش اغلب برای تأیید تشخیص درد قلب (آنژین) انجام می شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلب

 این روش برای تأیید درد قلب انجام شده و نوعی اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI است.

آنژیوگرام CT کرونر

این روش یک گزینه سریعتر برای اسکن MRI است که در آن از CT اسکن برای بررسی دقیق عروق کرونر استفاده می شود.

آنژیوگرافی کرونر

 در این آزمایش از تجهیزات اشعه ایکس و رنگ تزریق شده به عروق کرونر استفاده می شود تا محل و شدت هرگونه تنگی عروق را نشان دهد.

ایزوتوپ اسکن و اسکن CTPA

این روش گردش خون در ریه را بررسی می کنند. CTPA مخفف “آنژیوگرام توموگرافی کامپیوتری ریه” است که می تواند کاملاً دقیق نشان دهند که آیا یک PE وجود دارد یا نه.

آندوسکوپی

در این روش از یک تلسکوپ نازک و انعطاف پذیر استفاده می کند و از مجرا (مری) عبور می کند تا مخاط معده شما را بررسی کند. اگرپزشک شما فکر می کند درد قلب شما می تواند ناشی از بیماری ریفلاکس معده مری یا زخم معده باشد ، ممکن است این روش تشخیصی توصیه شود.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، درد قلب می تواند دلایل مختلفی از آنژین و احتمال سکته قلبی تا مشکلات معده و درد های استخوانی قفسه سینه داشته باشد. اما اگر درد قفسه سینه پایدار و غیرنرمالی داشتید که با تعریق و تنگی نفس همراه باشد ، بر اساس نظر پزشکان متخصص در مرکز تخصصی تپش، میتواند ناشی از یک مشکل خطرناک و جدی قلبی باشد که لازم است سریعا برای پیگیری این مشکل اقدام شود. علاوه بر این تشخیص این مشکلات در وهله اول از طریق بررسی علائم و در مرحله دوم به کمک تست های تشخیصی ممکن است که مرکز تخصصی قلب دکتر تپش با استفاده از پزشکان متبحر با تجهیزات پیشرفته، می تواند مشکلات شما را تشخیص داده و مناسب ترین درمان را برای شما ارائه دهد.

شما می توانید برای آشنایی با انواع علل درد قفسه سینه  و درمان های این مشکل به صفحات مجازی مرکز ما مراجعه کنید و هرگونه سوالات درمورد این مشکل را از پزشکان این مرکز بپرسید.تماس با مرکز دکتر تپش

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس