کلینیک قلب
دکتر تپش

علائم گرفتگی رگ قلب

علایم گرفتگی رگ قلب

گرفتگی عروق خون رسان قلب یا تصلب شرایین از جمله بیماریهای شایع در جوامع مدرن امروزی است. جالب است بدانیم که گرفتگی رگهای بدن ما از سنین کودکی شروع می شوند و به تدریج و بدون اینکه علایم مشخصی از خودشان نشان بدهند ،باعث تنگ شدن سرخرگهای حیاتی و مهم بدنمان می شوند.گرفتگی رگ(سرخرگهاي )قلب وقتي خفيف هستند علامتي ندارند تا زمانيكه اين گرفتگي به حدي برسد كه باعث كاهش يا قطع خونرساني به عضله قلب شود. بنابراین آگاهی از علائم گرفتگی رگ قلب ، یکی از موارد بسیار مهم می باشد که در کلینیک دکتر تپش می توانید به این پاسخ برسید.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید .

علت گرفتگی رگ قلب  چیست؟

در طول عمر ما جریان دائمی خون داخل سرخگها برقرار است  و بنا به علل مختلف و حتی ناشناخته ،دیواره داخلی رگها آسیب می بیند.  با مخدوش شدن لايه داخلي رگ سيستم ايمني بدن براي ترميم آسيب فعال مي شود . بعلاوه پلاكتها هم براي ترميم آسيب در محل تجمع مي يابند مجموعه اي از اين حوادث بعلاوه رسوب كلسيم و كلسترول و ….باعث ايجاد پلاك در محل آسيب ميشود . علائم گرفتگی رگ قلب چیست؟

علت گرفتگی رگ قلب

اگر پلاك اترواسكلروز ما در محلش ثابت چسبيده باشد معمولافقط  بيمار هنگامي كه فعاليت بدني زياد يا ورزش سنگيني انجام  مي دهد يا عصباني ميشود دچار درد قفسه سينه با مشخصات آنژين صدري(علایم گرفتگی رگ قلب) مي گردد، اين شرح حال در بيشتر مراجعين مسن كلينيك هاي قلب ديده مي شود و با مجموعه اي از دستورات دارويي تخصصي تا مدتها شرايط ثابت خواهد ماند.

ولي اگر به هر دليل پلاك سست شده كنده  بشود ، بيمار ديگر نميتواند فعاليتهايي را كه قبلا به آساني و بدون درد قفسه سينه انجام ميداد، انجام دهد، تحمل بيمار در فعاليتهاي بدني كاهش مي يابد و حتي در حالت استراحت هم دچار درد خواهد شد ،دردي كه با مصرف نيتراتهاي زير زباني بهتر مي شود  .اين دسته به عنوان سندرم حاد كرونري شناخته مي شوند .

براي هر دو گروه افراد مراجعه به يك بهترین كلينيك قلب مجهز و معاينه شدن توسط بهترين فوق تخصص قلب کشور مهم و حیاتی می باشد.

اگر انسداد عروق قلبي با استراحت و يا با مصرف گشاد كننده هاي عروقي مانند تركيبات نيترات (قرص نيتروگليسيرين زبر زباني) بهتر نشود و آنژين صدري بيش از ده تا بيست دقيقه طول بكشد آسيب سلولهاي عضله قلب يا انفاركتوس قلبي رخ مي دهد. علائم گرفتگي رگ قلب

بسته به اينكه كدام رگ قلب دچار گرفتگي شده باشد ،علايم و نشانه هاي فرد مبتلا(علائم گرفتگي رگ قلب) متفاوت خواهد بود:

-تعريق سرد

-افزايش فشار خون

-سبكي سر ،گيجي و غش كردن

در گروهي تهوع و استفراغ و درد شكم و كاهش فشار خون و كاهش تعداد ضربان قلب می باشد و گروهي دچار گرفتگي رگ پايين قلب مي شوند که از جمله علائم گرفتگي رگ قلب است.

در صورت مواجهه با هر يك از علايم بالا مراجعه به اورژانس مجهز قلب اجباري است و نبايد زمان را تلف كرد.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس