کلینیک قلب
دکتر تپش

زندگی بعد از سکته قلبی

زندگی بعد از سکته قلبی

زندگی بعد از سکته قلبی  و چشم انداز افرادی که از این عارضه جان سالم میبرند بسیار متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. زندگی بعد از سکته قلبی برای افرادی که از این عارضه قلبی جان سالم به در می‌برند ، متفاوت است و نسبت به قبل از سکته نیاز به مراقبت بیشتر و تغییراتی دارد. از عوامل موثر در کیفیت زندگی بعد از سکته قلبی ، میزان شدت سکته و EF قلب است. با ما همراه باشید تا مراقبت هایی در جهت داشتن زندگی سالم بعد از سکته قلبی را در اختیارتان قرار دهیم.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک قلب دکتر تپش، سلامت قلب خود را زیر  نظر متخصصین مجرب و حاذق، تحت کنترل باشید و مراقبت کنید. هم چنین می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید .

فهرست مطالب

مدت زمان استراحت بعد از سکته قلبی

مراقبت های بعد از سکته قلبی

زمان شروع مجدد فعالیت شغلی بعد از سکته قلبی

عوامل موثر در سلامت زندگی بعد از سکته قلبیمدت زمان استراحت بعد از سکته قلبی

استراحت کردن از اولین توصیه هایی است که برای زندگی بعد از سکته قلبی می شنوید. همان میزان که استراحت کردن اهمیت دارد ، شرکت کردن بیمار در فعالیت های اجتماعی و تفریحی و گنجاندن فعالیت بدنی در برنامه روزمره نیز به همین اندازه مهم است. بهترین پزشک متخصص قلب به بسیاری از بیمارانی که سکته قلبی را پشت سر گذاشتند، توصیه میکند که فعالیت بدنی خود را نسبت به دوران قبل از سکته افزایش دهند. خواب شبانه‌ مناسب برای بیماران سکته قلبی بسیار مهم است. اگر بیمار در طول روز احساس خستگی کند، بهتر است که مدت کوتاهی استراحت کند یا چرت بزند. بیماران قلبی باید قبل از خستگی شدید استراحت کنند. پزشک توصیه های لازم را با توجه به شرایط هر بیمار ارائه می دهد، اما اکثر بیماران بعد از سکته قلبی احساس می کنند که انرژی فراوانی برای کار و تفریح دارند.


مراقبت های بعد از سکته قلبی

مراقبت بعد از سکته قلبی بسیار مهم است. بیمارانی که سابقه سکته قلبی دارند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به ناراحتی های قلبی مانند درد قفسه سینه ، سکته ی قلبی مجدد و نارسایی قلب و حتی مرگ قرار دارند. رعایت توصیه های پزشک برای توانبخشی، ویزیت های دوره‌ای و درمان های تکمیلی احتمال بروز این مشکلات را کاهش می دهد. از این رو شما باید به منظور افزایش کیفیت و سلامت زندگی بعد از سکته قلبی ، تحت نظر دکتر قلب خوب باشید و مراقبت های ذیل را به درستی انجام دهید.

●   بعد از خوردن غذا استراحت نمایید.

●   ورزش منظم را در برنامه خود قرار دهید. زیرا نقش مهمی در کاهش مرگ و میر دارد و  باید تحت مراقبت پزشک باشد.

●   رژیم غذایی سالم داشته باشید.

●   از مصرف مشروبات الکلی دوری کنید.

●   سیگار نکشید.

●   فعالیت های جسمانی سنگین انجام ندهید.

●   خواب شبانه مناسب و به اندازه داشته باشید.

●   بدنتان را در شرایط خیلی سرد و یا خیلی گرم قرار ندهید.

●   بدنتان را در شرایط خیلی سرد و یا خیلی گرم قرار ندهید.

●   از اموری که باعث ایجاد استرس و فشارهای عصبی در شما می شوند بپرهیزید.

●   برنامه آرام بخشی ( با پرداختن به امور مورد علاقه تان ) برای خود داشته باشید.

زندگی بعد از سکته قلبی


زمان شروع مجدد فعالیت شغلی بعد از سکته قلبی

اکثر بیماران بعد از سکته قلبی و  بهبودی از عمل جراحی قلب یا حمله قلبی ; بسته به شدت سکته باید بتوانید طی دو هفته تا سه ماه در محل کار حاضر شوند. اما شاید لازم باشد تا در نوع کارهایی که انجام می دهید تغییراتی اعمال کنید. به عنوان مثال ، شما ممکن است نتوانید کاری انجام دهید که شامل فشار شدید جسمی باشد. دکتر قلب خوب شما قادر خواهد بود در مورد زمان از سرگیری فعالیت شغلی و اینکه از انجام چه نوع فعالیت هایی باید جلوگیری کنید ، به شما توصیه هایی را ارائه دهد.


عوامل موثر در سلامت زندگی بعد از سکته قلبی

عوامل بسیاری در کیفیت زندگی پس از سکته قلبی تاثیرگذار هستند. در زیر برخی از عوامل موثر در سلامت و کیفیت زندگی بعد سکته را مطرح کرده ایم.

●   سن : هر چه سن شما بیشتر باشد احتمال بروز عوارض وجود دارد. پس در این حالت باید بیشتر مراقب سلامت قلب خود باشید. در افرادی که سنین بالاتری دارند ، روند بهبود بعد از سکته قلبی زمانبر تر خواهد بود.

●   شدت سکته قلبی :  در طی حمله قلبی برخی از ماهیچه های قلب آسیب می بینند. هرچه تعدا ماهیچه های آسیب دیده بیشتر باشد ، شدت سکته قلبی بالاتر بوده است. در این حالت دوران بهبود و سلامت طولانی تر بوده و حتما باید تحت نظارت بهترین پزشک متخصص قلب و عروق قرار بگیرید.

●   میزان عملکرد و پمپاژ قلب :  این عدد معمولا 35% است. بدین معنا که میزان عملکر قلب شما اگر بالای 35% باشد یعنی نرمال است. اگر زیر این مقدار باشد در انجام برخی فعالیت ها دچار مشکل می شوید.

●   مدت زمان درمان :  هرچه دوره ی درمان طولانی تر شود ، زندگی بعد از سکته قلبی برای این افراد سخت تر خواهد بود.

●   پزشک معالج : پزشک معالج در کیفیت زندگی بعد از سکته قلبی بسیار موثر می باشد.هرچه پزشک حاذق و بامهارت باشد ، زندگی پس از سکته قلبی راحت تر و دل نشین تر خواهد بود. بنابراین انتخاب بهترین متخصص قلب و عروق در درمان سکته قلبی بسیار هایز اهمیت است.

●   حال روحی شخص : ابتلا به حمله قلبی می تواند بسیار آسیب زا باشد. پس از آن طبیعی است که احساس اضطراب کنید. برای بسیاری از افراد ، بر اثر ابتلا به سکته قلبی تحت فشارهای عاطفی قرار میگیرند و احتمال احساس افسردگی را در پی خواهد داشت. از آنجا که وضعیت عاطفی می تواند تأثیر نامطلوبی بر بهبود سلامت قلب داشته باشد ; درمان این نوع افسردگی باید جدی گرفت.

●   روابط اجتماعی : صحبت کردن با دوستان و خانواده میتواند تاثیر مثبت بالایی در سلامت روحی و جسمی بعد از سکته قلبی را دارد. با دیگران حرف بزنید، به خانواده و دوستان خود اجازه دهید بدانند که چه کاری می توانند برای کمک به شما انجام دهند و روابط اجتماعی خود را حفظ کنید. گوشه گیری و ناراحتی برای قلب شما بسیار خطرناک می باشد.  

شما می توانید با مراجعه به کلینیک قلب دکتر تپش، سلامت قلب خود را زیر  نظر متخصصین مجرب و حاذق، تحت کنترل باشید و مراقبت کنید. هم چنین می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس