کلینیک قلب
دکتر تپش

درمان خانگی واریس پا

درمان خانگی واریس پا

قطعا برای شما هم پیش آمده که روی پاهایتان رگ هایی شبیه به تارعنکبوت وجود داشته باشد . به این رگ ها واریس می گویند. درمان های مختلفی برای درمان واریس وجود دارد. ما در این مطلب قصد داریم 8 درمان خانگی واریس پا که می تواند برای انواع واریس مفید باشد را توضیح دهیم.

بنابراین با کلینیک قلب و عروق دکتر تپش همراه باشید تا درمان خانگی واریس پا را از زبان بهترین متخصص قلب و عروق در کلینیک دکتر تپش بشنوید.

آنچه در این مقاله می خوانید <style=”padding:5px;” ul>

 

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و به صورت 24 ساعته با متخصص قلب در ارتباط باشید و سوالات خود را در میان بگذارید.

رگهای واریسی هنگامی اتفاق می افتد که رگ های فرد متورم و بزرگ شوند. این رگ ها در بعضی از افراد می توانند باعث درد و ناراحتی شوند. طیف وسیعی از درمان های خانگی ممکن است به کاهش ظاهر و درد رگ های واریسی کمک کند.

حدود 20 درصد بزرگسالان رگ های واریسی را تجربه می کنند. چندین روش درمانی پزشکی برای این بیماری وجود دارد ، هرچند ممکن است فرد بخواهد برای تسکین علائم بیماری روش های خانگی را نیز امتحان کند.

چرا رگ های واریسی به وجود می آیند ؟

هنگامی که دریچه های کوچک در رگ ها ضعیف می شوند ، رگ های واریسی ایجاد می شوند. این دریچه ها معمولاً جریان خون به عقب در رگ ها را متوقف می کنند و هنگامی که آسیب ببینند خون می تواند در رگ ها جمع شود. این مورد باعث رگهای پیچ خورده و متورم به نام واریس می شود که بسیار هم شایع است.

علائم دیگر واریس پا عبارتند از:

احساس سوزش یا ضربان در پاها

احساس پا درد یا سنگینی پا

تورم مچ پا

8 درمان خانگی واریس پا

اگر فردی واریس داشته باشد ، می تواند از درمان های خانگی زیر تحت نظر بهترین متخصص قلب و عروق کمک گیرد.

اولین درمان خانگی واریس پا : ورزش کنید .

درمان خانگی واریس پا

ورزش منظم موجب گردش خون بهتر در پاها می شود. ورزش همچنین به کاهش فشار خون بالا که یکی دیگر از عوامل موثر در واریس است،کمک می کند .

تمرینات کم فشار باعث می شود عضلات ساق پا بدون فشار زیاد فعالیت کنند. تمرینات موثر و کم فشار عبارتند از:

شنا كردن

پیاده روی

دوچرخه سواري

یوگا

دومین درمان خانگی واریس پا : جوراب مخصوص واریس

جوراب های مخصوص در اکثر داروخانه ها موجود است و می تواند با فشار آوردن به پاها به شما کمک کند. این وسیله به عضلات و رگها کمک می کند تا خون را به سمت قلب حرکت دهند.

مطالعه ای در سال 2018 نشان داد افرادی که از جوراب های مخصوص بالای زانو با فشار 18 تا 21 میلی متر جیوه به مدت یک هفته استفاده می کنند ، درد های واریسی آنها کم شده است.

سومین درمان خانگی واریس پا : تغییرات رژیم غذایی

غذاهای شور یا غنی از سدیم می توانند بدن را در آب نگه دارند ، بنابراین کاهش غذای شور می تواند نگهداری آب را در بدن به حداقل برساند. غذاهای سرشار از پتاسیم می توانند به کاهش نگهداری آب کمک کنند.

غذاهایی که پتاسیم زیادی دارند عبارتند از:

مغز بادام و مغز پسته

عدس و لوبیای سفید

سیب زمینی

سبزیجات برگ دار

برخی از ماهی ها مانند ماهی تن

غذاهای حاوی فیبر به حرکت روده ها کمک کرده و از یبوست جلوگیری می کنند.

غذاهایی که سرشار از فیبر هستند عبارتند از:

آجیل ، دانه ها و حبوبات

جو دوسر ، گندم و بذر کتان

غذاهای غلات کامل

افرادی که دارای اضافه وزن هستند ، بیشتر دچار رگ های واریسی می شوند ، بنابراین ، ریختن هر کیلوگرم وزن اضافی می تواند فشار وارد شده به رگ ها و تورم و ناراحتی را کاهش دهد.

شما می توانید برای دریافت بهترین رژیم لاغری به کلینیک تغذیه دکتر فرزاد و بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی مراجعه کنید.

 

چهارمین درمان خانگی واریس پا : خوردن غذاهای حاوی فلاونوئید

درمان خانگی واریس پا

افزودن غذاهایی که حاوی فلاونوئید هستند نیز ممکن است به فرد کمک کند تا رگ های واریسی خود را کوچک کند.

فلاونوئیدها گردش خون را بهبود می بخشند ، در نتیجه باعث می شود خون جریان داشته باشد و احتمال تجمع آن در رگ ها کمتر شود. آنها همچنین به کاهش فشار خون در عروق کمک می کنند و همه این موارد می تواند باعث باعث کاهش رگ های واریسی شود.

غذاهایی که حاوی فلاونوئید هستند عبارتند از:

سبزیجات ، از جمله پیاز ، فلفل دلمه ای ، اسفناج ، و کلم بروکلی

مرکبات و انگور ، گیلاس ، سیب و زغال اخته

کاکائو

سیر

پنجمین درمان خانگی واریس پا : پوشیدن لباس های آزاد

پوشیدن لباس های تنگ می تواند جریان خون را محدود کند. ممکن است فردی با پوشیدن لباس هایی گشاد که جریان خون در قسمت پایین بدن را محدود نمی کند ، متوجه شود که گردش خون در بدنش بهتر می شود.

پوشیدن کفش های تخت به جای کفش پاشنه بلند نیز ممکن است به درمان خانگی واریس پا کمک کند.

ششمین درمان خانگی واریس پا : بالا نگه داشتن پاها

بالا نگه داشتن پاها ، در حالت ایده آل در همان ارتفاع قلب یا بالاتر از آن ، به بهبود گردش خون کمک می کند. این باعث کاهش فشار در رگهای پا می شود و نیروی جاذبه به جریان خون روان به قلب کمک می کند.

هفتمین درمان خانگی واریس پا : ماساژ

درمان خانگی واریس پا

ماساژ آرام مناطق آسیب دیده می تواند به حرکت خون از طریق رگ ها کمک کند. یک فرد می تواند از روغن ماساژ ملایم یا مرطوب کننده برای ماساژ استفاده کند.

از فشار مستقیم به وریدها بپرهیزید ، زیرا ممکن است به بافتهای شکننده آسیب برساند.

هشتمین درمان خانگی واریس پا : داشتن تحرک

از نشستن طولانی مدت خودداری کنید. اگر فردی مجبور باشد مدت طولانی برای کار بنشیند ، باید برای جریان مستمر خون، در حرکت و تغییر مکان باشد.

از نشستن به صورت ضربدری خودداری کنید ، زیرا این امر می تواند جریان خون در پاها را خیلی محدود کند ، که ممکن است به مشکلات گردش خون اضافه کند.

اقدامات پزشکی در درمان واریس پا

درمان خانگی واریس پا

اگر درمان های خانگی رگ های واریسی موثر مواقع نشوند یا باعث ناراحتی شدید فرد شوند ، درمان پزشکی نیز برای کمک به مقابله با رگ های واریسی در دسترس است. پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

جراحی فلبکتومی :  در اینجاست که پزشک پوست را سوراخ کرده و واریس را از طریق شکاف های کوچک برطرف می کند.

اسکلروتراپی در این روش از کف مخصوصی برای بسته شدن رگها و کوچک شدن آنها استفاده می شود.

انعقاد و بستن رگ: در این روش واریس از طریق جراحی برداشته می شود.

جراحی با لیزر : میزان شدید نور به داخل رگ هدایت می شوند و باعث می شوند واریس به تدریج محو و از بین برود.

جراحی آندوسکوپیک : در طی این جراحی ، یک دوربین فیلمبرداری کوچک به پا وارد می شود تا به جراح کمک کند تا بهتر ببیند. برداشتن رگها از طریق یک سری برش کوچک انجام می شود.

شما می توانید برای درمان انواع واریس ها به کلینیک قلب و عروق دکتر تپش مراجعه کنید تا با بهترین روش های درمانی لیزر و سایر درمان های موثر، برای همیشه واریس های خود را درمان کنید. در این راه پزشک قلب خوب در تمامی مراحل با شما همراهی کرده و به شما مشاوره می دهد. پس قبل از انجام هر کاری با بهترین متخصص قلب و عروق مشورت کنید.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و به صورت 24 ساعته با متخصص قلب در ارتباط باشید و سوالات خود را در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس