×

درمان خانگی فشارخون بالا

درمان خانگی فشارخون بالا

اگر شما مبتلا به فشارخون بالا هستید و با نگرانی در حال جست و جو کردن سایت ها به منظور یافتن درمان فشارخون بالا می باشید  ، باید به شما بگوییم که این جستجو دیگر تمام شده و به نتیجه رسیده اید ، چرا که ما در اینجا 14 روش موثر در درمان خانگی فشارخون بالا را ارائه می دهیم و شما با رعایت این موارد دیگر نیازی به صرف هزینه های هنگفت و مصرف داروهای بی تاثیر ندارید.

اگر از مراجعه ی مکرر به کلینیک های مختلف خسته شده اید و یا توانایی خروج از منزل به منظور مراجعه به پزشک را ندارید ، ما با ارائه درمان خانگی فشارخون بالا به شما کمک می کنیم تا در منزل فشارخون بالا را کنترل کرده و از عوارض آن جلوگیری کنید .

همانطور که می دانید فشارخون به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود . فشارخون اولیه علت مشخصی ندارد و بیشتر تحت تاثیر عوامل وراثتی و محیطی می باشد و حدود 95 درصد از افراد مبتلا به این نوع از فشارخون می باشند .

درمان خانگی فشارخون بالا

 این نوع از فشارخون را می توان با استفاده از درمان خانگی فشارخون بالا  ، تحت کنترل قرار داد و با استفاده از کنترل های دارویی ، ورزش و تغییر سبک زندگی  ، از عوارش ناشی از آن جلوگیری کرد .

اما فشارخون ثانویه ، فشارخونی است که علت ثانویه ای در بروز آن نقش داشته و با استفاده از درمان قطعی فشارخون بالا می توان آن را به صورت قطعی درمان کرد .

به عنوان مثال عواملی مثل تنگی شریان آئورت ، اختلالات هورمونی و بیماری های کلیوی موجب بروز فشارخون ثانویه می شود و در صورت عدم تشخیص و درمان ، موجب عوارضی نظیر حمله قلبی و نارسایی کلیوی می شود . بنا براین این نوع از فشارخون احتیاج به درمان قطعی فشارخون بالا دارد . 

اما در صورت ابتلا به فشارخون اولیه ، شما می توانید این مشکل را با درمان خانگی فشارخون بالا تا حد بسیار بالایی کنترل کنید و از بروز مشکلات قلبی عروقی مخصوصا در این شرایط ، جلوگیری کنید .

پس برای بررسی درمان خانگی فشارخون بالا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

فشار خون چیست ؟

درمان خانگی فشارخون بالا

خون به منظور جاری شدن در رگ ها و رساندن مواد غذایی و اکسیژن به سرتاسر بدن ، نیازمند نیرویی به نام فشارخون می باشد . اگر این نیروی وارد شده به دیواره رگ ها ، از یک حدی بیشتر شود ، فرد به پرفشاری خون مبتلا می شود.

فشارخون بالا یک بیماریست که در آن فشارخون از حد طبیعی و نرمال 12 به روی 8 بالاتر می رود. این بیماری در 95 درصد دلیل مشخصی ندارد و چون علائم مشخص و بارزی ندارد ، قاتل بی صدا شناخته می شود .

اما با این وجود ، فشارخون بسیار بالا و در حد خطر ، علائمی مانند سرگیجه ، سردرد ، تپش قلب، گیجی ، احساس زنگ زدن در گوش ، ضربان قلب نامنظم را دارد .

مقدار طبیعی فشارخون 12 روی 8 می باشد .فشارخون 13.9 روی 8.9 مرحله پیش از فشارخون بالا و فشارخون 14 روی 9 نشان دهنده ابتلا به فشارخون بالا می باشد .  

درمان فشارخون بالا

کنترل و درمان فشارخون بالا با تغییر سبک زندگی و رعایت عادات غذایی سالم همانند جلوگیری از مصرف سیگار ، محدودیت مصرف نمک ، عدم استفاده از غذاهای چرب و استفاده از رژیم غذایی حاوی سبزیجات و غلات و میوه ها و ورزش های هوازی مثل شنا ، پیاده روی ، کاهش استرس و سطح کلسترول بد در خون ممکن می باشد.

لازم است بدانید استفاده از رژیم غذایی سالم می تواند تاثیر شگرفی بر فشارخون بگذارد و چزو درمان خانگی فشارخون بالا محسوب می شود .

درمان خانگی فشارخون بالا

شما می توانید به منظور دریافت برنامه غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی به منظور کاهش فشارخون ، به کلینیک تغذیه دکتر فرزاد مراجعه کنید  .

البته اگر امکان خروج از منزل را ندارید ، می توانید با دانلود اپلیکیشن دکتر فود ، از بهترین برنامه های غذایی مطلع شوید و از آنها استفاده کنید .

برای درمان فشارخون بالا ورزش کنید .

فعالیت بیشتر و ورزش مرتب ، می تواند منجر به عملکرد بهتر قلب شما شود و در کاهش فشارخون نقش بسیار موثری داشته باشد.

درمان خانگی فشارخون بالا

وزنتان را کم کنید.

به منظور درمان فشارخون بالا لازم است وزنتان را کاهش دهید . چرا که این عامل یکی از عوامل تهدید کننده سلامت قلب و عروق می باشد و با کاهش وزن می توانید سلامت قلب و عروق خود را تضمین کنید .

شما می توانید به منظور دریافت بهترین رژیم غذایی لاغری به کلینیک تغذیه دکتر فرزاد مراجعه کنید و در صورت نیاز برای دریافت انواع ورزش های قابل اجرا در منزل به منظور لاغری ، اپلیکیشن دکتر فود را دانلود کنید.

درمان خانگی فشارخون بالا

فشارخون بالا را می توان با استفاده از روش های درمان خانگی تا حد زیادی درمان کرد  .

 1. استفاده از کرفس  :

اگر خودتان یا افرادی در منزل به فشارخون بالا مبتلا هستید ، روزانه یک لیوان آب کرفس بنوشید . تاثیر این گیاه بر کاهش فشارخون باورنکردنی است .

 • استفاده از موز :

موز منبع پتاسیم است . علاوه بر این موز حاوی منیزیم و ویتامین ث می باشد . شما می توانید روزانه با مصرف یک عدد موز ، فشارخون خود را کنترل کنید .

شما می توانید در کنار موز از آب پرتغال ، سیب زمینی پخته ، اسفناج و کدو حلوایی استفاده کنید .

 • استفاده از سیر:
درمان خانگی فشارخون بالا

اگر در برنامه غذایی شما مصرف سیر گنجانده شده است ، پس چرا نگران فشارخونتان هستید ؟

به منظور درمان خانگی فشارخون بالا ، این میوه تاثیراتی جادویی بر وضعیت سلامت قلب و کاهش فشارخون شما می گذارد . شما می توانید دوحبه سیر را بکوبید و ببلعید و یا اینکه سیر را به صورت خام استفاده کنید .

درمان خانگی فشارخون بالا
 • استفاده از آب نارگیل :

آب نارگیل آب بدن را نگه می دارد . نوشیدن آب نارگیل به صورت روزانه می تواند فشارخون بالا را کنترل کند . علاوه بر این شما می توانید روغن نارگیل را جایگزین روغن های مختلف مثل روغن جامد که سلامت قلب را به خطر می اندازد ، کنید.

 • استفاده از ریحان :

آب ریحان را بگیرید و به همان نسبت به آن عسل اضافه کنید و هرروز صبح ناشتا بنوشید .

 • لیمو

شما می توانید برای درمان خانگی فشارخون بالا ، هرروز از آب لیمو استفاده کنید ولی دقت کنید از شیرین کننده هایی مانند شکر استفاده نکنید . نوشیدن آب لیمو سطح فشارخون را به طرز شگرفی پایین می آورد .

درمان خانگی فشارخون بالا
 • زنجبیل

شما می توانید برای کاهش فشارخون بالا ، از زنجبیل استفاده کنید .

 • نوشیدن آب

نوشیدن آب به طور روزانه 8 لیوان ، می تواند فشارخون بالای شما و سایر مشکلات را کنترل کرده و به کاهش وزن کمک کند .

 • استفاده از برنج قهوه ای 

این ماده غذایی فشارخون را پایین آورده و خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد .

 1.  استفاده از سیب

به عنوان دیگر درمان خانگی فشارخون بالا می توان خوردن سیب را ذکر کرد . این ماده یکی از روش های سریع درمان فشارخون بالاست . به این صورت که هرکس برای جلوگیری از فشارخون بالا باید روزانه یک سیب میل کند .

 1. مصرف بادام

شما می توانید بادام را یک شب تا صبح بخیسانید و روز بعد از آن خمیر بادام تهیه کنید و روزانه میل کنید . همچنین می توانید شیربادام نیز میل کنید .

 1. کاکائو خام
درمان خانگی فشارخون بالا

کاکائو خام منبعی از فلاونوئیدها بوده  و به عنوان درمان خانگی فشار خون بالا شناخته میشود. مصرف این ماده‌ی خوراکی از بدن در برابر فشار خون بالا محافظت میکند.

 1. زردچوبه

این ماده از درمان های گیاهی فشارخون بالا بوده و میتواند نقش بسزایی در کاهش فشارخون دارد .

درمان خانگی فشارخون بالا
 1. دارچین  

دارچین ، ادویه ایست با طبع گرم که در درمان فشار خون بالا موثر می باشد . مصرف این ادویه نیز همانند دیگر ادویه ها باید به صورت روزانه و مداوم باشد تا تاثیر این ماده بر درمان فشارخون بالا دیده شود. همچنین می توان از چوب آن در دمنوش ها و از پودر آن در غذاها و تهیه نان استفاده کرد .

از دیگر ادویه ها و گیاهان موثر در درمان خانگی فشارخون بالا می توان به تخم کرفس ، هل ، زالزالک و اسطوخودوس اشاره کرد .

اگر با استفاده از موارد ذکر شده در درمان خانگی فشارخون بالا و تغییر سبک زندگی و ورزش ، موفق به کنترل فشارخون نشدید و حس کردید این بیماری در حال تشدید است و علائمی همانند نامنظمی ضربان قلب و تپش قلب را تجربه کردید ، به کلینیک قلب دکتر تپش مراجعه کنید تا بررسی های لازم در مورد مشکل شما صورت گیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *