کلینیک قلب
دکتر تپش

علت درد قفسه سینه و تپش قلب؛ هر آنچه باید بدانید

احساس نگرانی، ترس، عصبانیت و استرس امری طبیعی است و هر فرد، در طول زندگی خود آن را تجربه کرده است. اگر فرد بیش از اندازه در محیط‌های تنش‌زا قرار گیرد، ممکن است دچار تپش قلب و سوزش قفسه سینه شود.

در برخی مواقع رخ دادن حمله پانیک، به علت تشابه آن با سکته قلبی و دیگر بیماری‌های قلب، می‌تواند نگران‌کننده باشد. درد قفسه سینه و تپش قلب، عوامل گوناگونی دارد و گاهی علامت یک بیماری جدی است که باید به جراح قفسه سینه مراجعه کنیم ما قصد داریم در این مقاله از سایت دکتر تپش به بررسی مهم‌ترین علت‌های این بیماری بپردازیم. همچنین علائم، شیوة تشخیص و درمان را نیز بررسی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

علت درد قفسه سینه و تپش قلب؛ هر آنچه باید بدانید

آشنایی با علت درد قفسه سینه و تپش قلب

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی، تپش قلب است. در شرایط طبیعی شما متوجه ضربان قلب خود نمی‌شوید. هنگامی که ضربان قلب خود را خیلی واضح‌تر از همیشه حس کردید، دچار تپش قلب شده‌اید. امکان دارد تپش قلب همراه با درد در گلو، گردن یا قفسه سینه نیز احساس شود.

تپش قلب و درد قفسه سینه در نگاه اول ممکن است ترسناک و آزاردهنده باشد؛ اما به طور معمول نشان‌دهنده آسیب جدی نیست و در اغلب مواقع به صورت طبیعی برطرف خواهد شد. در برخی موارد می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری حاد و جدی باشد که باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کرد. در ادامه می‌خواهیم مهم‌ترین علت‌های به وجود آمدن درد قفسه سینه و تپش قلب را به طور کامل بررسی کنیم.

بسته شدن عروق کرونر قلب

وقتی از کرونر حرف می‌زنیم، منظورمان آن دسته از عروق خونی است که وظیفه شان تغذیه بافت قلب است. بیماری آنژین قلبی، نوعی بیماری عروق کرونر قلب است که می‌تواند ضمن ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه و تپش قلب، باعث هدایت درد به سمت شانه، بازو، و پشت کمر نیز شود. در صورت ابتلا به بیماری آنژین قلبی، یک نوع سنگینی شبیه پیچیده شدن نواری تنگ به دور قفسه سینه احساس خواهید کرد.

حمله قلبی

سکته قلبی نیز معمولاً دردی شبیه به آنژین قلب ایجاد می‌کند. به طور کلی این درد بیشتر در سمت چپ یا قسمت میانی قفسه سینه احساس می‌شود. در اکثر مواقع این درد به صورتی است که فشار محکمی به قفسه سینه وارد و باعث تپش قلب شدید و درد قفسه سينه می‌شود، به طوری که با استراحت کردن نیز تسکین نخواهد یافت. از نشانه‌های سکته قلبی می‌توان به حالت تهوع شدید، تنگی نفس، عرق سرد و ضعف عمومی بدن اشاره کرد. اگر هر کدام از این نشانه‌ها را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

کافئین و نیکوتین

مصرف بیش از اندازه کافئین و نیکوتین یکی از دلایل ایجاد تپش قلب شدید است. نیکوتین و مواد شیمیایی مضر موجود در تنباکو و سیگار می‌تواند آسیب‌های جدی به سلامت روان و بدن شما وارد کند. حتماً سعی کنید از مصرف سیگار، مشروبات الکلی و کوکائین خودداری کنید تا آسیبی به قلب و جسم شما وارد نشود.

افتادگی دریچه میترال

این عارضه علائم خاصی ندارد، به خصوص هنگامی که بسیار خفیف باشد. در برخی موارد نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن درد در ناحیه سینه شود. به طور کلی، پرولاپس دریچه دو لختی قلب نیز نوعی اختلال در عملکرد دریچه میترال در سمت چپ قلب است.

التهاب پریکارد

نوعی بافت شبیه پرده است که اطراف قلب را احاطه کرده است و پریکارد نام دارد. عفونت یا التهاب پریکارد، باعث به وجود آمدن بیماری پریکاردیت می‌شود. درد عفونت پریکارد تا حدودی شبیه به درد آنژین قلب است، با این تفاوت که معمولاً درد التهاب پریکارد ادامه دار است و تا عضلات شانه و گردن گسترش می‌یابد. التهاب پرده اطراف قلب، می‌تواند باعث ایجاد درد قفسه سینه و تپش قلب شود. حتی ممکن است این بیماری، تنفس کشیدن را با مشکل مواجه کند.

ملتهب شدن عضله قلب

میوکارد یکی از اصلی‌ترین بافت‌های قلب است. اگر فرد به میوکاردیت یا التهاب عضلات قلب دچار شده باشد، علاوه بر احساس درد قفسه سینه و تپش قلب، مشکلات تنفسی، خستگی مفرط، تب و بی‌حالی را نیز تجربه خواهد کرد.

پانیک اتک

این حمله، سرعت ضربان قلب را به شدت بالا می‌برد. حمله پانیک ضمن ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه، باعث ایجاد تهوع، عرق کردن، سرگیجه و ترس نیز می‌شود. اگر حمله پانیک به سراغ‌تان آمد یا کسی در کنار شما دچار حمله پانیک شد، آرامش خودتان را حفظ و سعی کنید با آرام کردن محیط و دورکردن عوامل تنش‌زا وضعیت را بهبود بخشید. حتماً در موارد حاد با اورژانس تماس بگیرید و منتظر رسیدن نیروهای اورژانس باشید.

ضخیم شدن قلب بر اثر وراثت

در کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، قلب فرد بر اثر عوامل وراثتی و ژنتیکی بسیار ضخیم می‌شود. در واقع ضخیم شدن قلب از رسیدن خون به قلب جلوگیری می‌کند و در نهایت پمپاژ کردن خون بسیار دشوار می‌شود. در این صورت به فرد احساس تپش قلب شدید و درد قفسه سينه دست می‌دهد..

از دیگر علائم این عارضه می‌توان به سبکی سر، غش کردن، تنگی نفس و غیره اشاره کرد. ضخیم شدن قلب، یکی از علت‌های کمتر شایع درد قلب در بین افراد است. افراد در موارد خیلی نادر به این عارضه مبتلا می‌شوند.

تشریح عروق کرونر و شریان آئورت

پاره شدن عروق کرونر، باعث ایجاد درد قفسه سینه و تپش قلب شدید می‌شود. در صورت رخ دادن این عارضه، درد شدیدی در ناحیه شانه، گردن و پشت شکم احساس خواهید کرد. این وضعیت بسیار نادر است ولی در صورت اتفاق افتادن، شرایط حاد و جدی را به وجود می‌آورد. بنابراین باید فوراً با اورژانس تماس گرفته شود. از طرفی دیگر، در اثر تجمع خون، باعث پاره شدن آئورت که شریان اصلی متصل به قلب است، شود. ترکیدن آئورت نیز بسیار خطرناک و تهدیدکننده زندگی فرد است و سریعاً به کمک پزشکی نیاز دارد.

کشیده شدن عضلات

یکی از مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن دردهای قفسه سینه، کشیدگی عضلات است. ملتهب شدن تاندون‌ها و عضلات اطراف دنده‌ها، می‌تواند باعث ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه و قلب شود. اگر دچار کشیدگی عضلات شده باشید، معمولاً با انجام فعالیت بیشتر، درد شما نیز بیشتر خواهد شد. برای برطرف شدن این عارضه بهتر است دوش آب گرم بگیرید.

حساس شدن مری و اختلال در بلع

فشار ایجاد شده در لوله مری یا وجود اسید بیش از حد در آن، اغلب اوقات می‌تواند باعث تپش قلب و سوزش قفسه سينه شود. براساس تحقیقات انجام شده، هنوز متخصصین مطمئن نیستند که دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد حساسیت در مری می‌شود. از طرفی دیگر، ایجاد اختلال در مری می‌تواند بلع و خوردن غذا را با مشکل مواجه کند.

آسم

درد قفسه سینه و تپش قلب، با بیماری آسم بی‌ارتباط نیست. آسم یک نوع اختلال شایع تنفسی است که با ملتهب شدن مجاری تنفسی به وجود می‌آید و می‌تواند با درد و سوزش در قفسه سینه همراه شود. از نشانه‎های آسم می‌توان به سرفه و تنگی نفس اشاره کرد. معمولاً افرادی که بیماری آسم دارند، از درد قفسه سینه نیز رنج می‌برند.

زخم و ریفلاکس معده

وجود زخم معده، به طور معمول درد زیادی به وجود نمی‌آورد؛ ولی می‌تواند باعث دردهای مکرر در ناحیه قفسه سینه شوند. مصرف یک‌سری آنتی اسیدها زیر نظر پزشک، می‌تواند اندکی درد ناشی از زخم معده که باعث ایجاد درد در قفسه سینه می‌شود، را تسکین دهد. ریفلاکس معده نیز وضعیتی است که اسید و محتویات معده از بنداره بین مری و معده، به داخل مری برگردند. این عارضه نیز می‌تواند باعث ایجاد احساس سوزش شدید در ناحیه سینه شود.

آسیب دیدن دنده‌ها

شکستگی و کبودی دنده‌ها نیز می‌تواند با ایجاد این نوع درد شود. از این‌رو فردی که دنده‌هایش شکسته یا آسیب دیده باشند، ممکن درد شدید در ناحیه قفسه سینه خود احساس کند.

نشانه‌‌‌‌‌‌ها و علائم درد قفسه سینه و تپش قلب کدام‌اند؟

یکی از شایع‌ترین علائم مشکلات قلبی، درد در ناحیه سینه است. در برخی افراد ممکن است این مشکلات خودشان را با یک‌سری علائم دیگر به جز درد قفسه سینه نشان دهند. در هر صورت، برای حفظ سلامتی خود باید فوراً به پزشک مراجعه کنید و معاینات و آزمایشات لازم را انجام دهید.

نشانه‌ها و علائم تپش قلب و سوزش قفسه سينه عبارت‌اند از:

 • احساس سنگینی و فشار شدید در قفسه سینه
 • عدم تعادل
 • احساس سرگیجه
 • تنگی نفس
 • درد شدید در ناحیه بازوها، شانه، گردن و فک
 • داشتن مشکلات قلبی
 • فشار خون بالا
 • کم خونی مفرط
 • تعریق شدید یا عرق سرد
 • حالت تهوع
 • سوزش سینه
 • به وجود آمدن درد بعد از فعالیت‌های بدنی سخت
 • سر درد

مختصری درباره تشخیص درد قفسه سینه و تپش قلب

شناسایی و تشخیص موارد حاد و مشکلات قلبی فقط توسط متخصص انجام می‌شود. هنگامی که به صورت دقیق توسط پزشک معاینه نشده‌اید، نمی‌توان علت درد را شناسایی کرد. پزشک معالج برای تشخیص بهتر ممکن است انجام یک‌سری آزمایشات را برای شما تجویز کند. برخی از این آزمایشات را سعی کردیم در ادامه بیشتر توضیح دهیم.

آزمایش خون: در این نوع آزمایش میزان سطح الکترولیت، هورمون‌ها و ریز مغذی‌هایی که تأثیر زیادی بر ایجاد ضربان و ریتم‌های قلبی دارند، اندازه‌گیری می‌شود. از طرفی دیگر، تعداد سلول‌های خونی موجود در بدن نیز در این آزمایش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انجام تست ورزش یا تست استرس: در این تست عملکردهای قلب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر ضربان قلب بیش از حد نرمال خود باشد، در این تست مشخص می‌شود.

تست ادرار: در این آزمایش نیز سطح سلول‌های خونی، هورمون‌ها، قند موجود در ادرار و سطح الکترولیت‌ها بررسی می‌شود.

گرفتن نوار قلب و رادیوگرافی: در نوار قلب یا اکوکاردیوگرافی، فعالیت الکتریکی قلب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. رادیو گرافی قفسه سینه نیز این امکان را به متخصص می‌دهد تا اندازه قلب را بررسی کند.

درمان تپش قلب و سوزش قفسه سینه

شیوه درمان درد قفسه سینه باید باتوجه ناحیه‌ای که احساس درد می‌کنید، متفاوت است؛ مثلاً شیوه درمان سمت چپ قفسه سینه با روش درمان سمت راست فرق دارد. تا هنگامی که علت درد شناسایی نشده باشد، نمی‌توان درمان قطعی برای این بیماری انجام داد. اگر علت به وجود آمدن این درد، استرس و اضطراب‌های محیطی است، سعی کنید از محیط تنش‌زا دور بمانید. همچنین انجام ورزش‌های یوگا برای بازیابی آرامش بسیار کمک‌کننده است.

اگر درد شما خیلی شدید نیست می‌توانید به راحتی در خانه با انجام یک‌سری کارها نسبت به تسکین درد، اقدام کنید. اولین شیوه درمان خانگی استفاده از دمنوش‌های آرامش بخش مانند گل گاو زبان، بابونه، سنبله الطیب و به لیمو است. متخصصان بر این باورند که بیشتر دردهای قفسه سینه که با قلب ارتباط دارند، در مرحله حاد قرار نمی‌گیرند و به سادگی با انجام ماساژ، ورزش و تغذیه مناسب قابل برطرف شدن هستند.

اما در برخی موارد، درد قفسه سینه و تپش قلب می‌تواند ناشی از مشکلات قلبی و عروقی باشد؛ در این صورت حتما باید به متخصص مراجعه نمایید و تحت درمان قرار بگیرید؛ مثلاً اگر به هر علتی، در ناحیه سینه احساس دردهای ممتد تا 15 دقیقه داشتید و درد شما همراه با تنگی نفس، سرگیجه و تعریق زیاد بود، در این صورت باید به نزدیک ترین مرکز درمانی بروید.

تفاوت درد قفسه سینه و تپش قلب با علائم اضطراب

اینها شباهت‌های زیادی با هم دارند؛ به طوری که بیشتر افراد درد ناشی از مشکلات قلبی را با درد قفسه سینه که در اثر اضطراب به وجود آمده، با هم اشتباه می‌گیرند. زمانی که درد سینه به سراغ‌تان می‌آید، دانستن تفاوت‌های درد قلب با نشانه‌های اضطراب، کمک زیادی به شما برای برخورد مناسب و رفع آن می‌کند.

معمولاً درد قلب در سنین بالاتر رخ می‌دهد درحالی که درد قفسه سینه ناشی از مشکلات روحی، پیر و جوان نمی‌شناسد. درد قلب به طور معمول در بازوها و کتف‌ها احساس می‌شود؛ ولی دردی که به دلیل استرس تحمل می‌کنید، معمولاً در قسمت‌های مختلف قفسه سینه است و هر بار در بخشی از سینه احساس می‌شود.

در بیشتر مواقع درد قلب چند دقیقه طول می‌کشد ولی درد به نشانه اضطراب به صورت لحظه‌ای و نقطه‌ای است. درد قفسه سینه و تپش قلب با قرص‌های زیرزبانی بهبود می‌یابد و مشکلات ناشی از استرس با مصرف داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب تسکین می‌یابد.

سؤالات متداول

آگاهی و بالا بردن اطلاعات به ویژه در زمینه‌ پزشکی، می‌تواند کمک زیادی به افراد برای درمان خانگی یا تسکین درد کند. از این‌رو، به دنبال یافتن پاسخ برای سؤالاتی که در ذهن‌تان پیش می‌آید، باشید. درباره موضوع مقاله‌ امروز (درد قفسه سینه و تپش قلب) سؤالاتی را آماده کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 • علت بالا رفتن شدید ضربان قلب چیست؟

همان‌طور که گفتیم بالا رفتن ضربان قلب همیشه نگران‌کننده نیست؛ اما در موارد حاد ممکن است نشان‌دهنده سکته قلبی و قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا باشد.

 • آیا مصرف قهوه می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب شود؟

بله. مصرف بیش از اندازه قهوه و کافئین یکی از علت‌های ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه و تپش قلب است.

 • شیوه درمان درد قفسه سینه و تپش قلب به چه صورت است؟

به طور کلی این بیماری سه روش درمانی دارد. در مواردی که خیلی این درد شدید نیست، به راحتی با استفاده از دمنوش‌های گیاهی و استراحت کردن، درد خود را تسکین دهید. همچنین انجام تمرینات ورزشی و یوگا نیز کمک زیادی به تسکین درد شما نیز خواهد کرد. در مواردی که این درد شدید می‌شود، می‌تواند تهدیدکننده زندگی فرد باشد و باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

 • برای پیشگیری از تپش قلب چه اقداماتی انجام دهیم؟

در قدم اول مصرف سیگار را کنار بگذارید. بیش از حد قهوه و مواد غذایی کافئین‌دار مصرف نکنید. عوامل استرس‌زا و تنش‌زا را از خود دور کنید. ورزش را فراموش نکنید. فشار خون و میزان کلسترول خون را به طور مرتب اندازه‌گیری کنید.

 • استرس و تپش قلب چه رابطه‌ای با هم دارند؟

این دو درد بسیار شبیه هم هستند. معمولاً درد قلب تا کتف و بازوها نیز پیش روی می‌کند؛ اما درد قلب ناشی از استرس در قسمت‌های مختلف قفسه سینه احساس می‌شود و هنگامی که در شرایط استرس‌زا قرار می‌گیرید، این درد تشدید خواهد شد.

سخن پایانی

درد قفسه سینه و تپش قلب، دلایل مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به مصرف دخانیات، کافئین، قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا و … اشاره کرد. تپش شدید و غیر عادی قلب، گاهی ناشی از کم خونی شدید، تغییرات هورمونی، مشکلات قلبی و غیره است؛ اگر بیماری شما در مرحله حاد خود نباشد، با نوشیدن برخی دمنوش‌های گیاهی و استراحت کردن برطرف خواهد شد و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

اما اگر درد شما بیش از پنج دقیقه طول کشید و شدت آن نیز خیلی زیاد بود، فوراً با اورژانس تماس بگیرید تا آنها با انجام یک سری اقدامات پزشکی شما را درمان کنند. گاهی پزشکان برای تسکین درد بیمار، برای او قرص زیر زبانی تجویز می‌کنند.

به عنوان کلام آخر، توجه داشته باشید که استرس و فشارهای عصبی، دشمن درجه یک قلب شما هستند. قبل از اینکه مشکل جدی برای‌تان به وجود بیاورد، به ندای قلب خود گوش دهید. کلینیک قلب و عروق دکتر تپش، کادر پزشکی و متخصصان باتجربه‌ای که دارد، آرامش و سلامت قلب را برای شما به ارمغان می‌آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس