کلینیک قلب
دکتر تپش

درد قفسه سینه هنگام تنفس

درد قفسه سینه هنگام تنفس ؛ عامل سکته قلبی و مشکلات ریوی

درد قفسه سینه هنگام تنفس ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و لزوما نشانه بیماری قلبی یا سکته قلبی نیست. با این حال دلیلی بر جدی نگرفتن درد قفسه سینه وجود ندارد و همچنان لازم است به پزشک متخصص قلب خوب رجوع شده تا با روش‌های تشخیصی از وجود یا عدم وجود مشکل قلبی اطمینان حاصل شود.

در صورتی که به طور ناگهانی دچار درد در جناغ سینه شده‌اید که با تنفس تشدید می‌شود بهترین کار این است که وقت را از دست ندهید و سریعا با پزشک متخصص قلب و عروق با تجربه مشورت کنید تا از عوارض جدی همچون سکته قلبی, ایست قلبی و یا نارسایی قلبی در امان باشید.

اگر شما دچار درد قفسه سینه هنگام تنفس شده‌اید و یا درد قفسه سینه سمت راست هنگام نفس کشیدن نگرانتان کرده است و می‌خواهید بدانید که علل اصلی آن چه چیزی است، آیا درد جناغ سینه می‌تواند نشانه سکته قلبی باشد یا خیر و راه‌های رهایی از درد جناغ سینه حین تنفس کدامند؟ تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

علت درد قفسه سینه هنگام تنفس به چند دسته تقسیم می‌شود؟

علت درد قفسه سینه هنگام تنفس شامل مشکل قلبی، مشکلات ریوی، مشکلات مرتبط با سیستم اسکلتی و عضلانی و در نهایت مشکلات پوستی خواهد بود.

علل شایع و علل اصلی بروز درد قفسه سینه هنگام تنفس کدام است؟

از آنجا که جناغ سینه دربردارنده‌ی قلب، ریه‌ها، عروق اصلی خارج شونده از قلب هستند و همچنین از معده و قسمت‌هایی از کبد در سمت راست حمایت می‌کند و جناغ سینه خود از عضلات رشته‌های عصبی، لیگامان و استخوان‌های جناغ سینه، دنده‌ها و غضروف‌ها تشکیل شده است.

هر کدام از این قسمت‌ها دچار مشکل شوند، می‌توانند منجر به درد در جناغ سینه شود که ما در این دسته‌بندی‌های جداگانه زیر به آن‌ها می‌پردازیم.

 • علل قلبی

درد جناغ سینه و بالای کمر هنگام تنفس که به شانه‌های فرد گسترش می‌یابد ممکن است بر اثر یکی از  مشکلات قلبی زیر باشد.

هنگامی که بخشی از رگ آئورت که از اصلی‌ترین رگ‌های قلب است ضعیف شده یا دچار پارگی شود، خونریزی ناشی از این مسئله منجر به درد در جناغ سینه و بالای کمر شده و به این مشکل قلبی اصطلاحا انوریسم آئورت می‌گویند.

 • پریکاردیت

هنگامی که لایه‌های اطراف قلب دچار التهاب می‌شوند اصطلاحا می‌گویند پریکاردیت رخ داده است. علت بروز پریکاردیت می‌تواند نقص سیستم ایمنی، عفونت ویروسی، بیکاری‌های وخیم یا التهاب‌های موضعی باشد.

زمانی که فرد از مشکل پریکاردیت رنج می‌برد هنگام نفس کشیدن، حرکت با تغییر وضعیت بدن و حرکات شدید جناغ سینه احساس درد و سوزشی شبیه به برخورد یک جسم تیز با جناغ سینه احساس می‌کند.

درد جناغ سینه هنگام نفس کشیدن به دلیل پریکاردیت با خم شدن به طرف جلو یا ماندن در حالت نشسته قدری کاهش می‌یابد. لازم است این افراد به صورت دوره‌ای به متخصص قلب رجوع کرده و تحت نظر باشند.

 • دایسکشن آئورت

یکی از وضعیت‌های اضطراری قلبی مربوط به زمانی است که لایه میانی شریان آئورت دچار پارگی می‌شود. اصطلاحا به آن دایسکشن آئورت می‌گویند. درد حاصل از دایسکشن بسیار شدید و لحظه ای است و درد در جناغ سینه را فرا می‌گیرد و با نهایت شدت در قسمت بالایی جناغ سینه گسترش می‌یابد و می‌تواند به گردن و پشت سینه نیز منتقل شود.

پارگی شریان آئورت یا همان دایسکشن آئورت علاوه بر درد جناغ سینه با علائم دیگری مانند نوسانات فشار خون، بیقراری، عرق ریزی شدید، کاهش هشیاری همراه است.

همانطور که گفته شد این شرایط اضطراری است و لازم است بیمار به طور اورژانسی به بیمارستان مراجعه کرده و تحت نظر متخصص قلب قرار بگیرد.

 • تنگی عروق کرونر قلب

هنگامی که چربی خون درون عروق کرونر قلب رسوب می‌کنند، اصطلاحا پلاک‌های اتروسکلروزی (برجستگی‌های پر چربی در جدار رگ) ایجاد می‌شود. وجود این برجستگی‌های پر چربی باعث تنگی عروق کرونری قلب و انسداد آن‌ها می‌شود.

درد در جناغ سینه در این مواقع به یکی از دو شکل زیر بروز می‌کند:

احساس درد در وسط قفسه و پشت جناغ، سوزش و داغ شدن جناغ سینه و حس جمع شدگی و مچاله شدن قفسه و جناغ، در اثر کاهش جریان خون به عضله قلبی و کاهش اکسیژن رسانی به آن ایجاد می‌شود و به آن اصطلاحا آنژین پایدار می‌گویند.

سکته قلبی یا آنژین ناپایدار زمانی رخ می‌دهد که وضعیت تنگی رگ‌های کرونری شدید و اورژانسی است و درد در جناغ سینه با  تنگی نفس، عرق سرد، استفراغ، ضعف، سرگیجه، بیحالی، افتادن و بیهوش همراه است.

از دیگر علل قلبی درد قفسه سینه هنگام تنفس:

 • نارسایی قلبی
 • مشکلات عضلات قلب
 • کاریو میوتاپی ها
 • سکته های قلبی
 • بیماری دریچه ای

است.

 • علل ریوی
 • سوزش قفسه سینه هنگام تنفس

سوزش و دردهای قفسه سینه که مربوط به مشکلات قلبی و خطرناک است لزوما به شدت و گسترش زیادی همراه نیست و گاهی همین سوزش یا درد خفیف نیز هشدار یک مشکل قلبی است و در برخی مواقع درد متمرکز در قفسه سینه فرد نیست و ممکن است به مناطقی مانند شانه‌ها، کتف، پشت کمر، بالای کمر و… سرایت کند.

در نتیجه دردهای ادامه داری که با دلیل واضحی شروع نمی‌شوند را حتی اگر خفیف هستند جدی گرفته و با مراجعه به بهترین متخصص قلب از سلامت بافت و عملکرد آن اطمینان حاصل نمایید.

 • درد در جناغ سینه هنگام نفس عمیق کشیدن

در هنگام تنفس عمیق به عضلات مختلفی که در قسمت قفسه سینه و بین دنده‌ها وجود دارند جهت باز و بسته شدن جناغ سینه فشار زیادی وارد می‌شود و هرگونه التهاب، عفونت و گرفتگی در عضلات بین دنده‌ای موجب بروز درد حین تنفس عمیق می‌گردد.

برای مثال عفونت ریه باعث می‌شود بیمار با درد در جناغ سینه هنگام عمیق نفس کشیدن روبه رو شود و در مواقعی آنقدر شدت می یابد که فرد قادر به حرکت یا تنفس عمیق نیست.

 • درد در جناغ سینه سمت چپ:

درد در جناغ سینه سمت چپ به صورت نقطه‌ای زیر سینه سمت چپ احساس می‌شود. درد سمت چپ قفسه مربوط به فعالیت بدنی نیست این درد بیشتر به دلیل اضطراب مداوم، استرس شدید، نوسان زیاد هیجانات و اختلال در خواب ایجاد می‌شود. علت آن می‌تواند تحریک اعصاب سمپاتیک قلب باشد.

 • درد در جناغ سینه در کرونا:

درد قفسه سینه هنگام تنفس در بیماران مبتلا به کرونا شایع است. بخصوص در افرادی که ویروس کرونا بافت ریه را مورد تهاجم قرار داده است التهاب ریه می‌تواند موجب بروز درد و سوزش قفسه سینه هنگام تنفس گردد.

علاوه بر آن افراد مبتلا به کرونا که علائم تنفسی دارند بر اثر سرفه‌های مکرر و شدید، فشار زیادی به استخوان‌های دنده و عضلات جناغ سینه وارد می‌شود که بیمار هنگام تنفس در قفسه سینه خود درد شدیدی احساس کند.

لازم به ذکر است که در صورت ابتلا به کرونا و بروز علائم تنفسی لازم است تحت نظر پزشک بوده و با مصرف دارو از پیشروی ویروس و آسیب بیشتر جلوگیری شود. اما بدیهی است که درد در جناغ سینه در کرونا لزوما ارتباط مستقیم با مشکلات قلبی ندارد!

 • درد در جناغ سینه هنگام سرفه:

درد در جناغ سینه هنگام سرفه کردن مداوم و شدید نشانه‌ی وجود عفونت است. شدت درد در جناغ سینه هنگام سرفه کردن طیف مختلفی دارد و بسته به مدت تداوم این درد می­تواند خطرناک باشد.

از علل متداول درد در جناغ سینه هنگام سرفه کردن یکی از موارد زیر است:

فرسودگی عضلانی در زمان سرفه کردن عضلات قفسه سینه و کمر و پشت درگیر می‌شوند و احساس درد پس از مدتی سرفه کردن به دلیل فرسودگی این عضلات ایجاد می‌شود.

در برخی مواقع امکان تمییز بین درد ناشی از فرسودگی عضلانی و التهاب ریه مشکل است و فقط با مراجعه به متخصص امکان پذیر می‌شود.

پنومونی که بر اثر عفونت حاصل از باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها ایجاد می‌شود. این عفونت در عین شیوع خطراتی را برای قشر حساس مانند کودکان و سالمندان دارد و با تضعیف سیستم ایمنی امکان ابتلا به سایر بیماری‌های ویروسی و باکتریایی را افزایش می‌دهد.

پلورسی یا پلورزی که در حقیقت زمانی رخ می‌دهد که لایه خارجی ریه و دیواره داخلی قفسه سینه ملتهب می‌شود. عفونت‌ها می‌توانند باعث ایجاد پلورسی و در نتیجه درد در جناغ سینه شوند.

برونشیت، بیماری انسداد ریه، آسم و سرطان و… از دیگر عللی است که موجب درد در جناغ سینه هنگام سرفه و تنفس می‌شود.

درد قفسه سینه هنگام تنفس می‌تواند علل ریوی داشته باشد. با توجه به اینکه در قفسه بسته سینه ریه‌ها نیز در دو طرف قلب وجود دارند. نمی‌توان منشا درد در جناغ سینه را لزوما به مشکلات قلبی ارتباط داد. از جمله مشکلات ریوی که منجر به درد در جناغ سینه حین تنفس می‌شود می‌توان آمبولی ریوی، عفونت ریه و پنومونی را نام برد.

 • آمبولی شریان‌های ریه

آمبولی شریان‌های ریه زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های ریه بر اثر کنده شدن لخته‌های خون از سیاهرگ‌ها  مسدود شوند و خون کافی به بافت ریه نرسد در این صورت ریه سیاه می‌شود. در نتیجه بسته به شدت سیاه شدن ریه و نکروز درد در جناغ سینه متغیر است.

درد در جناغ سینه ناشی از آمبولی ریه به صورت فشار و سنگینی وسط قفسه سینه  ظاهر می شود. آمبولی ریه بیشتر از آن که موجب درد در جناغ سینه شود منجر به نفس تنگی و بی قراری است. مراجعه به موقع نزد متخصص می­تواند مقدار زیادی از عوارض آمبولی را کاهش دهد.

 • عفونت ریه

عفونت ریه علاوه بر درد قفسه سینه هنگام تنفس که به طور لحظه ای و تیز رخ می دهد. علائم دیگری چون تب و سرفه نیز دارد. درد در جناغ سینه بر اثر عفونت گاهی انقدر شدت می یابد. که بیمار از شدت آن نمی تواند تنفس عمیق داشته باشد.

 • برونشیت ریه

درون ریه لوله‌های برونش یا نایژه وجود دارد که وظیفه انتقال هوا از خارج به داخل کیسه‌های هوایی ریه و بالعکس را برعهده دارد.

زمانی که این نایژه‌ها ملتهب می‌شوند و مجاری تنفسی در نتیجه ضخیم شدن لایه داخلی ریه  تنگ می‌شود. افزایش مخاط ریه باعث انسداد سطح مجاری هوایی می‌شود و سرفه کردن بیمار به تخلیه مخاط کمک می‌کند، تا فرد بتواند تنفس کند. سرفه خلط دار، درد در جناغ سینه ، خستگی و تنگی نفس از علائم اصلی برونشیت ریه است.

 • تومور ریه

سرطان ریه بدخیم یا وجود تومورهایی در ریه فرد می تواند تنفس را با درد در قفسه سینه همراه کند.

 • علل وابسته به سیستم عضلانی اسکلتی

در شرایط زیر امکان بروز درد قفسه سینه هنگام تنفس وجود دارد:

 • رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات در ورزشکاران
 • کسانی که اجسام سنگین جابه جا می کنند یا کارای سنگین تکراری با بازوها و دست ها انجام می دهند
 • کسانی که طولانی و سنگین می رقصند و حرکات موزون انجام می دهند
 • ورزشکاران حرفه ای رشته های تنیس بدمینتون والیبال و بسکتبال
 • کستوکندریت
 • شکستگی دنده ها
 • آسیب های دنده ای ناشی از سقوط، ضربه و تصادفات ماشین
 • علل پوستی

زونا یکی از بیماری‌های پوستی است که که بسته به شدت بروز و عوارض آن می‌تواند باعث ایجاد درد در جناغ سینه بیمار شود.

درد قفسه سینه سمت راست هنگام نفس کشیدن

چند نشانه وجود دارد که ممکن است منجر به درد قفسه سینه سمت راست هنگام نفس کشیدن احساس شود یکی از این نشانه‌ها عفونت کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا است که به تجزیه و هضم غذا کمک می کند که در محدوده فوقانی شکم است.

از سوی دیگر هر گونه التهاب در پرده جنب می‌تواند باعث یک درد تیز و شدید در قفسه سینه شود و با سرفه  تشدید خواهد شد.

هر گونه درد در قفسه سینه که در اثر التهاب پرده جنب یا غشای مابین دیواره قفسه سینه و ریه ها بروز می‌کند در صورتی که ریه سمت راست را تحت تاثیر خود قرار دهد می‌تواند منجر به درد قفسه سینه سمت راست هنگام نفس کشیدن گردد.

درد قفسه سینه هنگام تنفس در کودکان

بروز درد قفسه سینه هنگام تنفس در کودکان لزوما ناشی از مشکلات قلبی نیست و به ندرت درد ناشی از عضلات قلبی است و در اکثر موارد که والدین کودک خود را که از شدت درد در ناحیه قفسه سینه نزد پزشک متخصص قلب می‌برند متوجه می‌شوند که این درد منشا قلبی ندارد.

اما علت درد در جناغ سینه کودکان هنگام تنفس چیست؟ درد در جناغ سینه کودکان عموما بر اثر ضربه و سرماخوردگی عضلات بین دنده‌ای است. و در موارد نادری که درد در جناغ سینه با علائم دیگری مانند سنگینی تنفس همراه است توصیه می‌شود به متخصص قلب خوب مراجعه نمایند.

رایج‌ترین مشکلات قلبی کودکان که درد در جناغ سینه حین تنفس از علائم آن هاست می‌توان:

 • التهاب میوکاردیت
 • انسداد خروجی بطن چپ قلب
 • عیوب مربوط به دریچه میترال مانند افتادگی و…
 • التهاب پریکارد (پرده قلب)
 • افزایش ضخامت دیواره قلب
 • آریتمی قلب
 • عدم خونرسانی منظم عروق

و… نام برد.

درد قفسه سینه عصبی

زمانی که به تشخیص متخصص قلب و متخصص ریه عللی که پیش‌تر توضیح دادیم بررسی و رد شد، به بررسی عوامل دیگری می‌پردازیم. هنگامی که فرد به طور مداوم مضطرب است یا دچار حمله عصبی (پانیک) می‌گردد.

در قفسه سینه خود احساس درد می‌کند. این درد ممکن است علت قلبی داشته باشد. عوامل غیرقلبی در حقیقت مربوط به عضلات، مری و اندام‌های مرتبط است که موجب درد در جناغ سینه می‌گردد.

عوامل قلبی یعنی مشکلاتی نظیر کاهش جریان و خونرسانی به بافت قلب می‌تواند منجر به بروز درد و ناراحتی عصبی قفسه سینه شود.

چه موقع درد قفسه سینه هنگام تنفس خطرناک محسوب می‌شود؟

درد قفسه سینه هنگام تنفس به تنهایی نشانه­ی مشکل قلبی یا بروز سکته نیست اما زمانی که درد در قفسه سینه با علائم دیگری مانند:

 • تنفس سخت؛ سنگینی و تنگی نفس
 • عرق سرد بر پیشانی و صورت
 • احساس بستگی در گلو و سختی بلعیدن یا مشکل در قورت دادن آب دهان
 • آریتمی و ضربان قلب نامنظم و ضربان توام با تپش شدید قلب
 • سردرد و درد در پشت سر
 • حالت تهوع شدید و استفراغ
 • درد بی امان یا بی حس شدن دست و بازو
 • دردی که از سینه شروع شده و به بازوها ، فک و گردن فرد گسترش می‌یابد

و… همراه باشد، لازم است به عنوان هشداری جدی قلمداد شده از حرکت فرد جلوگیری نموده و با حفظ آرامش خود سریعا با اورژانس تماس بگیرید و به متخصص قلب خوب مراجعه نمایید.

اولین و قطعی‌ترین راه برای اطمینان، مراجعه به پزشک متخصص است اما برای اطلاع از میزان وخامت و خطر درد در جناغ سینه برای قلب موارد زیر را بررسی فرمایید در این شرایط لازم است سریعا به متخصص قلب مراجعه نمایید:

 • شدت درد قفسه سینه زیاد و همراه با احساس فشار و له شدگی است.
 • درد قفسه سینه انتشار یافته و به شانه‌ها، بازوها، گردن و فک پایین سرایت می‌کند.
 • درد قفسه سینه باعث سنگینی تنفس شده و با ضعف و بیحالی همراه است.
 • هنگامی که با گذر زمان تقریبی یک ربع درد قفسه سینه همچنان ادامه داشته و رو به وخامت است.

درمان خانگی درد قفسه سینه هنگام تنفس

استفاده از درمان‌های خانگی درد در جناغ سینه تنها زمانی منطقی است که مطمئن باشید این درد ناشی از مشکل جدی قلبی مانند آنژین نباشد.

درمان خانگی درد قفسه سینه هنگام تنفس در صورتی که علت آن نامشخص است به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

در شرایطی که درد در جناغ سینه ناشی از سرماخوردگی و سرفه است با مصرف داروهایی تحت نظر پزشک عفونت را رفع و درد را کاهش دهید ولی در شرایطی که درد در جناغ سینه مدت طولانی ادامه یابد و مصرف داروها بهبودی در شرایط بیمار ایجاد نکند لازم است هرچه سریع تر به متخصص قلب مراجعه شود.

می‌توانید برای رفع درد در جناغ سینه و مشکلات قلبی احتمالی به دکتر تپش مراجعه نمایید.

نتیجه

در پایان با انواع درد قفسه سینه هنگام تنفس آشنا شدیم و علت‌های قلبی، ریوی و عضلانی و گوارشی مختلف را بررسی کردیم. در نهایت بررسی علائم دیگری که با درد در جناغ سینه بروز می‌کند نیز بسیار حائز اهمیت است که متخصص را در تشخیص علت بروز درد یاری می‌کند.

با توجه به احتمال هشدار بیماری قلبی از طریق درد جناغ سینه بهتر است جدی گرفته شود. شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را از متخصصان دکتر تپش بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس