کلینیک قلب
دکتر تپش

حجامت پا برای واریس

حجامت پا برای واریس؛ روش سنتی برای درمان این عارضه

واریس یکی از بیماری‌های مربوط به اختلال عملکردی در رگ‌های بدن است که بیشتر در پاها رخ می‌دهد. با تضعیف سیاهرگ‌ها در پاها، دریچه یک‌طرفه در آن‌ها نمی‌تواند مانند قبل خون را به‌طور کامل به قلب برساند و درنتیجه خون برمی‌گردد، تجمع پیدا می‌کند و منجر به برجستگی رگ‌ها می‌شود که به واریس معروف است.

هم‌اکنون برخی از درمان‌های جایگزین مانند حجامت پا برای واریس محبوب‌اند که درمان واریس پا به صورت قطعی نیستند و تنها در صورت صلاحدید پزشک می‌توانند به‌عنوان درمان کمکی استفاده شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد حجامت پا برای واریس، همراه ما باشید.

دحجامت پا برای واریس

آنچه در این مقاله می خوانید :

 

آشنایی با علت ایجاد واریس قبل از بررسی حجامت پا برای واریس

همان‌طورکه در مقدمه به آن اشاره کردیم، مهم‌ترین علت ایجاد واریس ضعیف شدن رگ‌ها می‌باشد. این ضعیف شدن ممکن است خود به دلایل مختلف مانند ژنتیک، افزایش سن، بارداری، تغییرات هورمونی، جراحی و … ایجاد شود. مهم‌ترین عواملی که می‌توانند احتمال ابتلا به واریس را افزایش دهند نیز عبارت‌اند از:

زن بودن

اگرچه هم مردان و هم زنان در هر سنی ممکن است به واریس مبتلا شوند ولی در زنان به دلیل تجربه دوره‌های تغییرات هورمونی شدید از جمله بارداری، یائسگی، مصرف قرص‌های ضدبارداری، پریودی و … این تغییرات بیشتر است و درنتیجه احتمال واریس در زنان بیشتر خواهد بود.

ژنتیک

گاهی ممکن است واریس به‌صورت ژنتیکی یا وراثتی در خانواده باشد و اگر در خانواده شما نیز افراد نزدیکتان مانند پدر یا مادر دچار واریس هستند، احتمال خطر آن برای شما نیز زیاد است.

داشتن اضافه‌وزن یا چاقی

ابتلا به چاقی می‌تواند فشار بیش‌ازحدی را بر رگ‌های پاها وارد کند و همین امر باعث می‌شود رگ‌های پاها زودتر ضعیف شده و واریس ایجاد شود.

تغییرات ساختاری بدن در بارداری

علاوه بر تغییرات هورمونی در بارداری، رشد جنین و تغییرات ظاهر بدن مادر منجر به افزایش فشار بر پاها و رگ‌ها می‌شود که احتمال واریس در این دوره را افزایش می‌دهد.

فعالیت در مشاغل خاص

افرادی که به دلیل فعالیت‌های خود مجبور هستند ساعات طولانی را بنشینند یا بایستند، دچار اختلال در سیستم گردش خون خواهند شد و اگر بین فعالیت خود هر 30 دقیقه یک بار حرکت نکنند یا تغییر پوزیشن ندهند به‌احتمال‌زیاد دچار واریس خواهند شد.

حجامت پا برای واریس چطور به درمان این بیماری کمک می‌کند؟

حجامت یا بادکش واریس پا یکی از روش‌های طب سنتی و جایگزین است که با انجام آن مقداری از خون بدن در نقاط مشخص خارج می‌شود.

متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند، با انجام حجامت (بادکش واریس پا) و اعمال نیروی مکش ناشی از آن در رگ‌ها، خون تازه، لنف و همچنین اکسیژن بیشتری در رگ‌ها جریان پیدا می‌کند و سلول‌های خون قدیمی و بدون اکسیژن که با تجمع خود و عدم حرکت به سمت قلب منجر به واریس شده‌اند را خارج می‌نماید. درنتیجه رگ‌های واریسی و علائم آن بهبود پیدا خواهند کرد. از این روش معمولاً برای کاهش علائمی مانند درد و تورم ناشی از واریس استفاده می‌شود.

حجامت پا برای واریس

آیا بادکش واریس پا یا حجامت پا برای واریس یک درمان قطعی است؟

به‌طورکلی هیچ درمان قطعی برای واریس پا وجود ندارد و حتی جراحی برای برداشتن رگ‌های واریسی تضمین نمی‌کند که در آینده رگ‌های دیگری دچار واریس نشوند. بادکش واریس پا که همان حجامت پا برای واریس به روش خشک یا بدون خونریزی است نیز یک درمان قطعی نخواهد بود و بیشتر به‌عنوان یک درمان کمکی در کنار سایر درمان‌های تخصصی پزشکی در صورت صلاحدید پزشک انجام می‌شود؛

اما بادکش واریس پا می‌تواند در برخی شرایط به‌خوبی علائم واریس که بسیار ناراحت کننده هستند را کاهش دهد و احتمال نیاز به درمان‌های سخت‌تر مانند جراحی را نیز کم کند. گاهی نیز پزشک تشخیص می‌دهد که روش‌هایی مانند زالودرمانی، بادکش واریس پا یا حجامت پا برای واریس با توجه به علائم و شرایط بیمار پاسخگو نیستند و از همان ابتدا از روش‌های تخصصی‌تر مانند لیزر درمانی یا جراحی استفاده می‌کند.

خواص حجامت پا برای واریس از نظر طب سنتی

متخصصان طب سنتی که حجامت پا برای واریس یا بادکش واریس پا را توصیه می‌کنند معمولاً بر بهره‌مند شدن از مزایای زیر بعد از حجامت و بادکش واریس پا تأکید دارند:

 • مواد زائد و سمی را از نقاط مختلف بالاتنه و حتی مغز به سمت پایین کشیده و از بدن خارج می‌کند.
 • سرگیجه‌هایی که ناشی از غلبه دم در مغز باشند را از بین می‌برد.
 • در مواردی که زخم‌های چرکی در ناحیه بالاتنه باشد یا ورم گرم در مسیرهای تنفسی رخ داده باشد، مانند ابتلا به بیماری حناق که تورم مانع از تنفس درست می‌شود، با استفاده از این روش در ساق پا تورم به پایین کشیده شده و تورم خارج می‌شود.
 • خون‌های لخته شده یا تجمع یافته در رگ‌ها خارج می‌شوند و علائم رگ‌های واریسی مانند درد و تورم کاهش پیدا می‌کنند.

حجامت پا برای واریس چگونه انجام می‌شود؟

حجامت یا بادکش واریس پا یکی از روش‌های سنتی است ولی حتماً باید در یک محل کاملاً تمیز و استریل با ابزار یک‌بارمصرف انجام شود. در غیر این صورت خطراتی مانند خونریزی، عفونت و … وجود دارد. معمولاً مراحل انجام بادکش واریس پا به شکل زیر است:

 • پزشک انجام دهنده ابتدا به کمک روغن‌های ضروری که باید با روغن‌های سبک‌تر مانند زیتون یا نارگیل رقیق شوند، روی محل مورد نظر را ماساژ می‌دهد.
 • سپس فنجان مخصوص سیلیکونی بر روی پوست ناحیه مورد نظر قرار داده شده و فشرده می‌شود.
 • با رها کردن ناگهانی فشار از روی فنجان یک نیروی مکش ایجاد خواهد شد که به کمک این نیرو بافت‌های اطراف فنجان و پوست آن به داخل فنجان کشیده می‌شود.
 • فرد انجام دهنده فنجان مورد نظر را به‌صورت دایره‌ای یا زیگزاگ به‌آرامی روی پوست حرکت می‌دهد. اگر رگ‌های واریسی بیش‌ازحد بزرگ باشند، فنجان روی بافت اطراف آن نیز حرکت خواهد کرد. این حرکت تجمع مایعات در زیر سیاهرگ‌ها را کاهش خواهد داد. برای سیاهرگ‌های کوچک‌تر معمولاً فنجان تنها بر روی سیاهرگ‌ها حرکت داده می‌شود.
 • پزشک از قوزک پا آغاز می‌کند و به‌آرامی تا بالای پا ادامه خواهد داد. با این کار او می‌تواند تجمع خون و سایر مایعات در رگ‌های متورم را کاهش دهد و علاوه بر بهبود علائم واریس کنونی از ایجاد رگ‌های عنکبوتی در آینده نیز جلوگیری می‌شود. به این نوع حجامت پا برای واریس که بدون تیغ زدن و خونریزی انجام می‌شود، حجامت خشک هم گفته می‌شود.
 • انجام این ماساژ در هر جلسه معمولاً 10 الی 15 دقیقه طول خواهد کشید.

معمولاً اگر واریس زیاد شدید نباشد، بلافاصله بعد از انجام حجامت پا برای واریس با این روش متوجه روشن شدن رگ‌های تیره خواهید شد. هرچه بیماری شما شدیدتر باشد برای بهبود علائم با این روش، نیاز به جلسات درمانی بیشتری خواهید داشت.

انجام این روش معمولاً دردی ندارد و ممکن است هنگام حرکت فنجان کمی احساس ناراحتی یا گرما داشته باشید؛ اما اگر با تیغ زدن و خروج خون همراه باشد ممکن است کمی سوزش و درد ایجاد شود و احتمال ادامه یافتن خونریزی برای چند دقیقه تا چند ساعت نیز وجود دارد.

این نوع حجامت به دلیل خونریزی خطرات بیشتری را مانند عفونت به همراه دارد و حتماً باید توسط متخصص این کار در محلی استریل با ابزار یک‌بارمصرف انجام شود و بعد از آن هم مراقبت‌های لازم جهت پانسمان انجام گیرد.

چه زمانی باید به دنبال حجامت پا برای واریس باشیم؟

گاهی در حالت خفیف، واریس تنها ممکن است از نظر زیبایی شما را ناراحت کند ولی در صورت شدید شدن می‌تواند منجر به علائم آزاردهنده‌ای مانند درد، خارش و خونریزی شود. همچنین در صورت بروز لخته خون و حرکت لخته به سمت بالا احتمال خطراتی مانند سکته نیز وجود دارد؛ بنابراین مهم است که این بیماری در زمان مناسب و به‌درستی توسط متخصصان قلب و عروق درمان شود.

به‌طورکلی انجام درمان حجامت پا برای واریس یا بادکش واریس پا بدون مشورت با متخصص به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود؛ زیرا ممکن است زمان برای انجام درمان‌های جدی‌تر مورد نیاز هدر برود. به‌علاوه اگر علائم شما پزشک را مشکوک به وجود لخته خون نماید، احتمال سکته وجود دارد و هرچه زودتر باید این لخته از بین برود؛

بنابراین بهتر است قبل از انجام هر روش جایگزین یا سنتی برای واریس پا با متخصص مشورت نمایید. درصورتی‌که علائم زیر را مشاهده کردید برای بررسی این بیماری و انتخاب بهترین روش درمان به متخصص ورید یا متخصص قلب و عروق جهت ارزیابی‌های لازم مراجعه نمایید:

 • ایجاد رگ‌های آبی یا بنفش متورم روی قوزک پا، ساق پا یا خود پاها
 • رگ‌های کوچک به شکل تارهای عنکبوتی که معمولاً در اطراف رگ‌های واریس اصلی ایجاد می‌شوند.
 • احساس خارش یا سوزش در پاها
 • احساس درد و سنگینی در پاها با یا بدون تورم
 • احساس گرما هنگام لمس یا حساسیت نسبت به لمس کردن
 • ایجاد زخم یا راش پوستی
 • تغییر رنگ پوست روی ناحیه مچ یا کلفت شدن پوست ساق پا و نازک شدن پوست مچ پا
 • خونریزی از یکی از رگ‌های واریسی
 • ظاهر نازیبای رگ‌های واریسی
 • اختلال فعالیت‌های روزانه به دلیل علائم واریس

برای انجام این روش، محل حجامت واریس پا و این بیماری چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر واریس به مرحله ایجاد علائم ظاهری رسیده باشد خیلی راحت با یک معاینه بصری توسط پزشک قابل تشخیص است؛ اما ممکن است رگ‌های داخلی دچار واریس شده باشند که علائم ظاهری ایجاد نکنند ولی منجر به درد، احساس سنگینی در پا و لخته خون شوند که خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت؛

بنابراین اگر پزشک به این موارد مشکوک باشد ممکن است از روش‌های زیر برای تشخیص دقیق‌تر استفاده نماید:

سونوگرافی دوپلکس

با این روش پزشک می‌تواند مسیر جریان خون را در رگ‌ها بررسی کند و اگر لخته خونی وجود داشته باشد که جریان را مسدود نماید، مشخص خواهد شد.

آنژیوگرافی

این فرآیند به متخصص شما کمک می‌کند تا بتواند به‌طور دقیق‌تر جریان خون موجود در رگ‌هایتان را بررسی کند. در حین انجام این روش، رنگ مخصوصی به داخل رگ مشکوک تزریق می‌شود. بررسی حرکت این رنگ در خون به کمک آنژیوگرافی انسداد رگ‌ها و تجمع خون در یک نقطه را مشخص خواهد کرد.

حجامت ساق پا برای قد چیست؟

حجامت ساق پا برای قد نیز مانند حجامت پا برای واریس و بادکش واریس پا یکی از روش‌های جدید افزایش قد است که امروزه از سنین پایین انجام می‌شود. متأسفانه در حال حاضر به دلیل سبک زندگی اشتباه مانند عدم تحرک کافی، غذاهای با ارزش غذایی پایین و … جمعیت رو به کاهش قد حرکت می‌کند.

حجامت تر و حجامت خشک هر دو می‌توانند مزایای سلامتی زیادی برای بدن داشته باشند؛ زیرا علاوه بر درمان برخی بیماری‌ها مانند واریس، با افزایش و بهبود گردش خون از هر لحاظ می‌تواند به سلامت بیشتر بدن کمک کند. در مورد حجامت ساق پا برای قد و بادکش واریس پا باید گفت این روش با بهبود گردش خون باعث کاهش تنش عضلات و ترمیم سلول‌ها می‌شود.

این امر می‌تواند تا حد زیادی به استحکام استخوان‌ها و افزایش قد کمک کند. البته انجام حجامت و بادکش واریس پا در سنین زیر 2 سال، بالای 60 سال، زنان باردار و شیرده ممنوع اعلام شده است.

آیا حجامت پا برای واریس و بادکش واریس پا تنها روش درمانی برای این بیماری است؟

قطعاً خیر و خوشبختانه امروزه روش‌های بسیار متعددی برای بهبود و درمان واریس وجود دارد که از جمله بهترین روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انجام ورزش منظم

انجام ورزش به‌صورت منظم مانند راه رفتن، دویدن، شنا کردن و دوچرخه‌سواری نه‌تنها به بهبود گردش خون و کاهش علائم واریس کمک می‌کند، بلکه با کاهش وزن و کاهش فشار از روی رگ‌های پاها می‌تواند به جلوگیری از عود مجدد علائم واریس یا ابتلای رگ‌های سالم به رگ‌های واریسی نیز جلوگیری نماید.

استفاده از جوراب‌ فشاری برای واریس

این جوراب‌ها که در فشارهای مختلف تولید می‌شوند باید با مشورت پزشک استفاده شوند. استفاده صحیح از آن‌ها می‌تواند با کمک فشاری که بر روی رگ‌ها ایجاد می‌کند، از تجمع خون و لخته شدن آن جلوگیری کرده و درد و تورم را نیز کاهش می‌دهد. این جوراب‌ها بخصوص برای افرادی که مجبور هستند به مدت طولانی بایستند بسیار مفید است.

حجامت پا برای واریس

اسکلروتراپی با فوم

در این روش نوعی محلول شیمیایی توسط پزشک در داخل رگ‌های بزرگ واریسی تزریق می‌شود که بعد از یک الی چند جلسه تزریق بسته به‌شدت واریس باعث محو شدن سیاهرگ واریس‌دار می‌شود و علائم را بهبود می‌دهد.

فلبکتومی یا برداشتن رگ

در این روش که یک روش کم تهاجمی است رگ‌های واریسی طی یک جراحی سرپایی با بی‌حسی موضعی برداشته می‌شوند و مسیر جریان خون از رگ دیگری صورت می‌پذیرد.

استفاده از تکنولوژی لیزر

در این روش انرژی لیزر می‌تواند سیاهرگ‌های واریسی را از بین ببرد. دو نوع لیزر درون وریدی و لیزر سطحی برای این روش وجود دارد که لیزر درون وریدی به‌صورت جراحی نیمه تهاجمی است و برای رگ‌های واریسی بزرگ استفاده می‌شود ولی لیزر سطحی معمولاً از نظر زیبایی و از بین بردن رگ‌های عنکبوتی به کار می‌رود.

آیا می‌توان از ایجاد رگ‌های واریسی جلوگیری کرد؟

اگر واریس به دلیل افزایش سن یا وراثت باشد تنها کاری که می‌توانید انجام دهید اصلاح سبک زندگی و تحت نظر پزشک متخصص بودن برای بهبود و کنترل علائم این بیماری است ولی گاهی می‌توان با رعایت برخی موارد شروع واریس را به تأخیر انداخت و یا از شدید شدن رگ‌های واریسی و ایجاد علائم آزاردهنده آن تا حد زیادی جلوگیری کرد.

از جمله بهترین راهکارها در این زمینه عبارت‌اند از:

 • کنترل وزن یا رسیدن به وزن ایده‌آل
 • انجام ورزش‌های استقامتی برای تقویت عضلات پا، جهت بهبود گردش خون در پاها
 • انجام ورزش منظم حتی اگر ورزش‌های ساده‌ای مانند پیاده‌روی باشد.
 • عدم انداختن پاها روی همدیگر هنگام نشستن
 • قرار دادن پاها در ارتفاع هنگام استراحت کردن و ترجیحاً در ارتفاعی بالاتر از قلب
 • خودداری کردن از نشستن‌ها و ایستادن‌های طولانی‌مدت بدون حرکت و تغییر موقعیت بدنی
 • استفاده کردن از کفش‌های طبی و مناسب

آیا ممکن است رگ‌های واریسی خطرناک باشند؟

رگ‌های واریس معمولاً با روش‌های مختلف و آسان برطرف می‌شود و تنها در صورت شدت بیش‌ازحد ممکن است به روش‌های سختی مانند جراحی برای درمان واریس پا نیاز باشد. این رگ‌ها اگرچه علائمی مانند تورم، درد، خارش و نازیبایی را ایجاد می‌کنند ولی معمولاً بی‌خطر هستند؛

اما درصورتی‌که منجر به‌نوعی بیماری به نام ترومبوز ورید عمقی شوند که به معنی ایجاد لخته خون در مسیر جریان خون در سیاهرگ‌ها می‌باشد خطرناک است؛ زیرا اگر این لخته به سمت بالا حرکت کند می‌تواند منجر به سکته قلبی، مغزی و یا آمبولی ریوی شود که همگی تهدیدکننده زندگی بیمار هستند.

همچنین درصورتی‌که یکی از رگ‌ها یا تعدادی از آن‌ها دچار خونریزی شوند و خونریزی قطع نشود، خطرناک است و نیاز به مراقبت فوری و اورژانسی دارد. خونریزی رگ‌های واریسی بخصوص برای افراد با بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت خطر بیشتری را به همراه دارد.

سؤالات متداول درباره بیماری واریس

هرروزه سؤالات بی‌شماری از متخصصین قلب و عروق این مرکز در مورد بیماری واریس پرسیده می‌شود. لذا تصمیم گرفتیم در این قسمت به برخی از پرتکرارترین آن‌ها پاسخ دهیم:

آیا واریس یک بیماری ارثی است؟

یکی از دلایل ایجاد واریس می‌تواند وراثت باشد و گفته می‌شود تقریباً 80 درصد مبتلایان به دلیل وراثت و ژنتیک دچار این بیماری می‌شوند و سایر عوامل مانند تغییرات هورمونی نقش کمتری در ایجاد این بیماری نسبت به وراثت دارند.

حجامت پا برای واریس

آیا واریس برای مردان هم ایجاد می‌شود؟

بله همان‌طورکه در مطالب فوق ذکر شد، واریس هم آقایان و هم خانم‌ها را درگیر می‌کند اما در خانم‌ها به دلیل تغییرات هورمونی شدید در برخی دوره‌ها مانند بارداری احتمال بیشتری دارد.

ضرورت انجام سونوگرافی برای مبتلایان به واریس چیست؟

معمولاً متخصصان باتجربه قلب و عروق در زمان ارزیابی‌های رگ‌های واریسی یک آزمایش سونوگرافی یا اسکن اولتراسوند برای بررسی رگ‌ها تجویز می‌کنند. برخی افراد نسبت به انجام این تست سهل‌انگار هستند و آگاهی لازم در مورد خطر انجام ندادن آن را ندارند.

همان‌طورکه در طی مقاله گفتیم رگ‌های واریسی ممکن است منجر به لخته خون در رگ‌ها شود که خطر بروز سکته و مرگ را به همراه دارد. این در حالی است که این لخته به کمک سونوگرافی مشخص می‌شود و می‌توان به‌راحتی با برخی داروهای رقیق‌کننده یا روش‌های مناسب آن را برطرف نمود و بیمار را از خطر نجات داد؛ بنابراین اگر این آزمایش برایتان تجویز شد حتماً در انجام آن کوشا باشید.

چرا رگ‌های واریسی بیشتر در پاها ایجاد می‌شوند؟

معمولاً واریس سیاهرگ‌های موجود در پاها را درگیر می‌کند؛ زیرا در این نواحی قدرت نیروی جاذبه برای جلوگیری از حرکت خون به سمت قلب در سیاهرگ‌های ضعیف شده با دریچه‌های خراب بیشتر است و درنتیجه تجمع خون و بروز واریس در این قسمت‌ها بیشتر از سایر نواحی بدن خواهد بود. درواقع فشار وزن و جاذبه هردو از حرکت مناسب خون به سمت قلب در رگ‌های ضعیف شده جلوگیری می‌کنند.

سخن پایانی

واریس یکی از بیماری‌های بسیار شایع بخصوص در بزرگسالانی است که برای انجام فعالیت‌های روزانه خود بیش‌ازحد باید بنشینند یا بایستند. این بیماری از خفیف تا شدید متغیر است و برای جلوگیری از شدت آن و نیاز به درمان‌های سخت تهاجمی مانند جراحی بهتر است در صورت بروز اولین نشانه‌ها به یک متخصص قلب و عروق خوب مراجعه نمایید تا بعد از انجام ارزیابی‌های لازم بهترین درمان که معمولاً روش‌های آسان است را انجام دهید.

 حجامت پا برای واریس یا بادکش واریس پا نیز یک روش سنتی است که ممکن است برخی از پزشکان آن را به‌عنوان یک روش کمکی در کنار سایر روش‌های تخصصی برای کاهش و بهبود علائم تجویز نمایند. بسیار مهم است که حجامت پا برای واریس یا بادکش واریس پا توسط افراد باتجربه و در محیطی استریل با ابزار یک‌بارمصرف یا شخصی انجام شود تا عوارضی مانند عفونت ایجاد نگردد.

شما می‌توانید جهت ارزیابی کامل رگ‌های واریسی خود و اخذ بهترین برنامه درمانی توسط متخصصینی باتجربه و ماهر در این زمینه به مرکز تخصصی ما نیز مراجعه بفرمایید. راه‌های ارتباطی ما در سمت چپ همین صفحه برایتان قرار داده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس