کلینیک قلب
دکتر تپش

درد معده و قلب

شاید جالب باشد بدانید که درد قفسه سینه همیشه به مشکلات و بیماری‌های قلبی مربوط نیست و گاهی مشکلات گوارشی نیز باعث بروز درد در این ناحیه می‌شود. نکته حائز اهمیت افتراق بین درد معده و قلب و درمان فوری این مشکلات است. به دلیل شباهت برخی علائم بیماری‌های گوارشی و ناراحتی‌های قلبی گاهی این دو با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. آنچه در این رابطه خطرناک است نادیده انگاشتن برخی علائم حملات قلبی و ربط دادن اشتباه آنها به بیماری‌های گوارشی است که می‌تواند تهدید کننده سلامت بیمار بوده و عوارضی چون مرگ را به دنبال داشته باشد. از همین رو ضروری است در صورت بروز درد در قفسه سینه و ناتوانی در تفکیک درد معده و قلب بیمار فوراً به مراکز درمانی تخصصی مراجعه کرده تا پزشک متخصص با توجه به شرح حال بیمار و علائم وی علت درد را تشخیص دهد. مرکز تخصصی ما با سوابق عالی در حوزه بیماری‌های قلب و عروق آماده ارائه جدیدترین خدمات پزشکی و ارائه مشاوره تخصصی به شما بیماران گرانقدر می‌باشد.

درد معده و قلب

فهرست مطالب مورد استفاده در این مقاله

شباهت درد معده و قلب

تفاوت کلی درد معده و قلب

علائم تفکیک کننده درد معده و قلب از یکدیگر کدامند؟

علائم حملات قلبی

علائم درد معده و مشکلات گوارشی

شباهت درد زخم معده یا دوازده با ناراحتی‌های قلبی در چیست؟

برای درد معده و قلب چه زمانی باید به اورژانس مراجعه کرد؟

روش‌های تشخیص درد معده و مشکلات قلبی کدام است؟

روش‌های درمانی حمله قلبی

روش‌های درمانی درد معده

و کلام آخر

پیشنهاد ما به شما مرکز تخصصی قلب و عروق دکتر تپش است. مرکز تخصصی ما با داشتن کادری مجرب، پیش از ملاقات با پزشک شما را با بیماری  آشنا کرده و در مورد شیوه های درمان بیماری به شما مشاوره می دهد. این مرکز تخصصی دارای بهترین متخصصان قلب و عروق می باشد که در یک مجموعه گرد هم آمده اند. پس می توانید با خیال راحت به این مرکز مراجعه کنید و از خدمات آن بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی بیشتر با خدمات مرکز تخصصی قلب دکتر تپش می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

شباهت درد معده و قلب

متاسفانه گاهی مشکلات قلبی و مشکلات گوارشی و معده به قدری علائم مشابه دارند که با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. برخی مشکلات گوارشی از جمله زخم معده و دوازدهه، نفخ، رفلاکس، عفونت مری و غیره قادرند منجر به بروز احساس درد در قفسه سینه فرد شوند که گاهی افراد آن را با مشکلات قلبی اشتباه می‌گیرند. وضعیت نگران‌کننده آن است که در برخی موارد بیمار قلبی با نادیده گرفتن درد قفسه سینه که منشاء آن مشکلات مرتبط با قلب است و ارتباط دادن آن به مشکلات گوارشی و معده قادر است جان خود را به مخاطره بیاندازند. از همین رو قصد داریم در ادامه تفاوت درد معده و قلب را برایتان شرح دهیم تا بتوانید خود منشاء درد قفسه سینه را شناسایی کنید.

در خصوص درد اولیه معده درد و سکته قلبی باید گفت که متأسفانه می‌تواند بسیار مشابه بوده و فرد را دچار تردید نماید، از همین رو برای اطمینان بهتر است فوراً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

تفاوت کلی درد معده و قلب

در کل سوزش و درد سر دل، که اغلب در بالای شکم یا پایین قفسه سینه احساس می‌شود به دلیل مشکلات گوارشی چون برگشت اسید معده از مری بروز می‌کند. احساس درد پشت قفسه سینه یا درد جناغ سینه به سوزش قلب معروف بوده و ناشی از مشکلات قلبی چون سکته قلبی خواهد بود. درد ناشی از سکته قلبی زمانی بروز می‌کند که یکی از شریان‌های خونرسان قلب دچار مسدودیت شود. از سوی دیگر بیماری آنژین که به دلیل انسداد پلاک‌ها (تجمع چربی، کلسترول و سلول‌ها) ایجاد می‌شود، قادر به ایجاد دردی مشابه در قفسه سینه است.

علائم تفکیک کننده درد معده و قلب از یکدیگر کدامند؟

احتمال بروز همزمان درد قفسه سینه ناشی از مشکلات مرتبط با قلب و معده درد وجود دارد، در چنین حالتی احتمال دارد علائم به صورت تصادفی مشابه  باشند، هر چند هر یک مربوط به مشکلات جداگانه‌ای خواهند بود. با این حال گاهی درد قفسه سینه می‌تواند مربوط به مشکلات معده باشند، که علائم تفکیک کننده درد معده و قلب به قرار ذیل است:

 • درد شکم در مشکلات مربوط به معده درد و مشکلات گوارشی احتمالاً تیز و آزار دهنده باشد و به صورت مقطعی یا مداوم بروز می‌کند. حال آنکه که درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی شبیه احساس سوزش در قسمت بالای شکم یا زیر استخوان سینه خواهد بود.
 • درد قلب و مشکلات قلبی طبق ادعای برخی از افراد تا شانه و کتف آنها ادامه دارد و تیر می‌کشد.
 • علت بروز درد در قفسه سینه و شکم می‌تواند هم جزئی و هم ناشی از یک بیماری جدی دیگر باشد. در صورت همراهی این درد با تعریق، سرگیجه یا تنگی نفس احتمالاً درد ناشی از مشکلات قلبی است و باید بیمار در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
 • بروز دردهای معده برخلاف مشکلات قلبی هیچ ارتباطی به فعالیت یا استراحت ندارند و در اکثر مواقع بواسطه گرسنگی و خالی بودن معده تشدید می شوند و با پرشدن معده و غذا خوردن کاهش پیدا می‌کنند.
 • –          درد معده به شکل مالشی و سوزشی است و همچون اسپاسم هر چند دقیقه یکبار تشدید شده و آرام می‌گردد.
 • دردهای معده معمولاً با مصرف الکل، کافئین، قهوه و سیگار و غذاهای محرک بدتر می‌شوند.
 • بروز علایم دیگری از جمله  نفخ شکم، حالت تهوع و استفراغ و احساس ترشی در گلو نیز نشان دهنده ناراحتی گوارشی است.

علائم حملات قلبی

برای ایجا  افتراق بین درد معده و قلب بد نیست بدانید که علائم حملات قلبی احتمالاً خفیف یا شدید باشد و حتی ممکن است برخی افراد هیچ نشانه‌ای از خود بروز ندهند. حملات قلبی اغلب با علائم ذیل همراه خواهد بود:

 • احساس فشار و سنگینی، گرفتگی، پری یا درد قفسه سینه
 • احساس درد در قفسه سینه با اعمال وزن و فشار بسیار بیشتر از قفسه سینه روی آن
 • درد منقطع و مداوم تا چند دقیقه
 • عرق سرد  و تنگی نفس
 • احساس ناخوشی، حالت تهوع و استفراغ
 • خستگی و عدم وجود انرژی
 • سرگیجه و سبکی سر

افراد دیابتی و مسن در حین حمله قلبی معمولاً علائم کمتری از خود بروز می‌دهند. معمولاً این افراد علائمی چون تنفس تند، درد مرکز یا سمت چپ قفسه سینه و انتشار آن به هر دو بازو، گردن، کمر و فک را تجربه کنند.

علائم درد معده و مشکلات گوارشی

 • علائم بروز درد معده

بروز معده درد باوجود ایجاد درد در قفسه سینه فرد هرگز به بیماری‌های قلبی مرتبط نخواهد بود. معده برای محافظت از پوشش خود در برابر اسید هضم کننده غذا مخاط تولید می‌کند، مری فاقد این پوشش است و رفلاکس مواد غذایی به داخل معده در حین هضم می‌تواند به پوشش آن آسیب بزند. برخی درد ناشی از رفلاکس به مری را حس می‌کنند و آن را با درد ناراحتی قلبی اشتباه می‌گیرند.

 • علائم سوزش سر دل

گاهی سوزش معده، سوزش در مری را به دنبال دارد. این درد سوزشی است و دقیقاً بالای معده را هدف قرار می‌دهد. این اسید حتی می‌تواند با حرکت خود را تا دهان نیز برساند.

سایر علائم ریفلاکس اسید شامل دل درد، نفخ شکمی، حالت تهوع و باد گلو خواهد بود.

شباهت درد زخم معده یا دوازده با ناراحتی‌های قلبی در چیست؟

درد زخم معده یا دوازدهه اغلب در نواحی چون بالای شکم و زیر قفسه سینه بروز می‌کند. با این حال در برخی شرایط این مشکل گوارشی ممکن است به شکل دردهای سینه و جناغ سینه احساس شوند و علایمی از جمله دردهای قلبی ایجاد کند.

برای درد معده و قلب چه زمانی باید به اورژانس مراجعه کرد؟

تحت شرایط ذیل برای درد معده و قلب باید در اسرع وقت به اورژانس کنید:

 1. برای درد یا ناراحتی قفسه سینه از جمله احساس فشار، سنگینی، درد یا تیر کشیدن بیش از چند دقیقه و یا درد منقطع باید فرد فوراً به پزشک متخصص مراجعه نمود.
 2. بروز درد یا ناراحتی در سایر اندام‌های بدن از جمله درد در یک یا هر دو بازو، کمر، فک، گردن یا معده بیمار نیازمند فوریت پزشکی خواهد بود.
 3. بروز تنگی نفس پیش از درد قفسه سینه و یا همراه با آن ضرورت مراجعه به پزشک را افزایش می‌دهد.
 4. بیمار عرق سرد، حالت تهوع و سرگیجه و احساس خستگی غیرمعمول را تجربه خواهد کرد.

روش‌های تشخیص درد معده و مشکلات قلبی کدام است؟

جهت تشخیص درد معده و قلب روش‌های متفاوتی وجود دارد. به عنوان مثال برای بررسی عملکرد قلب از آزمایش استرس قلبی استفاده می‌شود. آزمایشات مرتبط با حمله قلبی شامل موارد ذیل است:

 • نوار قلب: این تست را بواسطه اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب، ضربان و ریتم قلب را ردیابی می‌کنند.
 • تست استرس: این تست شامل نظارت روی قلب، تنفس و سایر علائم حین ورزش روی تردمیل است.
 • اکوکاردیوگرافی: این آزمایش که با نام دیگر اکو قلب شناخته می‌شود، با استفاده از سونوگرافی نحوه عملکرد و دریچه‌های عضلات قلب را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 • عکسبرداری با اشعه ایکس، آزمایش خون و آنژیوگرافی نیز از دیگر روش‌های تشخیص مشکلات قلبی است.

برای تشخیص مشکلات مرتبط با معده از روش‌های ذیل استفاده می‌شود.

 • آندوسکوپی: که نوعی تصویربرداری از مری و لوله گوارش است، احتمالاً از طریق دوربینی موسوم به آندوسکوپ برای بررسی آسیب احتمالی در پوشش مری و لوله گوارش استفاده می‌شود.
 • تست PH لوله گوارش: که ی این روش میزان اسیدی بودن لوله گوارش اندازه گیری می‌شود.
 • نمونه برداری: در این روش از طریق آندوسکوپی نمونه‌ای از مری، معده یا دستگاه گورش جهت بررسی آزمایشگاهی برداشته می‌شود.

روش‌های درمانی حمله قلبی

نخستین قدم در اقدام برای درمان حملات قلبی مراجعه به پزشک و مراکز درمانی است. درمان‌های پیش رو شامل:

 • تجویز داروهای موثر برای جلوگیری از لختگی خون از جمله آسپرین
 • تجویز داروهای لازم برای بهبود جریان خون
 • اکسیژن درمانی
 • مداخله کرونر از طریق پوست که طی آن پزشک با قرار دادن یک کاتتر کوچک از طریق رگ خونی کشاله ران به طور مکانیکی رگ های باریک شده را باز می‌کند.
 • استفاده احتمالی از دستگاهی شبه بالون برای گشاد کردن شریان‌های تنگ شده و بهبود جریان خون و قرار دادن لوله مشبک موسوم به استنت در رگ برای باز نگه داشتن آن از جمله دیگر راه‌های درمان است.
 • تغییر سبک زندگی از جمله بهره‌مندی از رژیم غذایی سالم، خودداری از مصرف الکل و سیگار و انجام فعالیت‌های ورزشی از دیگر روش‌های درمانی است.

روش‌های درمانی درد معده

مراجعه به پزشکان جهت بررسی علائم و انجام برخی آزمایشات و ارائه راهکارهای درمانی ذیل:

 • تغییر در سبک زندگی از جمله قرار دادن وعده‌های غذایی کوچکتر و مکرر در رژیم غذایی
 • خودداری از مصرف غذاهای ریفلاکس آور
 • عدم مصرف غذا ۲ تا ۳ ساعت پیش از خواب
 • حفظ وزن سالم
 • عدم استعمال سیگار

و کلام آخر

درد قلب و معده به دلیل شباهت بسیار زیادی که دارند، می‌توانند در اغلب مواقع بیمار را به اشتباه بیاندازند و از همین رو توجه به هر علائمی در این خصوص ضروری است. تمایز بین حملات قلبی و دردهای گوارشی آنجا حساسیت می‌یابد که برخی بیماران قلبی علائم خود را به ناراحتی‌های وارشی نسبت می‌دهد و این اشتباه تهدید کننده سلامت آنها خواهد بود. مرکز فوق تخصصی ما با هدف ارائه خدمات به بیماران قلبی و عروقی بر پایه مسئولیت پذیری کادری مجرب و حرفه‌ای بنا نهاده شده است.

پیشنهاد ما به شما مرکز تخصصی قلب و عروق دکتر تپش است. مرکز تخصصی ما با داشتن کادری مجرب، پیش از ملاقات با پزشک شما را با بیماری  آشنا کرده و در مورد شیوه های درمان بیماری به شما مشاوره می دهد. این مرکز تخصصی دارای بهترین متخصصان قلب و عروق می باشد که در یک مجموعه گرد هم آمده اند. پس می توانید با خیال راحت به این مرکز مراجعه کنید و از خدمات آن بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی بیشتر با خدمات مرکز تخصصی قلب دکتر تپش می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس