×

نارسایی قلبی در کودکان

ما در این مقاله می خواهیم درباره ی نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان به شما توضیح دهیم. درصد کمی از نوزادان دارای مشکل ساختاری قلب هستند.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون اینستاگرام وارد صفحه ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید.

قلب یک پمپ است. این قسمت به یک سمت راست و چپ تقسیم می شود و هر یک بخش بالایی و پایینی دارند. قسمت فوقانی که دهلیز نامیده می شود ، خون را از بدن دریافت می کند و آن را از طریق دریچه یک طرفه به قسمت پایینی که بطن نامیده می شود ، پمپ می کند.

این دریچه ها از بازگشت خون درون قلب جلوگیری می کنند. سمت راست قلب خون ضعیف اکسیژن را از بدن دریافت کرده و آن را به ریه هایی که اکسیژن در آن اضافه می شود ، پمپ می کند.

این خون غنی از اکسیژن ریه ها را ترک کرده و وارد سمت چپ قلب می شود. سپس در آئورت که خون را در بدن توزیع می کند تا اکسیژن و مواد مغذی را برای رشد و عملکرد طبیعی بدن فراهم کند ، پمپ می شود.

با پایین آمدن سطح اکسیژن خون ، خون ضعیف اکسیژن به سمت راست قلب برمی گردد و چرخه ادامه می یابد.

نارسایی قلبی چیست ؟

برای رشد و نمو کودک و فراهم نمودن جربان خون بهینه در بدن ، قلب باید عملکرد طبیعی پمپاژ را حفظ کند . اما ممکن است گاهی اوقات قلب کودک به طور عادی کار نکند.

اصطلاح نارسایی قلبی ، قلبی را توصیف می کند که به درستی کار نمی کند. این بدان معنا نیست که قلب از کار خود متوقف شده است ، بلکه در عوض به معنای این است که آنطور که باید کار نمی کند.

نارسایی قلبی در بزرگسالان به دلیل اثرات استعمال دخانیات ، فشار خون بالا ، دیابت ، بیماری عروق کرونر و دریچه های بد قلب رخ می دهد.

به دلایل دیگر ممکن است در نوزادان ، نوزادان ، کودکان نو پا و نوجوانان رخ دهد. از آنجا که نارسایی قلبی دلایل و پیامدهای مختلفی دارد ، شناختن نحوه تشخیص ، درمان و حتی درمان در کودکان مهم است.

دو دلیل اصلی نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان وجود دارد:

  •  اولین “نارسایی گردش خون بیش از حد ” هنگامی اتفاق می افتد که خون در قلب  در اثرنقص مادرزادی دچار اختلال شود.
  • دوم ، “نارسایی پمپاژ خون” وقتی اتفاق می افتد که عضله قلب آسیب دیده و دیگر به طور طبیعی منقبض نمی شود.

چه عواملی موجب نارسایی قلبی در کودکان می شود؟

  • نقص در گردش بیش از حد خون

حدود 1 درصد از كودكان تازه به دنیا آمده دچار نوعی نقص ساختاردر قلب خواهند شد. در برخی از این نقص ها ، حفره هایی بین اتاق های راست و چپ قلب وجود دارد. به دلیل این حفره ها ها ، خون های اکسیژن فقیر و غنی از اکسیژن ، در قلب مخلوط می شوند. نقص رگ های خونی در سر یا سایر قسمت های بدن (ناهنجاری AV) می تواند مشابه مشکل اختلاط خون غنی از اکسیژن و غنی از اکسیژن اما خارج از قلب شود.دریچه های قلب غیر طبیعی نیزمی تواند موجبنارسایی قلبی شود. دریچه ای غیرطبیعی می باشد که به درستی بسته نمی شود و باعث نشت خون به عقب می شود.

در نهایت ، خون کم (کم خونی) نیز می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. این نقص ها منجر به نارسایی بیش از حد گردش خون می شود.

  • مشکل پمپاژ خون

مشکل در پمپاژ خون دومین عامل ابتلا به نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان می باشد .

مانند قلب بزرگسالان ، قلب کودک نیز ممکن است دچار نقص در پمپاژ  شود. این مشکل می تواند ناشی از عفونت ویروسی باشد که در غیر این صورت به عضله طبیعی قلب آسیب می رساند. نارسایی پمپاژ می تواند از مشکلات عروق کرونرایجاد شود و از جریان خون مؤثر در عضله قلب جلوگیری کند.

برخی از داروهای خاص ، برای درمان سایر مشکلات (مانند سرطان) میتواند به عضله قلب آسیب برساند. سیستم الکتریکی قلب ممکن است از بدو تولد غیرطبیعی بوده یا در اثر عفونت آسیب دیده باشد و باعث شود قلب خیلی کند و یا خیلی سریع ضربان کند. هم چنین گاهی اوقات یکی از دریچه های قلب به درستی باز نمی شود و باعث می شود فشار به داخل اتاق های قلب بازگردد.

در هر کدام از این موقعیت ها ، عضله قلب از عملکرد طبیعی خود ناتوان می شود و قلب به یک پمپ ناکارآمد تبدیل می شود.

علائم احتمالی در کودکان با نارسایی قلبی:

  • مشکل در تنفس
  • تغذیه یا رشد ضعیف
  • فشارخون پایین
  • تعریق زیاد

نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان چگونه تشخیص داده می شود ؟

در نوزادان ، نارسایی قلبی اغلب با مشکل تنفسی ، تغذیه ضعیف ، رشد ضعیف ، تعریق بیش از حد یا حتی فشار خون پایین همراه است. در بعضی مواقع نارسایی قلبی می تواند مانند سایر مشکلات مانند ذات الریه یا سایر عفونت های تنفسی به نظر برسد.

اگر نارسایی قلبی در اثر ضربان قلب خیلی سریع ایجاد شود ، والدین ممکن است ضربان سریع قلب را وقتی کودک در خواب است یا آرام استراحت می کند ،  از طریق دیواره سینه احساس کنند.

اگر پزشک مشکوک باشد که فرزند شما  علائم نارسایی قلبی را دارد ، ممکن است اشعه ایکس قفسه سینه در تشخیص کمک کند. همچنین ممکن است برای ارزیابی و آزمایش بیشتر به یک متخصص قلب اطفال – مانند متخصص قلب و عروق مادرزادی قلب – ارجاع داده شوید.

آزمایش های دیگرمی تواند شامل الکتروکاردیوگرام (EKG یا ECG) برای ارزیابی ضربان قلب یا سونوگرافی قلب (اکوکاردیوگرام) برای ارزیابی ساختار و عملکرد قلب باشد. هر دو آزمایش ساده هستند و به طور معمول در مطب یا کلینیک پزشک انجام می شوند.

در بعضی مواقع ، یک آزمایش دقیق تر به نام کاتتریزاسیون قلب ممکن است لازم باشد. در این آزمایش ، یک لوله پلاستیکی کوچک (به نام کاتتر) در داخل قلب از رگ خونی در پا یا بازو قرار می گیرد.

از کاتتر برای ضبط فشارها و میزان اکسیژن در قسمت های مختلف قلب استفاده می شود. معمولاً مقدار کمی از ماده اشعه ایکس (یا کنتراست) برای ساخت فیلمی از عملکرد قلب و عروق کرونر تزریق می شود.

نارسایی قلبی چگونه درمان می شود؟

اگر نارسایی قلبی در اثر گردش بیش از حد به دلیل نقص مادرزادی قلب ایجاد شود ، اغلب برای ترمیم نقص نیاز به عمل جراحی است. اغلب ، پزشک شما ممکن است در ابتدا کودک را با داروهایی درمان کند که بعضی اوقات نیاز به بستری شدن دارد.

داروها ممكن است شامل داروهای ادرارآور (قرص های آب) و كاهش دهنده وزن باشد. آنها می توانند به تخلیه حجم بیش از حد و پایین آمدن فشار خون کمک کرده و عملکرد پمپ قلب را بهبود بخشند.

از آنجا که گردش بیش از حد باعث ضعف رشد می شود ، ممکن است پزشک مکمل های غذایی را در نظر بگیرد تا کودک شما کالری کافی برای جبران افزایش انرژی را درافت کند. سایر تغییرات رژیم غذایی مانند رژیم های غذایی کم نمک و کم چربی نیز ممکن است بررسی شود .

پس از درمان مناسب ، ممکن است وضعیت و علائم فرزند شما بهبود یابد. به این نارسایی، نارسایی جبران شده قلب گفته می شود.

اگر نارسایی قلبی در اثر اختلال در پمپاژ ایجاد شود ، ممکن است از همان داروهای ذکر شده در بالا استفاده شود. ممکن است برای بهبود بیشتر عملکرد قلب بستری شدن در بیمارستان لازم باشد.

همچنین در بعضی مواقع ممکن است عمل جراحی مانند جایگزینی دریچه قلب آسیب دیده نیز لازم باشد.

نارسایی پمپاژ ناشی از ضربان قلب آهسته اغلب به ضربان ساز احتیاج دارد. ضربان سازها به قلب یادآوری می کنند که ضربان طبیعی خود را حفظ کند.

این دستگاه ها مانند رایانه های ریز هستند و با یک سیم کوچک متصل به قلب در زیر پوست فرزند شما قرار می گیرد. که این مورد به یک عمل جراحی نیاز دارد.

اگر نارسایی پمپاژ ناشی از ضربان قلب خیلی سریع باشد ، ممکن است فرزند برای کنترل ضربان قلب به داروها احتیاج داشته باشد.

 

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون اینستاگرام وارد صفحه ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید