×

برای قلب درد چه کنیم؟

اگر هر کدام از موارد زیر به همراه قلب درد را دارید ، توصیه می کنیم به صورت اورژانسی و یا در اسرع وقت به یک مرکز درمانی و پزشک متخصص قلب مراجعه نمایید:

 1. اگر سابقه بیماری جدی قلبی مانند نارسایی های قلبی ، سکته ی قلبی و سایر بیماری های قلبی را دارید و احساس درد در ناحیه قلب کردید فورا به اورژانس مراجعه کنید.
 2. اگر به همراه درد قلب دچار درد شدید در ناحیه دست ، گلو و پشت کتف شده اید.
 3. اگر داروی جدیدی برای شما تجویز شده و بعد مصرف آن احساس قلب درد کردید
 4. اگر درد قلبی در ساعات اولیه صبحگاهی است و باعث بیدار شدن شما از خواب شده است.
 5. اگر قلب درد در اثر فعالیت خفیف یا شدید فیزیکی ایجاد شده است. مثلا پیاده روی زیاد یا بالا رفتن از پله ها و ..
 6. اگر درد شما متعاقب خوردن غذاهای سنگین و پرچرب ایجاد شده.
 7. اگر شدت درد قلبی قابل تحمل نیست باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

در ادامه این مقاله به بررسی دقیق دلایل قلب درد و  انواع قلب درد می پردازیم . با ما همراه باشید تا بگوییم برای قلب درد چه کنیم.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک قلب دکتر تپش، سلامت قلب خود را زیر  نظر متخصصین مجرب و حاذق، تحت کنترل باشید و مراقبت کنید. هم چنین می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید .

برای قلب درد چه کنیم

فهرست مطالب

فردی که دچار قلب درد شده، چه کاری باید کند؟

انواع دردهای قلب

دردهای آنژینی یا کرونری قلب

علت اهمیت دردهای آنژینی چیست؟

برای مقابله با قلب درد آنژین چه کار می توان کرد؟

علت های دیگر درد قفسه سینه

خستگی صبحگاهی قلب به چه معنی است؟فردی که دچار قلب درد شده، چه کاری باید کند؟

احساس درد در قلب یکی از شایع ترین دردها به خصوص در افراد با سن بالا است که حتی ممکن است مربوط به بیماری های قلبی نباشد و در اثر آسیب های سایر اندام ها ایجاد گردد. تمام دردها در ناحیه سینه مهم هستند و باید علت آن ها کاملا بررسی گردد.

در صورتی که در ناحیه قلب احساس درد کردید ، بهترین راه حل این است که یک پزشک متخصص قلب وضعیت شما را بررسی کند. ممکن است احساس درد در قفسه سینه از گردن تا ناحیه شکم ایجاد شده و گسترش پیدا کند. درد در قفسه سینه ممکن است علت های مختلفی داشته باشد که در این مقاله به بررسی این علل می پردازیم.


انواع دردهای قلب

دردهایی که در قلب احساس می شود  علل و منشا های متفاوتی می تواند داشته باشد. در ادامه به انواع درد های قلبی اشاره می کنیم.


دردهای آنژینی یا کرونری قلب

دردهای کرونری که ناشی از تنگی عروق کرونر است، به دردهای آنژینی معروف است عروق کرونر عروق خون رسان به عضله قلب است. ممکن است سرخرگ های کروناری که تامین کننده خون مورد نیاز قلب هستند در اثر رسوب چربی ، کلسترول و سایر مواد دچار انسداد شوند و خون به مقدار کافی جریان پیدا نکند ، ممکن است شما احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه نمایید که به آن آنژین قلبی شایع می گویند.

دردهای آنژینی بیشتر در زمان فعالیت مانند هنگام بالارفتن از پله ، دویدن ، موقع راه رفتن ، بار سنگین برداشتن ایجاد می شوند و اغلب تنها برای چند دقیقه طول می کشند. این دردها اغلب در پشت جناغ روی می‌ دهند و ممکن است به گلو، فک تحتانی، بین دو کتف انتشار یابد.

آنژین قلبی به شکل زیر احساس می شود :

 • احساس سنگینی روی قفسه سینه
 • احساس تنگی نفس
 • احساس سوزش یا فشار در قفسه سینه
 • بی حسی و سوزش در شانه ها ، بازوها یا مچ دست
برای قلب درد چه کنیم


علت اهمیت دردهای آنژینی چیست؟

این دردها به‌ علت کاهش خون ‌رسانی به عضله قلب اتفاق می ‌افتند. اهمیت این دردها این است که اگر خون‌ رسانی کاهش بیشتری پیدا کند، ممکن است منجر به سکته قلبی شود. البته باید توجه داشت که تشخیص این که دردها مربوط به کدام بخش بدن است، به عهده پزشک متخصص است.

دردهایی که در استراحت ایجاد می‌ شوند و به‌ هنگام فعالیت وجود ندارند، مدتشان کوتاه حداکثر چند ثانیه تا یک دقیقه است و موضعی هستند، در جلوی سینه به‌حالت تیر کشیدن و یا سوزن سوزن شدن احساس می‌شوند، این نوع دردها چه دردهایی هستند؟


برای مقابله با قلب درد آنژین چه کار می توان کرد ؟

 • شیوه زندگی خود را تغییر دهید.
 • سیگار نکشید.
 • غذای حاوی مقادیر پایینی از چربی اشباع ، چربی ترانس ، کلسترول و سدیم استفاده کنید.
 • پر فشاری خون و سطح کلسترول خون را کنترل کنید.
 • از انجام فعالیت شدید پرهیز کنید.
 • آرامش داشته باشید و استرس را کنترل کنید.
 • به پزشک مراجعه نمایید.


علت های دیگر درد قفسه سینه

همان طور که قبلا نیز اشاره شد ، دردهایی که در قسمت قفسه سینه احساس می شوند همیشه نشانه ی درد قلب نمی باشند و ممکن است علت دیگری داشته باشند. برای قلب درد چه کنیم در ادامه برخی از علت های ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه آمده است :

 • گوارشی: زخم مری، التهاب مری ، رفلاکس ، زخم معده ، سنگ کیسه صفرا ، ناراحتی لوزالمعده دردهایی شبیه درد قلبی ایجاد می کند.
 • علل مرتبط با عضله و استخوان :  برخی از انواع درد قفسه سینه با آسیب و سایر مشکلات مربوط به ساختارهایی که دیواره قفسه سینه را تشکیل می دهند، مرتبط است مانند دردهای :
 • درد عضلانی
  • آسیب به دنده ها
  • علل مرتبط با ریه
برای قلب درد چه کنیم
 • اختلالات ریوی : مشکلات ریه ای که در زیر آمده اند نیز باعث درد قفسه سینه می شوند:
  • آمبولی ریه
  • ریه های روی هم خوابیده
  • پرفشاری خون ریوی
 • حملات پانیک : حملات پانیک یا وحشت از حملات عصبی ای است که باعث ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه می شود.


خستگی صبحگاهی قلب به چه معنی است؟

خستگی قلب از نظر ما مفهومی ندارد. علمی نیست. این بیشتر خستگی روحی است. فردی که صبحگاه دچار بی حالی و ضعف است، بیشتر علائم افسردگی را دارد. اما اگر قلب درد در صبح باعث بیدار شدن شما از خواب است ، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرد.


شما می توانید با مراجعه به کلینیک قلب دکتر تپش، سلامت قلب خود را زیر  نظر متخصصین مجرب و حاذق، تحت کنترل باشید و مراقبت کنید. هم چنین می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید