×

درمان واریس پا با ورزش

اگر واریس به‌موقع درمان نشود، می‌تواند منجر به بسیاری از عوارض سلامتی مانند زخم وریدی و ترومبوفلبیت شود و منجر به سکته‌های مغزی، قلبی یا آمبولی ریوی گردد. در مراحل اولیه و با مشاهده اولین علائم این بیماری بعد از مشورت با متخصص از روش‌هایی مانند درمان واریس پا با ورزش استفاده کنید و قبل از اینکه علائم این بیماری تشدید یابد بهبود دهید. همچنین با درمان واریس طنابی با ورزش می‌توانید از ایجاد واریس برای رگ‌های دیگر جلوگیری نمایید. در این مقاله قصد داریم برخی از تمرینات مناسب را که می‌توانید به‌عنوان درمان واریس پا با ورزش بعد از مشورت پزشک انجام دهید، معرفی کنیم.

Treatment-varicose-veins-exercise

چگونه درمان واریس پا با ورزش می‌تواند ظاهر و ناراحتی وریدهای واریسی را کاهش دهد؟

با انجام برخی تمرینات، می‌توانید با کاهش تورم و بهبود درد، ظاهر و احساس رگ‌های واریسی خود را تا حد قابل قبولی بهبود بخشید. عضلات ساق پا مانند پمپ عمل می‌کنند و خون را بعدازاینکه اکسیژن‌رسانی و تغذیه رسانی به اندام تحتانی را انجام داد از پاهای شما به سمت قلب برمی‌گرداند. ورزش منظم علاوه بر کمک به کاهش وزن اضافی که یکی از عوامل مهم خطر برای واریس است، گردش خون کلی شما را بهبود می‌بخشد. اگرچه درمان واریس پا با ورزش یک درمان قطعی برای این بیماری نیست، اما می‌تواند به بهبود علائم و کاهش خطر ابتلا به رگ‌های واریسی بیشتر کمک کند.
پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا همگی ورزش‌های کم ضربه‌ای هستند که فشار زیادی بر روی مفاصل وارد نمی‌کنند و به گردش خون بهتر در رگ‌های واریسی کمک می‌کنند. اگر تازه شروع کرده‌اید، پیاده‌روی راهی عالی برای شروع یک رژیم ورزشی به‌عنوان یک درمان واریس پا با ورزش است.

 

واریس چیست و درمان واریس پا با ورزش چگونه است؟

قبل از اینکه به معرفی حرکات ورزشی به‌عنوان درمان واریس پا با ورزش بپردازیم بد نیست اطلاعاتی در مورد این بیماری داشته باشید. ورید واریسی وضعیتی است که در آن دریچه‌های داخل رگ‌ها آسیب‌دیده و ضعیف می‌شوند. درنتیجه مانند گذشته نمی‌توانند خون را به بالا هدایت کرده و از برگشت خون جلوگیری نمایند. این بیماری بیشتر روی پاها تأثیر می‌گذارد و در صورت تشدید علائم باعث درد شدید، تورم و خارش می‌شود. برای برخی افراد نیز این بیماری یک نگرانی زیبایی محسوب می‌شود، زیرا می‌تواند حالت تار عنکبوتی و برجسته نازیبایی را روی پوست ایجاد نماید، اما برخی از افراد نیز از نگرانی‌های شدید سلامتی مانند لخته شدن خون رنج می‌برند. برای جلوگیری از ابتلا به واریس یا درد ناشی از آن، می‌توانید برخی از تمرینات روزانه را به‌عنوان درمان واریس طنابی با ورزش در برنامه روزانه خود بگنجانید.

 

تمرینات مناسب به‌عنوان درمان واریس پا با ورزش

اگر واریس دارید، ورزش نمی‌تواند آن‌ها را به‌طور قطعی درمان کند اما می‌تواند ناراحتی و علائم شما را تا حد زیادی کاهش دهد و از ایجاد رگ‌های واریسی جدید جلوگیری نماید. درحالی‌که هیچ راهی برای جلوگیری کامل از واریس وجود ندارد، ورزش گردش خون را بهبود بخشیده و عضلات شما را تقویت می‌کند. خلاص شدن از شر رگ‌های واریسی می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد؛ اما درصورتی‌که انجام ورزش منظم را در برنامه خود قرار دهید شاید نیاز به درمان‌های سخت‌تر و تهاجمی نداشته باشید. در غیر این صورت در برخی موارد، ممکن است با تشدید علائم به درمان‌های پیشرفته‌تری از جراحی‌های کم تهاجمی تا جراحی‌های پیچیده‌تر برای برداشتن رگ‌ها نیاز باشد، اما شروع با درمان‌های خود مراقبتی، ازجمله استفاده از جوراب واریس در هنگام ورزش یا در حالت عادی و ورزش منظم، اقدامات بسیار خوبی برای شروع کاهش علائم و درد است. همچنین از بدتر شدن وریدهای واریسی موجود جلوگیری می‌کند. بهترین تمریناتی که می‌توانید به‌عنوان درمان واریس پا با ورزش انجام دهید، عبارت‌اند از:

پیاده‌روی
پیاده‌روی به نظر یک ورزش کم تأثیر است ولی به بهبود عملکرد پمپاژ خون توسط ماهیچه ساق پا کمک می‌کند. پزشکان توصیه می‌کنند هر روز در برنامه خود پیاده‌روی را قرار دهید. پیاده‌روی علاوه بر بهبود گردش خون و کاهش علائم واریس می‌تواند فواید زیر را برایتان داشته باشد:

• خواب را بهبود می‌بخشد.
• سطح گلوکز خون را بهبود می‌بخشد.
• حافظه شما را تقویت می‌کند.
• خطر زمین خوردن را کاهش می‌دهد.
• روحیه شما را بالا می‌برد.
• گردش خون را تقویت می‌کند.
• استخوان‌های شما را تقویت می‌کند.
• عملکرد مغز را افزایش می‌دهد.
• درد آرتریت، فیبرومیالژیا و موارد دیگر را کاهش می‌دهد.
• ایمنی شما را تقویت می‌کند.

به همین دلیل اگر پنج روز در هفته حداقل 30 دقیقه پیاده‌روی کنید، از هر لحاظ می‌توانید سلامتی بیشتری را تجربه نمایید. اگر بتوانید سرعت پیاده‌روی خود را افزایش دهید، می‌تواند نتایج بهتری برای کاهش علائم واریس داشته باشد. پیاده‌روی تند ضربان قلب شما را بدون خطر افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند کالری بیشتری نیز بسوزانید.

شنا کردن
حرکاتی که در طول شنا با پاهای خود به سمت بالا انجام می‌دهید باعث بهبود گردش خون در پاها بدون ایجاد فشار اضافی و مانع از تجمع خون در آن‌ها می‌شود. شنا یک تمرین عالی است، زیرا فشار وارد شده به مفاصل و استخوان‌ها نیز نسبت به تمرینات هوازی بسیار کمتر است. اگر تازه وارد حرفه شنا شده‌اید اما به استخر دسترسی دارید، می‌توانید با 30 ثانیه فعالیت و 30 ثانیه استراحت، کار را آسان کنید. می‌توانید با تمرکز روی ضربه زدن با کیک‌برد یا امتحان کردن ضربات کامل، تمرینات بهتری انجام دهید. وقتی عادت کردید، آن‌وقت می‌توانید زمان شنا یا تعداد دورهایی را که انجام می‌دهید افزایش دهید اما این افزایش‌ها را بیشتر از 10٪ افزایش هفته‌به‌هفته انجام ندهید؛ زیرا افزایش بیشتر می‌تواند خسته کننده و آسیب‌رسان باشد.

دوچرخه‌سواری
دوچرخه‌سواری، چه در فضای باز و چه با دوچرخه ثابت در خانه، می‌تواند یک روش درمان واریس پا با ورزش بسیار مفید باشد؛ مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری می‌تواند قدرت ماهیچه‌های ساق پا را بهبود بخشد و مثل شنا، فعالیتی آسان است که برای پاهای شما تحمل بار اضافی ندارد. اگر دوچرخه‌سواری می‌کنید، باید مراقب مدت‌زمان و وضعیت بدن خود باشید، زیرا جلسات طولانی دوچرخه‌سواری درحالی‌که بدن شما به سمت جلو خم شده روی فرمان است می‌تواند جریان خون در پاهای شما را کاهش دهد.

دوچرخه‌سواری بدون دوچرخه
حتی اگر دوچرخه برای بیرون یا دوچرخه ثابت ندارید بازهم می‌توانید از حرکت دوچرخه به‌عنوان درمان واریس طنابی با ورزش استفاده کنید. بخصوص اگر نگران ظاهر پاهای خود به دلیل واریس هستید، حرکت کشش پای دوچرخه به‌صورت روزانه می‌تواند کمک بزرگی به شما کند؛ زیرا این حرکت می‌تواند ظاهر سیاهرگ‌های پاهای شما را کاهش دهد. برای انجام این حرکت کافیست روی یک تشک به کمر دراز بکشید، دست‌های خود را کنار بدن قرار داده و پاهای خود را در هوا به‌صورت دوچرخه و دایره‌ای حرکت دهید. در هر بار انجام این حرکت 3 ست 30 تایی از آن را انجام دهید.

حرکت پرورش گوساله
برای انجام این حرکت به‌عنوان درمان واریس پا با ورزش باید صاف بایستید و روی نوک انگشتان پا بلند شوید. سپس بعد از چند ثانیه پاشنه‌های خود را به‌آرامی پایین بیاورید. این روند را هر چند بار که احساس راحتی کردید، تکرار کنید. این حرکت بسیار آسان که به هیچ وسیله کمکی هم نیاز ندارد ماهیچه‌های ساق پا را تقویت می‌کند و دردهای واریس را تسکین می‌دهد.

حرکت لانژ برای درمان واریس طنابی با ورزش

برای انجام این حرکت صاف بایستید و یک پا را به عقب ببرید. اکنون بدن خود را پایین بیاورید تا پای جلویی با زانوی شما زاویه 90 درجه داشته باشد. همین کار را برای پای دیگر نیز انجام دهید. حرکت را برای هر پا انجام دهید و تا 10 بشمارید. تا جایی که می‌توانید عضلات پا را منقبض کنید. تا زمانی که احساس راحتی می‌کنید می‌توانید این ورزش را ادامه دهید.

یوگا
یوگا یکی از بهترین ورزش‌هایی است که می‌توانید به‌عنوان درمان واریس پا با ورزش انجام دهید که علاوه بر کمک به تناسب‌اندام و کاهش علائم واریس می‌تواند تا حد زیادی به مدیریت استرس در شما کمک کند. برخی از حرکات یوگا پاهای شما را بالاتر از قلب شما قرار می‌دهد و به بهبود گردش خون کمک می‌کند. درنتیجه می‌تواند برای بهبود علائم واریس بسیار مفید باشد. یوگا شامل حرکات کششی و نگه‌داشتن ژست‌های مختلف در حالی است که بر تنفس خود تمرکز می‌کنید. گنجاندن حرکات کششی ساده و کار کردن با ژست‌های چالش‌برانگیزتر در این ورزش نیز می‌تواند به شما در درمان واریس کمک بزرگی نماید.
برخی از ژست‌ها به‌ویژه، “ویپاریتا کارانی”، که در آن پاهای خود را روی دیوار قرار می‌دهید و اجازه می‌دهید گرانش به افزایش جریان خون کمک کند، می‌تواند برای سلامت رگ‌ها مناسب باشد. نحوه انجام این حرکت به صورت زیر خواهد بود:

• با یک شانه نزدیک دیوار روی زمین دراز بکشید.
• بدن خود را بچرخانید و پاهای خود را به سمت دیوار بالا ببرید تا زمانی که در زاویه قائم با زمین قرار گیرند.
• بدن خود را طوری قرار دهید که قسمت پایینی شما به دیوار باشد.
• شما می‌توانید این ژست را با یک بالش زیر سر خود راحت‌تر کنید.

حرکت پاهای کشیده
این ورزش تمرین دیگری است که می‌توانید در خانه درحالی‌که در حال تماشای تلویزیون هستید نیز به‌عنوان درمان واریس پا با ورزش انجام دهید و نیازی به تجهیزات ندارد. برای انجام این حرکت عالی به روش زیر عمل نمایید:

• به‌ حالت چهار دست ‌و پا بدن خود را روی زمین قرار دهید.
• یکی از پاها را بالا بیاورید و به سمت بیرون بکشید و به شکل L در بیایید.
• چند ثانیه نگه دارید.
• پایتان را پایین بیاورید و همین حرکت را مجدد تکرار کنید.
• 10 بار روی هر پا این حرکت را انجام دهید، استراحت کنید و یک دور دیگر انجام دهید.

این ورزش عضلات ساق پا را تقویت می‌کند و همان‌طورکه در بالا ذکر شد، تقویت عضلات ساق پا کمک زیادی به بهبود گردش خون در بدن شما خواهد کرد و بالا بردن ساق پا روشی شگفت‌انگیز برای انجام این کار است.
عضلات ران را تقویت کنید.
برای انجام این کار می‌توانید یک حرکت ورزشی راحت انجام دهید که می‌توانید در حین تماشای تلویزیون نیز آن را انجام دهید. تنها وسیله‌ای که برای انجام این حرکت نیاز دارید، یک صندلی سالم است. برای انجام آن گام‌های زیر را دنبال کنید:

• روی صندلی بنشینید.
• سپس بایستید.
• 10 الی 15 بار این کار را تکرار کنید، استراحت کنید و یک دور دیگر انجام دهید.

حرکت خم پهلو به سمت بیرون

برای انجام این تمرین به‌عنوان درمان واریس پا با ورزش به شیوه زیر عمل کنید:

• به پهلوی راست خود دراز بکشید و پاهایتان را روی هم موازی قرار دهید.
• به‌آرامی پای چپ خود را در هوا بلند کرده و لحظه‌ای نگه دارید و سپس به پایین برگردید.
• این کار را چند بار انجام دهید و سپس همین حرکت را بدون استراحت برای پای دیگر انجام دهید.
• وقتی برای هر طرف 10 الی 20 مرتبه بسته به توان بدنی این حرکت را انجام دادید تازه یک ست انجام شده است. حداقل 3 ست در هر بار انجام، این حرکت را تکرار کنید.

این تمرین نه تنها روی پاهای شما، بلکه روی عضلات اریب شما نیز کار می‌کند و برای بهبود علائم واریس پا بسیار عالی است.

رول مچ پا

یکی از عوامل خطر برای ایجاد رگ‌های واریسی ایستادن‌ها و نشستن‌های طولانی‌مدت بدون تغییر پوزیشن است. اگر زمان زیادی از روز را نشسته‌اید، نگران نباشید. همچنان می‌توانید تمریناتی را انجام دهید که به بهبود گردش خون شما کمک می‌کند. شما می‌توانید یک کار عالی انجام دهید و آن به شکل زیر انجام می‌شود:

• همان‌طورکه پشت میزتان نشسته‌اید پاشنه‌های خود را روی زمین نگه دارید اما بقیه پاهای خود را بلند کنید.
• پاهای خود را به مدت 15 ثانیه در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
• پاهای خود را به مدت 15 ثانیه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
• استراحت کنید و یک دور دیگر این کار را انجام دهید.

آیا استفاده از جوراب واریس در هنگام ورزش کار درستی است؟

بیماری واریس شدت‌های متفاوتی برای هر فرد دارد. همچنین انواع گوناگونی از جوراب‌های واریسی در بازار به‌صورت آزاد عرضه می‌شوند. به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم جوراب‌های واریسی خود را بعد از مشورت با پزشک تهیه نمایید تا بهترین نوع آن با توجه به وضعیت سلامتی شما انتخاب شود. بااین‌حال، به‌طورکلی استفاده از جوراب واریس در هنگام ورزش در صورت صلاحدید پزشک می‌تواند حمایت خوبی از رگ‌ها ایجاد کرده و به بهبود شما کمک کند.

 

کدام ورزش‌ها برای بیماران مبتلا به واریس مناسب نیست؟

اگرچه همیشه پزشکان به شما توصیه می‌کنند به‌صورت منظم ورزش کنید تا با حفظ وزن سالم و بهبود گردش خون از عود مجدد علائم واریس جلوگیری شود، اما برخی از ورزش‌ها نیز می‌تواند منجر به‌شدت علائم این بیماری گردد. از ورزش‌های نامناسب برای افراد مبتلا به واریس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

دویدن شدید و طولانی‌مدت
اگرچه دویدن دارای فواید باورنکردنی برای بهبود عملکرد قلب و عروق است، همراه با این واقعیت که واقعاً باعث افزایش پمپاژ و گردش خون شما می‌شود، دویدن بیش‌ازحد طولانی و شدید می‌تواند آسیب جدی به کسانی که رگ‌های واریسی دارند، وارد کند؛ زیرا دویدن فشار زیادی به پاهای شما وارد می‌کند.
بااین‌حال، اگر مشکلات رگ شما شدید نیست و واقعاً نیاز به دویدن را احساس می‌کنید، می‌توانید دویدن آهسته روی چمن یا سطح نرم را انتخاب کنید که به کاهش اثرات منفی دویدن بر روی تردمیل یا بتن کمک می‌کند.

وزنه‌برداری
وزنه‌برداری اخیراً به‌عنوان یک تمرین محبوب که فواید زیادی را ارائه می‌دهد، در صدر صحنه ورزش قرار گرفته است. برخی از این فواید عبارت‌اند از:

• متابولیسم را افزایش می‌دهد.
• به‌سلامتی کلی بدن کمک می‌کند.
• استحکام استخوان‌ها را افزایش می‌دهد.
• عزت‌نفس را بهبود می‌بخشد.
• نتایج را سریع‌تر از سایر تمرینات ایجاد می‌کند.
• بهره‌وری را افزایش می‌دهد.
• و …

بااین‌حال، اگر مشکلات سیاهرگی مانند رگ‌های واریسی دارید، وزنه‌برداری ممکن است مزایای فوق را برای شما به ارمغان بیاورد، اما با برخی از مشکلات بزرگ همراه خواهد بود؛ زیرا وزنه‌برداری یک ورزش سنگین است که فشار زیادی به رگ‌های شما وارد می‌کند و حتی می‌تواند باعث بدتر شدن مشکلات رگ‌های شما شود. درصورتی‌که حتماً می‌خواهید این ورزش را انجام دهید و به واریس مبتلا هستید حداقل نکات زیر را در نظر بگیرید:

• به‌جای وزنه‌های سنگین از وزنه‌های سبک‌تر استفاده کنید.
• هنگام بلند کردن وزنه نفس گرفتن و بازدم را فراموش نکنید.
• بلافاصله پس از بلند کردن، ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری انجام دهید تا خون شما بیشتر جریان یابد و گردش خون دوباره شروع شود.
• در حین بلند کردن و بعدازآن استفاده از جوراب واریس در هنگام ورزش را فراموش نکنید.

آیا درمان واریس پا با حجامت امکان‌پذیر است؟

علاوه بر ورزش روش‌های غیرتهاجمی و کم تهاجمی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به کاهش علائم واریس کمک کنند. یکی از این روش‌ها درمان واریس پا با حجامت است که فقط باید در مراکز بهداشتی و کاملاً استریل انجام شود تا خطراتی مانند عفونت را به وجود نیاورد. از طرفی درمان با این روش قطعی نیست و تنها به‌عنوان یک درمان کمکی استفاده می‌شود. حجامت با بازگرداندن جریان خون و اکسیژن تازه به نواحی مشکل‌دار به کاهش علائم این بیماری کمک می‌کند.
بعد از اولین جلسه متوجه خواهید شد که رگ‌های واریسی روشن‌تر به نظر می‌رسند، هرچند برای ماندگاری نتایج به چندین جلسات حجامت نیاز است. حجامت درواقع یک درمان سنتی است که ریشه در فرهنگ باستانی چین و خاورمیانه دارد. خود این عمل نسبتاً ساده و کم هزینه است، اما مزایایی که این درمان به دنبال دارد گسترده و متعدد است.
درمان واریس پا با حجامت به دو روش حجامت خشک و حجامت مرطوب انجام می‌شود که حجامت خشک ساده‌تر است. این روش شامل قرار دادن فنجان‌های مکنده بر روی نقاط خاصی از بدن فرد، بسته به هدف درمان است. ساکشن‌ها کشش ثابتی روی پوست و رگ‌های داخلی فرد ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند خون بیشتری به آن ناحیه جریان یابد. این امر گردش کلی خون آن ناحیه خاص را بهبود می‌بخشد و اجازه می‌دهد تا مایعات و سموم اضافی را نیز آزاد و تخلیه کند.
اما حجامت مرطوب شامل ایجاد برش‌های کوچک روی پوست، با ابزار استریل، قبل از قرار دادن ساکشن بر روی پوست فرد است.

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید حرکات مختلفی وجود دارند که می‌توانید به‌عنوان درمان واریس پا با ورزش از آن‌ها کمک بگیرید. این حرکات معمولاً آسان و کم‌فشار هستند و می‌توانید با کمترین تجهیزات و یا حتی بدون تجهیزات آن‌ها را به‌راحتی در خانه انجام دهید. اگرچه انجام این حرکات ساده به نظر می‌رسند اما می‌توانند تا حد قابل‌توجهی به بهبود گردش خون در رگ‌ها کمک کرده و علائم واریس را کاهش دهند. همچنین انجام ورزش‌های مناسب به‌صورت منظم می‌تواند از عود مجدد علائم واریس یا ایجاد رگ‌های واریسی جدید جلوگیری نماید. بااین‌حال، این روش یک روش کمکی در کنار سایر روش‌های درمانی تحت نظر متخصص است و درمان قطعی نیست.
شما می‌توانید جهت ارزیابی رگ‌های واریسی خود و اخذ بهترین برنامه ورزشی و درمانی برای آن‌ها توسط متخصصینی باتجربه و ماهر در این زمینه به مرکز تخصصی ما مراجعه نمایید. جهت گرفتن نوبت شماره‌های مرکز را در بخش تماس با ما برایتان درج نموده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید