×

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

علت بالا بودن مینیمم فشار خون؛ برخی بیماری‌ها از جمله بیماری تیروئید، بیماری‌های کلیوی و آپنه خواب

فشار خون بالا یک اختلال در سطح جهانی است. در اکثر افرادى که دچار فشارخون دیاستولیک بالا هستند، علت‌های خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

فشارخون دیاستولیک صرفاً به صورت ارثی بوجود نمی‌آید و در برخی موارد بیماری‌هایی مانند بیماری تیروئید، آپنه خواب و یا ابتلا به بیمارى هاى کلیوی می‌تواند علت بالا بودن مینیمم فشار خون باشند. فشارخون دربرگیرنده دو شماره هست که شماره زیاد (سیستولیک) و شماره کم (دیاستولیک) نامیده می‌شود. به این ترتیب، سه نوع فشارخون بالا موجود هست.

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

عوارض مبتنی بر علت بالا بودن مینیمم فشار خون

در اکثر افرادى که به علائم بالا بودن مینیمم فشارخون دیاستولیک منفرد دچار شده‌اند، از نظر بهترین دکتر فوق تخصص فشار خون علائم خاصى براى بروز آن به دست نیامده است. عوارض علت بالا بودن مینیمم فشار خون، اکثراً در افراد جوان مشاهده مى گردد. این فشارخون، به نوعى مهم و ضرورى محسوب مى گردد.

گاهی شخص بخاطر ابتلا به بیمارى هایى مثل اختلالات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا خواهد شد.

این نوع از فشارخون علائم معلوم و خاصی ندارد و ممکن نیست آن را به فاکتور ویژه‌ای مربوط کرد. پزشکان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که فشارخون اولیه هنگامی ایجاد می‌شود که ترکیبی از ژن‌ها و فاکتور‌های محیطی در فضای اطراف به کمک بخش اعظمی از دیگر متغیر‌های ژنتیکی منجر به بروز حالت‌های فشارخون اولیه در شخص شوند.

اشخاص جوان و بزرگسال کاندیدای ابتلا به فشارخون اولیه هستند و علائم خاصی برای بروز آن نیست، البته شاید بخاطر وجود عدم تعادل در هورمون غدد درون ریز و یا انقباض نامناسب و بیش‌تر از حد رگ‌های خونی که اندازه کوچکی دارند، در دیواره عضله‌ها، فشارخون پیش بیاید.

فشارخون دیاستولیک ایزوله با جنسیت مرد، سن جوان، افزایش شاخص توده بدنی، افزایش سطح گلوکز، افزایش مصرف الکل و سطوح بالای تری از گلیسیرید مرتبط است.

 • تیروئید کم کار یکی از دلایل و علت بالا بودن مینیمم فشار خون

مبتلا بودن به بیماری تیروئید کم کار و یا به نام دیگر آن، به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى هست که علت بالا بودن مینیمم فشار خون هست. فشارخون در حالت اولیه نیز همچون فشار دیاستولیک بالا ثمره‌ی تنگى شدید مویرگ‌ها را بهمراه دارد.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن را تجربه می‌کنند، که از نشانه‌های آن می‌توان به بی‌حالی و احساس خواب کردن به صورت مستمر اشاره کرد، و یا افرادی که به راحتى دچار سرماخوردگی می‌شوند بیشتر هست، ولی براى پذیرش وجود این بیمارى نیاز به تست خون هست. اکثر بیماری‌هایی که به کلیه‌شان صدمه می‌زنند، ممکن است منجر به کاهش توان کلیه‌ها برای حذف مایعات از بدن فرد یا این که بیشتر شدن تولید آنژیوتانسین شوند.

 • آپنه در خواب از عوارض و علت بالا بودن مینیمم فشار خون در جوانان

آپنه خواب – وجود مشکل توقف‌های اپیزودیک در نفس کشیدن در زمان خواب – ممکن هست منجر به بروز فشارخون دیاستولیک بالا گردد. اکثرا در اشخاص در گیر این سندرم بالا رفتن ضربان قلب مشاهده می‌شود، به دلیل آنکه این عارضه ممکن هست فواصل بینابین ضربان هاى قلب را سریعتر کند و تأخیر آن‌ها را کمتر کند، براین اساس رگ‌های خونی بیشتر در معرض جریان خون مازاد قرار مى گیرند.

 • مصرف دخانیات ، علت بالا بودن مینیمم فشار خون

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز ممکن است منجر به بروز فشارخون دیاستولیک بالا گردد. قابلیت و امکان بروز این مسأله، هنگامی که کلیه‌ها دچار مشکل شده‌اند، بیشتر خواهد بود، به این دلیل که آنژیوتانسین معمولاً در کبد تجزیه می‌گردد.

مصرف دارو‌هایی مانند دارو‌های ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئید‌ها یا دارو‌های ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن نیز می‌تواند فشارخون دیاستولیک بالا را به وجود بیاورد. برخى از علائم خطرناک برای علت بالا بودن مینیمم فشار خون شناخته شده هستند. آنان به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، ولی بروز برخى از آن‌ها احتمال بروز علت بالا بودن مینیمم فشار خون را بیشتر می‌کند.

ریسک فاکتورهایى که در پژوهش قلب فریمینگام ارائه شده دارای مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بوده است. این مقاله در ماه مارس و در سال ٢٠٠۵ در نشریه‌ای به نام سیرکولیشن چاپ شده بود.

در واقع، هم این تحقیق و هم دیگر پژوهش‌ها بیانگر این هستند که فشار مینیمم بالا به نسبتی بیشتر از فشارخون ترکیب شده ویا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان پایین ۴٠ سال سرایت کرده است. از دیگر ریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش داده شده در مطالعات منتشر گردیده در ماه ژوئیه سال ٢٠١٢ خبرنامه قلب هند این امکان را داریم تا به فاکتور‌های پایین اشاره کنیم.

 • کم تحرک بودن در انجام کار‌های روزمره
 • سیگار کشیدن
 • بالا بودن سطح کلی کلسترول
 • استفاده کردن از دمنوش و قهوه به مقدار زیاد
 • اضافه وزن
 • رژیم های غذایی که فاقد پتاسیم هستند

راههای پیشگیری از بروز علت بالا بودن مینیمم فشار خون

حال که فهمیدیم منظور از مینیمم فشار خون نشانه چیست، لازم است در خصوص راهکارهای موثر در پیشگیری از بروز این اتفاق بیشتر بدانیم.

با در نظر نگرفتن دلایل ایجاد این عارضه، علت بالا بودن مینیمم فشار خون نباید نادیده گرفته گردد. در بخش اعظمی از اشخاص، فشار سیستولیک در طی یک بازه زمانی بالا می‌رود. در تحقیق قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از اشخاص در گیر به عوارض علت بالا بودن مینیمم فشار خون، بیمارى فشارخون بالا را ١٠ سال پس از بروز علائم تجربه کردند.

بر طبق تحقیقی که در ٢٠١۴ در ژورنال مربوط به فشارخون منتشر شد، در بزرگسالی افراد ممکن است به اختلالات قلبی و عروقی بسیاری مبتلا شوند که دلایل آن می‌تواند فشارخون مینیموم بالا باشد. از این عوارض می‌توان به حمله قلبی، ایجاد سکته مغزی و دلایل مرگ و میر مربوط به قلب اشاره کرد.

استراتژی هاى مربوط به کاهش فشارخون ممکن هست مربوط به کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشند. به علاوه کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند متناسب‌سازی میزان قند خون و سطح کلسترول نیز دارای اهمیت هست.

 

مینیمم فشار خون نشانه چیست و چه عوارضی را می تواند در پی داشته باشد؟

در جواب به چنین پرسشی که “مینیمم فشار خون نشانه چیست؟” بایستی بگوییم، فشارخون کم، ممکن است بهتر به نظر رسد و برای بعضی اشخاص موجب بروز هیچ مشکلی نشود. باری به هر جهت، برای اکثر اشخاص، فشارخون کم (افت فشارخون) ممکن است منجر به ایجاد سرگیجه و غش گردد و در حالت‌های شدید، فشارخون کم ممکن است دلیل مرگ اشخاص نیز بشود.

دلایل فشارخون کم ممکن است از کمبود آب گرفته تا اختلالات خطرناک پزشکی باشد. قابل توجه است که بدانید چه چیزی منجر به وجود فشار خون کم می‌گردد تا بتوانید آن را نزد معتبر‌ترین کارشناس قلب و عروق معالجه نمائید.

اکثر پزشکان فشارخون را تنها در شکل به وجود آمدن چند فاکتور از علائم بیشتر از حد کم مد نظر قرار می‌دهند. این گزینه تماماً به بررسی فوق تخصص قلب و عروق وابسته است که با در نظر گرفتن حالت بدنی شما معلوم می‌گردد.

بعضی از متخصصان فشارخون کم را تحت عنوان سیستولیک کمتر از ۹۰ میلی‌متر جیوه و یا دیاستولیک ۶۰ میلی‌متر جیوه می‌شناسند. در‌صورتی‌که هر کدام دو عدد مطرح شده پایین آن باشد، فشار شما کمتر از حد نرمال هست. افت ناگهانی فشارخون ممکن است خطرناک باشد.

بوجود آمدن تغییر به مقدار تنها ۲۰ میلی‌متر جیوه، از جمله کاهش ۱۱۰ سیستولیک به سیستولیک ۹۰ میلی‌متر جیوه قادر است منجبر به ایجاد سرگیجه و غش گردد در حالتی که که خون کافی به مغز نرسد. بخاطر اینکه سیستم گردش خون در هنگام بارداری سریعاً توسعه پیدا می‌کند، فشارخون احتمالاً کمتر می‌شود.

این حالت طبیعی هست و فشار خون معمولاً پس از وضع حمل به سطح پیش از بارداری باز می‌گردد. فشارخون پایین (افت فشارخون) قادر است در هر کسی بوجود بیاید، اگرچه گونه‌های خاصی از فشارخون پایین بستگی به سن شما و یا بقیه فاکتور‌ها دارد.

 1. افت فشارخون هنگام‌ایستادن و یا پس از میل کردن یک خوراک در بزرگسالان بالای ۶۵ سال واقع می‌شود.
 2. کسانی که از دارو‌های خاصی استعمال می‌نمایند، از جمله دارو‌های فشارخون مثل مسدود‌کننده‌های آلفا، خطر ابتلا به فشار خون کم در چنین اشخاصی بیشتر خواهد بود.
 3. بیماری‌های خاص مثل مشکل پارکینسون، دیابت و بعضی بیماری‌های قلبی افراد را در معرض خطر ابتلا به فشارخون کم قرار می‌دهد.

راه های درمان بالا بودن مینیمم فشار خون

گفته شده است که مهارکننده‌های آنزیم های مبدل آنژیوتانسین و مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین در بهبود عملکرد دیاستولیک مؤثر هستند و به عنوان عوامل خط اول در کنترل فشارخون بالا در بیماران مبتلا به نارسایی دیاستولیک قلبی توصیه می‌شوند. موارد زیر نیز باید برای درمان این عارضه رعایت شوند.

 • پیاده روی برای درمان بالا بودن مینیمم فشار خون

تنها اندکی تمرین می‌تواند یک تفاوت چشمگیر را امکان‌پذیر کند. یک محقق ژاپنی متوجه شد که داوطلبانی که ۳۰ الی ۹۰ دقیقه در هر هفته را به تمرین کردن در باشگاه اختصاص داده‌اند، فشارخون را به اندازه اشخاصی که در هر هفته بالا‌تر از ۹۰ دقیقه ورزش‌های سخت با عرق‌ریزی زیاد اجرا کرده‌اند، کاهش دادند.

برای بهره بردن از ورزش کوشش نمایید و هر روز دست کم ۱۵ دقیقه پیاده روی انجام دهید. با توجه به یک روزنامه استرالیایی که تحقیقی را من باب دلایل بالا بودن فشارخون بیان کرده است، ۳۰ دقیقه پیاده روی در صبح قادر است تحت عنوان درمانی مفید برای کمتر شدن فشارخون برای تمام روز باشد.

چنانچه جدیدا زیاد می‌نشینید، ۱۰ دقیقه پیاده روی در روز را شروع نمایید (۵ دقیقه پیاده روی در مسیر و ۵ دقیقه هم برای برگشتن به منزل) و آن را به ۳۰ دقیقه برسانید. به علاوه در زمان روز مدت نشستن‌تان را اندکی فاصله ایجاد کنید تا بتوانید از بیماری‌هایی که نشستن زیاد برای شما به ارمغان می‌آورد دوری کنید.

 • افزایش مصرف پتاسیم

پتاسیم که در برخی موارد رژیم کاهش استفاده از نمک نیز نامیده می‌گردد قادر است فشار خون بالا را کم کند البته کمتر از ۲ درصد عموم مردم ایالات متحده ۴/۷ گرم از پتاسیم سفارش شده برای به استفاده روزمره را جذب می‌نمایند.

آواکادو‌ها بیش از دیگر میوه‌ها و صیفی جات، برای مثال موز، دربردارنده پتاسیم هستند، به این ترتیب کمی از آن را به ساندویچ یا سالادتان برای تقویت کردن مواد پرخاصیت موجود در غذای روزانه‌تان، اضافه فرمائید. منابع دیگر سرشار از پتاسیم عبارتند از طالبی، سیب زمینی شیرین، اسفناج و لوبیای لیما (لوبیا سپید).

 • زمان‌بندی دارو‌ها

چنانچه استعمال دارو برای معالجه فشارخون بالا را آغاز کردید ولی هنوز تغییری در فشارخون خویش متوجه نشدید، می‌بایست زمان‌بندی برای آن‌ها تعیین فرمایید و زمان تعیین شده برای مصرف آن را فراموش نکنید.

به گفته مرکز پیشگیری از بیماری‌ها و کنترل آن‌ها، حدود یک چهارم فرصت استفاده، اشخاص نتیجه‌ای را نمی‌بینند زیرا فراموش می‌نمایند دارویشان را مصرف نمایند. بهتر است یک یادآور روی تلفن همراه خویش نصب فرمائید تا هر روز در زمان مشخص شده دارو را مصرف نمائید.

 • فلفل زیاد مصرف کنید

ترک نمک برای کاهش فشارخون پیشنهاد می‌شود. البته جاری ساختن این شغل برای روز‌های متمادی موجب می‌گردد غذا‌ها بی‌طعم به نظر بیایند، ولی در حالتی‌که در غذا‌ها فلفل بریزید سبب می‌گردد تا جوانه‌های چشایی شما کمبود نمک را متوجه نشوند.

مزه‌های کارکشته مانند سیر، ریحان و لیمو نیز می‌توانند جایگزین نمک و تمرین دادن لهجه شما برای پرهیز از رغبت آن به سدیم خواهد شد. معمولاً برای کسانی که به انگیزه فشارخون بالا در بیمار ستان بستری می‌باشند، غذا‌ها فارغ از نمک البته با مزه دلچسب چاشنی و خوشمزه می‌باشند. شما می‌توانید با گونه‌های چاشنی‌های خوشمزه مصرف نمک را کاهش دهید.

 • دستگاه اندازه‌گیری فشار خون برای خانه

مؤسسه قلب ایالات متحده کنترل کردن فشارخون در منزل را برای اشخاص دچار شده به فشارخون بالا را بسیار سفارش می‌نماید. انجام این عمل به دکتر معالج یاری می‌نماید تا بهتر بتواند در مشخص کردن به درمان‌هایی برای شما مؤثر هست عمل کند (این عمل جایگزین مراجعات منظم به دکتر نشده است).

عده‌ای که به صورت منظم فشارخونشان را در منزل اندازه می‌گیرند فشارخون کم‌تری نسبت به اشخاصی دارند که در مطب یا در درمانگاه فشار خونشان را اندازه‌گیری می‌نمایند.

همچنین، یک پژوهش در نشریه سازمان پزشکی ایالات متحده متوجه شد که تست‌کنندگان فشارخون هنگامی که افرادی را که در منزل به شکل منظم فشارخون‌شان را تست می‌کنند نسبت به آن‌هایی که نزد دکتر این کار را انجام می‌دهند متوجه شدند که در ۹ درصد اشخاص دسته نخست به هیچ عنوان فشارخون بالایی را ثبت نکرده‌اند.

به نوعی تحقیق مشخص نمود که گرفتن آزمایش در درمانگاه نمی‌تواند ۱۳ درصد کسانی را که به فشارخون بالا مبتلا هستند، شناسایی نماید که احتمالاً به جهت اضطراب اشخاص در مطب پزشک معالج است.

خرید دستگاه اندازه‌گیری فشار خون موجب می‌شود که مرتباً فشارخون خویش را به شکلی با دقت اندازه گرفته و آن را به کنترل خود در بیاورید.

این امر مهم است که سعی کنید در صورت خرید هر گونه دستگاه پزشکی آن را با پزشک معالج خود در میان بگذارید تا او بتوان به شکل کلی نظر بدهد که آیا دستگاه تهیه شده مناسب هست یا خیر. موارد زیر را نیز برای درمان این عارضه در نظر داشته باشید.

 • مصرف چربی های اشباع و ترانس را کاهش دهید.
 • غذاهای مفید برای قلب بخورید.
 • ورزش کنید.
 • از کافئین اجتناب کنید.
 • سدیم را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
 • پتاسیم بیشتری مصرف کنید.
 • وزن مناسب خود را حفظ کنید.
 • مصرف داروی نسخه ای را در مد نظر قرار دهید.

همچنین در صورتی که می خواهید برای درمان از دارو استفاده کنید، نمونه هایی از داروهای دیورتیک برای درمان فشارخون دیاستولیک بالا در قسمت زیر آمده اند.

 • ایزوسورباید و مانیتول (دیورتیک های اسمزی)
 • هیدروکلروتیازید (دیورتیک تیازیدی)
 • فوروزماید (ادرار آور حلقه)
 • اسپیرونولاکتون (مدرر نگهدارنده پتاسیم)

عوارضی که علت بالا بودن ماکزیمم فشار خون رخ می دهند چه مواردی هستند؟

بخش اعظمی از مراجعه‌کنندگان این سؤال را می‌پرسند که علت بالا بودن ماکزیمم فشارخون چیست؟ فشار خون بالا را به نام قاتل خاموش نیز می‌شناسند. چون اکثر اشخاص در گیر به فشار خون هیچ علائمی ندارند. ممکن هست سال‌ها بگذرد تا علائم بوجود بیایند، که در صورت وقوع این رخ داد، تقریباً می‌توان گفت که دیگر دیر شده است!

اکثر اوقات، علائم ناشی از فشارخون قادر است با علائم بقیه بیماری‌ها شباهت پیدا کند و در تشخیص آن، پزشک دچار مشکل شود. خوب‌ترین رویه برای آگاه شدن از سطح فشارخون، داشتن تست و چک آپ‌های منظم هست. بعضی از اشخاص، به دلیل بیماری‌های اولیه دیگری به فشارخون دچار می‌شوند.

به این نوع از اختلالات فشار خون بالا، فشار خون ثانویه می‌گویند که معمولاً به شکل ناگهانی پدیدار گردیده و بسیار شدیدتر از فشارخون در حالت اولیه هستند. فشارخون ثانویه دلیل‌های مختلفی را به خود اختصاص داده است. بیماری‌ها و دارو‌های مختلفی این امکان را ایجاد می‌کنند تا فرد به این نوع از فشارخون مبتلا گردد، برخی از این دلایل در قسمت زیر نام برده شده‌اند.

 • کافئین
 • استرس یا داشتن اضطراب بسیار بالا
 • بعضی از دارو‌ها (ضد التهاب، قرص ضد بارداری، معالجه‌های آنفولا‌نزا، مسکن‌ها و.. )
 • مخلوط بعضی از دارو‌ها
 • درد شدید یا دردی که به صورت ناگهانی ایجاد شود
 • مواد مخدر (مثل کوکائین و آمفتأمین)
 • خشکی بودن بدن
 • فوبیای درمانگاه

در دسته دیگری از اشخاص، فشارخون بالا به خاطر باقی اختلالات و بیماری هاواقع می‌شود. به فشارخون ثانویه می‌توان به دلایلی که باعث پدیدار شدن عوارض ناگهانی در بدن می‌شوند نیز اطلاق کرد. فشارخون ثانویه عموماً رایج‌تر از فشارخون در حالت اولیه هست و در برخی موارد که آن‌ها را در قسمت زیر بیان کرده‌ایم ممکن است برای افراد به علل مختلفی رخ دهد.

 1. بیماری‌های کلیوی
 2. نقص‌های مادرزادی رگ‌های خونی
 3. آپنه انسدادی خواب
 4. اختلالات در غدد درون ریز به علت وجود تومور
 5. تومور‌های غدد در قسمت فوق کلیه
 6. سندرم کوشینگ
 7. هایپرپلاستی مادرزادی کلیوی
 8. اختلالات تیروئید

در سنین پیری برای مثال از ۶۰ سالگی، به دلیل کم آبی و تنگی شریان‌ها (بخاطر تجمع پلاک در دیواره‌ی داخلی رگ‌ها) خطر ابتلا به فشار خون بیشتر خواهد شد. در قسمت زیر چند مورد از فاکتور‌هایی که مسائل مربوط به فشارخون را تا حدی در مردم به صورت شایع ایجاد کرده‌اند را نام برده‌ایم.

 • اضافه وزن یا چاقی مفرط یا داشتن چربی بیشتراز حد
 • مصرف دائم دخانیات
 • اعتیاد به الکل
 • مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به فشارخون بالا قرار گرفته‌اند.
 • تحرک بسیار کم
 • ورزش نکردن
 • رژیم غذایی چرب
 • مصرف بالای نمک
 • داشتن فشار خون در خانواده به صورتی که به شکل سابقه قابل ثبت باشد
 • استرس و اضطراب داشتن
 • عدم داشتن مصرف یا کم بودن مصرف پتاسیوم
 • اختلالات و بیماری‌های دیگر (مثل بیماری‌های قلبی-عروقی)، دیابت، بیماری‌های مزمن کلیوی، آپنه خواب و سطح بالای کلسترول)

کلام آخر

فشارخون دو حالت دارد که شماره زیاد (سیستولیک) و شماره کم (دیاستولیک) نامیده می‌شوند. در نتیجه، سه نوع فشارخون بالا موجود است. در این مقاله با شما درباره‌ی علت بالا بودن مینیمم فشار خون، مینیمم فشار خون نشانه چیست، درمان بالا بودن مینیمم فشار خون و علت بالا بودن ماکزیمم فشارخون صحبت کردیم. ‌امیدواریم موارد بیان شده مثمر ثمر واقع شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید