کلینیک قلب
دکتر تپش

علت واریس پا در جوانی

حتماً جوانان و نوجوانان بسیاری را در میان بستگان و آشنایان خود می‌شناسید که با سن پایینی که دارند اما از درد پایشان می‌نالند و از مرارت‌های همیشگی بیماری واریس گلایه دارند. اینکه چرا جوانان به رگ‌های عنکبوتی دچار می‌شوند و علت واریس پا در جوانی چه می‌باشد و به چه روش‌هایی می‌توان علت واریس پا را درمان نمود از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این مقاله می‌باشد.

Cause-varicose-veins-youth

علت واریس پا در جوانی از نظر طب چیست؟

شاید برای برخی باورکردنی نباشد که رگ‌های گره‌دار و ناخوشایند واریسی که بر روی پوست ظاهر می‌شوند، فقط مختص میان‌سالان یا کهن‌سالان نیست بلکه این بیماری بدمنظر در بسیاری از جوانان و یا حتی نوجوانان ایجادشده و این فرضیه را که تنها افزایش سن دیواره سیاهرگ‌ها را ضعیف می‌کند و باعث تجمع خون می‌شوند، باطل می‌نماید.
اما اینکه علت واریس پا در جوانی به چه معناست و چرا نارسایی وریدی می‌تواند در سال‌های جوانی هم اتفاق بیفتد، علل و عوامل مختلفی دارد که برخی از آن‌ها کاملاً خارج از کنترل فرد هستند و او در ایجادشان قصوری ندارد. مانند مسائل ژنتیکی که اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده مبتلابه واریس باشد، احتمال ابتلا به آن بسیار زیاد خواهد بود. این واقعیت علت واریس پا در جوانی ازنظر طب می‌باشد که همواره موردبررسی و اظهارنظر قرار می‌گیرد.
از سوی دیگر برای یافتن پاسخی شفاف به این پرسش همیشگی که “علت واریس در جوانی به چه معناست؟” می‌توان از سبک زندگی نامناسب مانند ورزش نکردن کافی یا رژیم غذایی ناسالم نام برد که به‌شدت بر احتمال ابتلا به بیماری سیاهرگی تأثیر بگذارد.
داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بالا، سیگار کشیدن یا مبتلا بودن به دیابت و فشارخون بالا نیز می‌تواند بر سلامت سیاهرگ‌ها تأثیر بگذارد و هرکدام به‌عنوان علت واریس پا در جوانی قلمداد شوند و مصداق‌های مشخصی برای این سؤال باشند که علت واریس پا در جوانی به چه معناست؟
در این بخش از مقاله برای آشنایی بیشتر با علت واریس ، تعدادی از دلایل بروز این بیماری را در این سن برمی‌شماریم:

بارداری
بارداری مهم‌ترین علت واریس پا در جوانی برای زنان محسوب می‌شود. در دوران بارداری، زنان افزایش جریان خون و هجوم هورمون‌ها را تجربه می‌کنند. این عوامل فشار اضافی فراوانی را بر روی سیاهرگ‌ها، به‌ویژه وریدهای صافن و ساق ران وارد می‌کنند.
این فشار اضافه می‌تواند به دریچه‌های ورید کوچک و یک‌طرفه آسیب برساند. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، رگ‌های فرد در ارسال خون به قلب دچار مشکل می‌شوند و خون شروع به تجمع می‌کند و رگ‌ها نیز متورم می‌گردند. همین اتفاق یکی از موارد علت واریس پا از نظر طب به شمار می‌آید.
هرچند در این شرایط مچ پاها و پاها بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند، اما واریس می‌تواند در هرجایی از بدن نیز رخ دهد. مثلاً بسیاری از زنان و بخصوص زنان باردار وریدهای متورم در ناحیه لگن را تجربه می‌کنند.
جالب است بدانیم که برخلاف حالت‌های دیگر بروز واریس که معمولاً خودبه‌خود از بین نمی‌رود اما در بارداری یک استثنا است و رگ‌های واریسی اغلب پس از زایمان بدون درمان برطرف می‌شوند.

کم‌تحرکی
افراد جوان در اثر ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی به‌راحتی دچار واریس می‌شوند. چراکه فعالیت بدنی، گردش خون مناسب را بهبود می‌بخشد و به پیشگیری از بیماری سیاهرگی کمک می‌کند و در عوض دوره‌های طولانی بی‌تحرکی اثر معکوس دارد. طبیعتاً وقتی در طول روز به‌اندازه کافی حرکت وجود نداشته باشد، جریان خون کند می‌شود و نارسایی وریدی ایجاد می‌گردد و همین می‌تواند علت واریس به‌حساب آید.
با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توان دریافت که حتی چگونه نشستن پشت میز در مدرسه یا جلوی رایانه در طول یادگیری مجازی، ممکن است بر سلامت رگ‌ها تأثیر بگذارد. همچنین مهم است به خاطر داشته باشیم انجام برخی مشاغل که نیاز به ایستادن روی پاهای خود یا نشستن طولانی‌مدت دارند نیز می‌توانند سلامت رگ‌ها را مخدوش نموده و علت واریس پا در جوانی از نظر طب باشند.
به همین دلیل برای جلوگیری از بروز مشکلات رگ‌ها و مرتفع نمودن علت واریس پا در جوانی ، پزشکان همواره توصیه می‌کنند افرادی که چنین مشاغلی دارند بهتر است در طول روز استراحت‌های مکرر و حرکت‌های محدودی در پیرامون خود داشته باشند.
همچنین می‌توانند هر زمان که ممکن است پاهای خود را بلند کرده، کشش داده و ماساژ بدهند تا جریان خون در رگهایشان عملکرد بهتری داشته باشد. پوشیدن جوراب‌های فشاری نیز قطعاً برای این افراد مفید خواهد بود.

اضافه‌وزن
مشکل اساسی دیگر برای جوانان امروزی که علت واریس پا در جوانی محسوب می‌شود، اضافه‌وزن و چاقی مفرط آن¬ها می‌باشد. چاقی یک نگرانی عمده در میان جوانان است که متأسفانه به‌سرعت نیز به دلیل تحرک کم و تغذیه نامناسب در حال افزایش می‌باشد.
همان‌طور که قبلاً ذکر شد، رگ‌ها برای مقاومت در برابر فشار زیاد ساخته نشده‌اند، بنابراین هنگام اضافه شدن وزن، فشار افزونتری به رگ‌ها وارد می‌آید. طبیعی است که فشار اضافی روی رگ‌ها منجر به تجمع بیشتر خون در آن‌ها شده و مانند تارهای عنکبوت به‌وضوح از زیر سطح پوست نمایان می‌گردند. اضافه‌وزن که علت واریس از نظر طب محسوب می‌شود، حتی می‌تواند منجر به ترومبوز ورید عمقی (DVT) شده و لخته‌های خونی بزرگی را تشکیل دهد. این لخته‌ها گاهی به ریه‌ها منتقل می¬گردند و آمبولی ریه (PE) ‌را ایجاد می¬نمایند.
به‌طورکلی اگر علت واریس پا در جوانی به‌موقع شناسایی شود (ازجمله چاقی)، می‌توان با مراجعه به پزشکی حاذق و توانمند و دریافت توصیه‌های درمانی معجزه درمان واریس را به عینه مشاهده نمود و مانع از تأثیرات جدی‌تر واریس بر سایر بخش‌های حیاتی بدن شد.
یک باور رایج وجود دارد که واریس فقط در زنان باردار و مسن‌تر اتفاق می‌افتد، اما مردان جوان نیز به دلیل چاقی و اضافه‌وزن مفرط به همان اندازه از واریس رنج می‌برند و اتفاقاً در جامعه‌ای که به‌تدریج کم‌تحرک می‌شود، این دسته از جوانان بیشتر در معرض خطر هستند.

 

علت واریس پا در جوانی به چه معناست ؟

خیلی مهم است که چگونگی تشخیص رگ‌های واریسی و عنکبوتی را بدانیم تا بتوانیم به‌خوبی پاسخ دهیم که علت واریس پا در جوانی به چه معناست ؟ و چه اقداماتی می‌تواند به‌عنوان معجزه درمان واریس به مرتفع نمودن این بیماری ختم گردد.
واقعیت این است که معمولاً بسیاری از جوانان نمی‌توانند رگ‌های سالم را از طریق پوست خود مشاهده کنند یا اگر هم بتوانند آن‌ها را ببینند، بسیار ضعیف قابل رویت خواهد بود؛ بنابراین اگر آن‌ها متوجه رگ‌هایی به رنگ آبی تیره یا قرمز شوند، نشانه آن است که دچار رگ‌های عنکبوتی یا واریسی شده باشند. همچنین اگر پوست آنان برآمده گردد و این وضعیت با خارش همراه باشد و یا اینکه پاهایشان سنگین شده و احساس سفت شدن به آن‌ها دست بدهد، بازهم باید بدانند که به واریس مبتلا شده‌اند حتی اگر بر روی پوست خود نشانه‌ای از وریدهای واریسی نبینند.
از سوی دیگر ممکن است در طول شب درد یا گرفتگی در ناحیه ساق پا آن‌ها را آزار دهد که این علامت هم می‌تواند اثبات‌کننده بروز واریس در جوانان باشد چراکه بیماری واریس اغلب در اواخر روز بدتر می‌شود و با ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت تشدید می‌گردد.
نکته قابل‌توجه این است که ظاهر رگ‌های واریسی لزوماً بیانگر میزان و سطح دردآور بودن آن‌ها نیست و لذا احتمال دارد رگ‌های بزرگ، ناهموار و ناخوشایند هیچ ناراحتی ایجاد نکنند، درحالی‌که رگ‌های کوچک و صاف بسیار دردناک باشند.
به‌هرحال اگر وریدهای واریسی یا عنکبوتی دردی نداشته باشند و صرفاً یک نگرانی ازنظر زیبایی باشد، بازهم زندگی بسیاری از مردم را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، آن‌ها ممکن است با وجود این رگ‌ها، تمایلی به پوشیدن شلوارک یا دامن در مجالس خصوصی نداشته باشند یا از فعالیت‌هایی که لازم است پاهای خود را در معرض دید قرار دهند، اجتناب کنند.
بنابراین حتی اگر رگ‌های واریسی هیچ دردی برای فرد ایجاد نکنند و تنها بر کیفیت زندگی و رفتارها و پوشش او تأثیر بگذارند، بازهم ارزش دارد که به دنبال درمان آن‌ها باشد.

پیشگیری و درمان خانگی واریس پای جوانان چگونه امکان‌پذیر است؟

چنانچه در سن نه‌چندان بالا دارای رگ‌های واریسی شده باشید یا اگر به دنبال جلوگیری از بروز علت واریس هستید و می‌خواهید معجزه درمان واریس را با روش‌های ساده مشاهده نمایید، خوشبختانه درمان‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که می‌توانید در دستور کار قرار دهید و با ترکیبی از این استراتژی‌ها بهترین نتیجه را برای پیشگیری از واریسی شدن پاهای خود کسب نمایید. این روش‌های پیشگیرانه به شرح زیر می‌باشد:
پاهای خود را بالا بیاورید
هنگامی‌که سرِپا ایستاده باشید، جاذبه دائماً خون شما را به سمت پاهایتان می‌کشد اما اگر درحالی‌که پاهایتان تقریباً در سطح قلب قرار دارند دراز بکشید، درواقع بر گرانش غلبه کنید. برای اخذ نتایج بهینه در این روش می‌توانید هنگام بالا بردن پاها، روی یک تخت یا کاناپه دراز بکشید و پاهای خود را در زوایای زیر قرار دهید:

• 45 درجه برای ران
• 20 تا 30 درجه برای زانوها
• 15 تا 20 درجه برای ساق پا

اگر این اعداد و شیوه بیان خیلی پیچیده به نظر می‌رسد، یک بالش برای بلند کردن پا می‌تواند به شما کمک کند. در پایان روز به مدت 15 تا 20 دقیقه در این وضعیت دراز بکشید تا خون و مایعات دیگر به سمت قلب شما برگردد. این روش به‌خوبی می‌تواند در رفع علت واریس پا مؤثر باشد.

جوراب‌های فشاری بپوشید
شما می‌توانید با پوشیدن جوراب‌های فشاری یا جوراب‌های ساق بلند در هنگام نشستن و ایستادن با علت واریس پا در جوانی مبارزه کنید. این لباس‌ها از پارچه خاصی ساخته ‌شده‌اند که فشار مدرج و ملایمی را به ساق پا وارد می‌کند و به‌آرامی رگ‌های شما را با فشار مناسب تحت تأثیر قرار می‌دهد تا گردش خون به‌راحتی ادامه داشته باشد.
استفاده مداوم از جوراب‌های فشرده می‌تواند معجزه درمان واریس برای جوانانِ مبتلا باشد و در سرعت بخشیدن به درمان رگ‌های واریسی، کاربردی عالی داشته باشد. جوراب‌های فشاری در رنگ‌ها و سبک‌های مختلف موجود هستند که با هر لباسی مطابقت دارند.

از پوشیدن لباس‌های تنگ و اذیت کننده خودداری کنید
به‌غیراز جوراب‌های فشرده کننده که مخصوصاً برای ایجاد فشار غیر محدود طراحی‌ شده‌اند، باید از لباس‌های تنگی که پوست را به‌شدت جمع می‌کنند و دامنه حرکت شما را مختل می‌نمایند و همچنین گردش خون را به خطر می‌اندازند و به علت واریس پا در جوانی تبدیل می‌شوند، اجتناب کنید. در عوض، لباس‌های گشاد و قابل‌تنفسی را انتخاب کنید که به شما امکان می‌دهد آزادانه حرکت کنید و وقتی خم می‌شوید و می‌نشینید، بدن را تحت‌فشار قرار نمی‌دهد.
اگر نیاز به پوشیدن لباس‌های متناسب‌تری دارید، به دنبال پارچه‌های کشسان و انعطاف‌پذیری باشید که با شما حرکت می‌کنند و اجازه می‌دهند در بدن شما گردش خون به‌خوبی صورت پذیرد.

بین استراحت‌های خود پیاده‌روی کنید
اگر بیشتر روز بدون حرکت می‌نشینید یا می‌ایستید، حتماً و حتماً مقداری پیاده‌روی را در برنامه خود بگنجانید تا بتوانید به جریان یافتن خون خود کمک کنید و برخی از اثرات گرانش را معکوس نمایید. حتی اگر پیاده‌روی فقط در راهروی منزل و یا اتاق باشد، بازهم بهتر از نشستن است. از طرفی چنانچه تمام‌ِ روز درگیر جلسات مختلف هستید می‌توانید همچنان که نشسته‌اید، پاهای خود را دراز کنید و آن‌ها را تکان دهید و ساق پاهای خود را ماساژ دهید تا با چنین روش‌های ساده‌ای بتوانید بروز علت واریس پا در جوانی از نظر طب را ناموفق نمایید.

یک برنامه ورزشی معمولی را شروع کنید
ورزش کردن یک بخش مهم از یک سبک زندگی سالم می‌باشد که در مقابله با علت واریس پا بسیار کارساز بوده و می‌تواند به مبارزه با تشکیل رگ‌های واریسی و عنکبوتی بپردازد. ورزش و حرکت دادن بدن قلب را به پمپاژ بهتر خون وادار کرده و گردش خون را در بدن شما بهبود می‌بخشد. ورزش همچنین می‌تواند به کاهش وزن یا حفظ سایز بدن یاری رساند و از ایجاد واریس و رگ‌های عنکبوتی جلوگیری کند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید
بدون تردید تنظیم و تدوین یک رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش یا حفظ وزن دارد. انواع مختلفی از رژیم غذایی مشتمل بر سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب و گوشت بدون چربی وجود دارد که می‌توانند علت واریس در جوانی را مرتفع نموده و درعین‌حال قند و چربی را به حداقل برسانند.
همچنین یک جوان باید مراقب اندازه وعده‌های مصرفی خود در طول روز باشد، زیرا برخی از غذاها بخصوص فست فودها در صورت مصرف زیاد می‌توانند حاوی مقادیر فراوانی کالری و چربی باشند.

داروهای خود را بررسی کنید
اگر به‌طور منظم از داروهای خاصی استفاده می‌کنید، باید برچسب‌ها را بخوانید و با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا هر یک از آن‌ها ممکن است برگردش خون شما تأثیر بگذارد یا چنین تأثیری ندارد.
این قضیه ازآنجایی مهم است که می‌تواند مقدمه‌ای برای بروز علت واریس در جوانی باشد. به‌عنوان‌مثال، انواع خاصی از قرص‌های ضدبارداری می‌توانند در ایجاد لخته خون یا تجمع خون در رگ‌ها نقش داشته باشند.
هرچند داروهای تجویزشده توسط پزشک مشکلی ندارند اما همیشه ارزش آن را دارد که آن‌ها را از این زاویه موردبررسی قرار دهید. به‌خصوص اگر قبلاً سابقه خانوادگی مشکلات وریدی مانند واریس و رگ‌های عنکبوتی دارید.

از آرایش یا لوسیون برنزه کننده استفاده کنید
این استراتژی درواقع رگ‌های واریسی را درمان یا پیشگیری نمی‌کند، اما اگر نسبت به‌ ظاهر آن‌ها آگاه هستید و می‌خواهید در یک مجلس خصوصی لباس‌های خاصی بپوشید، می‌توانید با استفاده از آرایش یا لوسیون برنزه کننده به‌طور موقت ظاهر رگ‌های خود را به حداقل برسانید.
اگر روش برنزه کردن را انتخاب می‌کنید، فقط مطمئن شوید که این کار را به روش طبیعی انجام ندهید و ساعت‌ها زیر نور خورشید قرار نگیرید زیرا قرار گرفتن در معرض نور خورشید درواقع می‌تواند ظاهر رگ‌های عنکبوتی را افزایش دهد. این اتفاق به دلیل تجزیه کلاژن توسط اشعه ماوراءبنفش است که فشار وارده بر سیاهرگ‌ها را کاهش می‌دهد و آن‌ها را بیشتر نمایان می‌سازد.

 

معجزه درمان واریس و روش‌های درمانی و کلینیکی واریس پا در جوانان کدامند؟

روش‌های متعددی برای درمان واریس پا وجود دارد. از روغن‌هایی که از اسانس گیاهان طبیعی گرفته‌شده تا جراحی که هزینه‌های خیلی بالاتری را به همراه دارد اما آنچه مهم است شیوه‌های درمانی کلینیکی می‌باشد که چنانچه درمان خانگی و طب سنتی نتوانست به رفع علت واریس در جوانی منجر شود توسط پزشک به بیمار واریسی پیشنهاد می‌گردد. بخشی از این روش‌های درمانی عبارتند از:

اسکلروتراپی
در این روش برای مرتفع نمودن واریس پا در جوانی، ابتدا یک معاینه سونوگرافی دوبلکسِ دقیق قبل از عمل برای تهیه یک تصویر واضح از وریدهای ساق پا انجام می‌شود. این تصویر به‌طور دقیق تمام وریدهای غیرطبیعی و همچنین ساختارهای مجاور مانند وریدهای عمقی و شریان‌ها را نشان می‌دهد و به فلبولوژیست کمک می‌کند تا علت اصلی رگ‌های واریسی را شناسایی کند.
پس ‌از انجام سونوگرافی، بیمار به‌راحتی روی تخت دراز می‌کشد. با راهنمایی اولتراسوند، پزشک معالج می‌تواند سوزن مخصوصی را به ناحیه موردنظر هدایت کند و درحالی‌که فرآیند را روی مانیتور سونوگرافی مشاهده می‌نماید به وریدهای غیرطبیعی تزریق می¬کند.
پس از تزریق، رگ¬های تحت درمان فرومی‌ریزند و به‌تدریج جذب بدن می‌شوند و باگذشت زمان ناپدید میگردند. البته برای بسته شدن کامل ورید چند بار تزریق در طول ورید لازم خواهد بود.
مزیت قابل‌توجه این روش این است که به فلبولوژیست اجازه می‌دهد تا تأثیر هر تزریق را نظاره کند و درعین‌حال مراقب ایمنی تمام ساختارهای مجاور نیز باشد. استفاده از اسکلروزانت به‌عنوان فوم به‌جای محلول، این روش را بسیار مؤثرتر می کند.

لیزر درون وریدی
لیزر درون وریدی (EVLA) می‌تواند به‌خوبی وریدهای واریسی را درمان نماید و علت واریس پا در جوانی از نظر طب را رفع کند و به یک معجزه درمان واریس برای پای جوانان تبدیل شود. در این شیوه با راهنمایی اولتراسوند، یک فیبر لیزری از طریق یک برش کوچک در ورید غیرطبیعی قرار می‌گیرد. سپس ورید مذکور با داروی مخصوص بصورت موضعی بی‌حس می‌شود و لیزر فعال می‌گردد. این فعل¬وانفعال باعث ایجاد واکنشی در دیواره ورید در امتداد بخش تحت درمان می‌شود که منجر به فروپاشی و اسکلروز دیواره سیاهرگ با حداقل ناراحتی می¬گردد.
موفقیت این روش درمانی بین 95 تا 98 درصد است و عوارض بسیار کمتری نسبت به جراحی دارد. با اضافه شدن EVLA به اسکلروتراپی هدایت‌شده با اولتراسوند، انتظار می‌رود که جراحی واریس در آینده بسیار کمتر انجام شود.
این روش ممکن است درد و کبودی جزئی داشته باشد اما هرگونه ناراحتی را می‌توان با داروهای ضدالتهابی بدون نسخه و غیراستروئیدی پس از مشاوره و گفتگو با دکتر، درمان نمود.

فرسایش بسامد رادیویی
مانند روش لیزر درون وریدی (EVLA)، روش رادیوفرکوئنسی (RFA) بر آسیب حرارتی (بر اساس گرما) به ورید متکی است که منجر به بسته شدن فوری ورید و رفع علت واریس پا در جوانی از نظر طب می‌شود. هنگامی‌که ورید با فرسایش رادیوفرکانسی درمان شد، به‌تدریج جذب بدن شده و به‌مرورزمان ناپدید می‌شود.
فرسایش با فرکانس رادیویی (RFA) یکی از دو روش حداقل تهاجمی مورد تائید برای درمان وریدهای اصلی است که قبلاً با جراحی و برداشتن ورید، درمان می¬شدند.
در این روش درمانی که برای مرتفع نمودن واریس پا در جوانی بکار می‌رود، ابتدا ورید به¬صورت موضعی بی‌حس می‌شود. سپس با هدایت اولتراسوند یک فیبر RFA از طریق یک برش کوچک وارد ورید غیرطبیعی می‌شود.
در مرحله بعد، فیبر RFA فعال شده و شروع به آزادنمودن انرژی می¬نماید. فیبر RFA طراحی منحصربه‌فردی دارد و از یک نوک فعال به طول 7 سانتی‌متر تشکیل‌شده است که از طریق آن انرژی RFA آزاد می‌شود.
آزاد شدن انرژی فرکانس رادیویی از نوک فیبر، یک واکنش حرارتی در دیواره سیاهرگ در امتداد بخش تحت درمان ایجاد می‌کند که منجر به فروپاشی و اسکلروز دیواره سیاهرگ با حداقل ناراحتی پس‌ازآن می‌شود.
موفقیت پزشک در درمان فرسایش با فرکانس رادیویی بین 95 تا 98 درصد است که عوارض بسیار کمتری نسبت به جراحی برداشتن ورید دارد. به دلیل دمای پایینی که برای گرم کردن ورید آسیب‌دیده استفاده می‌شود، ناراحتی پس از RFA بسیار کمتر از آن است که با لیزر درون وریدی ایجاد می‌شود.

نتیجه‌گیری

شاید زمان آن گذشته باشد که بیماری واریس پا را تنها مختص پیرمردان و پیرزنان و حتی میان‌سالان بدانیم چراکه برخی از عوامل به‌عنوان علت واریس پا در جوانی باعث می‌شوند که جوانان و حتی نوجوانان نیز گرفتار این بیماری شوند. دلایلی همچون مسائل ارثی و ژنتیکی، عدم تحرک و چاقی مفرط موجب عنکبوتی شدن رگ‌های این قشر از جامعه می‌شود. در این مقاله سعی نمودیم به روش‌های مختلف برای پیشگیری و درمان رگ‌های واریسی در جوانان بپردازیم.
شما می‌توانید درصورتی‌که به رگ‌های عنکبوتی و وریدهای واریسی مبتلا شدید و درد و عذاب این بیماری به شدت آزارتان داد در اسرع وقت جهت بررسی و ارزیابی موضوع توسط متخصصین باتجربه ما و با روش‌های مدرن و فن¬آورانه و با استفاده از تجهیزات بروز به این مرکز مراجعه نمایید. جهت برنامه‌ریزی و دریافت نوبت حضوری از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس