×
اکو قلب

اکو قلب

یکی از دقیق ترین تست های تشخیصی برای یافتن مشکلات قلبی اکو قلب می باشد.این تست را باید در مراکز مجهز قلب و عروق و توسط متخصصین برتر قلب انجام دهید.حیات ما با تپیدن قلبمان محقق میشود و هرگونه بی توجهی به درد های قلب و عدم انجام تست های تشخیصی به صورت دوره ای و منظم منجر به پیشرفت خاموش مشکل و در پی آن بروز عوارض جبران ناپذیری همچون ایست ناگهانی قلب،گرفتگی شدید رگ های قلبی و مرگ ناگهانی شود.پس اگر در ناحیه قلب خود احساس درد می کنید حتما برای انجام اکو قلب به مراکز قلب معتبر و مجهز مراجعه نمایید.لازم به ذکر است که گاهی مشکلات قلبی بدون درد و علامت هستند از این رو ضروریست هر شخصی به صورت منظم جهت چکاپ قلب خود به متخصص قلب و عروق مراجعه نماید تا از اتفاقات ناگهانی ناشی از مشکلات خاموش قلبی جلوگیری شود و از درصد مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی بکاهد.ما در این مقاله به بررسی اکو قلب به عنوان یکی از بهترین و سریعترین تست تشخیص مشکلات قلبی میپردازیم و نحوه ی انجام آن را به شرح توضیح میدهیم.

 مرکز قلب دکتر تپش با دارا بودن انواع تست های تشخیصی و حاذق ترین پزشکان قلب و عروق ، شما را در رسیدن به قلبی سالم وزندگی آرام همراهی خواهد کرد.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و به صورت 24 ساعته با متخصص قلب در ارتباط باشید و سوالات خود را در میان بگذارید.

فهرست مطالب مورد بررسی در این مقاله

اکو قلب چیست؟

عوامل خطر تست اکو قلب

چه آماده سازی باید قبل از اکوکاردیوگرام داشته باشیم؟

اکو قلب چگونه انجام میشود؟

بعد از اکو قلب چه اتفاقی می افتد؟

ایا بعد از اکو قلب نیاز به بستری در بیمارستان است؟

اکو قلب چه مشکلات قلبی را نشان میدهد؟

برای انجام اکو قلب باید به چه پزشکی مراجعه کرد؟

سخن پایانی

اکو قلب چیست؟

اکو قلب سونوگرافی قلب است. بسیار شبیه سونوگرافی کودک متولد نشده است. این آزمایش تصاویر متحرک از قلب شما را نشان می دهد و از آن تصویربرداری میکند. این تست به پزشک کمک می کند تا سلامت قلب شما را ارزیابی کند. پزشک قلب با استفاده از یک ژل دستگاهی مانند میکروفون را روی ناحیه قفسه سینه می کشد. این کار یک تصویر زنده از قلب و دریچه های شما را فراهم میکند. هیچ اشعه ای در اکو قلب نقش ندارد.

در صورت داشتن درد در قفسه سینه یا قسمت فوقانی بازو ، حمله قلبی ، نقص قلب و یا سابقه بیماری قلبی ممکن است به این تست تششخیصی نیاز داشته باشید.

عوامل خطر تست اکو قلب

هیچ عارضه ای در رابطه با این تست وجود ندارد و همه می توانند اکوی قلبی را به عنوان بی خطر ترین تست تشخیصی برای فهمیدن سریع مشکل قلبی خود تست نظر مرکز قلب مجهز و معتبر انجام دهند.

چه آماده سازی باید قبل از اکوکاردیوگرام داشته باشیم؟

آماده سازی خاصی برای انجام اکو قلب لازم نیست. شما باید همانطور که هستید به مرکز قلب بروید و مثل معمول غذا بخورید و برای انجام آن نیاز به داشتن رژیم غذایی خاصی نیست. اگر داروهایی را مصرف می کنید ، باید آنها را به صورت طبیعی ادامه دهید ، مگر اینکه پزشک خلاف آن را تعیین کند. شما باید حدود نیم ساعت، چهل و پنج دقیقه تا یک ساعت براساس پیچیدگی مشکل قلبی تان در آزمایشگاه اکو قلب باشید.اتاق انجام اکو قلب کم نور  و شامل یک تخت معاینه و یک دستگاه اکو خواهد بود.

اکو قلب چگونه انجام میشود؟

از شما خواسته می شود لباس خود را از کمر به بالا بردارید. خانم ها می توانند در حین تست لباس بپوشند. از شما خواسته می شود که در سمت چپ و روی تخت دراز بکشید. پزشک یک ژل سونوگرافی را روی دستگاهی مانند میکروفون به نام مبدل قرار می دهد. مبدل امواج سونوگرافی بی ضرری را بین بدن شما و دستگاه ارسال و دریافت می کند. این ژل به پرتوهای سونوگرافی اجازه می دهد از دیواره قفسه سینه شما عبور کنند تا بتواند قلب شما را ببیند.

پزشک قلب و عروق تصاویر قلب شما را به روشی سیستماتیک جمع می کند. او مبدل را روی سینه ، معده و گردن شما حرکت می دهد. پزشک تصاویر را روی مانیتور مشاهده می کند. در مکان های خاص یا “نماها” ، وی صدای  قلب شما را میشوند و تصاویری را ضبط میکند. این تصاویر بعداً به صورت دقیق بررسی می شود. در حین ضبط ممکن است از شما خواسته شود که موقعیت خود را تغییر دهید و نفس خود را نگه داشته و رها کنید. این کار اجازه می دهد تا پزشک بهترین تصاویر از قلبتان را بدست آورد. گاهی اوقات متخصص ممکن است مبدل را محکم تر به پوست شما فشار دهد. لطفا در صورت ناراحت کننده بودن به او اطلاع دهید.

در طول انجام اکو قلب باید سعی کنید ساکت باشید و ساکت بمانید. تصویربرداری حدود 30 تا 45 دقیقه(و یا کمتر) طول خواهد کشید. اغلب اوقات ، متخصص قلب در حالی که هنوز در اتاق هستید ، نتایج را بررسی می کند و مشکلات را در صورت وجود به شما اعلام مینماید و در این حین  شما اصلا نباید نگران باشید. تست اکو قلب معمولاً شامل ضبط صدا از حرکت خون یا جریان خون در قلب و ثبت تصاویر دریچه ها و ساختار قلب است. پس از ثبت تصاویر ، متخصص قلب و عروق شما الکترودهای ECG را از قفسه سینه شما خارج می کند ، ژل سونوگرافی را از روی پوست شما پاک می کند و به شما کمک می کند تا از روی تخت معاینه بلند شوید گاهی ممکن است پزشک در هنگام معاینه هیچ نتیجه ای را به شما ارائه نمی دهد.

بعد از اکو قلب چه اتفاقی می افتد؟

متخصص قلب تصاویر ثبت شده در هنگام  اکو قلب را تفسیر می کند. سپس وی گزارش كتبی را به پزشك ارجاع دهنده / خانواده شما ارائه می دهد و متناسب با نتیجه مشاهده شما مراحل درمانی شما را آغاز میکند.

ایا بعد از اکو قلب نیاز به بستری در بیمارستان است؟

خیر بعد از پایان اکو قلب شما می توانید بلافاصله به خانه بروید. هیچ مرحله بهبودی یا توان بخشی  و یا بستری در بیمارستان وجود ندارد.

اکو قلب چه مشکلات قلبی را نشان میدهد؟

تست اکو قلب قادر به تشخیص مشکلات قلبی زیر می باشد و به متخصص قلب و عروق در فهمیدن این مشکلات و درمان سریعتر کمک می کند:

  • ساختار کلی قلب از جمله اندازه،شکل و ضخامت آن را نشان میدهد و در صورت وجود مشکل در هر قسمت آن را نمایان میکند.
  • سلامت دریچه های قلب را نشان میدهد و در صورت وجود افتادگی،تنگی ،شلی،گرفتگی در این قسمت آن را نمایان میکند.
  • چگونگی فعالیت قلب را نشان میدهد.
  • هرگونه اختلال در قلب همچون وجود تومور،عفونت و یا سوراخهای غیر طبیعی را مشخص میکند.
  • وجود لخته خون در صورت وجود را نشان میدهد.
  • نحوه ی گردش خون در قلب را نمایان میکند.

باتوجه به اینکه تست اکو قلب قادر به تشخیص همه ی موارد و مشکلات فوق می باشد به همین دلیل میتوان این تست را یکی از بهترین و سریع ترین تست برای تشخیص به موقع مشکلات قلبی به شمار آورد.

برای انجام اکو قلب باید به چه پزشکی مراجعه کرد؟

برای انجام اکو قلب و اطمینان از سلامت قلب خود باید به بهترین و مجهزترین مرکز قلب که دارای این تست تشخیصی می باشد مراجعه نمایید و این تست را توسط بهترین متخصص قلب و عروق انجام دهید.

سخن پایانی

اکو قلب سریعترین و دقیق ترین تست برای تشخیص به موقع مشکلات قلبی می باشد.این تست همانطور که گفته شد بیش از نود درصد مشکلات قلبی را تشخیص میدهد و هر فردی چه با درد قلب وعلائم و چه بدون درد و بدون علائم حتما باید سالانه و به طور منظم تحت نظر پزشک قلب برای جلوگیری از بروز عوارض جبران ناپذیر این تست را انجام دهد.با انجام این تست ساده وبدون درد میتوانید از بروز اتفاقات ناگواری همچون سکته های ناگهانی قلب و مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی خاموش جلوگیری نمایید.

 مرکز قلب دکتر تپش با دارا بودن انواع تست های تشخیصی و حاذق ترین پزشکان قلب و عروق ، شما را در رسیدن به قلبی سالم وزندگی آرام همراهی خواهد کرد.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و به صورت 24 ساعته با متخصص قلب در ارتباط باشید و سوالات خود را در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید