کلینیک قلب
دکتر تپش

درد در قفسه سینه

درد در قفسه سینه یکی از شرایطی است که می‌تواند بسیار خطرناک و جدی و تهدید کننده ی حیات باشد. به همین دلیل درد در ناحیه سینه باید بسیار جدی گرفته شود زیرا که می‌تواند به سرعت حتی باعث مرگ شود. در این مقاله علل و شرایط مختلف درد قفسه سینه عصبی، درد قفسه سینه در شب و درمان درد قفسه سینه و مشکلات مرتبط را بیشتر توضیح می‌دهیم.
از آنجا که درد در این ناحیه می‌تواند بنا به دلایل مختلفی بروز کند و طیف وسیعی را شامل می‌شود ضروری است در اسرع وقت به یک کلینیک تخصصی قلبی و عروقی مراجعه نمایید تا از بروز حوادث ناگواری چون ایست قلبی در امان باشید.

Pain-chest

درد در قفسه سينه چيست؟

درد در قفسه سینه یک شکایت بسیار رایج در تمام دنیا است و در فاکتورهای از جمله کیفیت، شدت، مدت زمان و محل بایکدیگر متفاوت است.
احتمالاً درد در قفسه سینه، دردی تیز، کوبنده یا دردی مبهم باشد و احتمالاً نشانه دهنده یک مشکل جدی قلبی است. بسیاری از علل رایج درد جناغ سینه که تهدید کننده زندگی نیستند نیز ممکن است باعث بروز آن شده باشند.

 

علت درد در قفسه سينه چيست؟

وقتی درد ناحیه جناغ سینه دارید، اولین فکر شما ممکن است این باشد که دچار حمله قلبی شده‌اید. در حالی که درد در قفسه سینه یک نشانه ثابت شده از حمله قلبی است، اما می‌تواند ناشی از بسیاری از شرایط کمتر جدی دیگر از جمله درد قفسه سینه عصبی نیز باشد.
بر اساس گزارش مرکز ملی مطالعات سلامت (NCHS) حدود 13% منبع مطمئن از تمام مراجعات به اورژانس (ER) برای درد ناحیه جناغ سینه منجر به تشخیص یک مشکل جدی مرتبط با قلب می‌شود.

1) علل قلبی درد در قفسه سینه

دلایل زیر مربوط به قلب درد ناحیه جناغ سینه است:

– حمله قلبی ناشی از انسداد جریان خون به قلب است
– آنژین، درد ناحیه جناغ سینه ناشی از انسداد رگ های خونی منتهی به قلب است
– پریکاردیت موسوم به بروز التهاب در کیسه اطراف قلب است
– میوکاردیت که التهاب عضله قلب است
– کاردیومیوپاتی که یک بیماری عضله قلب است
– تشریح آئورت بیماری نادری است که شامل پارگی آئورت یا رگ بزرگ جدا شده از قلب می‌شود.

 

2) علل گوارشی درد در قفسه سینه

موارد زیر علل گوارشی درد در قفسه سینه است:

– رفلاکس اسید یا سوزش سر دل
– مشکلات مرتبط با اختلالات مری و دشواری در بلعیدن مواد غذایی
– سنگ کیسه صفرا
– التهاب کیسه صفرا یا پانکراس

 

3) علل ریوی درد در قفسه سینه

دلایل زیر مربوط به ریه درد ناحیه جناغ سینه است:

– پنومونی
– برونشیت ویروسی
– پنوموتوراکس
– لخته خون یا آمبولی ریه
– برونکواسپاسم

اسپاسم برونش که به طور معمول در افراد مبتلا به آسم و اختلالات مرتبط با آن مثل بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) رخ می‌دهد.

 

4) علل مرتبط با ماهیچه یا استخوان درد در قفسه سینه

موارد زیر علل درد جناغ سینه مربوط به عضلات یا استخوان‌ها هستند:

– دنده‌های کبود یا شکسته
– دردهای عضلانی ناشی از فعالیت یا سندرم درد مزمن
– شکستگی‌های فشاری که عصب را تحت فشار قرار می‌دهد
– زونا می‌تواند باعث درد ناحیه جناغ سینه شود. احتمالاً پیش از آشکارسازی بثورات زونا در امتداد کمر یا جناغ سینه دچار درد شوید. حملات پانیک نیز می‌تواند باعث درد در قفسه سینه شود.

 

چه علائمی ممکن است با درد در قفسه سينه رخ دهد؟

شما ممکن است علائم دیگری داشته باشید که با درد در قفسه سینه رخ می‌دهد. شناسایی علائم احتمالی می‌تواند به پزشک در تشخیص بیماری‌های موجود کمک کند. این شامل:

• علائم مرتبط با مشکلات قلبی

در حالی که درد شایع‌ترین علامت مشکل قلبی است، برخی افراد علائم دیگری را با یا بدون درد در قفسه سینه تجربه می‌کنند. به شکل خاص بانوان، علائم غیرعادی را گزارش کرده‌اند که بعدها به عنوان نتیجه یک بیماری قلبی شناسایی می‌شود:

– فشار یا سفتی جناغ سینه
– درد کمر، فک یا بازو
– خستگی
– سبکی سر
– سرگیجه
– تنگی نفس
– درد شکم
– حالت تهوع
– درد در حین ورزش

 

• علائمی که احتمال قلبی بودن درد را کاهش می‌دهد:

– احساس یک طعم ترش یا اسیدی در دهان
– دردی ایجاد شده صرفاً بعد از قورت دادن یا غذا خوردن
– مشکل در بلع
– بهتر یا بدتر شدن درد بسته به وضعیت بدن
– بدتر شدن درد هنگام نفس کشیدن عمیق یا سرفه
– درد همراه با راش
– تب
– لرز
– آبریزش بینی
– سرفه کردن
– احساس وحشت یا اضطراب
– هیپرونتیلاسیون
– انتشار درد کمر به جلوی جناغ سینه

 

نحوه تشخيص درد در قفسه سينه چگونه انجام می شود؟

اگر فکر می‌کنید ممکن است دچار حمله قلبی شده‌اید و به خصوص اگر درد در قفسه سینه جدید و بدون علت مشخص باشد و یا برای چند لحظه طول بکشد، فوراً به دنبال درمان اورژانسی باشید. پزشک از شما سؤالاتی می‌پرسد و پاسخ‌های شما می تواند به آنها در تشخیص علت درد ناحیه جناغ سینه کمک کند.
ضروری است برای صحبت در خصوص علائم مرتبط و اشتراک گذاری اطلاعات در مورد هرگونه دارو، درمان یا سایر شرایط پزشکی احتمالی آماده باشید.
تست‌های تشخیصی که شامل درد در ناحیه جناغ سینه می‌باشد، عبارتند از:

– نوار قلب (ECG)یا (EKG)، که ثبت کننده فعالیت الکتریکی قلب است.
– اشعه ایکس جناغ سینه که برای بررسی قلب، ریه‌ها و رگ‌های خونی شما استفاده می‌شود.
– اکوکاردیوگرام که از امواج بی ضرر برای بررسی قلب استفاده می‌کند.
– MRI، که آسیب به قلب یا آئورت را مورد بررسی قرار می‌دهد.
– تست استرس، جهت ارزیابی عملکرد قلب پس از ورزش استفاده می‌شود.
– آنژیوگرافی، که برای بررسی انسداد در عروق خاص استفاده می‌شود.

درمان درد قفسه سينه چگونه صورت می گيرد؟

درمان‌ درد قفسه سینه شامل:

– داروها احتمالاً شامل داروهایی چون نیتروگلیسیرین و سایر داروهای بازکننده شریان‌های نیمه بسته، داروهای رقیق‌کننده‌ یا لخته‌کننده‌های خون باشد.
– کاتتریزاسیون قلبی، احتمالاً شامل بکارگیری بالون یا استنت جهت باز کردن عروق مسدود شده باشد.
– ترمیم و اصلاح شریان‌ها بواسطه جراحی که در قالب پیوند عروق کرونر یا جراحی بای پس شناخته می‌شود.

درمان برای سایر علل درد ناحیه جناغ سینه عبارتند از:

– آنتی اسیدها یا برخی روش‌های خاص جهت کاهش رفلاکس اسید و سوزش سر دل به عنوان درمان علائم استفاده می‌شود.
– برخی داروهای ضداضطرابی، که به منظور درمان درد قفسه سینه مرتبط با حملات پانیک بکار گرفته می‌شود.

 

چشم انداز پيش روی مبتلايان به درد در قفسه سينه چگونه است؟

پزشک شما می‌تواند درد ناحیه جناغ سینه ناشی از بسیاری از شرایط رایج را درمان و برطرف کند. این بیماری‌ها احتمالاً شامل رفلاکس اسید، حملات اضطرابی، و آسم یا اختلالات مرتبط باشد. با این حال، درد قفسه سینه در شب همچنین می تواند نشانه یک بیماری تهدید کننده زندگی باشد.
اگر احساس می‌کنید که احتمالاً دچار حمله قلبی یا مشکل قلبی دیگری شده‌اید، در اسرع وقت به دنبال درمان پزشکی باشید. هنگامی که پزشک شما تشخیص داد، آنها می‌توانند درمان‌های اضافی را برای کمک به مدیریت بیماری خود توصیه کنند.

 

چرا درد قفسه سينه در شب داريد که می آيد و می رود؟

علل بالقوه درد ناحیه جناغ سینه به قلب شما محدود نمی‌شود. آنها می‌توانند سایر قسمت‌های بدن شما مانند ریه‌ها و دستگاه گوارش شما را نیز شامل شوند. در اینجا برخی از شرایط ممکن است باعث درد قفسه سینه در شب شود که می‌آید و می‌رود.

– حمله قلبی

حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به بافت قلب شما مسدود شود. درد ممکن است به صورت ناراحتی خفیف یا ناگهانی و تیز احساس شود.

– آنژین

آنژین زمانی اتفاق می‌افتد که بافت قلب شما خون کافی دریافت نمی‌کند. می‌تواند یکی از علائم شایع بیماری قلبی باشد. همچنین می‌تواند نشان دهنده این باشد که شما در معرض خطر حمله قلبی هستید. آنژین اغلب، اما نه همیشه، در حالی رخ می‌دهد که شما در حال تمرین هستید.

– پریکاردیت

پریکاردیت التهاب بافت‌هایی است که قلب شما را احاطه کرده‌اند. این می‌تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله عفونت، یک بیماری خودایمنی یا حمله قلبی ایجاد شود.
درد ناشی از پریکاردیت ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شود و همچنین ممکن است در شانه‌ها احساس شود. وقتی نفس می‌کشید یا دراز می‌کشید بدتر می‌شود.

– بیماری ریفلاکس یا سوزش سر معده (GERD)

GERD وضعیتی است که در آن اسید معده به سمت مری حرکت می‌کند و باعث ایجاد احساس سوزش در ناحیه جناغ سینه به نام سوزش سردل می‌شود. درد ناشی از GERD ممکن است بعد از غذا خوردن و در حالت دراز کشیدن بدتر شود.

– جراحت یا فشار

آسیب یا کشیدگی در ناحیه جناغ سینه ممکن است باعث بروز درد در قفسه سینه شود. آسیب می‌تواند به دلیل تصادف یا به دلیل استفاده بیش از حد رخ دهد.
برخی از دلایل احتمالی شامل مواردی مانند کشیدگی ماهیچه یا دنده‌های آسیب دیده است. درد ممکن است هنگام حرکت یا کشش ناحیه آسیب دیده بدتر شود.

– پنومونی

ذات الریه باعث التهاب کیسه های هوایی در ریه‌های شما به نام آلوئول می‌شود و ناشی از عفونت است. درد ناشی از ذات الریه ممکن است در اثر سرفه یا تنفس عمیق بدتر شود، همچنین ممکن است تب، لرز و تنگی نفس را تجربه کنید.

– پلوریت

پلورزی زمانی اتفاق می‌افتد که غشاهایی که ریه‌های شما را در داخل حفره جناغ سینه پوشانده‌اند متورم و ملتهب می‌شوند. این می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله عفونت‌ها، بیماری های خودایمنی یا سرطان باشد.
درد قفسه سینه عصبی ممکن است هنگام تنفس عمیق، سرفه یا عطسه بدتر شود. همچنین ممکن است تب، تنگی نفس یا لرز داشته باشید.

– سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا زمانی است که مایع گوارشی در کیسه صفرا سخت می‌شود و باعث درد می‌شود. ممکن است درد سنگ کیسه صفرا را در قسمت بالای سمت راست شکم احساس کنید، اما می‌تواند به ناحیه شانه‌ها یا استخوان سینه نیز سرایت کند.

– وحشت زدگی

حمله پانیک یا درد قفسه سینه می‌تواند به طور خود به خود یا به دلیل یک رویداد استرس زا یا ترسناک رخ دهد. افرادی که دچار حمله پانیک می‌شوند ممکن است درد ناحیه جناغ سینه را احساس کنند که ممکن است به اشتباه گرفته شود

– کوستوکندریت

کوستوکندریت زمانی است که غضروفی که دنده‌ها را به استخوان سینه متصل می‌کند ملتهب می‌شود. ممکن است در اثر آسیب، عفونت یا آرتریت ایجاد شود.
درد ناشی از کوستوکندریت در سمت چپ استخوان سینه رخ می دهد و با تنفس عمیق یا سرفه می تواند بدتر شود.

– آمبولی ریه

آمبولی ریه زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خونی که در جای دیگری از بدن تشکیل شده است در ریه‌ها قرار می‌گیرد. درد می‌تواند هنگام تنفس عمیق رخ دهد و ممکن است با تنگی نفس و افزایش ضربان قلب رخ دهد.
آمبولی ریه یک موقعیت اورژانسی پزشکی محسوب می‌شود. اگر فکر می‌کنید این علائم را تجربه می‌کنید، فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

– سرطان ریه

درد جناغ سینه یکی از علائم شایع سرطان ریه است. اغلب هنگام سرفه یا تنفس عمیق بدتر می شود. علائم دیگری که ممکن است متوجه شوید شامل مواردی مانند سرفه مداوم، کاهش وزن غیرقابل توضیح و تنگی نفس است.

 

درد قفسه سينه عصبی

از دیگر علل درد ناحیه جناغ سینه اضطراب و استرس است، این نوع درد به عنوان درد قفسه سینه عصبی شناخته می‌شود.

 

سخن پايانی

درد در قفسه سینه می‌تواند به سرعت جان شما را بگیرد. عدم مراجعه به اورژانس و پزشک اشتباهی بسیار بزرگ در این درد است. متخصصین موجود در مراکز ما می‌توانند به نجات جان شما و جلوگیری از خطرات بزرگتر کمک کنند.
در نتیجه درمان درد قفسه سینه و یا علائم درد جناغ سینه و یا رخ دادن درد قفسه سینه در شب را مشاهده کردید به پزشک مربوطه مراجعه و پس از بررسی‌های لازم درمان خود را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس