کلینیک قلب
دکتر تپش

جدیدترین درمان واریس پا

در 25 سال گذشته توسعه روش‌های جدید و کم تهاجم، انقلابی در نحوه درمان رگ‌های واریسی ایجاد کرده است. برای سال‌های متمادی، رگ‌های واریسی با جراحی به نام برداشتن ورید درمان می‌شدند. این امر مستلزم مراجعه بیماران به بیمارستان و بستری شدن در آنجا بود. بهبودی این جراحی اغلب بسیار طول می‌کشید و بیماران در بیشتر اوقات از نتایج جراحی راضی نبودند. این جراحی همچنین باعث ایجاد درد و کبودی زیاد می‌شود. در ادامه متن به بیان جدیدترین درمان واریس پا در دنیای امروز می‌پردازیم و در ادامه سوالات شما درباره درمان واریس پا پاسخ خواهیم داد.

latest-treatment-varicose-veins

انواعی از جديدترين درمان واريس پا

در متن زیر به درمان‌های جدیدی که برای واریس ایجاد شده است، می‌پردازیم.

ابلیشن حرارتی برای وریدهای واریسی

حدود 25 سال پیش یک جراحی جدیدترین درمان واریس پا به نام ابلیشن حرارتی اختراع شد که تا حد زیادی توانست جایگزین جراحی ورید شود. در طی این روش، یک کاتتر کوچک با استفاده از سونوگرافی در داخل ورید قرار می‌گیرد.
به‌علاوه در داخل ورید مایعی به نام بی‌حسی تومسنت وارد می‌کنند. این مایع دارای داروی ضد درد است؛ بنابراین بیماران در طول عمل فقط ناراحتی خفیفی را احساس می‌کنند. این مایع بی‌حس‌کننده همچنین به کاهش خطر گرمای بیش از حد در اطراف اعصاب یا پوست در ناحیه درمان کمک می‌کند. کاتتر از گرما برای بستن رگ‌های وریدی بعد از درمان استفاده می‌کند. معمولاً بیماران به مدت یک هفته پس از انجام این کار باید از جوراب‌های مخصوص واریس استفاده کنند.

روش‌های غیرحرارتی و غیر متورم

در چند سال اخیر جدیدترین درمان واریس پا ابداع شده است. در این روش‌ها دیگر برای بسته‌شدن رگ نیازی به گرما نیست. این درمان‌ها به روش‌های غیرگرمایی (NTNT) معروف هستند. ازآنجایی‌که در این روش‌ها از گرما برای بستن رگ‌های واریسی استفاده نمی‌شود، دیگر احتیاجی به تزریق مواد بی‌حس‌کننده در اطراف سیاه‌رگ نیست و یکی از جدیدترین درمان واریس پا محسوب می‌شود.

روش VenaSeal

یکی از جدیدترین درمان واریس پا استفاده از یک چسب مخصوص برای بستن رگ‌های واریسی است. این روش VenaSeal نام دارد که FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) آن را در سال 2015 تأیید کرد. در این روش نیز مشابه روش‌های حرارتی، یک کاتتر در ورید واریسی قرار داده می‌شود که در داخل وریدهای سطحی پیش می‌رود. بعد از خارج‌کردن کاتتر، قطرات کوچکی از چسب به داخل ورید تزریق می‌شود. با استفاده از این روش، نیازی به بی‌هوشی تامسنت و بستن رگ‌ها با گرما نیست. ازآنجایی‌که متخصصان در این روش از گرما برای بستن ورید استفاده نمی‌کنند، خطر آسیب به اعصاب و پوست به حداقل می‌رسد. بیماران می‌توانند در روز انجام عمل به خانه بروند و یک یا دو روز بعد به فعالیت عادی خود بازگردند.

واریتنا یا اسکلروتراپی

یکی دیگر از جدیدترین درمان واریس پا استفاده از واریتنا یک روش برای درمان واریس است. این روش درمانی یک اسکلروتراپی با فوم و باکیفیت بالا است که ماندگاری بالایی نیز دارد و بنابراین در بستن رگ‌های واریسی مؤثرتر است. در این روش ابتدا یک کاتتر در داخل ورید قرار می‌گیرد و سپس حباب‌های فوم به رگ تزریق می‌شوند. این کار باعث اسپاسم وریدها و بسته‌شدن آن‌ها می‌شود. روش واریتنا برای وریدهای واریسی یا بیمارانی که قبلاً تجربه ایجاد لخته در رگ‌هایشان را داشته‌اند، بهترین روش درمانی است.

کلاریوین

کلاریوین جز جدیدترین درمان واریس پا است که نیازی به‌ قراردادن مایع بی‌حسی در اطراف سیاهرگ ندارد. در این روش، یک کاتتر در ورید قرار داده می‌شود. در انتهای این کاتتر یک سیم فلزی قرار دارد که در رگ‌های واریسی به جلو کشیده می‌شود. این سیم با سرعت 3000 دور در دقیقه می‌چرخد و پوشش داخلی ورید‌های واریسی را تخریب می‌کند. وقتی که کاتتر از رگ خارج می‌‌کنند، یک ماده شیمیایی به داخل سیاهرگ تزریق می‌شود که به پوشش داخلی ورید را بیشتر تخریب می‌کند. این عامل باعث بسته‌شدن ورید می‌شود.

لیزر درمانی

از جدیدترین درمان واریس پا، روش لیزردرمانی برای واریس به صورت انجام می‌شود در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

لیزردرمانی ساده

لیزر درمانی ساده ورید در قسمت بیرونی پوست شما انجام می‌شود. این جدیدترین درمان واریس پا می‌تواند رگ‌های عنکبوتی و رگ‌های واریسی کوچک را که درست در زیر سطح پوست قرار دارند، درمان کند. معمولاً برای درمان کامل واریس به بیش از یک جلسه لیزر نیاز است. طبق تجویز پزشک هر 6 تا 12 هفته یکبار باید لیزردرمانی انجام شود.

درمان لیزر درون وریدی

جدیدترین درمان واریس پا دیگر میتوان به درمان با لیزر درون وریدی اشاره کرد، می تواند رگ‌های واریسی بزرگ‌تر در پاها را درمان کند. یک فیبر لیزری از طریق یک لوله نازک (کاتتر) به داخل سیاهرگ منتقل می‌شود. در حین انجام این کار، پزشک ورید را روی صفحه اولتراسوند دوبلکس تماشا می‌کند. لیزر نسبت به بستن ورید و استریپ درد کم‌تری دارد و زمان بهبودی آن نیز کوتاه‌تر است. برای لیزردرمانی فقط به بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخش سبک نیاز است. (برای بستن و استریپینگ، از بیهوشی عمومی برای خواباندن شما استفاده می‌شود)

عوارض واريس پا شامل چه چيزهايی می شود؟

عوارض واریس پا می‌توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند و هیچ راهی برای تعیین اینکه آیا فرد به همه این عوارض بالقوه وریدهای واریسی مبتلا خواهد شد یا خیر، وجود ندارد؛ بنابراین آگاهی از این عوارض برای پیشگیری و یا درمان مناسب واریس بسیار مهم است.

نشت‌ خونابه به بافت‌های اطراف

با افزایش فشار در وریدها، مایعی از خون که مایع سروزی نامیده می‌شود، از وریدها به داخل بافت اطراف نشت می‌کند. این تجمع مایع در بافت‌های اطراف به‌صورت تورم در پاها دیده می‌شود.

تغییرات پوستی

اگر تورم برای مدت طولانی وجود داشته باشد، در نهایت می‌تواند منجر به سفت‌شدن و تغییر رنگ پوست در پاها شود. نواحی سخت شده معمولاً حساس هستند و می‌توانند رنگ قرمز یا قهوه‌ای داشته باشند. این تغییرات پوستی حتی اگر درمان هم شروع شود، به‌صورت دائمی باقی می‌مانند.

کهیر

از دیگر عوارض واریس پا کهیر است. پوست ممکن است در اثر واریس ملتهب شود و ایجاد درماتیت کند. درماتیت به‌راحتی با لوسیون درمان می‌شود. اما اگر در کنار درماتیت، بثورات نیز ظاهر شوند ممکن است درماتیت به یک بیماری دائمی و بدون درمان تبدیل شود.

ایجاد زخم

با ایجاد تورم و ورود مایع اضافی به درون بافت‌ها، ممکن است مواد مغذی نامناسب از خون به پوست راه پیدا کند؛ بنابراین حتی یک ضربه‌ کوچک به پاها می‌تواند منجر به ایجاد زخم‌هایی شود که بهبود آن‌ها زمان زیادی طول می‌کشد.

عفونت

باکتری‌ها به طور طبیعی در سراسر بدن ما یافت می‌شوند. تورم پاها ناشی از واریس، از توانایی پوست به‌عنوان یک خط دفاعی برای جلوگیری از ورود باکتری‌ها به بدن جلوگیری می‌کند. این عامل باعث می‌شود باکتری‌ها از زخم‌های باز ناشی از تورم، وارد بدن ‌شوند. درنتیجه عفونت پوستی به نام سلولیت ایجاد می‌شود.

خون‌ریزی

وریدهای واریسی دارای خون انباشته‌ شده‌ای هستند که به‌راحتی جریان پیدا نمی‌کند. ازآنجایی‌که وریدهای واریسی نزدیک به سطح پوست هستند، یک ضربه کوچک به ساق پا و روی ورید واریسی می‎‌تواند باعث زخم و ازدست‌دادن خون قابل‌توجهی شود. اگر تروما وجود داشته باشد ولی زخمی دیده نشود، ممکن است ورید در بافت‌ها خونریزی داخلی کرده باشد که با کبودی‌های بزرگ روی پا مشخص می‌شود.

لخته شدن خون

دو نوع لخته خون سطحی و عمیق وجود دارد. لخته‌های سطحی را بیشتر ترومبوفلبیت می‌نامند. این نوع لخته در ورید واریسی به دلیل تجمع و عدم حرکت خون ایجاد می‌شود. ترومبوز وریدی عمقی یا DVT نگران‌کننده‌ترین عارضه است. این نوع لخته در وریدهای عمقی پا تشکیل می‌شود. اگر تمام لخته یا قطعه‌ای از آن جدا شده و وارد گردش خون شود، می‌تواند منجر به آمبولی ریه شود.
آشنایی با عوارض شایع و جدی وریدهای واریسی مهم است؛ چراکه می‌توانید برای پیشگیری یا یافتن درمان مناسب برای این عوارض با پزشک خود صحبت کنید تا تعیین کند کدام درمان ممکن است برای شما مناسب‌تر باشد.

درمان واريس مچ پا چگونه انجام مي‌شود؟

رگ‌های عنکبوتی یا رگ‌های واریسی که در اطراف مچ پا ظاهر می‌شوند توسط متخصصان پزشکی به‌عنوان Corona Phlebectasia شناخته شده‌اند. معنی «کرونا» در این زمینه از پزشکی توصیف کننده شکل مویرگ‌های ورید عنکبوتی در داخل مچ پا است. فلبکتازی نیز نشان‌دهنده وجود سیاهرگ‌ها و مویرگ‌های غیرطبیعی است. این عبارات روی‌هم به گسترش مویرگ‌های غیرطبیعی مانند بادبزن اشاره دارد. در ادامه به درمان واریس مچ پا می‌‌پردازیم.

علائم واريس در مچ پا و پا و جديدترين درمان واريس پا چيست؟

شناخت علائم می‌تواند به شما برای مراجعه به موقع به پزشک کمک کند. علائم واریس پا عبارتند از:

• بی‌حسی در پاها
• درد اطراف پا و مچ پا
• ایجاد ضربان، خارش و سوزش در پاها و مچ پا
• قرمزی، تورم، حساسیت در اطراف پاها و مچ پا
• زخم یا پارگی پوست در اطراف مچ پا
• ایجاد بی‌قراری در پا یا سنگین شدن آن و وجود گرفتگی‌های مکرر

آيا به درمان واريس مچ پا نياز است؟

درمان واریس مچ پا به موقعیت شما بستگی دارد. اگر احساس ناراحتی نمی‌کنید (هم از زیبایی‌شناختی و هم از نظر فیزیکی)، ممکن است نیازی به مداخله پزشکی نداشته باشید. در عوض می‌توانید داروهای خانگی را انتخاب کنید. بااین‌حال، آن سیاهرگ‌های آبی‌رنگ اطراف پا و مچ پا می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل باشند؛ بنابراین، صرف‌نظر از سطح ناراحتی خود، همچنان باید با پزشک صحبت کنید تا او علت را تشخیص داده و جدیدترین درمان واریس پا ارائه دهد.
اگر وریدهای واریسی مشکل‌ساز را برای مدت طولانی بدون هیچ مداخله‌ای رها کنید، می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

• لخته شدن خون در پاها و سایر قسمت‌های بدن
• اگزمای وریدی
• پوست تغییر رنگ داده و زخم می‌شود.
• تورم و سفت شدن پوست در پاها، مچ پا و ساق پا

درمان‌های خانگی برای درمان واريس مچ پا چيست؟

یکی از جدیدترین درمان واریس پا، همان‌طور که اشاره کردیم، اگر وریدهای واریسی شما خفیف است، می‌توانید خودتان این بیماری را مدیریت کنید. به‌عنوان‌مثال، سعی کنید از موارد زیر برای درمان واریس مچ پا استفاده کنید.

تمرین منظم

ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا یا دوچرخه‌سواری تأثیر مثبت بر روی واریس مچ پا خواهد داشت. فعال نگه‌داشتن ماهیچه‌ها به بدن شما و کاهش وزنتان کمک می‌کند. همچنین فشار روی رگ‌ها و مفاصل را کاهش می‌دهد.

استفاده از جوراب‌های مخصوص واریس

پوشیدن روزانه جوراب‌های فشاری به افزایش جریان خون در پاهای شما کمک می‌کند. این عامل منجر به تقویت ماهیچه‌ها و وریدهای شما می‌شود. به‌علاوه خون و مایع اضافی را از مچ پا و پاها خارج کرده و به قلب و بدن برمی‌گرداند؛ بنابراین، جوراب‌های فشاری می‌توانند به جلوگیری از بدتر شدن رگ‌های واریسی شما کمک کنند.

رژیم غذایی سالم

خوردن غذاهای غنی از فیبر و میوه‌ها و سبزی‌ها (که حاوی فلاونوئیدها و ویتامین C هستند) به سلامت رگ‌ها کمک می‌کنند.

گزينه‌های جديدترين درمان واريس پا پزشکی چيست؟

در متن زیر به بررسی چند مدل از جدیدترین درمان واریس پا می‌پردازیم. این موارد عبارت‌اند از:

• ابلیشن لیزر درون وریدی (EVLA) (انرژی لیزر برای بستن وریدهای غیرطبیعی و به‌حداقل‌رساندن ظاهر آن‌ها.)
• فرسایش با فرکانس رادیویی (RFA) (انرژی فرکانس رادیویی که از طریق یک لوله نازک (به نام کاتتر) هدایت می‌شود تا جریان خون را مسدود کند.)
• Superglue پزشکی (رگ‌های معیوب را به‌صورت فیزیکی می‌بندد و مهروموم می‌کند.)
• اسکلروتراپی (شامل تزریق یک محلول دارویی بی‌خطر به طور مستقیم به ورید آسیب‌دیده برای تحریک پوشش رگ خونی و در نتیجه فروپاشی آن است.)
• ClariVein، در این روش از یک کاتتر تخصصی با نوک چرخشی استفاده می‌شود که برای تزریق اسکلروزانت عمیق‌تر به ورید کاربرد دارد.

برای درمان قطعی واريس پا در خانه چه روش‌هايی وجود دارد؟

اگر فردی به واریس مبتلا است، می‌تواند برای بهبود این بیماری و کنترل علائم از درمان‌های خانگی استفاده کند. در ادامه بعضی از این درمان‌ها را معرفی می‌کنیم.

عصاره‌های گیاهی

در یک مطالعه در سال 2006 مشخص شد که عصاره شاه بلوط ممکن است به کاهش درد، سنگینی و خارش ساق پا در افراد مبتلا به نارسایی مزمن وریدی که یکی از دلایل اصلی واریس است، کمک کند. پس یک درمان قطعی واریس پا در خانه است. به‌علاوه در یک مطالعه دیگر که در سال 2010 گزارش شد، عصاره کاج دریایی و عصاره جاروب قصاب هر دو ممکن است تورم پا یا فردی را که اغلب با رگ‌های واریسی درگیر است، کاهش دهند.

تغییرات رژیم غذایی

غذاهای نمکی یا غنی از سدیم می‌توانند باعث حفظ آب در بدن شوند، بنابراین کاهش مصرف غذاهای شور می‌تواند احتباس آب را به حداقل برساند. غذاهای پتاسیم بالایی دارند، می‌توانند به کاهش میزان آب اضافی در بدن کمک کنند. این غذاها عبارت‌اند از:

• بادام و پسته
• عدس و لوبیا سفید
• سیب‌زمینی‌
• سبزی‌های برگ‌دار
• برخی از ماهی‌ها مانند سالمون و تن

غذاهای دارای فیبر باعث حرکت بهتر مواد غذایی در روده‌ها و در نتیجه جلوگیری از یبوست خواهد شد. این عامل ممکن است برای درمان واریس مهم باشد؛ چراکه زور حاصل از یبوست می‌تواند دریچه‌های آسیب‌دیده را تشدید کند یا آنها را بدتر کند. غذاهایی که از فیبر بالایی برخور دارند، عبارت‌اند از:

• آجیل و حبوبات
• جو، گندم و بذر کتان
• غذاهای سبوس‌دار

افرادی که اضافه‌وزن دارند بیشتر احتمال دارد درگیر واریس شوند، بنابراین، کاهش وزن اضافی می‌تواند فشار وارده بر رگ‌ها را کاهش و تورم و ناراحتی را تسکین دهد.

فلاونوئیدهای بیشتری بخورید

افزودن غذاهای حاوی فلاونوئید به وعده غذایی نیز ممکن است به فرد کمک کند تا رگ‌های واریسی‌اش کوچک‌تر شود. پس یک درمان قطعی واریس پا در خانه به‌حساب می‌آید. فلاونوئیدها گردش خون را بهبود می‌بخشند، منجر به کاهش حفظ جریان خون می‌شوند و احتمال تجمع آن در رگ‌ها را کاهش می‌دهند. آن‌ها همچنین به کاهش فشارخون در رگ‌ها کمک می‌کنند و می‌توانند رگ‌های خونی را گشاد کنند. تمام این عوامل می‌توانند رگ‌های واریسی را کاهش دهند.
غذاهای حاوی فلاونوئید عبارت‌اند از:

• سبزی‌ها، از جمله پیاز، فلفل‌دلمه‌ای، اسفناج و کلم بروکلی
• مرکبات و انگور، گیلاس، سیب و زغال اخته
• کاکائو
• سیر

داروهای گیاهی

باتوجه‌به منبع معتبر مؤسسه ملی سلامت، مصرف خوراکی عصاره هسته انگور ممکن است به کاهش تورم در ساق پا و سایر علائم نارسایی مزمن وریدی کمک کند، اگرچه در حال حاضر شواهد محدودی برای اثربخشی آن وجود دارد. فردی که از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کند باید از مصرف عصاره هسته انگور به‌عنوان یک مکمل غذایی اجتناب کند؛ زیرا می‌تواند با دارو تداخل داشته باشد و خطر خونریزی را افزایش دهد.

استفاده از لباس‌های آزاد و گشاد

پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان می‌تواند باعث محدودیت در جریان خون شود. در صورتی که لباس‌های آزاد هیچ مشکلی برای وریدهای واریسی ایجاد نمی‌‌کند. همچنین پوشیدن کفش‌های تخت به‌جای کفش‌های پاشنه بلند نیز ممکن است به درمان واریس در پاها کمک کند.

بالا نگه‌داشتن پاها

تمرین بالا نگه‌داشتن پاها به طوری که بالاتر از قلب باشد به بهبود گردش خون کمک می‌کند. این تمرین باعث کاهش فشار در رگ‌های پا می‌شود. همچنین انجام این تمرین منجر می‌شود نیروی جاذبه به گردش خون برای رفتن به سمت قلب کمک ‌کند. اگر فرد مجبور است برای مدت طولانی بنشیند باید سعی کند به هنگام استراحت این تمرین را انجام دهد.

ماساژ دادن

ماساژ ملایم نواحی آسیب‌دیده می‌تواند به حرکت خون در وریدها کمک کند. فرد می‌تواند از روغن‌های ماساژ ملایم یا مرطوب‌کننده برای ماساژ استفاده کند. بسیار مهم است که از فشار دادن مستقیم به وریدها اجتناب کنید، زیرا ممکن است به بافت‌های شکننده، آسیب برسانید.

به طور ممتد نشینید

از نشستن طولانی‌مدت خودداری کنید اگر فردی مجبور است برای مدت طولانی به خاطر کارش بنشیند در تایم‌های استراحت باید بلند شود و کمی حرکت کند یا مرتباً موقعیت خود را تغییر دهد تا خون به‌آرامی در پاهایش جریان یابد. از نشستن با پاهای ضربدری خودداری کنید، زیرا این امر می‌تواند جریان خون را در پاها محدودتر کند که ممکن است به مشکلات گردش خون اضافه شود.

نتيجه گيری

ما در این متن به جدیدترین درمان واریس پا اشاره کردیم. این روش‌های درمانی نسبت به جراحی خطر کمتری دارند و دوره بهبودی طولانی مدت نیز ندارند. همچنین در مورد چندین درمان قطعی واریس پا در خانه گفتیم که رعایت آن‌ها به کاهش و پیشگیری واریس کمک می‌کند. عوارض واریس پا ممکن است مشکلات زیادی ایجاد کند؛ درنتیجه اگر علائم واریس را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجه کنید. مرکز ما یکی از جدیدترین درمان واریس پا و مجرب‌ترین مراکز در حیطه درمان واریس است. در صورت داشتن هرگونه سؤالی می‌توانید با شماره تماس‌های درج شده در بخش تماس‌ با ما با مشاوران ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس