کلینیک قلب
دکتر تپش

پماد برای رگ‌ های عنکبوتی

درست است که ایجاد رگ‌های عنکبوتی در پاها خطر مرگ را به همراه ندارد و ممکن است درد آن به‌گونه‌ای نباشد که فرد را ازکارافتاده نماید اما به‌هرحال رگ‌های واریسی رگ‌های بنفش متورمی هستند که همچون تار عنکبوت بخش اعظمی از پاها را فرامی‌گیرد و تصویر نازیبایی را ایجاد می‌نماید. انواع مختلفی از داروها برای بهبود و تسکین درد رگ‌های واریسی وجود دارند که انواع پماد برای رگ‌ های عنکبوتی یا پماد برای درمان واریس یکی از محبوب‌ترین داروها محسوب می‌شوند.

Ointment-spider-veins

 

بهترین پماد برای رگ‌ های عنکبوتی حاوی چه ترکیباتی می‌باشد؟

اگر متوجه رگ‌های واریسی یا رگ‌های عنکبوتی در پاهای خود شده‌اید، احتمالاً به درمان‌های خانگی فکر کرده‌اید. مطمئناً انتخاب گسترده‌ای برای انتخاب خواهید داشت. به هر داروخانه‌ای بروید پمادهای زیادی در دسترس هستند که وعده درمان رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی را می‌دهند؛ اما آیا واقعاً این پمادها و کرم‌ها همان چیزی را که ادعا می‌کنند انجام می‌دهند؟

هرچند این پمادها ممکن است به‌طور موقت برخی از علائم رگ‌های واریسی را تسکین دهند یا ظاهر رگ‌های عنکبوتی را برای مدتی پنهان کنند ولی به‌طور کامل علت اصلی واقعی واریس را درمان نمی‌کنند.

واقعیت این است که همان التیام و تسکینی که پمادها ایجاد می‌کنند و بیمار را با آرامش مواجه می‌سازند، این داروها را به محبوب‌ترین و کم تهاجمی‌ترین روش‌های تسکین درد واریس تبدیل نموده‌اند و افراد را برای یافتن بهترین پماد برای رگ‌ های عنکبوتی ترغیب می‌نمایند. در حالی که درمان قطعی نیستند.

محققین درباره علت اینکه چرا پمادهای مختلف حتی بهترین پماد مخصوص رگ‌های عنکبوتی، نمی‌توانند واریس را به‌طور کامل درمان کنند، به علت و دلیل ایجاد رگ‌های واریسی اشاره می‌کنند.

آن‌ها معتقدند که اساساً، رگ‌های واریسی به دلیل نقص در عمق رگ‌های پا جوانه می‌زنند و این کرم‌های موضعی نمی‌توانند به‌اندازه کافی عمیق نفوذ کنند تا به منبع مشکل یعنی دریچه ضعیفی که نمی‌تواند جریان خون را به قلب بازگرداند، برسد و تاثیرگذار باشد.

حال اینکه پماد مخصوص رگ‌های عنکبوتی حاوی چه ترکیباتی می‌باشد که بیماران برای خرید پماد واریس ترغیب می‌گردند، می‌توان مهم‌ترین آن‌ها را به شرح زیر معرفی نمود:

ویتامین K

باید بگوییم که اکثر کرم‌های موضعی حاوی ویتامین K هستند، یک ماده طبیعی که اغلب توسط پزشکان برای درمان کبودی و رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌شود.

درواقع سه نوع مختلف ویتامین K وجود دارد، این ویتامین K1 است که به‌عنوان فیلوکینون یا فیتومنادیون نیز شناخته می‌شود و شکلی است که بیشتر در کرم‌های آرایشی نیز یافت می‌شود.

عصاره درخت بتکده ژاپنی

یکی دیگر از مواد موجود در بهترین پماد‌های مخصوص رگ‌های عنکبوتی عصاره درخت بتکده ژاپنی است که استفاده از آن باعث بهبود گردش خون می‌شود.

ازآنجایی‌که رگ‌های عنکبوتی به دلیل افزایش فشار روی رگ‌های خونی ظریف ناحیه آسیب‌دیده ایجاد می‌شوند، طبیعی است که بهبود گردش خون در ناحیه آسیب‌دیده می‌تواند اثرات مفیدی از خود به نمایش بگذارد و لذا وجود این عصاره در پماد برای رگ‌ های عنکبوتی چنین تأثیری دارد و متخصصین توصیه می‌کنند خرید پماد واریس از سوی بیماران به شرطی انجام پذیرد که چنین عصاره‌ای در ساخت آن استفاده‌ شده باشد.

عصاره شاه‌بلوط اسبی

همین‌طور شاه‌بلوط اسبی به‌عنوان یک عامل گیاهی برای بهبود خاصیت ارتجاعی و لحن دیواره رگ‌ها در ساخت پماد برای رگ‌ های عنکبوتی استفاده ‌شده است.

این ماده نیز دارای دو ترکیب است که به‌عنوان رقیق‌کننده خون عمل می‌کند و فشار وارده بر دیواره سیاهرگ‌ها را از طریق آن مسیر کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است با توجه به اینکه بهترین کرم برای واریس پا به‌صورت موضعی استفاده می‌شود، این خواص رقیق‌کننده خون نباید نگران‌کننده باشد.

عصاره هسته انگور

علاوه بر موارد ذکرشده یکی دیگر از مواد موجود در پماد برای رگ‌ های عنکبوتی ، عصاره هسته انگور نیز به دلیل ویژگی‌های مشابه استروئیدی، رگ‌ها را تقویت می‌کند.

همه این مواد را می‌توان در انواع پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی یافت؛ اما معتبرترین آن‌ها ویتامین K است زیرا به‌طور گسترده برای تسریع بهبودی پوست و کاهش کبودی استفاده می‌شود. حتی جراحان زیبایی به‌طور گسترده‌ای از کرم‌های ویتامین K بر روی بیماران خود استفاده می‌کنند تا به بهبود سریع‌تر آن‌ها کمک کنند.

شایان‌ذکر است که ایجاد رگ‌های عنکبوتی به معنای تجمع و انسداد خون به دلیل آسیب به رگ‌ها می‌باشد و باعث ایجاد یک علامت زیبایی‌شناختی ناخوشایند می‌شود که ویتامین K موجود در پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی برای درمان آن استفاده می‌شود.

ازاین‌رو می‌توان گفت که ویتامین K موجود در پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی به‌این‌علت در درمان رگ‌های عنکبوتی مؤثر می‌باشد که از طریق پوست جذب می‌شود تا رگ‌های خونی آسیب‌دیده را ترمیم کند و به بهبودی سیاهرگ‌ها کمک نماید.

انواع پماد برای رگ‌ های عنکبوتی بزرگسالان کدامند؟

هرچند که انواع و اقسام پماد برای رگ‌ های عنکبوتی بزرگسالان در سطح داروخانه‌ها وجود دارد و متخصصین این حوزه اسامی بسیاری را برای استفاده بیماران معرفی می‌نمایند اما می‌توان شناخته‌شده‌ترین و کارآمدترین پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی در ایران را پمادهای زیر دانست:

کرم ونووین (Venovine Cream)

این پماد که با نام پماد واریس و پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی پا شناخته می‌شود و برای استفاده موضعی بر روی عضلات پا که دچار واریس هستند تولیدشده است از عصاره برگ انگور قرمز تولیدشده و اثرگذاری بسیار مناسبی بر بهبود واریس، کاهش نارسایی وریدی و تقویت دریچه‌های وریدی که در اثر ضعیف شدن آن‌ها واریس به وجود می‌آید، دارد.

کرم کاورمارک (Covermark Cream)

ترکیبات خاص این محصول به‌عنوان پماد برای رگ‌ های عنکبوتی شامل فوکویدان، اسین و کافئین (به شکل لیپوزوم) اسین، عصاره‌ شاه‌بلوط هندی و عصاره آلوئه ورا است که همگی در افزایش جریان خون در رگ‌ها، بهبود گردش خون و رفع التهابات ناشی از رگ‌های واریسی تأثیر فراوانی دارند.

وینوویتال (Veinovital)

ونوویتال از ترکیباتی ساخته می‌شوند که خاصیت ضدالتهابی دارند. ترکیباتی همچون گل همیشه‌بهار که به دلیل دارا بودن آنتی‌اکسیدان می‌تواند التهاب پا را کم کند و گرفتگی عضلات را رفع نماید. همچنین شاه‌بلوط هندی برای ساخت این پماد بکار رفته که آن نیز خواص آنتی‌اکسیدانی دارد و به‌منظور بهبود گرفتگی‌های عضلانی به کار می‌رود و اسیدهای چرب ضروری موجود در آن قادرند از تجمع و رسوب کلسترول و گرفتگی رگ‌ها جلوگیری کرده و جریان خون را تنظیم نماید.

ونوویتال همچنین حاوی ماده‌ای به نام اسین می‌باشد که نفوذپذیری رگ‌های عنکبوتی را کاهش می‌دهد تا ورم پا تقلیل یابد.

پماد ضد واریس ونوپلنت (Venoplant)

پماد ژل واریس ونوپلنت آاسکولاپیوس؛ از محصولات مؤثر برای رفع واریس و یکی از بهترین پماد برای رگ‌ های عنکبوتی محسوب می‌شود که می‌تواند تورم ناشی از این بیماری را کم کند. این پماد از ترکیباتی همچون اسین، زانتالن، هپارین، عصاره گیاه سنتلا و عصاره گیاه ملیلوتوس تولید می‌گردد.

هپارین موجود در این پماد جریان خون مویرگی را افزایش می‌دهد و احتمال ایجاد هماتوم را از بین می‌برد. این پماد همچنین احساس درد را در رگ‌های عنکبوتی و حالت سنگینی پا در شب‌ها را به‌خوبی التیام می‌بخشد.

پماد ونوگل (Venogl)

در این پماد عصاره خشک گیاه شاه‌بلوط هندی بکار رفته که دارای اثر سفت کننده عروقی می‌باشد و می‌تواند فعالیت آنزیم‌های لیزوزومال در بدن را کم کند. همچنین دیواره وریدها را تقویت نماید.

پماد واریکاست (Varikosette)

پماد Varikosette یکی از مؤثرترین پماد‌های مخصوص درمان رگ‌ های عنکبوتی معرفی‌شده است و حاوی لیمو، جاروب قصابی و عصاره آلوئه ورا است. این ترکیبات دارای اثر شگفت‌آوری بر روی پوست هستند و به پاهای بیمار ظاهری جوان‌تر می‌بخشند.

ترکیبات موجود در این کرم در درمان رگ‌های واریس سطحی اثر زیادی دارند، چون گردش خون را تحریک می‌کند و درنتیجه به دلیل بهبود گردش خون و کاهش تورم واریکوست، خستگی و سنگینی پا برطرف می‌شود.

پماد واریس واری استاپ (Varistop)

ترکیبات این پماد به‌عنوان یکی از بهترین انواع پماد برای رگ‌ های عنکبوتی بزرگسالان عبارت‌اند از تروکسروتین، شاه‌بلوط هندی، فندق، کافئین، عسل، جینکو، بابونه، گزنه، روغن اسانس لیمو، روغن سویا و روغن نارگیل که هرکدام خواص زیر را دارند:

  • تروکسروتین: درمان‌کننده سندروم پیش از واریس و زخم‌های واریسی

  • عصاره شاه‌بلوط هندی: تسکین‌دهنده درد، کاهش‌دهنده تورم و خستگی پاها

  • عصاره بابونه و گزنه: ضدعفونی‌کننده و ایجاد احساس سبکی در پاها

  • روغن اسانس لیمو، روغن سویا و روغن نارگیل جهت جلوگیری از عرق بیش‌ازحد و احساس خشکی و تنگی رگ‌های پاها

  • کافئین، عسل و جینکو دارای خاصیت تحریک‌کننده جریان خون

  • پماد واریکوس (Varicos)

از ویژگی‌های این کرم از بین بردن لخته‌های خون است و باعث بهبود گردش خون در رگ‌ها و ناپدید شدن رگ‌های عنکبوتی می‌شود و به همین دلیل به‌عنوان بهترین کرم واریس پا و بهترین پماد‌های مخصوص درمان رگ‌ های عنکبوتی از سوی متقاضیان مورد استقبال قرارگرفته و با خرید پماد واریس واریکوس تلاش می‌کنند از مشکلات ناشی از رگ‌های عنکبوتی رهایی یابند.

نحوه استفاده از بهترین کرم واریس پا چگونه است؟

پس از خرید بهترین کرم واریس پا برای مصرف انواع پماد برای رگ‌ های عنکبوتی باید مواردی را موردتوجه قرارداد. این موارد عبارت‌اند:

شستشوی کامل محل موردنظر بر روی پا تا پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی به‌خوبی و به‌طور کامل جذب شود.

عدم تداخل در مصرف پمادهای مختلف و ایجاد فاصله (حداقل نیم ساعت) در ماساژ دادن پا با هر یک از انواع پماد برای رگ‌ های عنکبوتی

اجتناب از فشار دادن دست بر روی ناحیه آسیب‌دیده و ماساژ ملایم پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی بر موضع موردنظر. این دقت عمل می‌تواند از وارد آمدن آسیب و صدمات بیشتر بر رگ‌های ضعیف شده جلوگیری نماید.

عدم استفاده از پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی بر روی زخم‌های باز به‌منظور جلوگیری از بروز عفونت

شستن دست‌ها پس از هر بار استفاده از پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی به دلیل جلوگیری از احتمال مالیدن چشم توسط دستانی که به پماد آغشته بوده‌اند.

چه‌کارهایی انجام دهیم تا نیازی به پماد برای رگ‌ های عنکبوتی نداشته باشیم؟

بدون تردید استفاده از پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی یکی از راه‌های کم تهاجمی برای مقابله با درد و التهاب ناشی از واریس می‌باشد و این روش در کنار سایر درمان‌های خانگی و یا روش‌های درمانیِ تهاجمی‌تر ازجمله جراحی زمانی باید بکار روند که فرد به دلیل عدم مراقبت دچار رگ‌های واریسی شده و با بی‌توجهی موجب تشدید این بیماری می‌شوند؛ اما برای اینکه هیچ‌گاه به استفاده از پماد برای رگ‌ های عنکبوتی و یا روغن‌ها و اسانس‌های مختلف و یا سایر روش‌های درمانی ناچار نگردیم بهتر است برخی فعالیت‌های خود را در طول زندگی مدیریت نماییم و با یک برنامه‌ریزی مناسب بر اساس چارچوب خاص، سبک زندگی خود را تبیین نماییم. این فعالیت‌ها عبارت‌اند از:

انجام ورزش منظم برای بهبود جریان خون و تقویت فرآیند بازگشت خون به قلب.

رژیم غذایی به همراه ورزش برای حفظ وزن سالم.

در صورت نشستن به مدت طولانی‌ از روی‌هم قرار دادن پاها بصورت ضربدری خودداری کنید، زیرا این کار جریان خون در پاها را کاهش خواهد داد.

انجام منظم پیاده‌روی برای تحریک جریان خون در پاها و در سراسر بدن.

پوشیدن جوراب ساق بلند که فشار ملایمی برای فشرده کردن پاها ایجاد می‌کند و جریان خون را برای بازگشت تشویق می‌کند.

خودداری از پوشیدن لباس‌های بیش‌ازحد تنگ در اطراف کمر، کشاله ران و بالای پاها به‌منظور عدم ممانعت از جریان خون به سمت قلب

کاهش مصرف نمک، زیرا سدیم بیش‌ازحد می‌تواند منجر به تورم شود.

آیا استفاده از پماد تنها روش کم تهاجمی برای مقابله با واریس است؟

ازآنجایی‌که برای مواجهه با بیماری واریس پا و پیشرفت رگ‌های واریسی راه‌های مختلفی از سوی متخصصین مربوطه پیشنهاد می‌شود، علاوه بر استفاده از پماد برای رگ‌ های عنکبوتی و سایر درمان‌های خانگی، راهکارهای دیگری به‌عنوان روش‌های کم تهاجمی برای بهبود وضعیت وریدهای عنکبوتی و نیز برای تسکین درد و کم شدن تورم پاهای بیمار وجود دارد. تعدادی ازاین‌روش‌های غیر جراحی را مرور می‌کنیم:

اسکلروتراپی

این درمان که به‌عنوان تزریق درمانی نیز شناخته می‌شود، معمولاً اولین انتخاب برای رگ‌های عنکبوتی، وریدهای مشبک و رگ‌های واریسی کوچک است. پزشک یک ماده تحریک‌کننده شیمیایی را به داخل سیاهرگ تزریق می‌کند، آن را متورم می‌کند، به هم می‌چسباند و رگ بسته می‌شود.

با این روش گردش خون شما مختل نمی‌شود زیرا رگ‌های خونی سالم در نزدیکی رگ‌های خونی بسته‌شده را جبران می‌کنند.

اسکلروتراپی معمولاً توسط متخصص پوست انجام می‌شود و اغلب به بیش از یک جلسه درمان نیاز دارد، زیرا هر ورید معمولاً باید یک تا سه بار تزریق شود. جلسات از 15 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. نیازی به بیهوشی نیست. همچنین بعد از هر جلسه، باید یک یا دو هفته از بانداژ و جوراب‌های فشاری استفاده کنید.

هنگامی‌که خون دیگر در ورید جریان ندارد، بافت اسکار ایجاد می‌شود و ورید به‌تدریج محو می‌شود. خطوط قهوه‌ای ممکن است در ناحیه تحت درمان ایجاد شود، اما این خطوط نیز معمولاً محو می‌شوند.

لیزر درمانی

وریدهای عنکبوتی، وریدهای مشبک و وریدهای واریسی کوچک را می‌توان با لیزر روی سطح پوست درمان کرد. لیزرها طول‌موج خاصی از نور را ساطع می‌کنند که بدون آسیب رساندن به بافت‌های مجاور، گرم می‌شود و به ورید آسیب می‌رساند.

بیمار باید در حین انجام این روش از عینک محافظ استفاده کند تا از چشمان خود در برابر هرگونه اشعه لیزر سرگردان محافظت نماید. برخی از بیماران لیزر درمانی را به تزریق ترجیح می‌دهند، زیرا این روش شامل سوزن نمی‌شود، اما این بدان معنا نیست که بدون درد است.

زمانی که لیزر فعال می‌شود، احساس سوزش شدیدی خواهید داشت. ژل‌ها یا کرم‌های بی‌حس‌کننده می‌توانند این حس را کاهش دهند.

درمان معمولاً 15 تا 20 دقیقه طول می‌کشد و نیازی به بانداژ ندارد. ممکن است کبودی، خارش یا تورم موقتی را تجربه کنید و برخی از زنان متوجه تغییراتی در رنگ پوست (چه تیره یا روشن) در ناحیه تحت درمان می‌شوند که اگر لیزر بر رنگدانه‌های پوست تأثیر بگذارد رخ می‌دهد. پس‌ازآن باید چند روز از جوراب‌های فشاری استفاده کنید.

علائم شما ممکن است ظرف یک یا دو هفته پس از لیزر بهبود یابد، اما بهبود تغییرات ظاهری بیشتر طول می‌کشد. لیزر درمانی سطحی ممکن است بهتر از اسکلروتراپی برای وریدهایی که برای تزریق موفقیت‌آمیز زیاد باریک هستند، مانند وریدهای عنکبوتی بسیار کوچک، مؤثر باشد. همچنین برای افرادی که به عوامل اسکلروز کننده حساسیت دارند یا از سوزن می‌ترسند استفاده می‌شود.

درمان داخلی (لیزر یا فرکانس رادیویی)

این روش‌ها که به‌عنوان فن‌های درون وریدی نیز شناخته می‌شوند، برای درمان رگ‌های واریسی عمیق‌تر استفاده می‌شوند. ورید دردسرساز با اولتراسوند مشخص می‌شود و یک کاتتر کوچک در ورید قرار می‌گیرد.

کاتتر لیزر یا انرژی فرکانس رادیویی ساطع می‌کند که ورید را منقبض و مهر و موم می‌کند؛ مانند سایر درمان‌ها، وریدهای سالم اطراف جریان خون طبیعی را حفظ می‌کنند.

تورم و درد ممکن است رخ دهد و شما باید حداقل دو هفته از جوراب‌های فشاری استفاده کنید. وریدهای سطحی متصل به ورید تحت درمان معمولاً پس از درمان کوچک می‌شوند، اما در غیر این صورت، می‌توان آن‌ها را با اسکلروتراپی «تاچ آپ» درمان کرد.

خرید پماد واریس

هر بیماری می‌تواند با خرید پماد واریس و استفاده درست و بهنگام از آن، بخشی از نگرانی‌های مزمن خود را مرتفع سازد.

برای خرید پماد واریس مناسب ضروری است ابتدا برای شناخت شدت رگ‌های واریسی و نوع آن برای معاینه به پزشک متخصص عروق مراجعه کرده و پس از تشخیص وی برای تهیه یک پماد مناسب اقدام نمایید.

در این مقاله سعی کردیم با معرفی انواع مختلفی از پماد مخصوص رگ‌ های عنکبوتی، نحوه استفاده از بهترین کرم واریس پا و تأثیراتی که بر روی رگ‌های عنکبوتی می‌گذارند به مخاطبین عزیز در بهبود وضعیت رگ‌های واریسی خود کمک کنیم.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا درباره خاصیت و تأثیرات پماد بر روی رگ‌های عنکبوتی سخن بگوییم، ترکیبات استفاده‌شده برای ساخت هرکدام را شرح دهیم و خواص هر یک از آن ترکیبات را به شمارش آوریم و بگوییم که بهترین پماد برای رگ‌ های عنکبوتی بزرگسالان و یا حتی سایر سنین باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند و بهترین کرم واریس پا چگونه می‌تواند رگ‌های عنکبوتی را التیام ببخشد.

بدون تردید کلینیک‌ها و مؤسسات بسیاری وجود دارند که تبلیغات سرسام‌آوری را درباره درمان رگ‌های عنکبوتی و ارائه بهترین کرم واریس پا انجام می‌دهند، اما شما می‌توانید با یک‌بار مشاوره و تماس با همکاران ما مناسب‌ترین توصیه‌ها را به‌منظور درمان واریس به‌وسیله بهترین پماد برای رگ‌ های عنکبوتی دریافت نمایید و از متخصصین مجرب ما نحوه مواجهه با این بیماری را به روش‌های غیر از جراحی فراگیرید و با آرامش بیشتری به زندگی خود ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس