کلینیک قلب
دکتر تپش

عکس قلب درد

اگر انواع عکس قلب درد را به‌خوبی بررسی کنید و مقالات در این مورد را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که درد قلب به اشکال مختلف ظاهر می‌شود و ممکن است مربوط به خود قلب یا سایر اندام‌های مرتبط باشد. به همین دلیل برای اینکه مشخص شود این علائم دقیقاً به خاطر خود قلب است یا به دلیل وجود آسیب در سایر اندام‌های مرتبط با قفسه سینه مانند دستگاه تنفسی یا گوارشی است، پزشکان از عکس قلب درد استفاده می‌کنند.

بهترین عکسی که برای بررسی بیماری‎های قلبی استفاده می‌شود، اکوکاردیوگرافی و عکس ساده قفسه سینه است که تفسیر این عکس‎ها به تبحر و دقت بالایی نیاز دارد و در صورتی که متخصص شما و مجموعه انجام دهنده این تست‌ها مهارت و دانش کافی نداشته باشند، ممکن است موارد کوچک و مخفی از چشم پزشک پنهان بماند و تشخیص درست داده نشود که عواقب خطرناکی دارد.

به همین دلیل بررسی درد قلب را در مجموعه‌های با سابقه و توسط متخصصین قلب مجرب انجام دهید. مجموعه مجهز و تخصصی قلب دکتر تپش نیز با بهره مند شدن از متخصصین باتجربه می‌تواند در این امر شما را یاری کند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر شما را با اهمیت عکس برداری از قلب جهت تشخیص بیماری‌های قلبی آشنا کنیم.

 

The-cause-back-pain-in-pregnancy

 

 

عکس قلب درد چه فوایدی برای پزشک دارد؟

همان‌طورکه در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم علائم درد در ناحیه قلب ممکن است به دلیل بروز مشکلات قلبی نباشد و ناشی از آسیب‌های دیگر در این ناحیه باشد. معمولاً وقتی بیمار بااحساس درد در این ناحیه وارد اورژانس می‌شود، پزشکان از روش‌های مختلفی برای تشخیص علت آن استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به آزمایش خون، نوار قلب، اندازه‌گیری فشارخون، اندازه‌گیری ضربان قلب و … اشاره کرد.

عکس قلب درد نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد تا بررسی بهتری در مورد ناحیه آسیب‌دیده و دارای مشکل انجام شود. برخی از دلایلی که مربوط به قلب هستند و می‌توانند دردهای قلبی را ایجاد کنند عبارت‌اند از:

 • ضعیف شدن ماهیچه قلب (کاردیومیوپاتی)
 • بیماری عروق کرونر
 • بیماری دریچه قلب
 • یک مشکل قلبی که به‌صورت مادرزادی وجود داشته و الان عود کرده است.
 • ریتم‌های غیرعادی مکرر غیرطبیعی قلب (آریتمی‌های بطنی) که به‌موقع و تحت نظر یک متخصص قلب باتجربه درمان نشده‌اند.
 • شکست پیوند قلب قبلی

در کودکان، نارسایی قلبی اغلب به دلیل نقص مادرزادی قلب یا کاردیومیوپاتی ایجاد می‌شود و سایر موارد بیشتر در بزرگ‌سالان رخ می‌دهد.

دلایل و علائم درد قلب

عکس قلب درد می‌تواند جزئیات بیشتری را از وجود آسیب‌های ایجاد شده در این ناحیه نشان دهد. خود درد یک علامت است، اما بسته به آنچه باعث ایجاد این علامت شده است، درد قلب می‌تواند احساسات مختلفی ایجاد کند. گاهی این موارد هیچ ارتباطی با قلب شما ندارند، اگرچه بدون مراجعه به پزشک هیچ راه آسانی برای تشخیص آن وجود ندارد و شما حتماً باید در صورت بروز علائم به متخصص قلب و در صورت شدید بودن علائم به اورژانس مراجعه کنید. مهم‌ترین دلایل و علائم قلب درد عبارت‌اند از:

درد قفسه سینه مربوط به قلب

با اینکه درد قفسه سینه معمولا به خاطر وجود بیماری‌های قلبی می‌باشد، اما بسیاری از افراد مبتلا به آن اظهار می‌کنند که ناراحتی مبهمی را تجربه کرده‌اند که لزوماً مانند درد نیست. به‌طورکلی، ناراحتی قفسه سینه مربوط به حمله قلبی یا مشکل قلبی دیگر ممکن است توسط یک یا چند مورد زیر توصیف شود یا با آن‌ها همراه باشد:

 • احساس فشار، پری، سفتی در قفسه سینه یا سوزش در این ناحیه
 • دردی خرد کننده یا تیر کشنده که به پشت، گردن، یک یا هر دو بازو، فک و شانه‌ها گسترش می‌یابد.
 • دردی که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد، از بین می‌رود و بر می‌گردد، با فعالیت بدتر می‌شود یا شدت آن تغییر می‌کند.
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • تهوع یا استفراغ

علل درد قلب مربوط به خود قلب

نمونه‌هایی از دلایل مربوط به درد قلب که ناشی از خود قلب هستند، عبارت‌اند از:

حمله قلبی

حمله قلبی ناشی از مسدود شدن جریان خون به عضله قلب شما است که به دلیل وجود لخته خون اتفاق می‌افتد.

آنژین

آنژین به درد قفسه سینه ناشی از جریان خون ضعیف به قلب گفته می‌شود. این حالت معمولا به دلیل تجمع پلاک‌های ضخیم در داخل دیواره‌های رگ‎ها و عروق متصل به قلب ایجاد می‌شود که خون را به قلب شما منتقل می‌کنند. در نتیجه این پلاک‌ها عروق را باریک کرده و خون‌رسانی به قلب ضعیف خواهد شد.

پارگی آئورت

آئورت بزرگ‌ترین رگ متصل به قلب است و پارگی آن یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. اگر لایه‌های داخلی این رگ خونی جدا شود، خون بین لایه‌ها نفوذ کرده و می‌تواند باعث پارگی آئورت شود.

پریکاردیت

پریکاردیت به التهاب کیسه‌ای گفته می‌شود که در دور قلب شما قرار دارد. معمولاً این آسیب باعث درد شدیدی در قلب می‌شود که هنگام تنفس یا دراز کشیدن بدتر خواهد شد.

علل گوارشی ایجاد کننده قلب درد

ممکن است در عکس قلب درد مشخص شود که علت اصلی درد ناشی از خود قلب نبوده و بعد با آزمایشات تکمیلی مشخص گردد که علت مربوط به آسیب‌های گوارشی است. برخی از اختلالات دستگاه گوارشی که باعث درد قلب می‌شوند، عبارت‌اند از:

سوزش سردل

این احساس سوزاننده و دردناک در ناحیه پشت استخوان سینه وقتی رخ می‌دهد که اسید معده از معده به سمت مری برگشت داده شود که ممکن است این برگشت را کاملا احساس کنید.

اختلالات بلع

اختلالات بلع به مشکلاتی در مری گفته می‌شود که می‌توانند بلع را دشوار و یا حتی دردناک کنند.

مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده

سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا یا خود لوزالمعده می‌تواند باعث درد شکمی‌ شود که ممکن است این درد به قفسه سینه و قلب نیز کشیده شود.

علل عضلانی و استخوانی ایجاد کننده قلب درد

گاهی در عکس قلب درد که از کل ناحیه قفسه سینه گرفته می‌شود نشان‌هایی از مشکلات عضلانی و استخوانی مشخص می‌شود. ازجمله آسیب‌های اسکلتی و عضلانی که می‌توانند باعث قلب درد شوند، عبارت‌اند از:

کاستوکندریت

در این شرایط، غضروفی که دنده‌ها را به استخوان سینه وصل می‌نماید و به غضروف قفسه سینه معروف است، دردناک و ملتهب می‌شود.

دنده‌های آسیب‌دیده

کبودی یا شکستگی دنده در اثر برخی فعالیت‌های سنگین ورزشی و وارد شدن ضربه‌های سنگین به این ناحیه می‌تواند باعث درد قلب شود.

علل ریوی ایجاد کننده قلب درد

بسیاری از اختلالات ریوی می‌توانند باعث درد قلب شوند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

آمبولی ریه

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که لخته خون در شریان ریه ایجاد شده باشد و جریان خون نتواند به ریه برسد که می‌تواند باعث سکته شده و خطرناک است.

پلوریت

پلوریت زمانی اتفاق می‌افتد که غشایی که ریه‌ها را می‌پوشاند، ملتهب شود. در این صورت در ناحیه قلب و قفسه سینه احساس درد خواهید داشت که هنگام دم و بازدم یا سرفه درد بیشتری ایجاد خواهد شد.

کلاپس ریه یا جمع شدگی ریه

درد قلب ممکن است به دلیل جمع شدگی ریه در داخل آن ایجاد شود که معمولاً ناگهانی شروع می‌شود و می‌تواند ساعت‌ها طول بکشد و به‌طورکلی با تنگی نفس همراه است. این حالت به این دلیل رخ می‌دهد که هوا به فضای بین ریه و دنده‌ها نشت کرده است.

فشارخون ریوی

این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که شما فشارخون بالایی در شریان‌های منتقل‌کننده خون به ریه‌ها داشته باشید که می‌تواند باعث درد قلب شود.

سایر علائم درد قلب

تشخیص درد مربوط به قلب با بروز علائمی مانند درد در این ناحیه از سایر انواع درد قلب دشوار است. بااین‌حال در صورت وجود علائم زیر همراه با درد قلب احتمال بروز آسیب در خود قلب کمتر است و معمولاً درد به دلیل وجود مشکل در قسمت دیگری از قفسه سینه ایجاد شده است. برخی از این علائم عبارت‌اند از:

 • احساس ورود دوباره غذا به دهان یا طعم ترش در دهان
 • مشکل و اختلال در بلعیدن
 • دردی که با تغییر وضعیت بدن بدتر با بهتر می‌شود.
 • دردی که هنگام سرفه یا تنفس عمیق شدید می‌شود.
 • حساسیت در سینه هنگام لمس و فشار
 • دردی که ساعت‌ها به‌طور مداوم وجود دارد و تغییر نمی‌کند.

علائم کلاسیک سوزش سر دل مانند احساس دردناک و سوزش در پشت استخوان سینه نیز می‌تواند ناشی از مشکلات قلبی یا معده شما باشد که به دلیل شباهت آن‌ها در ابتدا باید توسط متخصص قلب بررسی شود.

بهترین زمان مراجعه به متخصص قلب

اگر درد قلب شما یک مسئله بررسی نشده و جدید یا بدون دلیل باشد یا مشکوک به حمله قلبی هستید، باید بلافاصله با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. علائم حمله قلبی عبارت‌اند از:

 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • احساس درد در ناحیه بالایی تنه مانند فک، گردن و بازوها
 • درد یا سوزش در قفسه سینه
 • خستگی غیرطبیعی و بدون دلیل
 • تهوع و سرگیجه یا احساس سبکی سر

توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع علائم حملات قلبی و سایر دلایل ایجاد کننده درد قلب مشابه یکدیگر هستند و خود فرد نمی‌تواند این دو را از هم تشخیص دهد؛ بنابراین حتی اگر فکر می‌کنید درد قلب به دلیل وجود بیماری‌های مربوط به خود قلب نیست حتماً باید برای بررسی آن به بیمارستان یا یک کلینیک تخصصی قلب مراجعه کنید.

سخن آخر

تصویربرداری در علم پزشکی یکی از بزرگ‌ترین ابداعات تاریخ بوده است که تا حد زیادی می‌تواند به تشخیص صحیح علت بروز علائم و شدت آسیب کمک کند و متخصصین با عکس قلب درد بهتر می‌توانند ناحیه آسیب‌دیده را بررسی نمایند. عکس برداری‌های مختلفی برای مشخص شدن مشکلات قلبی انجام می‌شود و معمولا گرفتن عکس ساده رادیولوژی با هدف رد سایر علل دردهای قلبی صورت می‌پذیرد و بررسی علت دقیق درد خود قلب معمولا توسط روش اکوکاردیوگرافی، نوار قلب و آزمایش خون انجام می‌شود.

قلب درد علائم و دلایل مختلفی دارد که حتماً باید به همه آن‌ها توجه کنید و برای جلوگیری از عوارض آن یا خطراتی مانند ایست قلبی و مرگ ناگهانی به‌موقع با اورژانس تماس بگیرید یا به یک متخصص قلب خوب مراجعه کنید تا چکاب کامل انجام شود و در صورت وجود مشکلات قلبی یا غیر قلبی اقدامات درمانی لازم هرچه سریع‌تر صورت بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس