کلینیک قلب
دکتر تپش

بهترین درمان واریس پا

واریس یکی از بیماری‌های شایع است که ممکن است شما را از سنین جوانی درگیر کند. این بیماری بیشتر در نتیجه برگشت و تجمع خون در پی تضعیف دریچه‌های داخل رگ‌های خونی بروز می‌کند. اتخاذ بهترین درمان واریس پا علاوه بر ممانعت از بروز لخته خون، خطر سکته قلبی و مغزی و آمبولی ریوی ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. درمان واریس پا باید در اسرع وقت توسط یک متخصص مجرب انجام شود تا دچار عوارض واریس پا نشویم.

best-treatment-varicose-veins

اهمیت مراجعه به یک متخصص ورید خوب جهت انتخاب بهترین درمان واریس پا

همان‌طور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، روش‌های درمانی بسیار متعددی برای بهبود رگ‌های واریسی وجود دارند که به دو دسته بزرگ غیرتهاجمی و تهاجمی تقسیم می‌شوند.
بهترین درمان واریس پا برای هر بیمار تنها توسط یک متخصص ورید خوب که دانش و تجربه کافی نسبت به بیماری‌های وریدی را داشته باشد در یک مرکز تخصصی انجام می‌شود.
اگرچه اغلب واریس در سنین بالاتر به دلیل کار بیش‌ازحد، ایستادن‌های طولانی‌مدت، اضافه وزن و … ایجاد می‌شود؛ چرا که در این شرایط دریچه‌های یک‌طرفه داخل سیاهرگ‌های پا که وظیفه جلوگیری از برگشت خون به سمت پایین را دارند تا خون بتواند بر نیروی گرانش زمین غلبه کرده و به قلب برسد، به‌خوبی کار نمی‌کنند. درنتیجه خون برگشته و تجمع پیدا می‌کند که منجر به تورم و ایجاد رگ‌های واریسی برجسته خواهد شد. مهم است که در صورت ادامه‌دار بودن علائم بخصوص درد، تورم و خارش به متخصص مراجعه کنید تا دچار عوارض واریس پا نشوید.
بااینکه اکثر واریس‌های پا از نظر سلامتی مشکل جدی برای فرد مبتلا ایجاد نمی‌کنند ولی در مواردی هستند افرادی که متاسفانه به علت بیماری‌های مزمن سیاهرگی دچار واریس میشوند.
در این افراد خطر لخته‌های سیاهرگی و کنده شدن و حرکت این لخته‌ها و ایجاد آمبولی ریه که میتواند خطرناک و کشنده باشد بسیار شایع است. به همین دلیل تاکید شده است افرادی که واریس‌های متوسط تا شدید دارند حتما توسط پزشک متخصص بررسی شوند.
درمان‌های موثر واریس میتواند از داروهای گیاهی در موارد واریسهای بسیار خفیف آغاز شده و در شرایط واریس‌های شدید و بزرگ و طنابی شکل حتی جراحی مورد نیاز باشد.
اینکه از میان روش‎هایی مانند دارو، لیزر، اسکلروتراپی و جراحی کدام برایتان مناسب‌تر است مستلزم نظر پزشک متخصص شماست که میخواهیم در این مقاله راجع به آن صحبت کنیم و نتایج و مهمترین عوارض واریس پا را بررسی کنیم.
به‌عنوان‌مثال، ممکن است بهترین درمان واریس پا برای یک نفر تنها تغییراتی در سبک زندگی یا استفاده از چند دارو باشد درحالی‌که برای فرد دیگر بهترین درمان واریس پا می‌تواند جراحی باشد. پس برای بهبودی سریع‌تر و جلوگیری از عود مجدد علائم بسیار مهم است که به یک متخصص خوب مراجعه کنید و بهترین درمان واریس پا برایتان انتخاب شود.

 

معجزه درمان واریس با انتخاب بهترین درمان واریس پا

وقتی بهترین درمان واریس پا برای شما انتخاب می‌شود، شما معجزه درمان واریس را خواهید دید. با انتخاب روشی متناسب با علائم شما بهبودی سریع‌تر و با عوارض کمتری صورت می‌گیرد و احتمال بازگشت مجدد علائم بسیار کاهش پیدا می‌کند.
البته اگر حتی بعد از درمان قطعی، برخی از عادت‌های غلط خود مانند ایستادن‌ها و نشستن‌های طولانی در یک پوزیشن را کنار نگذارید تضمینی وجود ندارد که مدتی بعد رگ دیگری دچار واریس نشود.

 

بهترین درمان واریس پا کدام است؟

هرکدام از روش‌های درمان واریس پا می‌تواند برای شما بهترین درمان واریس پا محسوب شود؛ زیرا بهترین درمان به علائم شما و میزان پیشروی بیماری بستگی دارد. ممکن است پزشک تنها دارو و تغییراتی در سبک زندگی مانند ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب را پیشنهاد کند.
بااین‌حال، اگر رگ‌های واریسی با مراقبت‌های خانگی درمان نشدند یا علائم بسیار آزاردهنده مانند تورم، درد، خارش و خونریزی را ایجاد کردند پزشک بر اساس شرایط شما یکی از روش‌های زیر را به‌عنوان بهترین درمان واریس پا انتخاب خواهد کرد:

 

– داروهای درمانی

در ابتدای امر ممکن است متخصص جهت بهبود علائم شما از تجویز برخی داروها بخصوص داروهای رقیق کننده مانند آسپرین استفاده کند. آسپرین در درمان و از بین بردن واریس‌های پوست شما نقشی ندارد ولی در مواردی که متخصص بعد از بررسی متوجه شود که شما بیماری زمینه‌ای سیاهرگی دارید، از آسپرین برای کاهش احتمال ایجاد لخته و خطرات ناشی از آن استفاده می‌کند.
درمان دارویی دیگر که به عنوان معجزه درمان واریس بسیار موثر است مکمل‌های گیاهی استانداری هستند که از عصاره شاه بلوط هندی ساخته می‌شوند و انواع آن در بازار وجود دارند. از جمله این داروها میتوان به ونوگول، فیتوون و ونوویتال اشاره نمود.

 

– ابلیشن با لیزر درون وریدی

ابلیشن با لیزر درون وریدی (EVLA) وریدهای واریسی اصلی را که قبلاً با جراحی استریپینگ درمان شده بودند، درمان می‌کند. با راهنمایی اولتراسوند، یک فیبر لیزری از طریق یک برش کوچک در ورید غیرطبیعی قرار می‌گیرد.
سپس ورید با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود و لیزر فعال می‌شود و رگ به آرامی برداشته خواهد شد. این روش درواقع باعث ایجاد واکنش در دیواره ورید در امتداد بخش تحت درمان می‌شود که منجر به فروپاشی و اسکلروز دیواره ورید با حداقل ناراحتی خواهد شد.
موفقیت ناشی از درمان EVLA بین 95-98٪ است که عوارض بسیار کمتری نسبت به جراحی دارد. با اضافه شدن EVLA به اسکلروتراپی هدایت شده با اولتراسوند، انتظار می‌رود که نیاز به جراحی واریس در آینده بسیار کمتر شود؛ بنابراین این روش می‌تواند بهترین درمان واریس پا برای بسیاری از افراد باشد که با بهترین دستگاه‌های لیزر توسط متخصصینی ماهر در مرکز تخصصی ما نیز انجام می‌شود.

 

– چسب ورید وناسیل

جدیدترین نوآوری در درمان وریدهای واریسی که به عنوان معجزه درمان واریس، استفاده از چسب پزشکی معروف به VenaSeal (سیانواکریلات) برای بسته شدن فیزیکی و مهر و موم کردن ورید معیوب اصلی است. چسب VenaSeal که قبلاً به‌عنوان چسب درجه پزشکی Sapheon Glue شناخته می‌شد، برای بستن ورید صافن اصلی در ران استفاده می‌شود. هنگامی‌که رگ بسته شد، تحت فرآیند سخت شدن (اسکلروز) قرار می‌گیرد و به‌تدریج جذب بدن می‌شود. این روش کاملاً کم تهاجمی است و عوارض روش‌های تهاجمی جراحی را نخواهد داشت.
روش VenaSeal شامل قراردادن مقدار بسیار کمی از چسب ورید VenaSeal از طریق کاتتر کوچک در ورید است. پس از بسته شدن ورید آسیب‌دیده، خون بلافاصله از طریق سایر سیاهرگ‌های سالم پا هدایت می‌شود.
برخلاف سایر درمان‌ها، VenaSeal به بی‌حسی موضعی زیاد یا حجم زیادی از بیهوشی نیاز ندارد. علاوه بر این، هیچ دارویی پیش از عمل درگیر نیست و بیماران می‌توانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.
برخلاف روش‌های مبتنی بر حرارت مانند لیزر درون وریدی یا فرسایش فرکانس رادیویی، با VenaSeal هیچ خطری برای سوختگی پوست یا آسیب عصبی نیز وجود ندارد.
VenaSeal به هیچ داروی مسکن فوری پس از درمان یا جوراب‌های فشاری ناراحت‌کننده هم نیاز ندارد؛ بنابراین درصورتی‌که طبق تشخیص پزشک بهترین درمان واریس پا برای شما باشد بسیار عالی است و با حداقل عوارض واریس پا انجام می‌شود.

 

– اسکلروتراپی هدایت شده با اولتراسوند

اسکلروتراپی هدایت شده با اولتراسوند (UGS) یک روش بسیار تخصصی برای درمان وریدهای واریسی پیشرفته است که در زیر پوست پنهان ‌شده‌اند.
این روش بسیار مؤثر است و شامل تزریق یک محلول اسکلروزانت به وریدهای غیرطبیعی با استفاده از هدایت اولتراسوند است که باعث فروپاشی دیواره سیاهرگ می‌شود. با استفاده از این روش رگ‌ها حل می‌شوند و با جذب تدریجی بدن آن‌ها ناپدید خواهند شد.
یک معاینه سونوگرافی دوبلکس دقیق قبل از عمل برای ایجاد یک نقشه مجازی از وریدهای ساق پای آسیب دیده انجام می‌شود. این نقشه به‌طور دقیق تمام وریدهای غیرطبیعی و همچنین ساختارهای مجاور مانند وریدهای عمقی و شریان‌ها را نشان می‌دهد و به فلبولوژیست کمک می‌کند تا علت اصلی وریدهای واریسی قابل مشاهده را شناسایی کند.
پس از سونوگرافی، بیمار به‌راحتی روی تخت درمان دراز می‌کشد و پای مورد درمان در معرض دید قرار می‌گیرد. با راهنمایی اولتراسوند، پزشک می‌تواند سوزن را به‌طور دقیق هدایت کند و تزریق در وریدهای غیرطبیعی پنهان را انجام دهد، درحالی‌که فرآیند را روی مانیتور سونوگرافی مشاهده می‌کند.
پس از تزریق، رگ تحت درمان فرو می‌ریزد و به‌تدریج جذب بدن می‌شود و با گذشت زمان ناپدید خواهد شد. برای هر بیماری ممکن است تعداد تزریق متفاوتی در طول درمان ورید برای بسته شدن کامل آن لازم باشد.
مزیت قابل‌توجه این روش این است که به فلبولوژیست اجازه می‌دهد تا تأثیر هر تزریق را نظارت کرده و درعین‌حال ایمنی تمام ساختارهای مجاور را تضمین کند. استفاده از اسکلروزانت به‌عنوان فوم، به جای محلول، این روش را بسیار مؤثرتر کرده است.
درمان معمولاً نیم ساعت طول می‌کشد، اما یک ساعت به زمان کافی برای معاینه اولتراسوند، آماده‌سازی بیمار و بحث اختصاص داده می‌شود. پس از این روش، به بیماران جوراب‌های فشاری درجه 2 داده می‌شود و از آن‌ها خواسته می‌شود 30 تا 40 دقیقه پیاده‌روی کنند تا جریان خون در سیاهرگ‌های عمیق‌تر افزایش یابد.
بیماران معمولاً یک هفته پس از عمل UGS مجدداً توسط متخصص بررسی می‌شوند. در این جلسه بازبینی، سونوگرافی دقیق دیگری انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که درمان موفقیت‌آمیز بوده و هرگونه رگ‌های عنکبوتی یا ورید واریسی باقی‌مانده با استفاده از تکنیک میکرواسکلروتراپی برطرف می‌شود.

 

– اسکلروتراپی به‌عنوان بهترین درمان واریس پا

درمان استاندارد طلایی وریدهای عنکبوتی اسکلروتراپی است که به‌عنوان میکرواسکروتراپی یا اسکلروتراپی دید مستقیم نیز شناخته می‌شود. اسکلروتراپی برای درمان و از بین بردن سیاهرگ‌های عنکبوتی و واریس در پاها، مچ پا و پا استفاده می‌شود. همچنین برای برداشتن وریدهای عنکبوتی زیر چشم یا دور چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول تحریک‌کننده به نام اسکلروزانت از طریق یک سوزن کوچک به داخل ورید عنکبوتی است. تحریک دیواره داخلی رگ خونی تزریق شده باعث بسته شدن آن‌ها و سفت شدن یا فیبری شدن آن‌ها می‌شود. طی هفته‌ها و ماه‌های بعدی، بدن به‌تدریج رگ را جذب می‌کند و درمان کامل می‌شود.
در طی اسکلروتراپی، به چندین ورید تزریق می‌شود و بسیاری از بیماران می‌گویند که درد بسیار کمی را تجربه می‌کنند. گاهی اوقات برخی از تزریقات ممکن است شبیه نیش پشه باشد و بیماران احساس گزش را برای یک دقیقه یا بیشتر گزارش کنند.
برای کسانی که وریدهای عنکبوتی دارند معمولاً رفلکس زمینه‌ای در ورید صافن بزرگ دارند. این یک سیاهرگ واریسی بزرگ پنهان در ران یا ساق پا است که ممکن است خوشه‌ای از رگ‌های عنکبوتی را تغذیه کند. در این شرایط، وریدهای واریسی پنهان زیرین باید ابتدا با اسکلروتراپی تحت هدایت اولتراسوند یا لیزر درون وریدی درمان شوند.
همه بیماران مبتلا به وریدهای عنکبوتی در یک مشاوره اولیه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در صورت لزوم یک معاینه اولتراسوند دوبلکس برای شناسایی وریدهای تغذیه غیرطبیعی زمینه‌ای نیز برایشان انجام می‌شود.
اگر در وریدهای زیرین مشکلی وجود نداشته باشد، بیمار به سمت اسکلروتراپی پیش می‌رود. برای اکثر بیماران مبتلا به وریدهای عنکبوتی، ابتدا وریدهای آبی بزرگ‌تر اطراف درمان می‌شوند. این‌ها وریدهای مشبک نامیده می‌شوند و رگ‌های سطحی را تغذیه می‌کنند. شش هفته بعد، وریدهای عنکبوتی قابل درمان هستند.
اگر وریدهای زیرین بزرگ‌تری وجود داشته باشد که رگ‌های عنکبوتی را تغذیه می‌کنند، ابتدا باید با اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند یا در مورد وریدهای صافن ناکارآمد، با لیزر درون وریدی درمان شوند.
پس از هر جلسه درمانی، بیماران باید بسته به اندازه وریدهای عنکبوتی تحت درمان، از جوراب فشاری به مدت سه تا پنج روز استفاده کنند. جوراب‌ها اندام‌ها را راحت‌تر می‌کنند و احتمال ایجاد رنگ‌دانه برای ایجاد کبودی و ترومبوز ورید عمقی را کاهش می‌دهند.

 

– فرسایش بسامد رادیویی

مانند فرسایش لیزر درون وریدی (EVLA)، فرسایش رادیوفرکوئنسی (RFA) بر آسیب حرارتی (بر اساس گرما) به ورید متکی است که منجر به بسته شدن فوری ورید می‌شود. هنگامی‌که ورید با فرسایش رادیوفرکانسی درمان شد، به‌تدریج جذب بدن می‌شود و به‌مرورزمان ناپدید خواهد گشت.
فرسایش با فرکانس رادیویی (RFA) یکی از دو روش حداقل تهاجمی مورد تائید برای درمان وریدهای اصلی است که قبلاً با جراحی برداشتن ورید درمان می‌شد.
در این روش ورید با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود، سپس با هدایت اولتراسوند یک فیبر RFA از طریق یک برش کوچک وارد ورید غیرطبیعی می‌شود و بعد فیبر RFA فعال می‌شود. فیبر RFA طراحی منحصربه‌فردی دارد و از یک نوک فعال به طول 7 سانتی‌متر تشکیل شده است که از طریق آن انرژی RFA آزاد می‌شود. دیواره ورید در امتداد این بخش 7 سانتی‌متری فیبر RFA گرم می‌شود.
فیبر به ازای هر 7 سانتی‌متر طول ورید به مدت 20 تا 40 ثانیه فعال می‌شود و انجام کل روش را سریع و آسان می‌کند. آزاد شدن انرژی فرکانس رادیویی از نوک فیبر، یک واکنش حرارتی در دیواره ورید در امتداد بخش تحت درمان ایجاد می‌کند که منجر به فروپاشی و اسکلروز دیواره سیاهرگ با کمترین ناراحتی پس‌ازآن می‌شود.
موفقیت ناشی از درمان فرسایش با فرکانس رادیویی بین 95 تا 98 درصد است که عوارض بسیار کمتری نسبت به جراحی برداشتن ورید دارد. با توجه به دمای پایینی که برای گرم کردن ورید آسیب‌دیده استفاده می‌شود، ناراحتی پس از RFA حتی بسیار کمتر از آن است که در ابلیشن لیزر درون وریدی تجربه می‌شود.
بیمار برای پیاده‌روی بلافاصله پس از عمل تشویق می‌شود. فعالیت‌های عادی روزانه را می‌توان بلافاصله از سر گرفت، فقط از فعالیت‌های سخت مانند تمرینات بدن‌سازی باید خودداری کنید.
ممکن است درد و کبودی جزئی نیز بعد از انجام این روش وجود داشته باشد. هرگونه ناراحتی را می‌توان با داروهای ضدالتهابی بدون نسخه و غیراستروئیدی تنها پس از مشورت و گفتگو با متخصص درمانگر درمان کرد.

 

– فلبکتومی سرپایی

فلبکتومی سرپایی برداشتن وریدهای واریسی قابل مشاهده با جراحی از طریق برش به حالت سوراخ کلید است. این روش رگ‌های واریسی را از طریق یک سری سوراخ‌های کوچک (به اندازه 1 میلی‌متر) در پوست مجاور ورید از بین می‌برد.
سپس ورید واریسی در بخش‌های کوچکی برداشته می‌شود. وریدها هم به‌صورت بصری و هم از طریق سونوگرافی داپلر تشخیص داده می‌شوند. فلبکتومی سرپایی به‌صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این روش بسته به محل و میزان رگ‌های واریسی تنها در چند دقیقه انجام می‌شود.
بهبودی نسبتاً سریع با بازگشت بیماران به سر کار در روز بعد از عمل انجام می‌شود. فلبکتومی سرپایی اغلب همراه با اسکلروتراپی انجام می‌شود.

 

– VeinOff

VeinOff درمانی برای رگ‌های واریسی است که در آن یک پلیمر به رگ‌های واریسی مشکل‌دار تزریق می‌شود و از بیرون فشار وارد می‌شود. این کار باعث یک واکنش التهابی در داخل دیواره وریدهای واریسی می‌شود و ورید بسته خواهد شد. جریان خون از طریق سایر وریدهای سالم در پا تغییر مسیر می‌دهد.

 

– VenaBlock

VenaBlock روشی دیگر به‌عنوان بهترین درمان واریس پا است که در آن یک چسب پزشکی به ورید مشکل‌دار در ساق تحت هدایت سونوگرافی تزریق می‌شود. ورید توسط این چسب بسته می‌شود و این چسب به‌راحتی باعث سفت شدن، التیام و جذب آن در بدن می‌گردد. برخلاف روش‌های مبتنی بر حرارت مانند لیزر درون وریدی یا فرسایش فرکانس رادیویی، با بسته شدن چسب پزشکی با VenaBlock، خطر سوختگی پوست یا آسیب عصبی وجود ندارد.

– سیستم مشاهده رگ AccuVein

AccuVein سیاهرگ‌های مشکل‌داری را که در حالت عادی با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیستند را مشخص می‌کند. این امر دقت درمان را بهبود می‌بخشد و به فلبولوژیست اجازه می‌دهد تا به‌صورت بصری تأیید کند که درمان موفقیت‌آمیز بوده است. اساس این روش بر این تئوری استوار است که هموگلوبین موجود در خون نور مادون قرمز را جذب می‌کند. هنگامی‌که دستگاه در بالای پوست قرار می‌گیرد، سیاهرگ‌ها به‌طور قابل‌توجهی متفاوت از بافت اطراف ظاهر می‌شوند. وریدها به‌وضوح روی سطح پوست ظاهر می‌شوند و به محل واریس برای درمان کمک می‌کنند و درمان را ساده خواهند کرد.

درمان قطعی واریس پا در خانه چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم گاهی اصلاً نیازی به روش‌های درمانی سخت در مطب متخصص نیست و پزشک با برخی راهکارهای ساده روش‌های درمان قطعی واریس پا در خانه را به شما پیشنهاد می‌دهد.
تاکید می‌کنیم این روش‌ها فقط درمان کمکی هستند و میتوانند احساس سنگینی، درد و ناراحتی پاها که به دلیل واریس است را تسکین دهند ولی نقشی در برطرف کردن سیاهرگ‌های واریسی ندارند و درمان حتما باید درمراکز تخصصی توسط متخصص انجام شود، در غیر این صورت هم هزینه انجام شده به هدر میرود و هم متاسفانه ممکن است دچار عوارض زیادی شوید. بهترین درمان قطعی واریس پا در خانه عبارت‌اند از:

 

– افزایش تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی

فعالیت بدنی و ورزش منظم اولین قدم عالی به‌عنوان یک روش درمان قطعی واریس پا در خانه است. هرچه بیشتر فعال باشید، جریان خون در بدن بهتر می‌شود و احتمال تجمع خون در سیاهرگ‌های پا کاهش پیدا می‌کند.
ازجمله بهترین ورزش‌هایی که می‌توانید همیشه به‌صورت منظم جهت بهبود گردش خون و درمان واریس انجام دهید می‌توان به دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، حرکات کششی و یوگا اشاره کرد. ورزش منظم همچنین احتمال بروز فشار خون بالا که یکی از عوامل ایجادکننده واریس و بیماری‌های قلبی است را نیز کاهش خواهد داد.

 

– تغییرات رژیم غذایی

رژیم غذایی شما اهمیت زیادی دارد و نقش بسیار مؤثری را در سلامت کلی بدن ایفا می‌کند. برای اینکه احتمال عود علائم واریس کاهش پیدا کند بهتر است از مواد غذایی استفاده کنید که بیشتر به سلامت رگ‌ها کمک می‌کنند. ازجمله این مواد غذایی که به عنوان درمان قطعی واریس پا در خانه شناخته می‌شوند، عبارت‌اند از:

 

– غذاهای دارای فیبر

فیبرِ بیشتر، در مواد غذایی که در روز مصرف می‌کنید باعث عملکرد بهتر روده می‌شود. درنتیجه عوارضی مانند یبوست که منجر به افزایش فشار بر رگ‌ها در هنگام دفع خواهد شد را کاهش می‌دهد. پس به‌طور غیرمستقیم می‌تواند به‌عنوان معجزه درمان واریس محسوب شود. ازجمله غذاهای پر فیبری که درمان قطعی واریس پا در خانه می‌توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید، عبارت‌اند از:

• غذاهای سبوس‌دار
• گندم
• جو دو سر
• آجیل
• دانه کتان
• نخودفرنگی
• لوبیا
• انجیر
• آلو
• آووکادو
• گوجه‌فرنگی‌ها
• کلم بروکلی
• هویج
• کنگر فرنگی
• گل کلم
• پیازها
• سیب‌زمینی‌های شیرین

 

– غذاهای دارای پتاسیم

بسیاری از افراد ممکن است با مشکل کمبود پتاسیم در بدن خود مواجه باشند. این کمبود باعث احتباس مایعات بیشتر در بدن شده و میزان تجمع خون در بدن را افزایش خواهد داد. درنتیجه به رگ‌ها فشار بیشتری وارد می‌شود و باعث خراب شدن دریچه‌های یک‌طرفه در سیاهرگ‌ها می‌شود و واریس را ایجاد خواهد کرد.
بهترین غذاهایی که می‌توانید برای رفع کمبود پتاسیم استفاده کنید، عبارت‌اند از:

• ماست
• بادام‌ها
• پسته
• ماهی سالمون
• ماهی تن
• مرغ
• لوبیا سفید
• عدس
• پرتقال‌ها
• سیب‌زمینی‌ها
• سبزیجات برگ‌دار
• سبزی چغندر

 

– غذاهای دارای فلاونوئید

فلاونوئیدها ترکیباتی هستند که به درمان مشکلات قلبی و عروقی مانند واریس پا کمک می‌کنند؛ زیرا می‌توانند گردش خون را بهبود بخشیده، فشار خون شریانی را کاهش داده و به آرامش رگ‌های خونی کمک کنند. ازجمله غذاهای غنی از فلاونوئیدها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

• پیازها
• سیر
• فلفل دلمه‌ای
• اسفناج
• کلم بروکلی
• کاکائو
• انگور
• میوه‌های خانواده مرکبات
• بلوبری
• توت‌فرنگی
• گیلاس
• سیب

 

– داروهای گیاهی

روش دیگری که به‌عنوان درمان قطعی واریس پا در خانه تحت نظر متخصصان طب سنتی ممکن است انجام شود، استفاده از برخی داروهای گیاهی است که می‌توانند علائم واریس پا را بهبود دهند. ازجمله این گیاهان دارویی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

• روتوسیدس
• جینکو بیلوبا
• سنتلا آسیاتیکا
• عصاره هسته انگور

 

عوارض واریس پا در صورت عدم انتخاب بهترین درمان واریس پا چیست؟

در بسیای از مقالات عمومی ممکن است به شما گفته شود که اگر علائم خاصی مانند درد و تورم را به دلیل واریس تجربه نکردید نیاز به درمان خاصی ندارید؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که عدم پیگیری با بهترین درمان واریس پا بخصوص در صورت عدم تغییر در عادت‌های غلط، می‌تواند نتایج بدی را برایتان ایجاد کند؛ زیرا رگ‌های واریسی به یک سیستم ضروری بدن شما یعنی رگ‌های خونی آسیب می‌زند.
عوارض واریس پا در صورت عدم درمان می‌تواند بسیار جدی باشد و برخی از آن‌ها درنهایت حتی کشنده هستند. مهم‌ترین این عوارض عبارت‌اند از:

• لخته شدن خون که می‌تواند منجر به سکته مغزی، قلبی و آمبولی ریوی شود.
• خونریزی که اگرچه در حالت عادی زیاد جدی نیست ولی در صورت شدید بودن یا وجود بیماری‌هایی مانند دیابت خطرناک است.
• زخم که می‌تواند منجر به عفونت و خطرات بعدی آن شود.
• لیپودرماتواسکلروز (LDS و یا پوست چرمی) که منجر به علائمی مانند درد، سفت شدن پوست، تورم، تغییر رنگ پوست و … می‌شود.

سخن آخر

در مقاله حاضر سعی کردیم در خصوص موارد متعددی از جمله انتخاب بهترین درمان واریس پا، معجزه درمان واریس، درمان قطعی واریس پا در خانه و عوارض واریس پا اطلاعاتی ارائه کنیم.
همان‌طور که مشخص شد روش‌های مختلفی برای درمان واریس پا وجود دارند که بهترین درمان واریس پا با توجه به شرایط سلامتی شما و میزان پیشرفت بیماری و علائم توسط یک متخصص خوب بیماری‌های عروقی در یک مرکز تخصصی مانند مرکز ما مشخص می‌شود. شما می‌توانید جهت انتخاب بهترین درمان واریس پا و انجام آن توسط بهترین ابزار پزشکی تحت نظر متخصصانی باتجربه و ماهر از طریق لینک‌های موجود در سمت چپ همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس