کلینیک قلب
دکتر تپش

ورزش های مضر برای واریس

به رگ های ملتهب و تغییر رنگ داده روی سطح پوست واریس می گویند که بر اثر عواملی مانند افزایش سن، ژنتیک، ایستادن های طولانی و… به وجود می آید. ما در این مقاله تلاش نمودیم تا به بررسی انواع ورزش های مضر برای واریس بپردازیم. فراموش نکنید که ورزش به طور کلی، روش درمان انواع واریس پا  محسوب می گردد اما هر فرد باتوجه به نوع بیماری و وضعیتی که دارا است، تنها مجاز به انجام برخی ورزش ها می باشد. جهت آشنایی بیشتر با این مسئله در ادامه مطلب همراه ما بمانید

Harmful-exercises-varicose-veins

 

ورزش های مضر برای واریس

به طور معمول پزشکان به افراد مبتلا به عروق واریسی توصیه می کنند که از انجام هرگونه عمل که به رگ های واریسی فشار می آورد، خودداری نمایند. ورزش ممکن است به دو صورت فیزیکی یا روانی، سبب تشدید واریس شود. بسیاری از اقدامات ورزشی به علت داشتن حرکات سنگین و مکرر زیاد، شامل ورزش های مضر برای واریس می گردند. همچنین به کسانی که در مسابقات ورزشی شرکت کرده و از این بابت دچار فشار روانی و استرس می شوند، پیشنهاد می کنند تا برای جلوگیری از افزایش میزان تخریب، استرسورهای روانی را حذف نمایند.

وزنه برداری

بالا بردن وزنه های سنگین، سبب ایجاد فشار به عضله های ناحیه شکم می شود. این امر خونرسانی به سمت قلب را مختل کرده و موجب تشدید رگ های واریسی موجود در پا می گردد. ناگفته نماندکه افراد مبتلا به واریس های خفیف، گاهی پس از مشورت با پزشک متخصص عروق، از وزنه های سبک استفاده کرده و این ورزش را به صورت کنترل شده انجام می دهند.

دویدن

دویدن حرکت مفیدی است که سبب تقویت عضلات شده و خود به تنهایی به عنوان یک تمرین ورزشی، مورد استفاده قرار می گیرد. گفتنی است که در بسیاری از ورزش ها نیز اعم از فوتبال، والیبال، بسکتبال و… بازیکنان می بایست بدوند. از آن جایی دویدن موجب افزایش فشار به رگ های واریسی پا و تورم آن ها می شود، افراد مبتلا به عروق واریسی بایستی از دویدن اجتناب نمایند.

یوگا

در بندهای اخیر نیز اشاره کردیم که فشار به شکم منجر به اختلال در خونرسانی از سمت پاها به قلب می شود چرا که فشار اضافی به عضلات این ناحیه، از میزان جریان خون قسمت های تحتانی بدن می کاهد. یوگا حرکاتی دارد که ممکن است، این شرایط را به وجود آورد. بنا به دلایل مذکور، کسانی که مبتلا به رگ های واریسی در درجات مختلف هستند، می بایست مربی و پزشک خود را در جریان سابقه بیماری عروقی خود قرار دهند.

معجزه درمان واریس با ورزش

. واریس در درجات مختلفی بروز می کند و از همین رو، روش های متنوعی جهت درمان سریع واریس آن مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد. نکته مهمی که افراد مبتلا به واریس می بایست به آن توجه نمایند، عدم انجام اقداماتی است که منجر به ایجاد فشار بر روی رگ های واریسی می گردند.

ورزش می تواند، معجزه درمان واریس باشد. اقسام گوناگونی از واریس در قسمت های مختلف بدن وجود دارند. علت اساسی پیدایش این رگ ها، وارد شدن فشار به دیواره آن ها است. به صورتی که عواملی مانند چاقی، ایستادن های طولانی مدت، افزایش سن و ژنتیک، زمینه را برای ضعیف شدن دریچه و جداره رگ ها فراهم کرده و این فشار مضاعف، سبب نمایان شدن رگ های واریسی متورم، در سطح پوست می شود.

باتوجه به نکات مذکور می توان دریافت که ورزش های مضر برای varicose، شامل تمرینات پرفشار هستند و در مقابل، ورزش هایی که فشار کمتری داشته و باعث افزایش گردش خون و انعطاف پذیری در رگ ها می شوند، جهت درمان سریع واریس مفید می باشند. در ادامه نکات حائز اهمیتی را من باب موضوع انواع ورزش های مضر برای واریس بیان می کنیم.

آیا پیاده روی جزو ورزش های مضر برای واریس  محسوب می شود؟

پیاده روی نه تنها شامل ورزش های مضر برای varicose نیست، بلکه به عنوان موثرترین راه درمان سریع واریس این اختلال شناخته می شود. پیاده روی یک تمرین ورزشی کم برخورد و کم فشار بوده و هیچ گونه لرزش، ساییدگی، ضربه و کوبندگی در عضلات پا ایجاد نمی کند. این تمرین آسان، سبب افزایش گردش خون در سراسر بدن و تقویت قلب و عروق می شود.

همچنین در صورتی که افراد، با مشکل چاقی مواجه باشند، ضمن چربی سوزی به کاهش فشار موجود در رگ ها کمک می کند. به طور معمول پزشکان 30 دقیقه پیاده روی روزانه را برای اشخاص مبتلا به واریس تجویز می کنند. به خاطر داشته باشید، در موارد نادر که واریس شدت یافته است، ممکن است پیاده روی، در گروه ورزش های مضر برای varicose قرار بگیرد.

عوارض انجام ورزش های مضر برای واریس چیست؟

ورزش های مضر برای varicose، ممکن است سبب بروز خطرات زیادی برای فرد شوند. در این وضعیت فرد بایستی به درمان و رفع سریع علائم بپردازد. قبل از پرداختن به انواع راه های درمان و پیشگیری از عوارض ورزش های مضر برای varicose، می خواهیم به بیان اقسام مختلفی از خطرات احتمالی این ورزش ها بپردازیم.

به طور معمول درد، جزو نخستین علائم ناشی از عوارض ورزش های مضر برای واریس می باشد. درد در شرایطی رخ می دهد که رگ های واریسی متورم شده و میزان آسیب دیدگی رگ ها افزایش پیدا می کند.

گرفتگی عضلات نیز شامل عوارض ورزش های مضر برای varicose است. (این نشانه اغلب شب ها عود می کند)

هنگامی که رگ های متورم در پاها بر اثر انجام ورزش های مضر برای varicose شدت می یابند، توان حرکتی فرد کاهش یافته و احساس بی قراری می کند.

پرداختن به ورزش های مضر برای واریس، احتمال ایجاد زخم های پوستی را افزایش می دهد. این زخم ها گاهی بسیار دردناک بوده و باعث ایجاد خونریزی می شوند. در این حالت، اقدام به موقع جهت درمان، ضروری می باشد چرا که در صورت عدم درمان، زخم عفونت پیدا می کند.

ورزش های مضر برای varicose باعث ایجاد اختلال در جریان خون رسانی به قلب می شوند. به دنبال این امر، اکسیژن کافی به اندام ها نرسیده و فرد دائما احساس بی حوصلگی و خستگی می نماید.

اگزمای واریسی یکی دیگر از عوارض تشدید واریس است که در اثر تخلیه شدن ناقص خون ایجاد می گردد. اگزمای واریسی دارای علائمی مانند سوزش و خارش می باشد.

انجام ورزش های مضر برای واریس، گاهی منجر به بروز اختلال تروموفلبیت می شود. این عارضه در اثر ایجاد لخته های خون و التهاب در رگ رخ می دهد.

هایپرپیگمنتشن بر اثر تجمع خون در زیر سطح پوست ایجاد می گردد. در چنین وضعیتی پوست نمی تواند، فشارخون بدون اکسیژن و مواد مغذی را تحمل کند و به رنگ کبود درمی آید.

لیپودرمواسکلروزیس بعد از ابتلای افراد به هایپرپیگمنتشن ایجاد می شود. خونی که در رگ ها نشت پیدا می کند، می بایست سریعا تحت درمان قرار بگیرد. در غیر این صورت، باعث خشکی، تغییر رنگ، التهاب و افزایش ضخامت بافت مجاور رگ های واریسی می گردد که به این حالت لیپودرمواسکلروزیس می گویند.

ترومبوز به لخته های خون ملتهب شده در رگ می گویند که مانع جریان خون می گردد. ترومبوز می تواند، سبب ایجاد خطرات بیشتر و حتی آمبولی ریوی شود. این عارضه در رگ های سطح و عمقی بروز پیدا کرده و دارای علائمی مانند گرمی، قرمزی، سوزش و… می باشد.

به خاطر داشته باشید که نادیده گرفتن هر یک از علائم فوق، می تواند، خطرات زیانباری را برای شما به بار آورد. خوشبختانه امروزه به علت گسترش دانش پزشکی، راه های درمانی بسیاری برای رفع واریس از جمله اسکلروتراپی، ورزش برای درمان سریع واریس، جوراب های مخصوص، پماد واریس، لیزردرمانی و… وجود دارند که مانع تشدید بیماری و سبب رفع علائم دردناک و عذاب آور می شوند.

ورزش چگونه به درمان سریع واریس کمک می کند؟

در قسمت فوق به بیان انواع ورزش های مضر برای varicose پرداختیم. هدف ما از نگارش این موضوع این است که شما کاربران گرامی پس از شناخت انواع ورزش های مضر برای varicose، به انتخاب روش درمانی درست پرداخته و از بروز عوارض و خطرات واریس پیشگیری نمایید. در این راستا پیشنهاد می کنیم بعد از مراجعه و مشورت با پزشک متخصص، ورزش را در اولویت زندگی خود قرار دهید.

برخلاف انواع ورزش های مضر برای واریس که سبب افزایش ریسک تخریب و پارگی رگ ها می شوند، تمرینات ورزشی خاصی وجود دارند که به طور شگفت انگیزی در ترمیم آسیب دیدگی رگ ها موثر هستند. شاید این سوال برایتان ایجاد شود که چه چیزی سبب شده تا از ورزش به عنوان معجزه درمان واریس یاد شود؟ در پاسخ به این سوال می بایست به این نکته اشاره کنیم که برخی از تمرینات ورزشی، فشار استانداردی را به بافت عضلانی اطراف رگ ها وارد کرده و باعث بهبود جریان خون در عروق می شوند. در چنین شرایطی خون کثیف از سیاهرگ ها به راحتی وارد قلب شده و پس از ترکیب با اکسیژن به سمت اندام های بدن پمپاژ می گردند. این امر موجب ترمیم آسیب و از بین رفتن تورم ناشی از تجمع خون در رگ های واریسی می شود. لازم به ذکر است که ورزش های مناسب، باعث از بین رفتن دغدغه های فکری و استرس های روزمره می گردند و از این راه سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به درمان سریع واریس کمک می کند.

 

پنج ورزش برای درمان واریس

باتوجه به وجود انواع ورزش های مضر برای واریس، انتخاب ورزش اصولی جهت درمان سریع واریس، امری دشوار می باشد. تیم نویسندگان ما از همین جهت تلاش کرده است تا برخی از مهم ترین آن ها را برای ایجاد سهولت در دسترسی شما کاربران گرامی، جمع آوری نماید. در ذیل این قسمت، پنج ورزش برای درمان واریس را ذکر کرده ایم. این پنج ورزش برای درمان واریس، از اهمیت و اولویت بالایی برخوردار است.

شنا

شنا یک راه عالی برای درمان سریع واریس عروق واریسی و همچنین پیشگیری از بروز این رگ ها می باشد. در این ورزش هوازی، جریان خون در بدن بهبود بخشیده و سبب حذف فشار از پاها می باشد. دقت کنید که انجام غیراصولی شنا می تواند باعث شود، که این تمرین نیز در شمار ورزش های مضر برای varicose قرار گیرد.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری روش خوبی برای تقویت عضلات پا و افزایش جریان خون در رگ ها است. برای اقدام به این کار توصیه می شود که به انجام حرکت مشابه پدال زنی در خانه بپردازید زیرا با این کار می توانید، حرکت ورزشی را به نحو موثرتری انجام دهید. حرکت پدال زدن در خانه نیاز به دستگاه های مخصوص ورزشی ندارد و بایستی آن را به صورت خوابیده انجام داد. در این حالت فشار از پاها برداشته شده و خون به راحتی از دریچه های تخریب شده پا به سمت قلب می رود.

تمرین ورزشی بورگرآلن

افراد مبتلا می توانند، از این ورزش برای رفع رگ های واریسی استفاده نمایند. پزشکان متخصص عروق این تمرین را به کسانی که بازیکن یکی از ورزش های مضر برای واریس هستند و مجبور به انجام حرکات پرفشار می باشند، تجویز می نمایند. برای شروع به پشت دراز کشیده و از قسمت زانو، زاویه 90 یا 45 درجه ایجاد کنید. سپس زمانی که رنگ پریدگی در پاهایتان مشاهده کردید، روی صندلی نشسته و پاهای خود را آویزان کنید. این حرکت می بایست دو مرتبه در روز انجام شود.

یوگا

اکنون شاید به دلیل دیدن نام یوگا در این بخش تعجب کرده و سوال کنید که چرا این ورزش را در بخش ورزش های مضر برای واریس عنوان کرده اید؟ همانطور که گفتیم هر حرکت ورزشی، در صورت غیراصولی بودن، ممکن است برای واریس مضر باشد. یوگا دارای تمرینات ورزشی متنوعی می باشد که مفید بودن برخی از آن ها برای واریس اثبات شده است. این تمرینات اندام های بالاتر از قلب را درگیر کرده و به بهبود جریان خون کمک می کند.

حرکن لانگز از پهلو

حرکت لانگز ورزش مناسبی برای درمان سریع واریس می باشد. برای انجام این کار پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده و سپس پای چپ را به سمت چپ حرکت دهید و از ناحیه زانو خم نمایید. فراموش نکنید که زانوی پای مقابل بایستی صاف بماند. این حرکت را در پای دیگر خود تکرار کنید.

سایر ورزش های مفید برای درمان انواع واریس پا

در قسمت فوق، پنج ورزش برای درمان واریس را شرح دادیم. این پنج ورزش برای درمان واریس مذکور، در از بین بردن علائم ناشی از واریس، تاثیر فوق العاده ای دارد. در این بخش قصد داریم تا سایر حرکات ورزشی مفید برای این اختلال را شرح دهیم. شما کاربران عزیز می توانید، پس از مشورت با پزشک و در نظر گرفتن شدت بیماری خود، از حرکات ورزشی زیر نیز استفاده کنید. تداوم در انجام ورزش برای درمان واریس نکته حائز اهمیتی می باشد.

تمرینات عضلات ساق پا

ایستادن روی پنجه پا به مدت 5 ثانیه، باعث انقباض عضلات ساق پا و بهبود گردش خون در رگ های واریسی می شود. این ورزش باید تحت نظارت مربی و متخصص عروق انجام شود. در غیر این صورت، به رگ ها فشار آورده و جزو ورزش های مضر برای واریس قرار می گیرد.

بالا بردن پا از عقب

ابتدا روی شکم دراز بکشید. سپس برای راحتی بیشتر دست های خود را زیر پیشانی قرار دهید. اکنون پاهایتان را به سمت بالا برده و زاویه 30 تا 90 درجه در قسمت زانو ایجاد نمایید. توجه کنید که این حرکت برای بانوان باردار، شامل ورزش های مضر برای واریس محسوب می گردد.

حرکت قایقی

روی یک سطح صاف بنشینید. به صاف بودن ستون فقرات خود دقت کنید. اکنون هر دو دست خود را از پشت روی زمین قرارداده و پاهایتان را در حالی که از قسمت مفصل زانو خم شده اند، به سمت بالا ببرید. سپس به آرامی و با حفظ تعادل، دستان خود را از روی زمین برداشته و در مقابل بدن قرار دهید.

بالا بردن پا در حال خوابیده

روی زمین دراز بکشید. پاهای خود را بدون اینکه از قسمت زانو خم شوند، به سمت بالا ببرید. پنج ثانیه در این حالت باقی مانده و به آرامی پاهایتان را به زمین برگردانید.

لیفت زانو برای تقویت عضلات ساق پا

ابتدا در وضعیت چهار دست و پا قرار بگیرید. سپس یکی از پاهای خود را بلند کرده و به سمت بیرون بکشید. توجه کنید که پا می بایست از ناحیه زانو کاملا صاف باشد. در این حالت شما به شکل حرف انگلیسی ” L ” قرار می گیرید.

لیفت انگشتان

برای انجام این حرکت آسان، روی یک مبل یا صندلی راحت بنشینید. پاشنه پاها خود را روی زمین قرار داده و انگشتان را سمت بدن بکشید. این حرکت را روزانه 15 مرتبه انجام دهید.

 

سخن آخر

واریس از جمله مشکلات وریدی است که در مراحل اولیه، خود را با ظاهری زشت نشان می دهد. در صورتی که این اختلال پیشرفت نماید، فرد با علائم دیگری همچون درد، زخم و… مواجه می شود. ورزش یکی از راه های درمانی واریس بوده و همچنین تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز این رگ ها دارد. همانطور که در مقاله حاضر اشاره کردیم، مبتلایان می بایست زیر نظر یک متخصص به انجام تمرینات ورزشی بپردازند و از انجام ورزش های مضر برای واریس اجتناب نمایند. مطالب فوق، منبعی جامع جهت پاسخگویی به همه پرسش های متداول من باب تاثیر ورزش در واریس می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس