کلینیک قلب
دکتر تپش

درد قلبی

از نظر بهترین متخصصین قلب در کلینیک قلب و عروق دکتر تپش، درد قلبی به درد هایی مربوط می شود که کمتر از بیست دقیقه به طول انجامد و این درد ها به صورت فشارنده و خنجری و گاهی اوقات به صورت تیر کشیدن دست چپ رخ دهد. این نوع درد با انجام فعالیت شدید تر شده و با تنگی نفس همراه است. بنابراین هرگونه احساس غیرطبیعی در قفسه سینه شما می تواند به دلیل مشکلات قلبی رخ دهد و موجب بروز درد قلب شود. اما در بسیاری از افراد سکته قلبی می تواند بدون هیچ گونه علائم و درد رخ دهد و به صورت سکته خاموش خود را نشان دهد. اما از طرفی تمام دردهای قلبی مربوط به داشتن مشکلات قلبی نیستند و از مشکلاتی نظیر رفلاکس معده تا شکستگی و آسیب دیدگی استخوان ها و ریه متفاوت است. بنابراین ما در ادامه این مطلب شما را با درد قلبی و انواع مواردی که منجر به دردقلبی می شود آشنا می کنیم. اما توجه کنید که مسئله بسیار حائز اهمیت این است که اگر احساسی غیر طبیعی در قفسه سینه خود دارید، سریعا به مرکز قلب و عروق تپش مراجعه کنید تا با استفاده از تجهیزاتی پیشرفته مشکلات شما تشخیص داده شود.

درد قلبی

درد قلبی چیست؟

دلایل شایع درد قفسه سینه یا درد قلب چیست؟

درد مربوط به قلب

درد مربوط به مشکلات هضم غذا

درد مربوط به مشکلات ریه

درد قفسه سینه مربوط به دنده یا شکستگی استخوان

درد مربوط به اضطراب

علائم درد قفسه سینه یا درد قلب چیست؟

علائم دیگر درد قلب

راه های تشخیص درد قفسه سینه

دارو درمانی برای درد قفسه سینه

سخن پایانی

درد قلبی چیست؟

درد قفسه سینه یکی از رایج ترین دلایل مراجعه به پزشک متخصص قلب است. این درد از نظر شدت ، مدت و مکان درد متفاوت است و ممکن است به عنوان یک درد شدید با احساس خنجری یا یک درد مبهم احساس شود و گاها منجر به تیرکشیدن دست چپ شود . این درد ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی مرتبط با قلب باشد ، اما ممکن است به دلیل یکی از دلایل شایع که تهدید کننده زندگی نیست نیز ایجاد شود.

دلایل شایع درد قفسه سینه یا درد قلب چیست؟

همه افراد فکر می کنند که درد قفسه سینه آنها به دلیل حمله قلبی است اما با این حال فقط حدود 13 درصد افرادی که به مرکز قلب دکتر تپش مراجعه می کنند درد قفسه سینه مرتبط با مشکل قلبی دارند و باقی افراد مربوط به مشکلات ریوی یا مشکلات رفلاکس اسید و دیگر دلایل  است. در ادامه به دلایل درد قفسه سینه مربوط به قلب اشاره می کنیم.

درد قلبی مربوط به قلب

درد قفسه سینه مربوط به قلب ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

انسداد جریان خون در قلب یعنی حمله قلبی

انسداد رگهای خونی منجر به قلب یعنی آنژین

التهاب قلب در اطراف کیسه یعنی پریکاردیت

التهاب عضله قلب یعنی میوکاردیت

بیماری عضله قلب یعنی کاردیومیوپاتی

پارگی در آئورت

درد قلبی مربوط به مشکلات هضم غذا

دلایل گوارشی درد قفسه سینه عبارتند از:

سنگ صفرا

ریفلاکس اسید یا سوزش سر دل

مشکلات بلع مربوط به اختلالات مری

التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده

درد قلبی مربوط به مشکلات ریه

دلایل مربوط به ریه در ابتلا به درد قفسه سینه عبارتند از:

اسپاسم برونش که معمولاً در افرادی که آسم و اختلالات مرتبط مانند بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) دارند ، اتفاق می افتد.

ذات الریه

برونشیت ویروسی

پنوموتوراکس

لخته خون یا آمبولی ریوی

درد قفسه سینه مربوط به دنده یا شکستگی استخوان

موارد زیر نیز می تواند باعث درد شود:

دنده های کبود یا شکسته

شکستگی های فشاری که باعث فشار بر عصب می شود

درد قلبی مربوط به اضطراب

احساس اضطراب و  ترس شدید همراه با درد قفسه سینه ، ضربان قلب سریع ، تنگی نفس ، تعریق زیاد ، تنفس سریع ، حالت تهوع ، سرگیجه و ترس از مرگ نشان می دهد که ممکن است دچار حمله عصبی و حمله ترس شوید که حملات ترس همچنین می تواند باعث درد قلبی شود.

علائم درد قفسه سینه یا درد قلبی چیست؟

علائم درد قفسه سینه مربوط به قلب شامل این موارد است:

در صورت داشتن بیماری قلبی ، بسیاری از افراد درد مبهمی را تجربه می کنند که احساس فشارنده و خنجری دارد. به طور کلی ، درد قفسه سینه مربوط به حمله قلبی یا سایر مشکلات قلبی ممکن است با یکی یا موارد زیر همراه باشد :

فشار در قفسه سینه ، سفتی یا سوزش در قفسه سینه

دردی خرد کننده یا فروکش کننده که به پشت ، گردن ، فک ، شانه ها و یک یا هر دو بازوی شما منتشر می شود.

دردی که بیش از چند دقیقه طول بکشد، با فعالیت بدتر شود ، حالت نوسانی داشته باشد، یا شدت آن متفاوت باشد.

تنگی نفس

عرق سرد

سرگیجه یا ضعف

حالت تهوع یا استفراغ

علائم دیگر درد قلبی

علائم دیگر درد قفسه سینه که مربوط به قلب نیست عبارتند از:

مشکل در بلعیدن

طعم ترش یا اسیدی در دهان

دردی که فقط پس از بلعیدن یا خوردن احساس می شود

دردی که بسته به موقعیت بدن شما کاهش یا افزایش می یابد

دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه بدتر می شود

تب

لرز

کمردرد که به قسمت جلوی سینه شما تابیده  شود.

آبریزش بینی

سرفه کردن

اضطراب یا وحشت

راه های تشخیص درد قلبی

از نظر پزشک متخصص قلب و عروق در مرکز تخصصی دکتر تپش، از آنجا که حمله قلبی بالاترین تهدید برای زندگی شما است ،در صورت بروز این درد سریعا در مراحل اولیه مراجعه شما به اورژانس یا پزشک تست هایی جهت بررسی مشکل انجام می شود. از جمله آزمایشاتی که انجام می شود عبارت است از:

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب شما را اندازه گیری و ثبت می کند. این کار از طریق الکترودهایی که به پوست شما متصل هستند انجام می شود. از آنجا که عضلات قلب آسیب دیده معمولاً تکانه های الکتریکی ندارند ، ممکن است ECG نشان دهد که شما دچار حمله قلبی شده اید یا به آن دچار خواهید شد.

آزمایش خون

برای بررسی میزان پروتئین ها یا آنزیم های موجود در عضله قلب ، آزمایش خون لازم است. حمله قلبی ممکن است به سلولهای قلبی آسیب برساند که باعث می شود این مولکول ها در طی چندین ساعت به خون شما نشت کنند.

اشعه ایکس قفسه سینه

با اشعه ایکس از قفسه سینه می توانید وضعیت ریه ها و اندازه و شکل قلب و رگهای خونی اصلی شما بررسی شود. همچنین می تواند مشکلات ریوی مانند ذات الریه یا مشکلات ریوی مشخص شود.

توموگرافی رایانه ای یا سی تی اسکن

از سی تی اسکن برای تشخیص لخته خون در ریه شما که  آمبولی ریوی نامیده می شوداستفاده می شود.

تست های مورد نیاز در مراحل بعدی

بر اساس نتایج آزمایشات اولیه فوق ، ممکن است به آزمایشات دیگری جهت تشخیص دقیق تر نیاز باشد.

اکوکاردیوگرام

در طی اکوکاردیوگرام ، ممکن است یک وسیله کوچک از گلو عبور داده شود تا دید بهتری از قسمت های مختلف قلب شما بدست آید. در اینجا ، از امواج صوتی برای تولید یک تصویر ویدئویی از قلب شما در حال حرکت استفاده می شود.

توموگرافی رایانه ای یا سی تی اسکن

سی تی اسکن انواع مختلفی دارد که از آن برای بررسی انسداد شریان های قلب شما استفاده می شود. آنژیوگرافی CT کرونر را می توان با استفاده از یک ماده رنگی برای بررسی انسداد عروق قلب و ریه و سایر موارد انجام داد.

تست های استرس

آزمایش های استرس نحوه پاسخگویی رگ های خونی و قلب به ورزش را ثبت می کنند. این اطلاعات ممکن است نشان دهد که آیا درد قفسه سینه شما به مشکلات قلب مربوط می شود یا خیر. تست های استرس انواع مختلفی دارند. یک مورد معمول شامل این است که در حالی که دستگاه ECG به شما متصل است ، از شما خواسته می شود با تردمیل راه بروید یا دوچرخه ثابت را پدال بزنید.

کاتتریزاسیون یا آنژیوگرام کرونر

این آزمایش به شناسایی عروق جداگانه قلب منجر می شود که ممکن است باریک یا مسدود شده باشند. یک ماده رنگی از طریق یک لوله باریک و بلند به نام کاتتر به عروق قلب شما تزریق می شود. کاتتر از طریق شریان یا در مچ دست یا کشاله ران وارد بدن شما می شود. با خوب شدن رنگ در عروق ، عروق در اشعه ایکس و همچنین فیلم قابل مشاهده هستند.

دارو درمانی برای درد قفسه سینه

ممکن است پزشک متخصص قلب و عروق، داروهایی را برای درمان مشکل شما با توجه به تشخیص صورت گرفته تجویز کند. این داروها عبارت اند از:

شل کننده های شریان: نیتروگلیسیرین که معمولاً به صورت قرص زیر زبان مصرف می شود ، رگ های قلب را شل می کند. این به نوبه خود باعث می شود خون در فضاهای باریک به راحتی جریان یابد.

آسپرین: اگر دلیلی وجود دارد که مرتبط با درد قفسه سینه شما باشد ، احتمالاً برای شما آسپرین تجویز می شود.

داروهای ترومبولیتیک: این داروها فقط برای حملات قلبی تجویزمی شوند و در از بین بردن لخته هایی که مانع جریان خون در عضله قلب هستند کار می کنند.

رقیق کننده های خون: در صورت لخته شدن شریان تغذیه کننده قلب یا ریه ها ، ممکن است این داروها برای جلوگیری از لخته شدن خون مورد نیاز باشند.

داروهای کاهش دهنده اسید: اگر درد قفسه سینه ناشی از رفلاکس اسید معده به مری باشد ، این داروها که مقدار اسید معده را کاهش می دهند مورد نیاز خواهند بود.

داروهای ضد افسردگی: در صورت بروز حملات ترس ، ممکن است داروهای ضد افسردگی برای کنترل علائم شما توصیه شود.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، درد قفسه سینه می تواند انواع مختلفی داشته باشد و از دلایل مختلف مربوط به قلب گرفته تا مشکلات مرتبط با معده و ریه متفاوت باشد. اما در بسیاری از بیماران دیابتی، دردهایی که به قلب مربوط می شون علائمی ندارند و ممکن است منجر به سکته قلبی خاموش شود. بنابراین اگر احساس درد غیرطبیعی در قفسه سینه خود داشتید و این درد حالت نوسانی و خنجری دارد، سریعا به متخصص قلب و عروق در مرکز تخصصی تپش مراجعه کنید تا با استفاده از تست های تشخیصی پیشرفته و دستگاه های به روز، مشکل شما و علت درد قفسه سینه مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس