کلینیک قلب
دکتر تپش

ایا اسپرین فشار خون را بالا میبرد

ایا اسپرین فشار خون را بالا میبرد،هرآنچه مهم است بدانید

فشار‌خون‌بالا می‌تواند عاملی خطرناک برای بسیاری از بیماری‌ها و نارسایی‌های قلبی باشد. دربرخی این بیماری علائم ظاهری خاصی ندارد ولی می‌تواند منجر به حملات ناگهانی قلبی شود. اگر در اقوام نزدیکتان بیماری فشار خون وجود دارد شما نیز به‌صورت سالیانه این بیماری را چک کنید. البته فشار خون بالا نشانه بیماری نیست و باید چندین اندازه‌گیری صورت گیرد تا مشخص شود. اگر با ارزیابی‌های مختلف متوجه شوید فشار خون شما بالاست ممکن است برای کاهش فشار از روش‌ها‌یی مانند تجویز دارو‌های مناسب استفاده شود. یکی از این دارو‌ها نیز آسپرین است. پس در پاسخی به سؤال ایا اسپرین فشار خون را بالا میبرد باید بگوییم خیر و برای کاهش فشار خون استفاده می‌شود. معمولاً بهترین دکتر فوق تخصص فشار خون از دوز پایین آسپرین به‌صورت روزانه به‌عنوان راهی ایمن برای کنترل فشار خون و جلوگیری از بیماری‌های قلبی استفاده می‌کنند.

ارتباط با پزشک متخصص قلب در کلینیک دکتر تپش

به منظور مصرف آسپرین برای مشکلات قلبی عروقی اکنون توسط پزشک ویزیت شوید

تماس با دکتر متخصص

ایا اسپرین فشار خون را بالا میبرد و چگونه؟

قبلاً از آسپرین به‌عنوان یک داروی مسکن نیز استفاده می‌شده است ولی امروزه به دلیل برخی از عوارض جانبی تنها برای کنترل فشار خون بالای خفیف تا متوسط در دوز پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای افرادی که فشار خون بسیار بالایی دارند مناسب نیست.

علت پاسخ منفی این است که ترکیبات آسپرین طوری هستند که دارای فعالیت ضد پلاکتی می‌باشند. درنتیجه اگر پلاکتی در مسیر رگ‌های بدن تجمع پیدا کرده باشد و عامل فشار شده باشد را حل می‌کند. درواقع خاصیت رقیق‌کنندگی خون و کاهش چسبندگی را دارد که درنتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد. پس نمی‌تواند پاسخ مثبتی برای سؤال ایا قرص اسپرین فشارخون را بالا میبرد ایجاد نماید.

آسپرین و فشار خون چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

به‌طورکلی بر اساس نتایج تحقیقاتی که در مورد رابطه فشار خون بالا و آسپرین انجام شده است، باید بگوییم این نتایج هنوز کافی نیستند. همچنین بسته به بهترین زمان مصرف آسپرین ممکن است اگر در زمان‌های خاصی از این دارو استفاده شود، تأثیر مستقیمی برای فشار خون داشته باشد. چندین نکته مهم که تاکنون از ارتباط فشار خون و آسپرین به دست رسیده است، عبارت‌اند از:

 1. در افراد مبتلابه پیش فشار خون یا فشار خون خفیف و درمان نشده، استفاده از آسپرین قبل از خواب (به‌جای هنگام بیدار شدن از خواب) به‌عنوان بهترین زمان مصرف آسپرین می‌تواند فشار خون را کاهش دهد.
 2. برای زنان باردار در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی که نوعی بیماری مربوط به فشار خون بالا در بارداری است و می‌تواند خطرناک باشد، مصرف دوز پایین آسپرین قبل از خواب، اما نه پس از بیدار شدن، می‌تواند به درمان این بیماری و کاهش فشار خون کمک کند.

در اغلب موارد زمانی که شما آسپرین را طبق تجویز متخصص خود برای شرایطی که دارید استفاده می‌کنید، فشار خون شما را افزایش نمی‌دهد و حتی با رقیق کردن خون منجر به کاهش فشار خون می‌شود.

اما در افراد دچار فشار خون طولانی‌مدت یا مزمن که از دارو‌های فشار خون بالای خاصی استفاده می‌کنند، به نظر نمی‌رسد آسپرین بتواند بر فشار خون آن‌ها تأثیری بگذارد، چه در صبح استفاده شود و چه شب مورد مصرف قرار بگیرد.

آسپرین یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) است. NSAID‌ها می‌توانند فشار خون بیمار مبتلابه فشار خون بالا را حتی افزایش داده و تنها در این شرایط پاسخ مثبت است؛ بنابراین اگر فشار خون بالایی برایتان تشخیص داده شده است به‌هیچ‌وجه خوددرمانی نکنید و تنها زمانی می‌توانید از آسپرین به هر مقدار استفاده کنید که پزشک برایتان تجویز کرده باشد و دوز آن نیز مشخص شده باشد.

چه کسانی باید اسپرین مصرف کنند؟

در مورد پاسخ به سؤال چه کسانی باید اسپرین مصرف کنند چند سناریو انتخابی وجود دارد که در آن‌ها ممکن است متخصص فشار خون شما یک دوز کم روزانه آسپرین را توصیه کند. ازجمله این شرایط عبارت‌اند از:

 1. شما در گذشته به دلیل فشار خون خفیف تا متوسط دچار حمله قلبی یا سکته شده‌اید.
 2. شما مبتلابه بیماری عروق کرونر پایدار (CAD) یا بیماری شریان محیطی هستید.
 3. شما باردارید و در معرض خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی هستید.

اگر موارد فوق‌الذکر صادق نباشد، معمولاً مصرف روزانه این داروه جهت کاهش فشار خون یا هر دلیل دیگری تجویز نخواهد شد.

دستورالعمل‌های انجمن قلب آمریکا (AHA) و کالج قلب و عروق آمریکا (ACC) نشان داده‌اند که مصرف روزانه آسپرین بدون توصیه پزشک و وجود شرایطی که مصرف این دارو واقعاً لازم است، ممکن است جدا خطرناک باشد و ضرر آن برای بیمار بیشتر از فایده آن خواهد بود و می‌تواند بدن بیمار را مستعد خونریزی داخلی نماید که بسیار تهدیدکننده است.

به همین دلیل سازمان‌هایی مانند AHA، ACC و سازمان غذا و دارو (FDA) به بیماران توصیه می‌کنند که آسپرین را به‌هیچ‌وجه بدون مشورت با متخصص مربوطه مصرف نکنند.

خطرات و عوارض احتمالی آسپرین

مصرف این دارو می‌تواند مفید یا مضر باشد. اگر این دارو به‌طور خودسرانه استفاده شود می‌تواند حتی منجر به مرگ شود؛ زیرا امکان خونریزی داخلی وجود دارد.

علاوه بر خطر جدی و تهدیدکننده خونریزی که ممکن است در روده کوچک، معده یا حتی مغز رخ دهد، سایر خطرات بالقوه مصرف آسپرین بخصوص اگر بدون مشورت پزشک استفاده شود، عبارت‌اند از:

 1. مشکلات گوارشی (علاوه بر خونریزی)، مانند سوزش سر دل یا ناراحتی معده
 2. نارسایی کلیه
 3. آسیب کبدی
 4. از دست دادن شنوایی یا احساس مدام صدای زنگ در گوش (وزوز گوش) که معمولاً با مصرف دوز‌های روزانه آسپرین تجربه می‌شود.

علاوه بر این، برخی افراد ممکن است به آسپرین حساسیت داشته باشند یا بدنشان نتواند ترکیبات این دارو را تحمل کند.

مهم‌ترین مسائلی که باید قبل از مشخص شدن بهترین زمان مصرف آسپرین در نظر بگیرید، چیست؟

اگر متخصص شما آسپرین را توصیه کند و مصرف مقدار مشخصی از این دارو به‌صورت روزانه را برایتان مناسب بداند، مهم است که آن را دقیقاً همان‌طورکه توصیه شده است مصرف کنید و زمانی که متخصص برایتان جهت مصرف آن مشخص خواهد کرد، بهترین زمان مصرف آسپرین است. مصرف دوز اشتباه یا استفاده نادرست آسپرین در زمان‌های نامناسب ممکن است عوارض جانبی مضر یا خطرات این دارو را افزایش دهد.

سایر مسائلی که باید قبل از شروع مصرف آسپرین در بهترین زمان ممکن، با پزشک خود مرور کنید، عبارت‌اند از:

 1. در صورت مصرف الکل حتماً به پزشک خود اطلاع دهید و مقدار مصرف را نیز گزارش کنید.
 2. از پزشک بپرسید در طول مصرف آسپرین باید از چه دارو‌ها یا مکمل‌هایی اجتناب کنید. مثلاً ممکن است مصرف یک NSAID یا داروی ضدالتهاب دیگر مانند ایبوپروفن بصورت همزمان با آسپرین احتمال خطر خونریزی درونی را برای فرد مبتلا افزایش دهد.
 3. اگر در طول روند یک عمل جراحی هستید، آیا (و چه زمانی) باید آسپرین خود را قطع کنید
 4. علائمی که باید مراقب آن‌ها بود چه مواردی هستند و در صورت بروز آن‌ها چه باید کرد (مانند مدفوع سیاه یا خونی)

در صورت فشار خون بالا که در حد متوسط نباشد، چه دارو‌هایی تجویز خواهد شد؟

اگر فشار خون بالا دارید، به‌جای آسپرین درمانی، متخصص شما مراقبت‌های درمانی شما را بر اصلاح شیوه زندگی و یا انتخاب یک یا چند دارویی که برای درمان فشار خون بالا مؤثر و بی‌خطر هستند، متمرکز می‌کند.

نمونه‌هایی از این اصلاحات سبک زندگی بسیار مؤثر عبارت‌اند از:

 1. مصرف نمک را باید حتی‌الامکان در رژیم غذایی خود کم کنید.
 2. اگر دچار چاقی یا اضافه‌وزن هستید باید با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم آن را کاهش دهید و حفظ کنید.
 3. در اکثر روز‌های هفته حداقل 30 دقیقه ورزش سبک تا متوسط را طبق تجویز پزشک در برنامه روزانه خود داشته باشید.
 4. بسیار مهم است که مصرف نوشیدنی‌های دارای الکل را در صورت عادت به آن کاهش دهید.
 5. دخانیات و سیگار را کنار بگذارید.

همچنین ممکن است به‌جای آسپرین دارو‌های دیگری در این شرایط برای بیمار تجویز شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. دیورتیک‌های تیازیدی
 2. مسدود‌کننده‌های کانال کلسیم
 3. مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE).
 4. مسدود‌کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین (ARBs)
 5. مسدود‌کننده‌های بتا

آیا مصرف روزانه آسپرین برای شما مناسب است؟

پاسخ به این سؤال به عوامل مختلفی مانند سن، سلامت کلی، سابقه بیماری قلبی و احتمال خطر حمله قلبی به نظر متخصص بستگی دارد. آسپرین درمانی روزانه ممکن است به دو صورت استفاده شود:

پیشگیری اولیه

این بدان معناست که شما هرگز دچار حمله قلبی یا سکته نشده‌اید. شما هرگز جراحی بای‌پس عروق کرونر، آنژیوپلاستی عروق کرونر با قرار دادن استنت، یا انسداد عروق در گردن، پا‌ها یا سایر قسمت‌های بدن خود را انجام نداده‌اید؛ اما برای جلوگیری از چنین حوادث قلبی پزشک روزانه یک آسپرین را با دوز مشخص برایتان تجویز می‌کند.

پیشگیری ثانویه

این بدان معنی است که شما قبلاً سابقه یک یا بیشتر حمله قلبی یا سکته مغزی را داشته‌اید، یا بیماری قلبی یا عروق خونی (عروقی) را تجربه کرده‌اید. در این صورت، برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مجدد، روزانه یک آسپرین با دوز مشخص برایتان تجویز می‌شود. فواید آسپرین درمانی روزانه در این شرایط به‌خوبی ثابت شده است.

آیا می‌توان از آسپرین مانند ایبوپروفن به‌عنوان مسکن استفاده کرد؟

بدون صحبت با متخصص خود، مصرف روزانه آسپرین را شروع نکنید. درحالی‌که مصرف گاه‌به‌گاه یک یا دو عدد آسپرین برای سردرد، بدن‌درد یا تب در بسیاری از بزرگسالان بی‌خطر است، مصرف روزانه آسپرین به‌صورت خودسرانه می‌تواند عوارض جانبی جدی ازجمله خونریزی گوارشی را ایجاد نماید و مصرف برای کودکان نیز به‌هیچ‌وجه نباید بدون تجویز پزشک انجام شود؛ بنابراین بهتر است مانند ایبوپروفن به‌عنوان مسکن مورد استفاده قرار نگیرد.

مصرف آسپرین در چه صورتی خطر بیشتری دارد؟

به‌طورکلی با افزایش سن، خطر حمله قلبی و سکته مغزی افزایش می‌یابد؛ اما با افزایش خطر خونریزی ناشی از آسپرین بیشتر از خطرات حملات قلبی و یا سکته مغزی است؛ بنابراین:

 1. در افرادی که خطر حمله قلبی پایینی دارند اما سن آن‌ها بالا است فواید مصرف روزانه آسپرین کمتر از خطراتش خواهد بود.
 2. به دلیل خطرات خونریزی، برخی دستورالعمل‌های اخیر می‌گویند که افراد 60 ساله و بالاتر بدون بیماری قلبی یا عروقی (عروقی) نباید مصرف روزانه آسپرین را برای جلوگیری از اولین حمله قلبی یا سکته شروع کنند. بااین‌حال، دستورالعمل‌ها در بین سازمان‌ها متفاوت است. توصیه‌های دیگر می‌گوید که از شروع روزانه آسپرین درمانی پس از 70 سالگی خودداری کنید.
 3. اگر بین 60 تا 69 سال سن دارید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد آسپرین درمانی روزانه و تأثیر آن بر بدن شما صحبت کنید.

درمان روزانه با دوز کم آسپرین ممکن است برای پیشگیری اولیه از حمله قلبی یا سکته در موارد زیر توصیه شود:

 1. سن شما بین 40 تا 59 سال است و در معرض خطر بالایی (10 درصد یا بیشتر) برای اولین بار حمله قلبی یا سکته در 10 سال آینده هستید.
 2. شما حمله قلبی را تاکنون تجربه نکرده‌اید، اما جراحی بای‌پس کرونر انجام داده‌اید یا یک استنت در شریان کرونر شما قرار داده شده است، یا درد قفسه سینه به دلیل بیماری عروق کرونر (آنژین) یا هر وضعیت پزشکی دیگری که در آن آسپرین برای جلوگیری از آن ثابت شده است، دارید.
 3. شما کمتر از 60 سال دارید و دیابت و حداقل یک عامل خطر بیماری قلبی دیگر مانند سیگار کشیدن یا فشار خون بالا در شما وجود دارد.

اگر حمله قلبی یا سکته مغزی داشته‌اید یا بیماری قلبی برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است متخصص به شما توصیه کند که برای جلوگیری از حملات قلبی یا سکته، روزانه یک آسپرین مصرف کنید، مگر اینکه آلرژی جدی یا سابقه خونریزی داشته باشید.

مصرف درست آسپرین چگونه می‌تواند از حملات قلبی جلوگیری کند؟

آسپرین ترکیبات ضد پلاکتی دارد که با عمل لخته شدن خون تداخل می‌کند. هنگامی‌که فردی خونریزی می‌کند، ترکیب هایی به نام پلاکت در محل خونریزی جمع میشوند. پلاکت‌ها به تشکیل یک پلاک کمک می‌کنند که محل خونریزی را مسدود میکند و خونریزی را متوقف می‌کند.

اما این لخته شدن اگر در داخل یکی از رگ‌های منتهی به قلب که محل عبور جریان خون است رخ دهد. اگر رگ‌های خونی قبلاً به دلیل تجمع رسوبات چربی در شریان‌ها (آترواسکلروز) باریک شده باشند، یک رسوب چربی در پوشش رگ می‌تواند پاره شود و خون را در معرض دیواره داخلی شریان قرار دهد و سپس لخته می‌شود.

این لخته از سرعت و میزان جریان خون مناسب به قلب جلوگیری می‌کند و باعث حمله قلبی می‌شود. در این صورت اگر پزشک با توجه به نتایج ارزیابی شرایط شما متوجه شود که درمان با آسپرین باعث کاهش عملکرد لخته شدن پلاکت‌ها می‌شود، آن را برایتان تجویز خواهد کرد تا احتمال بروز سکته قلبی به حداقل ممکن خود برسد.

اگر بیماری دیگری دارید، آیا باید از درمان روزانه آسپرین اجتناب کنید؟

اگر بیماری خاصی دارید ضمن تجویز آسپرین برای شما توسط متخصص فشار خون، درمان روزانه با آسپرین را باید فقط و فقط با توصیه پزشک مربوط به آن بیماری انجام دهید. قبل از شروع درمان، اگر وضعیتی دارید که می‌تواند خطر خونریزی یا سایر عوارض را در صورت مصرف آسپرین افزایش دهد، به پزشک خود اطلاع دهید. آسپرین درمانی روزانه ممکن است انتخاب خوبی نباشد اگر موارد زیر برای شما وجود داشته باشند:

 1. یک اختلال خونریزی یا لخته شدن که باعث می‌شود به‌راحتی خونریزی کنید.
 2. آلرژی یا حساسیت به آسپرین مانند آسم ناشی از آسپرین
 3. زخم معده خونریزی دهنده یا سابقه خونریزی گوارشی

بهترین دوز مصرفی آسپرین برای بیماران چقدر است؟

دوز مناسب برای هر بیمار بسته به شرایطی که دارد توسط متخصص مشخص خواهد شد. دوز‌های پایین آسپرین  مانند 75 تا 100 میلی‌گرم (میلی‌گرم)، اما معمولاً 81 میلی‌گرم  می‌تواند در پیشگیری از حملات قلبی یا سکته مغزی مفید باشد. معمولاً متخصصان در صورت نیاز به مصرف آسپرین بیمار یک دوز روزانه بین 75 میلی‌گرم تا 325 میلی‌گرم (یک قرص با قدرت معمول) را تجویز می‌کنند.

اگر مصرف روزانه آسپرین را پس از تجویز آن قطع کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر پزشک به شما گفته است که هر روز آسپرین مصرف کنید، خودسرانه آن را قطع نکنید و قبل از آن حتماً با پزشک متخصص خود مشورت نمایید، حتی اگر برای انجام یک عمل جراحی هم نیاز باشد مصرف آن را قطع کنید این کار را بدون مشورت با متخصص تجویز‌کننده آسپرین انجام ندهید.

همچنین اگر دچار حمله قلبی شده‌اید یا استنت در یک یا چند شریان قلب شما قرار داده شده است، مهم است که به مصرف روزانه آسپرین و دارو‌های رقیق‌کننده خون دقیقاً طبق دستور پزشک خود ادامه دهید. قطع درمان روزانه با آسپرین در این شرایط می‌تواند اثر معکوس داشته باشد و پاسخ را مثبت کند که ممکن است باعث لخته شدن خون شود و منجر به حمله قلبی شود.

تداخلات دارویی ممکن با مصرف آسپرین به‌صورت روزانه

ترکیب آسپرین با یک داروی رقیق‌کننده خون (ضد انعقاد) ممکن است خطر خونریزی را در بدن شما افزایش دهد. برخی از مهم‌ترین دارو‌های ضد انعقاد عبارت‌اند از:

 1. آپیکسابان (Eliquis)
 2. دابیگاتران (پراداکسا)
 3. انوکساپارین (Lovenox)
 4. هپارین
 5. ریواروکسابان (Xarelto)
 6. وارفارین (جانتوون)

گاهی اوقات، ممکن است ترکیب آسپرین با دوز پایین وارفارین یا یک ضد انعقاد دیگر مناسب باشد. چنین درمان ترکیبی همیشه باید به دقت با متخصص مورد بحث قرار گیرد. اگر از قبل، از یکی از دارو‌های فوق‌الذکر استفاده می‌کنید، قبل از مصرف آسپرین به پزشک خود اطلاع دهید تا دچار عوارض تداخلات دارویی نشوید.

سایر دارو‌هایی که می‌توانند با آسپرین تداخل داشته باشند و ممکن است خطرات خونریزی را افزایش دهند عبارت‌اند از:

 1. کلوپیدوگرل (پلاویکس)
 2. کورتیکواستروئید‌ها
 3. ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران)، در صورت مصرف منظم
 4. برخی از دارو‌های ضدافسردگی، مانند کلومیپرامین (Anafranil) و پاروکستین (Paxil، Brisdelle، Pexeva)

برخی از مکمل‌های گیاهی و رژیمی نیز که ممکن است خطر خونریزی را در صورت ترکیب با آسپرین افزایش دهند، شامل موارد زیر هستند:

 1. زغال اخته
 2. کپسایسین
 3. پنجه گربه
 4. دانشن
 5. روغن گل مغربی
 6. جینکو
 7. کاوا
 8. ما هوانگ
 9. اسید‌های چرب امگا 3 (روغن ماهی)

مقدار مصرف آسپرین برای غلظت خون چقدر است؟

غلظت خون از بیماری‌های شایعی است که امروزه بسیاری از افراد را در سرتاسر جهان مبتلا کرده است. این بیماری در شرایطی رخ می‌دهد که به هر دلیلی گلبول‌های قرمز خون بیش‌ازحد طبیعی باشند و از نظر علمی اگر هموگلوبین خون در خانم‌ها بیش از 16 و در آقایان بیش از 18 باشد، به این بیماری مبتلا هستند که از طریق آزمایش خون مشخص خواهد شد. این بیماری سبب می‌شود میزان جریان خون استاندارد به ارگان‌های مهم و اصلی بدن کم شود. درنتیجه می‌تواند عامل ایجاد لخته‌های خون شده و زمینه را برای سکته‌های قلبی و مغزی فراهم نماید.

پاسخ صحیح سؤال مقدار مصرف آسپرین برای غلظت خون چقدر است به عدد نشان داده شده از غلظت خون در نتایج آزمایش و نظر متخصص شما بستگی دارد. بااین‌حال معمولاً برای بسیاری از بیماران پاسخ سؤال مقدار مصرف آسپرین برای غلظت خون چقدر است دوز‌های 80 میلی‌گرمی به‌صورت روزانه است.

ارتباط با پزشک متخصص قلب در کلینیک دکتر تپش

به منظور مصرف آسپرین برای مشکلات قلبی عروقی اکنون توسط پزشک ویزیت شوید

تماس با دکتر متخصص

سخن پایانی

آسپرین از شناخته‌شده‌ترین دارو‌های رقیق‌کننده خون است اما تنها برای کاهش فشار در افراد مبتلابه فشار بالای خفیف تا متوسط تجویز می‌شود و برای افرادی که فشارخونشان از حد متوسط هم بالاتر است به‌هیچ‌وجه آسپرین مناسب نیست و حتی می‌تواند پاسخی مثبت به سؤال ایا اسپرین فشار خون را بالا میبرد داشته باشد. پس مهم است که به‌هیچ‌وجه به‌صورت خودسرانه از این دارو استفاده نکنید و حتماً با مشورت پزشک دوز مناسب را درزمان مشخص شده مصرف نمایید. شما می‌توانید جهت ارزیابی این مسئله که آیا آسپرین می‌تواند برایتان مفید باشد یا خیر به مرکز تخصصی ما مراجعه کرده و با متخصصان فشار خون بسیار باتجربه ما مشورت نمایید. شماره تماس‌های این مرکز در بخش تماس با ما نیز برایتان قرار داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس