کلینیک قلب
دکتر تپش

علت تیرکشیدن قلب

از نظر متخصصین قلب و عروق در مرکز تخصصی دکتر تپش، علت تیرکشیدن قلب و درد شدید و ناگهانی قلب می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. این درد غیر طبیعی در قفسه سینه که گاها با احساس فشار و فرورفتن جسمی تیز در قلب همراه است و می تواند با تیرکشیدن دست چپ همراه باشد، می تواند به دلیل ابتلا به مشکل قلبی باشد و باید سریعا با مراجعه به پزشک متخصص پیگیری شود. علت تیرکشیدن قلب از دلایل متفاوتی از جمله مشکلات ریوی و سوء هاضمه تا ابتلا به مشکلات قلبی و حملات پانیک به خصوص در بانوان متفاوت است و می تواند عوارض خطرناکی نظیر سکته قلبی به همراه داشته باشد. بنابراین برای اینکه بدانید علت تیرکشیدن قلب شما چیست باید از انواع تست های تشخیصی و چکاپ قلب و عروق استفاده کنید. بنابراین با مرکز تخصصی قلب و عروق دکتر تپش برای بررسی انواع دلایل تیرکشیدن قلب همراه باشید.

علت تیر کشیدن قلب

شما می توانید برای بررسی علل مختلف درد قفسه سینه و علل تیرکشیدن قلب، با پزشکان مجموعه تخصصی قلب و عروق دکتر تپش در ارتباط باشید و برای دیدن تازه های بیماری های قلب و مطالب مربوط به قلب به صفحات مجازی مرکز دکتر تپش مراجعه کنید.تماس با مرکز دکتر تپش

علت تیر کشیدن قلب

علائم تیرکشیدن قلب

علت تیرکشیدن قلب مربوط به مشکل قلبی

انواع دیگر تیرکشیدن قلب

علل مختلف تیرکشیدن قلب

دلایل مرتبط با قلب

دلایل مرتبط با اختلالات دستگاه گوارش

علت تیرکشیدن قلب مربوط به عضله و استخوان

علت تیرکشیدن قلب مربوط به ریه

علل دیگر تیرکشیدن قلب

تشخیص علت تیرکشیدن قلب

آزمایشات برای تشخیص علت تیرکشیدن قلب

سخن پایانی

علت تیر کشیدن قلب

تیرکشیدن قلب و درد قفسه سینه به اشکال مختلف ظاهر می شود ، از یک ضربه چاقوی تیز گرفته تا یک درد مبهم. گاهی اوقات درد قفسه سینه احساس فشاریا سوزش به قلب شما می دهد. در موارد خاص ، درد به سمت بالا و به داخل فک حرکت می کند و سپس به پشت یا پایین یک یا هر دو بازو منتشر می شود.

بسیاری از مشکلات مختلف می تواند باعث تیرکشیدن قلب شود. مهم ترین علت تیرکشیدن قلب که تهدید کننده زندگی محسوب می شود، عللی است که قلب یا ریه ها را درگیر می کند. از آنجایی که تیرکشیدن قلب می تواند به دلیل ابتلا به یک مشکل جدی باشد، باید سریعا به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علائم تیرکشیدن قلب

درد قفسه سینه بسته به آنچه عامل ایجاد این علائم است می تواند احساسات مختلفی برای بیمار ایجاد کند. گاها، علت این مشکل هیچ ارتباطی با قلب شما ندارد اما برای اطمینان از علت تیرکشیدن قلب باید به پزشک مراجعه کنید.

علت تیرکشیدن قلب مربوط به مشکل قلبی

اگرچه تیرکشیدن قلب غالباً به دلیل بیماری قلبی است ، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی می گویند که احساس درد غیرطبیعی دارند. به طور کلی ، درد قفسه سینه مربوط به حمله قلبی  ممکن است با حالت های زیر توصیف شود:

فشار  ، سوزش یا گرفتگی در قفسه سینه

دردی فشارنده یا فروکش کننده که به پشت ، گردن ، فک ، شانه ها و یک یا هر دو بازوی شما منتشر می شود.

دردی که بیش از چند دقیقه طول بکشد ، با فعالیت بدتر شود ، حالت نوسانی داشته ، یا شدت آن متفاوت باشد.

تنگی نفس

عرق سرد

سرگیجه یا ضعف

حالت تهوع یا استفراغ

انواع دیگر تیرکشیدن قلب

تشخیص درد قفسه سینه مربوط به قلب از انواع دیگر درد قفسه سینه دشوار است و این تشخیص تنها توسط بهترین متخصص قلب ممکن است. با این حال ، درد قفسه سینه که به دلیل مشکل قلبی کمتر اتفاق می افتد اغلب همراه با موارد زیر می باشد:

طعم ترش یا احساس رفلاکس اسید

مشکل در بلعیدن

دردی که با تغییر وضعیت بدن بهتر یا بدتر می شود

دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه شدیدتر می شود

احساس درد و سوزش در پشت استخوان سینه شما که می تواند به دلیل مشکلات قلب یا معده شما ایجاد شود.

بنابراین اگر درد جدید یا غیرطبیعی در قفسه سینه دارید یا مشکوک به حمله قلبی هستید ، سریعا به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل مختلف تیرکشیدن قلب

درد قفسه سینه دلایل زیادی دارد که همه آنها نیاز به بررسی و انجام تست های تشخیصی توسط پزشک دارند.

دلایل مرتبط با قلب

نمونه هایی از دلایل مرتبط با تیرکشیدن قلب  عبارتند از:

حمله قلبی: حمله قلبی در نتیجه انسداد جریان خون که اغلب از لخته خون ، به عضله قلب شما ایجاد می شود.

آنژین. آنژین اصطلاحی برای درد قفسه سینه است که در اثر جریان خون ضعیف در قلب ایجاد می شود. این امر اغلب به دلیل تجمع پلاک های ضخیم در دیواره های داخلی عروق که خون را به قلب شما می رسانند ، ایجاد می شود. این پلاک ها عروق را باریک کرده و خون رسانی به قلب را خصوصاً در هنگام انجام فعالیت محدود می کنند .

تشریح آئورت. این وضعیت خطرناک شریان اصلی را که از قلب شما (آئورت) منتهی می شود درگیر می کند. اگر لایه های داخلی این رگ خونی جدا شود ، می تواند باعث پارگی آئورت شود.

پریکاردیت که  التهاب کیسه اطراف قلب شما است که معمولاً باعث درد شدیدی می شود که هنگام نفس کشیدن یا دراز کشیدن بدتر می شود.

دلایل مرتبط با اختلالات دستگاه گوارش

علت تیرکشیدن قلب می تواند ناشی از اختلالات دستگاه گوارش باشد ، از جمله:

سوزش سردل. این احساس سوزش دردناک در پشت استخوان سینه شما هنگامی اتفاق می افتد که اسید معده از معده شما به بالا بر می گردد.

اختلالات بلع. مشکلات مری می تواند عمل بلعیدن را دشوار و دردناک نماید.

مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده. سنگ صفرا یا التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده می تواند باعث درد شکمی شود که به قفسه سینه و قلب شما منتقل می شود.

علت تیرکشیدن قلب مربوط به عضله و استخوان

برخی از انواع درد قفسه سینه با آسیب دیدگی و سایر مشکلات مربوط به ساختارهای تشکیل دهنده دیواره قفسه سینه همراه است ، از جمله:

کاستوکندریت که در این بیماری، غضروف قفسه دنده شما ، خصوصا غضروفی که دنده های شما را به استخوان سینه متصل می کند ، ملتهب و دردناک می شود.

دنده های آسیب دیده، دنده کبود یا شکسته می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

علت تیرکشیدن قلب مربوط به ریه

بسیاری از مشکلات ریه می تواند موجب ایجاد درد قفسه سینه و تیرکشیدن قلب شود ، از جمله:

آمبولی ریوی. این امر هنگامی اتفاق می افتد که لخته خون در شریان ریه قرار گرفته و جریان خون در بافت ریه را مسدود می کند.

پلوریت. اگر غشایی که ریه های شما را پوشانده است ملتهب شود ، می تواند باعث درد قفسه سینه شود که هنگام استنشاق یا سرفه بیشتر می شود.

فشار خون ریوی. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشار خون بالا در شریان های منتقل کننده خون به ریه ها ایجاد شود، که می تواند موجب تیرکشیدن قلب شود.

علل دیگر تیرکشیدن قلب

درد قفسه سینه همچنین می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

حمله ترس. اگراحساس درد شدید به همراه تیرکشیدن قلب، ضربان قلب سریع ، تنفس سریع ، تعریق زیاد ، تنگی نفس ، حالت تهوع ، سرگیجه و ترس از مرگ دارید ، ممکن است دچار حمله ترس شده باشید.

تشخیص علت تیرکشیدن قلب

تیرکشیدن قلب همیشه نشانه حمله قلبی نیست. اما تمامی پزشکان به دلیل مخاطره آمیز بودن علل تیرکشیدن قلب مرتبط با بیماری قلبی، ابتدا احتمال وجود بیماری قلبی را بررسی می کنند. همچنین موردی دیگر مثل مشکلات ریوی مثل وجود لخته در ریه را هم بررسی می کنند چرا که این مشکل بسیار کشنده است.

آزمایشات برای تشخیص علت تیرکشیدن قلب

برخی از اولین آزمایشاتی که پزشک ممکن است انجام دهد شامل موارد زیر است:

الکتروکاردیوگرام (نوار قلب). این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب شما را از طریق الکترودهای متصل به پوست ثبت می کند. از آنجا که عضله قلب آسیب دیده تکانه های الکتریکی را به طور معمول انجام نمی دهد ، ممکن است نوار قلب نشان دهد که شما دچار حمله قلبی شده اید یا در حال ابتلا به آن هستید.

آزمایش خون که پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی میزان افزایش برخی پروتئین ها یا آنزیم های معمول در عضله قلب بررسی کند. آسیب به سلولهای قلبی در اثر حمله قلبی ممکن است باعث شود این پروتئین ها یا آنزیم ها در طی چند ساعت به خون شما نشت کنند.

اشعه ایکس قفسه سینه. اشعه ایکس از قفسه سینه شما به پزشکان اجازه می دهد تا وضعیت ریه ها و اندازه و شکل قلب و عروق اصلی شما را بررسی کنند. اشعه ایکس قفسه سینه همچنین می تواند مشکلات ریوی مانند ذات الریه را تشخیص دهد.

توموگرافی رایانه ای (سی تی اسکن). سی تی اسکن می تواند لخته خون را در ریه (آمبولی ریوی) تشخیص دهد .

دیگر تست های مورد نیاز پس از تشخیص اولیه شامل اکوکاردیوگرام،تست ورزش و آنژیوگرام می باشد که باید توسط بهترین متخصص قلب انجام شده و بهترین روش درمانی بر اساس علت درد برای شما انجام شود.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، تیرکشیدن قلب می تواند علل مختلفی از جمله مشکلات تهدید کننده زندگی مثل مشکلات قلبی و ریوی تا مشکلات مربوط به وضعیت معده داشته باشد. اما تشخیص این علل بسیار حائز اهمیت است، چرا که ممکن است تیرکشیدن قلب هشداری جدی برای ابتلا به سکته قلبی باشد و اگر این مشکل جدی گرفته نشود، سلامت جان شما را تهدید کند. بنابراین در صورت داشتن درد غیر طبیعی در ناحیه قفسه سینه و احساس تیرکشیدن قلب سریعا به مرکز تخصصی قلب و عروق دکتر تپش مراجعه کنید تا بتوانید از امکانات و دستگاه های پیشرفته در زمینه تشخیص علل درد قفسه سینه  استفاده کنید.

شما می توانید برای بررسی علل مختلف درد قفسه سینه و علل تیرکشیدن قلب، با پزشکان مجموعه تخصصی قلب و عروق دکتر تپش در ارتباط باشید و برای دیدن تازه های بیماری های قلب و مطالب مربوط به قلب به صفحات مجازی مرکز دکتر تپش مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس