کلینیک قلب
دکتر تپش

درد قلب چگونه است؟

در پاسخ به این سوال که درد قلب چگونه است؟ باید بگویم که؛ درد قلب یا آنژین صدری در افراد با شرایط مختلف جسمانی، آستانه تحمل درد، بیماری های زمینه ای مانند دیابت و … متفاوت است. اما در اکثر مواقع افراد احساس درد در پشت قفسه سینه و بین دو کتف را که به بازوها نیز سرایت پیدا می کند و اصولا همراه با احساس تنگی نفس است را تجربه می کنند.

از آنجا که هر دردی می تواند نشانه یک بیماری یا مشکلی باشد و قلب نیز عضو حساسی از بدن است در صورت احساس درد مداوم در ناحیه قفسه سینه و یا شدیدتر شدن درد، احساس فشار در قفسه سینه و هر گونه ناراحتی در قفسه سینه و قلب نیاز است که هرچه سریعتر به یک پزشک متخصص و کلینیک قلب مراجعه کنید، تا از عواقب بیماری های قلبی و بیماری های خطرناک در امان باشید.

در ادامه به صورت مفصل درباره این موضوع که درد قلب چگونه است؟ کدام درد قلب خطرناک است؟  صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

مرکز قلب ما با بهره مندی از پزشکان حاذق و با تجربه در زمینه قلب و عروق و با انجام کلیه تست های تشخیصی و آزمایشات لازم علت قلب درد را در کمترین زمان ممکن تشخیص می دهند و در صورت لزوم اقدامات درمانی لازم را انجام می دهند.تماس با مرکز دکتر تپش

درد قلب چگونه است؟

فهرست مطالبی که در این مقاله مطالعه می نمایید:

ویژگی های آنژین قلبی

کدام درد قلب خطرناک است؟

تفاوت درد قلبی و درد ناشی از معده

در صورت احساس درد قلبی چه کنیم؟

انواع آنژین قلبی

آنژین پایدار مزمن

آنژین ناپایدار

آنژین پرینزمتال

آنژین مرتبط با عروق کوچک

چگونگی تشخیص انواع درد قلبی از یکدیگر

سخن پایانی

ویژگی های آنژین قلبی

آنژین قلبی اصولا هنگام بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های ورزشی سنگین ایجاد می شود و با استراحت تسکین پیدا می کند.

درد قلبی را ممکن است در هوای سرد، پس از خوردن یک وعده غذایی سنگین و به دلیل استرس های شدید، عصبانیت و ترس نیز تشدید پیدا کند. از آنجا که اکثر قلب دردها پس از استراحت بهبود پیدا می کند باعث نادیده گرفتن درد و عدم مراجعه به پزشک متخصص می شود.

آنژین صدری نتیجه نرسیدن خون کافی به عضلات قلبی است و هنگامی که فعالیت بدنی شما افزایش پیدا می کند قلب شما نیز ناچار است فعالیت خود را افزایش دهد و نیاز بیشتری به اکسیژن پیدا می کند. اگر عروق تغذیه کننده قلب، تنگ باشد و توانایی تامین جریان خون بیشتر را نداشته باشند پیغام درد را به مغز ارسال می کند.

کدام درد قلب خطرناک است؟

قلب درد اصولا در حین انجام فعالیت های فیزیکی تجربه می شود و با استراحت بهبود پیدا می کند. این درد گاهی به پشت قفسه سینه، بین دو کتف، بازوها، فک تحتانی و بالای شکم نیز انتشار پیدا می کند.

دردهایی که حالت تیر کشیدن، سوزشی و انقباضی هستند ممکن است منشا غیرقلبی داشته باشند. اما در افراد بالای 40 سال هر نوع دردی در ناحیه فک تحتانی تا بالای شکم باید بررسی شود. در ادامه برای پاسخ به سوال درد قلب چگونه است با ما همراه باشید.

آنژین قلبی زمانی ایجاد می شود که خونرسانی به قلب کمتر از حد معمول می شود. که دلیل این کاهش خون رسانی و یا درد قفسه سینه به دلایل زیر است:

  1. انقباض یا اسپاسم رگ
  2. تنگی عروق به دلیل تجمع رسوب چربی در دیواره رگ ها که به آن بیماری شریان کرونر (CAD) گفته می شود.

اصولا تنگ شدن عروق بدون هیچ گونه علامت و نشانه ای است و وقتی تنگی عروق به نزدیک 70 درصد رسید، فرد احساس قلب درد یا آنژین صدری می کند.

 چنانچه درد قلبی کمتر از 5 الی 10 دقیقه طول بکشد و سپس با استراحت به طور کامل رفع شود به این درد آنژین صدری گفته می شود. اما چنانچه درد بیش از 10 الی 20 دقیقه به طول بی انجامد ممکن است به دلیل اختلال خونرسانی طولانی مدت و یا آسیب به بخشی از عضلات قلب باشد که به این حالت سکته قلبی گفته می شود.

دلایل ایجاد درد قفسه سینه بسیار متنوع است. اما شایع ترین علت قلب درد می تواند مربوط به بیماری های قلبی، ریوی، گوارشی و اختلال پانیک باشد.

تفاوت درد قلبی و درد ناشی از معده

بسیاری ممکن است درد قفسه سینه را با درد ناشی از معده تشخیص ندهند، در ادامه به بررسی تفاوت درد قلبی و درد ناشی از معده خواهیم پرداخت.

درد قفسه سینه ناشی از قلب

حمله قلبی

حمله قلبی به دلیل ایجاد لخته و گرفتگی رگ های تغذیه کننده عضلات قلبی رخ می دهد.

آنژین صدری

در آنژین صدری به دلیل جمع شدن تدریجی ذرات چربی و کلسیم در جدار عروق تغذیه کننده قلب، خون کافی به قلب نمی رسد و فرد درد قفسه سینه را تجربه می کند.

دایسکشن آئورت

این بیماری اکثراً رگ بزرگ آئورت را درگیر می کند. چنانچه دولایه آئورت از هم جدا شوند خون به این فضا نمی رسد و در نهایت ممکن است باعث پاره شدن آئورت شود.

پریکاردیت

پریکاردیت به معنی التهاب پرده دربرگیرنده قلب است که باعث درد قلب به خصوص در حین استراحت بیمار می شود.

درد قفسه سینه ناشی از معده

سوزش سر دل

سوزش سر دل زمانی اتفاق می افتد که اسید معده وارد مری می شود و می تواند باعث درد قفسه سینه نیز شود.

 اختلالات بلع

اختلالات مری می تواند باعث اختلالات بلع و ایجاد درد در قفسه سینه می شود.

مشکلات کیسه صفرا و پانکراس

التهاب کیسه صفرا یا پانکراس و سنگ کیسه صفرا می تواند باعث ایجاد دردی در ناحیه قفسه سینه شود.

در صورت احساس درد قلبی چه کنیم؟

ابتدا فعالیتی که احساس می کنید موجب درد شما شده است را متوقف کنید و اگر درد و سایر علائم شما در عرض چند دقیقه بهبود پیدا نکرد و یا حتی شدت پیدا کرد سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

یکی از اولین اقدامات درمانی برای آنژین قلبی کنترل کردن عامل درد و یا تشدید کننده درد است. بنابراین اگر سیگاری هستید آن را ترک کنید، اگر اضافه وزن دارید اقدام به کاهش وزن کنید، ورزش و رژیم غذایی سالم و کم چرب را در برنامه های خود قرار دهید.

انواع آنژین قلبی

ممکن است پزشک معالج شما پس از بررسی های و معاینات لازم، چندین انتخاب برای درمان قلب درد شما داشته باشد که شامل آنژیوپلاستی و گذاشتن stent، تجویز دارو، درخواست تغییر سبک زندگی و تغذیه و … است.

برای انتخاب بهترین روش برای درمان قلب درد در مرحله اول نیاز است که با انواع آنژین قلبی آشنا شوید که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

آنژین پایدار مزمن

نوع درد قلبی است که وقتی قلبتان به شدت کار می کند بروز پیدا می کند.

آنژین ناپایدار

درد ناپایدار در قفسه سینه که به تازگی تجربه کرده اید یا دردی که شدت آن بسیار بدتر از قبل شده است.

آنژین ناپایدار وضعیت خطرناکی است که نیاز به درمان اورژانسی دارد. و برای درمان آنژین ناپایدار بستری کردن بیمار و درمان دارویی برای پایدار کردن وضعیت بیمار آغاز می شود و در برخی بیماران نیاز است آنژیوپلاستی انجام گیرد.

البته اصولا این بیماری با داروها و تغییر سبک زندگی قابل کنترل است. اما در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد که این بیماری با درمان دارویی قابل حل نیست و یا با وجود مصرف دارو درد ادامه دارد ممکن است در این شرایط پزشک معالج شما تصمیم به آنژیوگرافی عروق کرونر برای دیدن وضعیت عروق شما کند و در صورت صلاحدید اقدام به  آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس کرونری کند.

آنژین پرینزمتال

این نوع از دردهای قلبی جزء نادرترین دردهای قلبی است که دلیل اسپاسم در رگ کرونری ایجاد می شود.

آنژین مرتبط با عروق کوچک

این نوع از آنژین قلبی می تواند نشانه ای از بیماری در عروق خونی شریان های کوچک کرونری باشد.

چگونگی تشخیص انواع درد قلبی از یکدیگر

اصولا پزشک متخصص قلب و عروق با شرح حالی که بیمار درباره چگونگی شروع درد و ناراحتی قفسه سینه ارائه می دهد به آنژین قلبی مشکوک می شود. اما هیچ روش آزمایشگاهی برای تشخیص نوع آنژین قلبی وجود ندارد و پزشک ناچار است برای آگاهی از اتمام درد و یا ادامه دار بودن آن نوار قلب را برای بیمار تجویز کند. بنابراین تا به حال پاسخ سوال درد قلب چگونه است را متوجه شدید.

نتیجه گیری

درد قلبی انواع مختلفی دارد و اصولا پس از انجام فعالیت های سنگین ممکن است این درد را احساس کنید اما در حین استراحت و پس از گذشت حداکثر 10 دقیقه این درد فروکش خواهد کرد. اما در صورتی که پس از گذشت چند دقیقه همچنان احساس درد در قفسه سینه دارید و یا حتی دردتان تشدید پیدا کرده است نیاز است در اولین فرصت به یک کلینیک قلب برای چکاپ و بررسی بیشتر مراجعه کنید.

مرکز قلب ما با انجام کلیه تست های تشخیصی و بهره مندی از پزشکان حاذق و توانمند آماده خدمات رسانی به شما عزیزان است.تماس با مرکز دکتر تپش

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس