کلینیک قلب
دکتر تپش

وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره

اصلی‌ترین شکایات افراد مراجعه کننده به کلینیک‌های قلب آن است که “وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره“. چنانچه علت قلب درد یا درد قفسه سینه سمت چپ حین خوابیدن مشکلات قلبی و عروقی باشد ضروری است در اسرع وقت به متخصص قلب مراجعه کنید تا با رد احتمال مشکلات قلبی به سراغ سایر موارد از جمله علل اسکلتی-عضلانی و یا ریوی برویم.

شاید برای شما هم این سؤال پیش‌آمده باشد که چرا حین خوابیدن سمت چپ قلبم درد میگیره؟ تحقیقات کمی در مورد بررسی اثرات وضعیت خوابیدن بر سلامت قلب وجود دارد. بااین‌حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خوابیدن به پهلوی چپ ممکن است فشار بر قلب شما را افزایش دهد.

هنوز مشخص نیست که آیا این تأثیر به‌اندازه کافی بزرگ است که نگران‌کننده باشد. با ما همراه باشید تا ابتدا به بررسی انواع علت درد قلب در هنگام خواب بپردازیم و سپس بهترین و بدترین حالت خوابیدن برای افراد مختلف را بیان کنیم.

اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که در جستجوی پاسخ به این سوالید که “چرا وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره” توصیه می‌کنیم برای اینکه از عوارض خوابیدن به سمت چپ و مشکلات جدی که این علامت را ایجاد کرده در امان باشید، در اولین فرصت با یک متخصص قلب و عروق باتجربه مشورت کنید.

وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره

فهرست مطالب

چرا وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره؟

علت درد قلب در هنگام خواب

“وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره”، این مسئله چه زمانی حیاتی تلقی می‌شود؟

علائم هشدار برای مراجعه فوری به پزشک

چه چیزی علت”وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره” است؟

نقش خوابیدن به پشت در “وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره” چیست؟

نقش به پهلوی راست خوابیدن “وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره” چیست؟

خوابیدن به پهلوی چپ برای چه افرادی می‌تواند بهتر باشد؟

بهترین حالت خواب برای افراد فاقد مشکل قلبی و عوارض خوابیدن سمت چپ

سخن پایانی

چرا وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره؟

درد قفسه سینه می‌تواند نتیجه مسائل پزشکی باشد که در داخل حفره قفسه سینه یا سایر قسمت‌های بدن وجود دارد که می‌تواند در هنگام خواب تشدید شود.

هرگز از کنار درد قفسه سینه نباید سرسری گذشت. مراجعه به پزشک به‌خصوص برای افراد مبتلا به درد قفسه سینه چپ و شاکی از این مسئله که”وقتی به چپ میخوابم درد قلب میگیرم”، ضروری است.  

معمول‌ترین دلایل درد قفسه سینه در هنگام خواب رخ می‌دهد عبارت‌اند از:

۱- آسیب‌های اسکلتی عضلانی: انواع مختلفی از آسیب به بافت نرم یا استخوان در قفسه سینه وجود دارد که می‌تواند باعث درد اسکلتی قفسه سینه سمت چپ شود. یک مثال می‌تواند یک دنده شکسته یا کوتوکندریت باشد که التهاب غضروف اطراف دنده است.

صدماتی مانند سقوط یا تصادف، ممکن است منجر به درد قفسه سینه شود. برخی از علائمی که نشان می‌دهد آسیب اسکلتی عضلانی رخ‌داده است عبارت‌اند از:

 • شنیدن یا احساس ترک خوردن مربوط به دنده‌ها
 • دردی که زمان تنفس بدتر می‌شود
 • تورم یا حساسیت در یک منطقه خاص
 • کبودی قابل‌مشاهده

۲- پلوریت: پلوریت وضعیتی است که در آن بافت‌های اطراف ریه‌ها ملتهب می‌شوند. این می‌تواند باعث درد در قفسه سینه، به‌خصوص هنگام تنفس و سنگینی قلب در شب شود.

 • علائم دیگر پلوریت احتمالا شامل سرفه خشک، تنگی نفس و درد در شانه باشد.

شرایط مختلفی مانند آنفولانزا یا عفونت‌های باکتریایی نیز ممکن است منجر به پلوریت شود.

۳- پریکاردیت: پریکاردیت یک وضعیت پزشکی است که در نتیجه التهاب در پریکارد، بافتی که قلب را نگه می‌دارد، ایجاد می‌شود. این لایه‌ها معمولاً بدون هیچ زحمتی روی‌هم می‌لغزند و به قلب اجازه می‌دهند تا ضربانش را بگیرد.

 بااین‌حال، اگر لایه‌ها ملتهب شوند، ممکن است فرد درد قفسه سینه سمت چپ را تجربه کند و این‌طور بیان کند که وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره. به همین جهت، پریکاردیت می‌تواند یک علت درد قلب در هنگام خواب باشد.

علائم پریکاردیت اضافی عبارت‌اند از:

 • سرفه کردن
 • خستگی
 • تنگی نفس
 • تورم پا
 • تب با درجه پایین
 • گهگاهی تپش قلب هنگام خوابیدن به سمت چپ
 • درد شدید قفسه سینه که معمولاً هنگام نفس کشیدن بدتر می‌شود

یک فرد ممکن است اغلب پس از یک بیماری، مانند عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، پریکاردیت را تجربه کند.

۴ ـ COPD یا بیماری مزمن انسدادی ریه: COPD یک بیماری التهابی مزمن ریه است که منجر به انسداد جریان هوا به ریه‌ها می‌شود تاحدی‌که در تنفس طبیعی اختلال ایجاد کند. معمولاً افرادی که دچار این بیماری هستند با بیان اینکه حین خوابیدن به چپ قلب درد میگیره، از این موضوع شکایت دارند.

این بیماری به طور کامل برگشت‌پذیر یا قابل‌درمان نیست. اما با درمان‌های تنفسی و داروها قابل‌درمان است. یکی از علائم رایج COPD مشکل در تنفس است. علائم عبارت‌اند از:

 • دشواری در تنفس
 • سرفه‌های شدید
 • خس‌خس سینه
 • سفتی قفسه سینه، ناراحتی یا درد
 • تب
 • اضطراب
 • نبض کم
 • سرگیجه هنگام ایستادن یا نشستن
 • تغییر رنگ خلط
 • تپش قلب

COPD معمولاً یک بیماری پیش‌رونده است که می‌تواند علت قلب درد حین خواب نیز باشد. این بیماران همچنین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه و بیماری قلبی هستند. برونشیت مزمن و آمفیزم دو بیماری شایع هستند که به COPD کمک می‌کنند.

 برونشیت مزمن التهاب پوشش لوله‌های برونش است. آمفیزم زمانی رخ می‌دهد که آلوئول‌ها (کوچک‌ترین قسمت مجرای هوا در ریه‌ها) از بین می‌روند.

۵- بیماری عروق کرونر: شایع‌ترین نوع بیماری قلبی که به‌عنوان علت درد قلب در هنگام خواب هم مطرح می‌شود، بیماری عروق کرونر است. این به دلیل تجمع پلاک در رگ‌های خونی ما است که منجر به انسداد جزئی یا کامل می‌شود.

مواد تشکیل دهنده پلاک از کلسترول، چربی، کلسیم و سایر مواد است. درد قفسه سینه آنژینی نوعی درد قفسه سینه است که در اثر تنگ شدن عروق کرونر ایجاد می‌شود و می‌تواند علت درد قلب هنگام خوابیدن شود. انسداد کامل جریان خون در یکی از عروق کرونر می‌تواند باعث حمله قلبی شود.

علائم شایع آن شامل:

نفس تنگی

ضربان نامنظم قلب (داشتن تپش قلب یا احساس “فلیپ فلاپ”)

آنژین

سرگیجه

خستگی و ضعف

۶- رفلکس اسید: رفلاکس اسید که به‌عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)  شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که اسید در اطراف معده به سمت مری برگردد. ناراحتی زمانی که دراز می‌کشید افزایش می‌یابد و حتی ممکن است احساس کنید وقتی که به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره زیرا سطح اسید جریان برگشت مستقیم به مری افزایش می‌یابد.

اسفنکتر تحتانی مری، گروهی از ماهیچه‌ها در انتهای پایین مری، جایی که به معده می‌رسد، مسئول جلوگیری از برگشت غذا و اسید شما است. هنگامی که به‌درستی بسته نمی‌شود، محتویات معده می‌توانند به سمت مری بروند. این وضعیت می‌تواند در شب بدتر شود.

علائم عبارتند از:

نفخ

آروغ زدن

سکسکه

مدفوع خونی/سیاه

حالت تهوع

سوزش سر دل

درد شدید قفسه سینه

احساس فشردن یا له شدن قفسه سینه

۷- آپنه خواب: اگر اطرافیان شب‌ها از خر و پف شما شکایت دارند، ممکن است دچار آپنه خواب شده باشید. در این شرایط، زبان شما اغلب هنگام خواب به عقب می‌افتد و باعث انسداد راه هوایی می‌شود. به همین دلیل به‌عنوان علت قلب درد حین خواب مطرح است.

این مشکل را می‌توان با خوابیدن با سر در وضعیت بالا یا به پهلو برطرف کرد. مواردی مانند اینکه چرا حین خوابیدن به چپ قلبم درد میگیره این سوال وجود داشته باشد که پاسخ این سوال این است که علائم آپنه انسدادی خواب، به‌صورت مشکوک به آنژین صدری نشان می‌دهد.

هر زمان که آپنه خواب باعث درد قفسه سینه در هنگام درازکشیدن برای خواب می‌شود، می‌توانید از محافظ دهان یا دستگاه فشار مداوم مثبت راه هوایی در شب استفاده کنید.

علائم آپنه خواب عبارت‌اند از:

 • خر و پف در هنگام خواب
 • سردرد پس از بیدارشدن از خواب
 • داشتن مشکل در خواب ماندن
 • خستگی در طول روز
 • گلودرد هنگام بیدارشدن

۸- پنوموتوراکس: پنوموتوراکس یک ریه از بین رفته است. این می‌تواند خودبه‌خود رخ دهد و بخش کوچکی از ریه یا تقریباً به طور کامل، ریه فروبریزد. سنگینی قلب در شب می‌تواند از علائم آن باشد، همچنین ممکن است فرد احساس کند وقتی به چپ میخوابد قلبش درد میگیرد.

سایر علائم پنوموتوراکس عبارتند از:

 • به‌راحتی خسته می‌شوند
 • تنفسی که هنگام نفس عمیق یا سرفه دردناک‌تر می‌شود
 • ضربان قلب سریع
 • تنگی نفس
 • درد ناگهانی و تیز قفسه سینه
 • سفتی در قفسه سینه

اگر پنوموتوراکس بسیار بزرگ باشد، ممکن است فرد نیاز به ‌قراردادن یک لوله قفسه سینه برای باد کردن مجدد ریه و باز نگه‌داشتن آن در حین بهبودی ریه داشته باشد.

علت درد قلب در هنگام خواب

علت درد قلب در هنگام خواب می‌تواند به مسائل مختلفی مربوط باشد، که شامل مشکلات اسکلتی-عضلانی، مشکلات قلبی و عروقی، مشکلات ریوی و غیره باشد.

حال که با علت قلب درد حین خواب آشنا شدیم نوبت به مراجعه به پزشک متخصص و یک مرکز تخصصی خواهد بود.

“وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره”، این مسئله چه زمانی حیاتی تلقی می‌شود؟

هر زمان که درد قفسه سینه همراه با تنگی نفس داشتید، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. پزشک شرح‌حال و معاینه فیزیکی را انجام خواهد داد. تعیین علت درد قلب در هنگام خواب می‌تواند واقعاً چالش‌برانگیز باشد، زیرا این نشانه‌ای از چندین فرایند بیماری است.

تعیین ویژگی‌های درد (درد در مقابل تیز)، محل درد در صورت بدتر شدن درد با موقعیت‌های مختلف سایر علائم همراه با درد قفسه سینه ضروری است. پزشک همچنین ممکن است آزمایش خون و قلب را تجویز کند.

درد قفسه سینه هنگام درازکشیدن به خواب می‌تواند حاد یا مزمن باشد. این می‌تواند نشان‌دهنده یک اورژانس پزشکی یا پیری باشد. بسته به علت قلب درد حین خواب، درد قفسه سینه ممکن است با دارو یا تغییر در وضعیت خواب اصلاح شود.

علائم هشدار برای مراجعه فوری به پزشک

اگر فردی در سمت چپ بدن خود درد قفسه سینه را تجربه می‌کند، این می تواند نشان دهنده حمله قلبی یا سایر شرایط پزشکی مانند مشکل ریه یا التهاب پوشش اطراف قلب باشد که همه آن‌ها نیاز به مراجعه فوری به پزشک دارند.

 علائم زیر نشان‌دهنده این است که احتمالاً فرد دچار حمله قلبی شده است، باید با اورژانس تماس گرفته و فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد. این علائم شامل:

 • درد یا سفتی قفسه سینه (معمولاً از مرکز قفسه سینه شروع شده و به سمت بیرون منتشر می‌شود)
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • احساس ضعف
 • حالت تهوع
 • تعریق
 • درد منتشره از قفسه سینه تا گردن، فک، شانه‌ها یا بازوها

علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، خستگی و درد در پشت یا فک را زنان بیشتر از مردان تجربه می‌کنند.

چه چیزی علت”وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره” است؟

شاید شنیده باشید که خوابیدن به پهلوی چپ جزو عوارض خوابیدن به سمت چپ و یا همان قلب است. شواهدی وجود ندارد که خوابیدن به پهلوی چپ خطر ابتلا به مشکلات قلبی را برای کسانی که از قبل بیماری قلبی ندارند، افزایش دهد.

 بااین‌حال، افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب یا سایر مشکلات قلبی، درد، ناراحتی و مشکلات تنفسی مثل تپش قلب هنگام خوابیدن به سمت چپ را گزارش کرده‌اند.

همراه با شواهد حکایتی، یک مطالعه در سال ۱۹۹۷ نشان داد که قرائت‌های الکتروکاردیوگرام (ECG) تغییرات قابل‌توجهی را در فعالیت الکتریکی قلب هنگامی که بیماران به پهلوی چپ خود می‌خوابیدند، نشان می‌دهد.

در سال ۲۰۱۸، محققان از یک تکنیک تصویربرداری قلب موسوم به vectorcardiography برای مطالعه این پدیده استفاده کردند. آنها دریافتند که خوابیدن به چپ باعث جابه‌جایی و چرخش قلب حتی در شرکت‌کنندگان سالم می‌شود.

حرکت قلب در هنگام خواب به چپ به دلیل تفاوت کلیدی بین سمت راست و چپ شما است. در سمت راست شما، یک‌لایه نازک از بافت بین ریه‌ها (مدیاستن) قلب شما را در جای خود نگه می‌دارد.

ازآنجایی‌که این فقط در سمت راست بدن شما اتفاق می‌افتد، وقتی به پهلوی چپ می‌خوابید، قلب کمی به اطراف حرکت می‌کند. درحالی‌که این تغییرات ECG و ناراحتی گزارش شده بیمار را مبنی بر اینکه زمانی که به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره، توضیح می‌دهد، باید تحقیقات بیشتری در مورد خطرات و عوارض خوابیدن به سمت چپ برای افراد مبتلا به بیماری قلبی انجام شود.

نقش خوابیدن به پشت در “وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره” چیست؟

علاوه بر اجتناب از پهلوی چپ، افرادی که از قبل بیماری قلبی دارند و شکایت دارند که وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره، باید از خوابیدن به پشت نیز خودداری کنند. این می‌تواند آپنه خواب را بدتر کند و مطالعات نشان می‌دهد که آپنه خواب به طور چشمگیری خطر نارسایی قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش می‌دهد.

برای آن دسته از شما که اغلب از کمردرد و گردن درد شکایت دارید، خوابیدن به پشت موقعیت خوبی است. این وضعیت باعث شل شدن عضلات گردن، پشت، باسن و پاشنه پا می‌شود. اگر در این حالت بخوابید، ظاهر درد بعد از بیدارشدن از خواب، بسیار کم است.

اما این وضعیت خوابیدن برای مبتلایان به ریفلاکس و کسانی که عادت به خر و پف دارند خوب نیست و می‌تواند علت درد قلب در هنگام خواب باشد، زیرا وضعیت خوابیدن به پشت خوابیدن اسید معده را راحت‌تر از مری بالا می‌برد. این به این معنی است که برای کسانی از شما که سابقه GERD دارند، از بالش‌های بالاتر استفاده کنید.

نقش به پهلوی راست خوابیدن “وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره” چیست؟

 اگر از مشکلات قلبی رنج می‌برید، در مورد درد قلب حین خوابیدن به چپو اینکه خوابیدن به کدام پهلو برای شما بهتر است، با پزشک خود صحبت کنید. بر اساس علم، در اینجا چهار دلیل وجود دارد که چرا ممکن است بخواهید به راست بخوابید.

۱. تنگی نفس کمتر

در سال ۱۹۳۷ پزشکان متوجه شدند که بیماران قلبی با خوابیدن به پهلوی راست بهتر نفس می‌کشند. در واقع، هر چه عملکرد قلب بدتر باشد، احتمال این احساس که وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره در افراد بیشتر و تمایل آن‌ها برای خوابیدن به پهلوی راست نیز بیشتر است.

درحالی‌که دلیل این امر کاملاً مشخص نیست، ممکن است به بازگشت وریدی بهتر و فشار کمتر در قلب و ریه‌ها مربوط باشد.

۲. برون‌ده قلبی بهتر

جاذبه در جایی که قلب در طول خواب می‌رود نقش دارد. برای مثال، اگر به پهلوی چپ بخوابید، نیروی جاذبه، قلب شما را به دیواره قفسه سینه خواهد کشید. در مقابل، گرانش، قلب را با خواباننده‌های سمت راست به مرکز قفسه سینه می‌کشد.

 این تغییر ظریف در جایی که گرانش، قلب شما را می‌کشد ممکن است بر علائم، برون‌ده قلبی یا حتی ضربان قلب شما تأثیر بگذارد و باعث شود شما احساس کنید حین خوابیدن به چپ قلبم درد میگیره. برون‌ده قلبی ممکن است با خوابیدن به راست بهتر باشد. بار دیگر، نیروی جاذبه که قلب را به مرکز قفسه سینه می‌کشد، ممکن است عملکرد قلب را بهینه کند.

۳. تپش قلب کمتر

هیچ‌کس احساس اینکه وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره یا دچار تپش قلب می‌شوم را دوست ندارد. ازآنجایی‌که قلب با خوابیدن به راست در مرکز قفسه سینه قرار دارد، مطالعات نشان می‌دهد که تپش قلب بسیار کمتر است.

در مقابل، وقتی در سمت چپ خود هستید، قلب سمت دیواره قفسه سینه کشیده می‌شود و ممکن است دچار تپش قلب هنگام خوابیدن به چپ شوید.

درحالی‌که بسیاری از بیماران فیبریلاسیون دهلیزی متوجه شده‌اند که هنگام خوابیدن به پهلوی راست، آریتمی کمتری دارند، اما هیچ مطالعه‌ای که این یافته را تأیید کند، پیدا نکردم؛ بنابراین، وقتی صحبت از خواب و آریتمی می‌شود، پیشنهاد می‌کنم در هر موقعیتی که راحت‌تر هستید، بخوابید.

۴. کاهش ضربان قلب و فعالیت عصبی سمپاتیک کمتر

سیستم عصبی سمپاتیک، پاسخ مبارزه یا فرار است. این واکنش جنگ یا گریز باعث افزایش ضربان قلب و فشارخون می‌شود.

برای اکثر بیماران، تحریک سیستم عصبی سمپاتیک، نارسایی قلبی، درد قفسه سینه یا آریتمی را بدتر می‌کند و وقتی صحبت از خواب و علت قلب درد حین خواب به میان می‌آید، مطالعات نشان می‌دهد که خوابیدن به راست ممکن است بهتر باشد.

خوابیدن به پهلوی چپ برای چه افرادی می‌تواند بهتر باشد؟

همه افراد مانند کسانی که احساس می‌کنند وقتی به چپ میخوابند قلبشان درد میگیرد، با خوابیدن به پهلوی راست بهترین عملکرد را ندارند. در واقع، سه گروه متمایز از مردم وجود دارند که ممکن است بدتر شوند.

۱. مبتلایان به رفلاکس اسید

افرادی که از رفلاکس اسید رنج می‌برند ممکن است بهتر باشد به پهلوی چپ بخوابند. به دلیل اینکه مطالعات نشان می‌دهد که رفلاکس اسید ممکن است با خوابیدن سمت راست بدتر شود؛ بنابراین، اگر رفلاکس اسید شما علائم بیشتری نسبت به قلب ایجاد می‌کند، ممکن است بخواهید برای حذف علت قلب درد حین خواب، به پهلوی چپ بخوابید.

۲. آریتمی‌های عصب واگ

عصب واگ، قلب، مغز و روده را به هم متصل می‌کند. به دلیل این ارتباط، فعال‌شدن عصب واگ ممکن است یکی از دلایل مهم آریتمی باشد.

با تحریک عصب واگ، شما افزایش فعالیت پاراسمپاتیک را دریافت می‌کنید که دقیقاً برعکس پاسخ مبارزه یا فرار با تحریک سمپاتیک است؛ بنابراین، برای آرام‌کردن عصب واگ در شب، مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است بخواهید به پهلوی چپ بخوابید.

۳. ضربان قلب بسیار آهسته در شب (برادی‌کاردی)

اگر تابه‌حال از مانیتور قلب استفاده کرده‌اید، ممکن است پزشک به شما گفته باشد که قلب شما در شب خیلی آهسته می‌تپد. در این صورت، خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند واکنش سمپاتیک را تحریک کرده و ضربان قلب شما را افزایش دهد.

بهترین حالت خواب برای افراد فاقد مشکل قلبی و عوارض خوابیدن سمت چپ

برای افرادی که بیماری قلبی زمینه‌ای ندارند و یا از این بابت که “حین خوابیدن سمت چپ قلبم درد میگیره” ابراز ناراحتی نمی‌کنند، خوابیدن در وضعیت جنینی در هر طرف بهترین است. خوابیدن به این صورت (به پهلو جمع شده) ستون فقرات را به حالت طبیعی خود بازمی‌گرداند.

 این وضعیت خوابیدن می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد اما برای افراد مبتلا به آرتریت خوب نیست. زیرا برای افراد مبتلا به آرتریت، حلقه کردن می‌تواند کمردرد را افزایش دهد. اگر در این حالت خوابیدن دچار کمردرد یا گردن درد شدید، می‌توانید به پشت بخوابید.

زنان باردار بدون عارضه قلبی باید به پهلوی چپ بخوابند. ازآنجایی‌که کبد در سمت راست شکم قرار دارد، خوابیدن سمت چپ مانع از فشار دادن رحم به کبد می‌شود. همچنین، به چپ خوابیدن در دوران بارداری مانع از سنگین شدن جنین بر روی ورید اجوف تحتانی شما می‌شود، سیاهرگ بزرگی که خون را به اندام‌ها، پاها و پاهای شما می‌رساند.

سخن پایانی

به نظر می‌رسد بسیاری از افراد مبتلا به نارسایی قلبی خوابیدن به پهلوی راست را راحت‌تر از پهلوی چپ خود می‌دانند.

بسیاری از افراد این احساس را دارند که وقتی به سمت چپ میخوابم قلبم درد میگیره، این حالت می‌تواند به دلایل مختلفی ازجمله شرایط اسکلتی عضلانی، علل گوارشی، علل التهابی و در مواقعی هم می‌تواند هشداردهنده یک عارضه جدی باشد.

 اگر شما به دفعات دچار این درد می‌شوید و با مسکن‌های معمولی یا تغییر نحوه خوابیدن، این درد برطرف نمی‌شود، برای اینکه از عوارض جدی در امان باشید، در اسرع وقت با متخصصین قلب و عروق باتجربه که سال‌ها سابقه درمان موفق بیماران قلبی را داشته‌اند، مشورت کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس