کلینیک قلب
دکتر تپش

قرص فشار خون بالا و نوید یک زندگی شاد و سالم

اگر به اطراف خود خوب نگاه کنیم، حداقل یک نفر را می‌توانیم پیدا کنیم که با بیماری پرفشاری خون دست‌وپنجه نرم می‌کند. این بیماری در میان افراد سالمند شایع‌تر است و اگر به‌خوبی کنترل نشود ، جان و زندگی بیمار را با خطرات متعددی مواجه می‌کند.

اگر شما برای درمان این بیماری ناخوشایند به یک پزشک مراجعه کنید، وی با تجویز داروهایی مانند قرص فشار خون بالا و دستوراتی مبنی بر تغییر سبک زندگی سعی می‌کند به شما کمک کند. فراموش نکنید که تغییر سبک زندگی و مصرف داروها در کنار یکدیگر برای درمان پرفشاری خون توسط بهترین دکتر فوق تخصص فشار خون توصیه می‌شوند. برای آشنایی با بهترین نوع قرص فشارخون، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قرص فشار خون بالا و نوید یک زندگی شاد و سالم

آنچه در این مقاله می خوانید :

تأثیرات قرص فشار خون بالا برای درمان این بیماری

پرفشاری خون از آن دسته بیماری‌هایی است که اگر شخصی به آن دچار شد، باید تا پایان عمر از خود مراقبت کند. بیماران مبتلا به پرفشاری ، بیش‌ازپیش به درمان و مراقبت نیاز دارند، چرا که این بیماری بسیار جدی است. زمانی که پزشک به شخصی می‌گوید به پرفشاری خون مبتلا شده‌ای، ممکن است ترس و نگرانی وجود او را فرابگیرد و این موضوع کاملاً طبیعی است.

اما خبر خوشی که برای شما داریم این است که می‌توان با مصرف قرص فشار خون بالا و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، این بیماری را کنترل نمود و تا پایان عمر، شاد و سالم زندگی کرد.

و اما تأثیر قرص برای فشارخون و عملکرد آن به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. از جمله این پارامترها می‌توان به سن بیمار، جنس، نژاد، سطح پرفشاری و همچنین سلامت عمومی او اشاره کرد.

گاهی متخصصان برای آن که بتوانند به‌خوبی پرفشاری بیمار را کنترل نمایند، از ترکیب دو یا چند دارو برای او استفاده می‌کنند. گاهی نیز تنها یک نوع قرص کافی است تا میزان پرفشاری را کاهش داده و سلامتی را برای بیمار به ارمغان آورد. درهرصورت، مصرف قرص فشار خون بالا تأثیر فراوانی در روند درمان این بیماری دارد و هرگز نباید از آن غافل شوید.

معرفی و بررسی انواع دیورتیک‌ها به‌عنوان بهترین قرص فشار خون بالا

در حال حاضر داروهای بی‌شماری به‌عنوان قرص فشار خون بالا در دسترس ما وجود دارند. پزشکان با بررسی دقیق شرایط بیمار، یک یا چند نمونه از این داروها را برای بیمار خویش تجویز می‌کنند. در این قسمت می‌خواهیم یکی از رایج‌ترین نوع قرص برای فشارخون را به شما عزیزان معرفی کنیم که چیزی نیست جز دیورتیک‌ها. دیورتیک‌ها از جمله داروهای ادرارآورند که بر کلیه‌ها تأثیر می‌گذارند و برای کنترل پرفشاری بسیار مفید و کاربردی هستند.

انواع دیورتیک‌ها به‌عنوان قرص برای فشارخون:

در این قسمت از مقاله به بررسی انواع داروهای دیورتیک به‌عنوان قرص‌ فشار برای خون بالا می‌پردازیم. انواع داروهای دیورتیک که برای درمان و تنظیم پرفشاری خون استفاده می‌شود، به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که شامل تیازیدی، لوپ و نگه ‌دارنده پتاسیم هستند.

انواع قرص‌های دیورتیک تیازیدی

قرص و داروهای دیورتیک تیازیدی شامل انواع داروهای قرص دیورتیک فوروزماید، هیدروکلروتیازید و اینداپامید هستند.

انواع قرص‌های دیورتیک لوپ

انواع قرص‌های دیورتیک لوپ شامل اتاکرینیک اسید، فورزماید و بومتانید است که در مجموع قدرتمندترین و مفیدترین قرص‌های موجود در دسته دیورتیک‌ها هستند. این قرص‌ها باعث جلوگیری از جذب دوباره سدیم شده و همین امر موجب بیشترشدن ادرار می‌گردد. پزشک معالج در صورت لزوم، ممکن است هریک از قرص‌های لوپ را برای شما تجویز کند.

انواع قرص‌های دیورتیک نگه ‌دارنده پتاسیم

انواع قرص‌های دیورتیک نگه‌ دارنده پتاسیم شامل اسپیرونولاکتون، آمیلوراید و دیورتیک‌های ترکیبی است و همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، شامل نگه‌ دارنده پتاسیم هستند.

آشنایی با قرص فشار خون بالا از نوع مهارکننده‌های سیستم

دومین گروه دارویی که به‌عنوان قرص فشار خون بالا توسط پزشکان تجویز می‌شوند و ما در این مقاله می‌خواهیم آن‌ها را به شما معرفی کنیم، شامل داروهای مهارکننده سیستم رنین آنژیوتانسین هستند. مهارکننده سیستم رنین، باعث تنظیم میزان آب در بدن و تعادل فشارخون و همچنین یک سیستم هورمونی است.

برای همه شما عزیزان ضروری و لازم است که تک‌تک این داروها را بشناسید و پس از تشخیص پزشک، مصرف را شروع کنید. توجه داشته باشید که حتماً باید تحت‌نظر پزشک اقدام به مصرف، قطع، تعویض و یا هر اقدام دیگری در مصرف قرص‌های دیورتیک کنید. قرص برای فشارخون به شما کمک می‌کند که فشارخون خود را تنظیم کنید و سلامت جسمی و روانی بالاتری داشته باشید.

داروهای مهارکننده سیستم رنین به نام برند آنژیوتانسین، نتیجه خود را طبق دو حالت به ما نشان می‌دهند. یکی از آن‌ها، سیستم مهارکننده آنزیم و دیگری سیستم مسدودکننده گیرنده در سیستم رنین است. این داروها، در آخر سبب ازبین‌رفتن نسبی پرفشاری خون ی شما می‌شوند. این فرایند از طریق اثرگذاری روی عروق کلیوی و کم‌شدن عملکرد سیستم رنین ممکن است.

سیستم مهارکننده آنزیم شامل داروهای لیزینوپریل، انالاپریل و کاپتوپریل است و سیستم مسدودکردن گیرنده‌ها شامل داروهای والزارتان و لوزارتان است. قرص‌های نام‌برده‌شده، در درمان انواع نارسایی‌های قلبی، سکته قلبی، بهبود پرفشاری و… استفاده می‌شود و پزشک آن‌ها را تجویز می‌کند. داروهای مهارکننده سیستم رنین آنژیوتانسین شامل موارد زیر هستند که به معرفی هر یک می‌پردازیم:

کاپتوپریل، قرص فشار خون بالا

مصرف داروی کاپتوپریل معمولاً به‌عنوان یک قرص برای استفاده در زیر زبان استفاده می‌شود. این دارو امروزه در موارد اورژانسی برای فشار بالا در خون تجویز شده و در باقی موارد، تجویز نمی‌شود. کاپتوپریل یکی از داروهایی با عوارض زیاد است؛ بنابراین افراد ترجیح می‌دهند از دیگر قرص‌های درمانی استفاده کنند.

اگر از کاپتوپریل برای درمان و به‌عنوان قرص پرفشاری خون استفاده می‌کنید، مراقب باشد. کاپتوپریل سبب سقط‌جنین می‌گردد و از قرص‌های ممنوعه در دوران بارداری است. اگر از آن دسته افرادی هستید که در دوران بارداری قرار دارید و یا حتی برنامه بارداری را دارید، برای استفاده از کاپتوپریل، با پزشک خود مشورت کرده و پیگیر باشید.

قرص برای فشارخون لوزارتان، درمان سریع

از بین داروهایی که برای تنظیم و کنترل فشارخون استفاده می‎‌شود، قرص لوزارتان، کاربردی‌ترین و رایج‌ترین داروی موجود می‌باشد. مصرف داروی پوکی استخوان لوزارتان، معمولاً در اکثر افراد به‌صورت یک  تا دو بار در طول کل شبانه‌روز است و این مقدار را پزشک نسبت به وضع فشار هر فرد تنظیم می‌کند.

یکی از نکات مهم و قابل‌توجه این است که به‌هیچ‌وجه نباید این دارو را بیشتر از دومرتبه در روز استفاده کنید؛ تأکید می‌کنیم، به‌هیچ‌وجه. عواملی مانند درد در قفسه سینه، انواع عفونت‌های ادراری، سرفه، سردرد و سرگیجه، دردهای عضلانی و… از عوارض مصرف این دارو است.

این عوارض عمدتاً گذرا و موقتی هستند و تغییری در روند زندگی شما ایجاد نخواهند کرد. شما عزیزان می‌توانید داروی لوزارتان را با معده خالی و یا همراه با غذا مصرف کنید.

داروی والسارتان: یک مهارکننده برای درمان فشار بالا در خون

منظور ما از نوشتن داروی والسارتان دیووان، قرص والسارتان است که با نام برند دیووان در بازار استفاده می‌شود. والسارتان، قرص‌های ممنوعه در دوران بارداری است که سبب سقط‌جنین می‌شود. اگر باردار بودید، سریعاً این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید تا برای شما از تجویز و داروی دیگری استفاده کند.

معمولاً به بیماران دیابتی و فشارخون توصیه می‌شود که از داروی والسارتان استفاده کنند. مناسب‌ترین روش برای کنترل و ایجاد تعادل در پرفشاری مصرف والسارتان است.  از عوارض مصرف والسارتان می‌توان به هرگونه علائم حساسیت‌زا و آلرژیک، بیهوشی، گیج شدن، تاری دید و تورم در دست‌وپا اشاره کرد. لطفاً برای سلامتی خود ارزش قائل شوید و در صورت مشاهده هر یک از علائم سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

قرص فشار خون بالا از نوع مسدودکننده‌های کانال کلسیم را بشناسید

حال که مشغول معرفی انواع قرص فشار خون بالا به شما عزیزان هستیم، حیف است از داروهای مسدودکننده کانال کلسیم حرفی به میان نیاوریم. این داروها از سال پنجاه و نه در ایران به‌عنوان داروهای مهارکننده در کانال‌های کلسیمی معروف‌اند. داروهای مهارکننده در کانال‌های کلسیمی، میزان کلسیم وارد شده به قلب را کم می‌کنند. این داروها میزان کلسیم را در اطراف سلول‌های عضلانی کاهش می‌دهند.

داروهای مهارکننده در کانال‌های کلسیمی سبب کم‌شدن پرفشاری خون ، در رگ‌ها و عروق‌ خونی و همچنین کسب آرامش می‌شوند. داروهای مهارکننده در کانال‌های کلسیمی به دودسته تقسیم می‌شوند که شامل “غیر دی هیدروپیریدین‌ها” و دسته “دی هیدروپیریدین‌ها” هستند. دسته غیر دی هیدروپیریدین‌ها، تشکیل ‌شده از نیفدیپین، نیکاردیپین و آملودیپین است که آملودیپین رایج‌ترین و پرکاربردترین دارو در این خانواده به شمار می‌رود. دسته دی هیدروپیریدین‌ها ، متشکل از وراپامیل و دیلتیازم است که مسئولیت مهارکردن کانال کلسیمی را بر عهده دارند.

داروهای آملودیپین به شکل قرص و در قالب قرص‌های پنج میلی‌گرم در ایران یافت می‌شود. برای افرادی که فشارخون بالا دارند بسیار مناسب است و باعث کنترل سریع فشارخون در این افراد می‌شود. کبودی و ورم شدید در مچ پا و یا پا، از عوارض جانبی در مصرف این نوع قرص‌ها است. معمولاً ورم و تاول در بانوان بیشتر به چشم می‌خورد.

اطلاعاتی در مورد قرص فشارخون بالا از نوع مسدودکننده‌های بتا

گروه دیگری از انواع قرص فشار خون بالا که در این قسمت قصد داریم به شما معرفی کنیم، مسدودکننده‌های بتا نام دارند. همان‌طور که از نام این دسته مشخص است، سبب مسدودشدن و بسته‌شدن بعضی از انواع اثرات سیستم سمپاتیک می‌شود. اثر سیستم عصبی سمپاتیک شامل زیادشدن سرعت ضربان در قلب و فشار در خون است. مسدودکننده‌های بتا می‌توانند شامل 5 گروه باشند به نام‌های بیزوپرولول، تیمولول، آتنولول، پروپرانولول و متوپرولول.

مسدودکننده‌های بتا گاهی اوقات ممکن است فعالیت‌های ترکیبی داشته باشند. این گروه باعث مسدودشدن هر دو گروه بتا و آلفا می‌شوند که شامل قرص کارودیلول و لابتالول هستند. از عوارض مصرف مسدودکننده‌های بتا می‌توان به انواع بیماری‌های ریوی، عروق محیطی و آسم اشاره کرد. هر یک این داروها را باید با تجویز و دستور مستقیم پزشک مصرف و درمان را آغاز کنید.

انواع عوارض احتمالی از مصرف مسدودکننده‌های بتا:

افزایش جوش پوستی

کم‌شدن ضربان قلب

خستگی و خواب‌آلودگی

کم‌شدن میزان دمای بدن

کم‌شدن انرژی و توان برای ورزش و فعالیت‌های روزانه

عوارض مصرف قرص فشار خون بالا که نباید از آن‌ها غافل شوید

قرص فشار خون بالا نیز مانند بسیاری دیگر از داروها، ممکن است عوارضی با خود به همراه داشته باشند. این عوارض ممکن است خفیف و یا شدید باشند و عوارض خفیف شامل مواردی است که علائم پس از مدتی از بین می‌رود. عوارض شدیدتر، احتمالاً شما را بیشتر اذیت خواهد کرد. در این قسمت به بررسی عوارض مصرف پرفشاری خون که باید به آنها توجه بیشتری داشته باشید، می‌پردازیم.

اگر جزو دسته افرادی هستید که عوارض مصرف قرص برای فشارخون شما را اذیت می‌کند، باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید. این مقاله جهت آشنایی شما با انواع قرص برای فشارخون است و نوع و میزان مصرف را باید حتماً پزشک تعیین کند.

عوارض جانبی و خفیف در مصرف قرص برای فشارخون :

تغییرات وزنی

قرمزشدن ناگهانی پوست

داشتن سرگیجه‌های موقتی

سرفه‌های کوتاه و مقطعی

به‌هم‌خوردن معده و حالت تهوع

سردرد‌های موقتی که سریع رفع می‌شوند.

این عوارض معمولاً خیلی شدید نیستند؛ ولی درصورتی‌که به طور مکرر ادامه پیدا کرد، موظف به مراجعه به پزشک هستید. پزشک متخصص در زمینه قلب و عروق می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند، پس حتماً سریعاً علائم خود را با پزشک در میان بگذارید.

عوارض جانبی و شدید در مصرف قرص فشار خون بالا:

تکرر ادرار

کوفتگی یا گرفتگی در پا

احساس خستگی بسیار شدید

احساس ضعف در بدن و ماهیچه و عضلات

3 اشتباه رایج و خطرناک در زمینه مصرف قرص فشار خون بالا

پرفشاری خون از آن دسته بیماری‌هایی است که اگر کنترل نشود، جان و زندگی یک انسان را به خطر خواهد انداخت. اما با وجود آن‌ که داروهای بسیار خوبی مانند قرص برای فشارخون بالا در دسترس ما وجود دارند، باز هم بسیاری از افراد جان خود را به سبب اشتباهی در مصرف داروهای خویش از دست می‌دهند. ازاین‌رو بر آن شدیم تا شما را با 3 اشتباه رایجی که برخی از افراد در هنگام مصرف قرص فشار خون بالا مرتکب می‌شوند را به شما عزیزان معرفی کنیم.

این اشتباهات را بخوانید و هرگز آن‌ها را انجام ندهید، چرا که جان و زندگی شما را به خطر می‌اندازند:

عادت‌کردن به استفاده از قرص‌هایی برای فشارخون

شاید شنیده باشید که برخی از بیمارانی که فشارخون بالا دارند، ممکن است از مصرف قرص‌ها امتناع کنند. این افراد باور دارند که اگر داروها را به طور منظم مصرف کنند، ممکن است به آن‌ها عادت کنند. این باور، یک باور کاملاً اشتباه و غیرعلمی است که هیچ پزشکی آن را تأیید نمی‌کند.

باید بدانید که درصورتی‌که اقدام به قطع در مصرف داروهای خود کنید، با جان خود بازی می‌کنید. باز هم تأکید می‌کنیم که هیچ اقدامی را بدون آگاهی پزشک، انجام ندهید؛ هیچ اقدامی! پرفشاری یک بیماری است و مانند هر بیماری دیگر، یک دوره درمانی دارد که شما باید آن را طی کنید.

باور اشتباه که بیماری پرفشاری حتماً باید علائمی داشته باشد.

دومین باور اشتباهی که افراد با آن کلنجار می‌روند این است که بیماری فشارخون ندارند، چون علائمی از این بیماری در آن‌ها نیست. شما باید بدانید که لزوماً هر فردی که پرفشاری دارد، علائم آن را ندارد و این موضوع تماماً نسبی است.

اگر آزمایش‌ها و مدارک پزشکی شما اثبات می‌کند که بیماری پرفشاری دارید، پس دارید. لطفاً به‌جای دامن‌زدن به باورهای اشتباه و کند کردن روند درمان، به پزشک مراجعه کنید. پرفشاری به نام قاتل خاموش شهرت دارد، چرا که بیماران را بدون هیچ علائمی به سمت مرگ می‌کشاند. منتظر مشاهده علائم در بدن خود نباشید و به پزشک مراجعه کنید.

قطع مصرف دارو به دلایل غیرعلمی

قطع مصرف دارو به دلایل شخصی یا غیرعلمی از جمله باورهای اشتباه در بیماری پرفشاری است. این که فکر می‌کنید پرفشاری شما درمان شده است و یا دیگر نیاز به درمان دارویی ندارید، یک باور اشتباه است. قطع و یا تعویض دارو پرفشاری تنها در شرایطی که پزشک تشخیص دهد، مجاز است.

هرگز به‌صورت خودسرانه اقدام به هیچ کاری در مورد درمان خود نکنید، چون جان خود را به خطر می‌اندازید. درمان را به‌صورت درست و تحت‌نظر پزشک متخصص‌ خود ادامه دهید. این بهترین و ارزشمندترین کاری است که برای سلامتی خود می‌توانید انجام دهید.

سخن پایانی

پرفشاری خون ، یک بیماری رایج و گاهی خاموش است که طیف گسترده‌ای از افراد جامعه را درگیر نموده است. در همین حال و در همین زمان، ممکن است هزاران نفر به پرفشاری خون مبتلا باشند و هیچ اطلاعی در این زمینه نداشته باشند.

پرفشاری خون به‌آرامی به وجود می‌آید و جان و زندگی بیمار را با خطرات فراوانی مواجه می‌کند. اما خوشبختانه علم پزشکی در این زمینه نیز به کمک ما آمده و روش‌های درمانی بسیار خوبی در دسترس ما قرار داده است. یکی از این روش‌ها، قرص فشار خون بالا است که ما در این مقاله، به‌صورت مفصل در مورد آن با شما عزیزان صحبت کردیم.

فراموش نکنید که هرگز قرص فشارخون را به‌صورت خودسرانه مصرف نکنید و یا اگر در حال مصرف آن هستید، به‌صورت خودسرانه قطع نکنید. از همان لحظه‌ای که بیماری پرفشاری شما تشخیص داده می‌شود، تا پایان عمر باید تحت‌نظر یک پزشک متخصص باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید یک زندگی شاد و آرام را تجربه کنید و از هر خطری در امان بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس