کلینیک قلب
دکتر تپش

پماد برای درمان واریس

به طور معمول درمان های موضعی از جمله داروهای تزریقی، پماد، کرم و… دارای تاثیرگذاری سریعتری در کاهش علائم می باشند. هرچند ممکن است که این اثر گذاری به صورت موقت باشد ولی این داروها از محبوبیت بالایی بین مردم برخوردار هستند. پماد برای درمان واریس یکی از روش‌های درمان واریس پا به صورت موقت اما با اثربخشی فوری می باشد که ما نیز قرار است مفصلا در این مقاله به شرح این موضوع یعنی معجزه درمان واریس با پماد بپردازیم.

Ointment-treatment-varicose-veins

 

پماد برای درمان واریس

رگ های پا دارای دریچه ها یک طرفه ای، تحت عنوان “لانه کبوتری” هستند که مانع برگشت جریان خون به سمت پایین می گردند. در صورتی که این رگ ها در پا دچار مشکل شوند، واریس ایجاد می شود. ناگفته نماند که واریس در نقاط دیگری از بدن نیز مشاهده می گردد و در بعضی موارد با علائمی مانند درد و تورم همراه است. افراد بسیاری به دنبال درمان فوری واریس هستند تا هر چه زود تر از شر علائم آزار دهنده و ظاهر زشت آن خلاص شوند.

 پماد برای درمان واریس از جمله راه هایی است که تاثیر شگفت انگیزی در رفع علائم و ترمیم آسیب دیدگی ها دارد. از آن جایی که رگ های واریسی در مجاورت پوست قراردارند، استعمال بهترین پماد واریس می تواند تاثیر سریعتری در درمان واریس داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با این نوع دارو همراه ما بمانید.

معرفی بهترین پماد واریس

امروزه به علت گسترش دانش پزشکی، راه های مختلفی برای درمان واریس در جهان وجود دارند و مسلما همه افراد مبتلا به واریس به دنبال روش های درمانی با عوارض کمتر می گردند. به طور معمول درمان های غیرتهاجمی از محبوبیت زیادی در بین اشخاص برخوردار هستند. داروهای شیمیایی یا گیاهی جزو نخستین شیوه های درمانی می باشند که توسط پزشکان تجویز می شوند. در مقاله پیش رو، از بین این داروها به بررسی پماد برای درمان واریس می پردازیم.

 • پماد ونووین برای درمان واریس 

این پماد برای درمان واریس را از برگ انگور تولید می نمایند. ونووین با خواص آنتی اکسیدانی قوی که دارد، درد، سنگینی و تورم ناشی از واریس را از بین می برد. همچنین باعث تقویت جداره داخلی وریدها شده و آسیب را تا حد زیادی ترمیم می کند.

 • پماد وینوویتال

این پماد به عنوان بهترین پماد واریس نیز کاملا گیاهی بوده و از عصاره درخت شاه بلوط هندی تهیه می شود. این پماد در سایر اختلالات وریدی نیز استفاده می گردد. وینوویتال در تخفیف در واریس بسیار موثر است. به طور معمول استفاده از این دارو در بیماران دارای اختلالات گوارشی و کلیوی منع می شود.

 • پماد ونوپلنت

این پماد برای درمان واریس، یک راه کوتاه مدت جهت تخفیف علائم محسوب می گردد. مزیت این پماد به سایر داروها، عدم ایجاد حساسیت می باشد. همچنین به دلیل فرمولاسیون فاقد چربی که دارد، افراد به استفاده از آن رغبت بیشتری دارند.

در ساخت پماد ونوپلنت به عنوان بهترین پماد واریس از گیاه سنتلا و ملیلوتوس بهره گرفته شده است. این دو گیاه با تاثیر مستقیم بر بافت پوست، باعث تحریک ترمیم آسیب ها می شود و التهاب ناشی از نارسایی ورید را از بین می برند. میوه گیاه زانتالن نیز در این پماد، سبب تسکین درد می گردد.

 • پماد کاورمارک

پماد کاورمارک یک درمان فوری با منشا دریایی می باشد. استفاده از جلبک های قهوه ای در کرم کاورمارک، سبب افزایش آبرسانی به پوست و تقویت بافت دیواره رگ ها می گردد. لازم به ذکر است که این پماد علاوه بر خواص مذکور، تاثیرات کلاژن سازی قوی دارد. این مورد نیز سبب افزایش سرعت ترمیم و کاهش علائم می شود.

 • کرم ونوگل

این پماد برای درمان واریس و همچنین پیشگیری از سایر اختلالات وریدی مورد استفاده قرار می گیرد. ونوگل جداره رگ ها را تقویت کرده و بروز التهاب جلوگیری می کند. از این رو افرادی که در معرض ابتلا به واریس هستند نیز با مشورت پزشک متخصص از آن استفاده می کنند. بسیاری از افراد ونوگل را بهترین پماد واریس می دانند.

 • کرم وریکسکت

این پماد مخصوص رگ واریسی به ویژه در موارد سطحی و خفیف مورد استفاده قرار می گیرد. وریکسکت التهابات جزئی را از بین برده و رگ های ریز واریسی روی سطح پوست را محو می کند.

 • پماد وری استاپ

عصاره گل همیشه بهار که به عنوان معجزه درمان واریس شناخته می شود، در ساخت این پماد برای درمان واریس استفاده می گردد. این گیاه باعث بهبود جریان خون در شریان ها شده و از هیپوستاز شدن خون در رگ ها جلوگیری می نماید.

عصاره جینکوبیلوبا ماده دیگری است که در این پماد به کار می رود. جینکوبیلوبا مانع لخته شدن سلول های خون شده و از این راه در درمان و پیشگیری از تشدید واریس موثر است.

 • پماد واریکس

آزاد شدن ماده پروستاگلاندین از دانه شاه بلوط هندی باعث رفع علائمی از قبیل درد، خارش و التهاب ناشی از واریس می گردد.

این ویژگی خارق العاده سبب شده تا از این ماده در ساخت پماد برای درمان واریس استفاده کنند. گیاه شاه بلوط موجود در پماد واریکس با هم افزایی سایر مواد دارویی از لخته شدن سلول های خونی جلوگیری می کند.

پماد گیاهی واریس

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، آمار استفاده از پماد مخصوص رگ واریسی در بین افراد بسیار بالا می باشد. به راستی که تکنولوژی ساخت پماد در پزشکی، فواید قابل توجهی برای بیماران به ارمغوان آورده است اما دلیل شهرت پماد مخصوص رگ واریسی و دیگر اختلالات چه می باشد؟

علم ساخت پماد به گذشته های دور برمی گردد. زمانی که انسان های اولیه با صدمات و جراحات ظاهری مواجه شدند، با بهره گیری از طبیعت و آگاه شدن از فواید گیاهان، به ساخت ضماد یا همان پماد برای درمان واریس پرداختند.

انسان ها به صورت کاملا تجربی و با گذشت زمان از فواید بسیاری از مواد اطلاع پیدا کردند تا هم اکنون که داروسازان نیز از گیاهان در ساخت داروهای شیمیایی استفاده می کنند. تقریبا 50 درصد همه پمادها در درمان واریس دارای گیاه شاه بلوط هندی هستند.

دانه شاه بلوط به عنوان معجزه درمان واریس در علم پزشکی و طب سنتی معرفی می گردد. این گیاه توسط سازمان بهداشت جهانی مورد تایید قرار گرفته و در درمان بسیاری از اختلالات وریدی و عروقی استفاده می شود. از جمله خواص شاه بلوط می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • تسکین درد

 • ضدالتهاب و آنتی اکسیدان

 • ضدانعقاد

 • از بین برنده تب

 • کاهش تورم و ادم

 • سرشار از ویتامین آ و ث

 • مفید برای مشکلات قلبی و عروقی

 • بهبود عملکرد فیزیکی بدن

 • دارای خواص ضدمیکروبی و عاری از ماده گلوتن

 • بهبود گردش خون

 • تنظیم فشارخون

 • بهبود سیستم ایمنی بدن

 • کمک به کاهش وزن

 • متعادل کردن سیستم الکترولیتی بدن

پماد برای درمان واریس مستقیما از بافت پوست وارد محل مور نظر شده و تاثیر خود را اعمال می کند. در مقابل قرص و داروهای خوراکی بایستی پس از هضم شدن، خود را به سلول هدف برسانند. این موضوع، دلیل دیگری است که سبب افزایش محبوبیت پمادها شده است.

تقریبا همه داروهای مندرج در قسمت فوق، پماد گیاهی واریس هستند. پماد کلسیم دوبسیلات، ژل موضعی واریژال و ونوویتال دینه نیز از جمله دیگر داروها می باشند. در ذیل این قسمت تصمیم داریم به ساخت پماد گیاهی واریس در منزل بپردازیم.

طرز تهیه پماد معجزه درمان واریس با فلفل کاین چگونه است؟

در بخش قبلی مختصرا در رابطه با فواید گیاهان در درمان واریس توضیح دادیم. در این بخش می خواهیم به ساخت پماد گیاهی واریس به روش خانگی بپردازیم. شما برای انجام این کار، به فلفل کاین (فلفل قرمز) نیاز دارید.

این نوع فلفل در کشورهای مکزیک، شیلی و ونزوئلا به درمان فوری واریس معروف می باشد. فلفل کاین از رکود خون در رگ ها پیشگیری کرده و ضمن افزایش گردش خون در بهبود و کاستن از علائم موثر می باشد. طرز تهیه این پماد گیاهی واریس به شرح زیر است.

ابتدا موم زنبور را ذوب کنید. فلفل کاین و روغن بادام را به آن اضافه کرده و ترکیب را از روی حرارت بردارید. این مخلوط می بایست به مدت ده دقیقه در دمای اتاق قرار بگیرد.

قبل از اینکه محلول جامد شوند، آن را در یک ظرف دردار بریزید و روزانه دو مرتبه قبل از خواب و پس از بیدار شدن، پماد را بر روی محل واریس ها ماساژ دهید. این پماد به میزان زیادی درد و تورم ناشی از واریس را کاهش می دهد.

نحوه مصرف پماد برای درمان واریس

همه انواع داروها دارای اصول خاصی جهت مصرف می باشند. به طور معمول نحوه استفاده از پمادها بر روی جلد آن درج گردیده است. همچنین سایر نکات مربوطه، توسط پزشک در هنگام تجویز اعلام می شود. ما در این بخش قصد داریم به صورت مختصر در رابطه با نکات مهم در هنگام مصرف پماد اشاره کنیم.

 • محل موردنظر قبل از زدن پماد، می بایست شستشو شود تا در هنگام جذب، آلودگی به بافت آسیب دیده سرایت نکند.

 • در صورتی که پزشک دو نوع پماد برای شما تجویز کرده است، باید بین مصرف آن ها حداقل 30 دقیقه فاصله باشد.

 • به یاد داشته باشید که مالیدن پماد، بایستی با ملایمت انجام شود. چون در غیر این صورت، فشار زیاد ممکن است به جداره آسیب دیده رگ ها، صدمه بیشتری وارد کند.

 • چنانچه بر روی محل واریس ها زخم باز وجود دارد، از زدن پماد اجتناب نمایید.

 • نکته مهم پس از استفاده از پماد برای درمان واریس، شستن دست ها می باشد. چرا که اگر دست آغشته به پماد با چشم و یا دهان برخورد کند، خطرناک می باشد.( به طور معمول مواد استفاده شده در پماد سمی بوده و صرفا جهت استعمال خارجی در نظر گرفته شده اند)

 • بعد از استفاده از پماد استحمام کرده و محل را پاکیزه نگهدارید.

عوارض پماد برای درمان واریس چیست؟

همانطور که در بندهای قبلی ذکر کردیم، در تهیه پماد مخصوص رگ واریسی از مواد گیاهی به مقدار زیادی استفاده می شود و این باعث می گردد که عوارض جانبی داروها تا حد زیادی کاهش پیدا کند. با این حال حتی داروهای گیاهی نیز گاهی در افراد حساسیت ایجاد می کنند.

البته این عوارض در حد خفیف و به ندرت اتفاق می افتند. لذا در صورتی که بعد از مصرف پماد با علائمی مانند سوزش و یا خارش در پوست مواجه شدید، حتما این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید. سایر مشکلاتی که ممکن است در هنگام استفاده از پماد برای درمان واریس ایجاد شوند، حول محور مسئله خطا در نوع مصرف پماد می باشند که با رعایت نکات مذکور در قسمت پیشین، می توانید از آن ها پیشگیری کنید.

تفاوت بین کرم و پماد برای درمان واریس چیست؟

محصولات درمانی اختلالات وریدی به دو شکل کرم و پماد تهیه و عرضه می شوند. اکثر مردم، دو اصطلاح کرم و پماد را یکسان دانسته و به جای یکدیگر استفاده می کنند. شایان ذکر است که پماد و کرم دو محصول متفاوت در زمینه آرایشی و درمانی هستند و تیم نویسندگان ما تلاش کرده است تا به صورت کوتاه به بررسی تفاوت این دو محصول بپردازد.

تفاوت اصلی پماد و کرم در علم داروسازی به نسبت آب و روغن موجود در محصول ارتباط دارد. کرم ها دارای مقدار بیشتری آب بوده و قدرت جذب بالاتری دارند. بنابرابن پزشکان در مواردی که پوست به آبرسانی در نواحی گسترده نیاز دارد، کرم ها را تجویز می کنند. لازم به ذکر است که کرم ها مدت کوتاهی روی ناحیه مورد نظر باقی می مانند که به همین دلیل بازه زمانی بین هر استفاده نیز کوتاه می باشد.

در مقابل پماد دارای میزان چربی و روغن بالایی بوده و به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. اساسا پمادها با هدف انسدادی ساخته شده اند. به این معنی که مدت طولانی بر روی پوست باقی می مانند تا علاوه بر محاظت از پوست در برابر خشکی، مواد لازم را به آرامی به عمق آسیب برسانند.

معمولا در ترکیبات پمادها مواد نفتی و معدنی موجود می باشد که این باعث می شود از آن در مواردی که با زخم باز مواجه هستیم، استفاده نشود.

نکته: باتوجه به موارد ذکر شده، استفاده از کرم یا پماد برای درمان واریس، می بایست بر اساس نیاز شما و توسط پزشک متخصص تجویز گردد. بنابراین توصیه می شود که بدون مشورت با پزشک به استفاده از پماد یا کرم اقدام نفرمایید.

قیمت پماد واریس پا

یکی از سوالات رایجی که در هنگام خرید بسیاری از داروها برای مردم ایجاد می گردد، راجع به قیمت پماد واریس پا می باشد. پمادها دارای طیف مختلفی از قیمت در بازار هستند و مسلما نمی توان اطلاعات دقیقی در مورد آن ها در این مقاله به نگارش درآورد چرا که قیمت هر کدام باتوجه به برندی که دارند، متفاوت می باشد.

در صورتی که بابت قیمت پماد واریس پا بالای خود نگران هستید، بایستی ذکر کنیم که به طور معمول شرکت های بیمه، پرداخت بخشی از هزینه درمان را برعهده می گیرند. بدین ترتیب می توانید بعد از مراجعه به پزشک با خیال آسوده، جهت درمان اقدام نمایید.

آیا پماد برای درمان واریس کافی است؟

همانطور که اشاره کردیم، پماد برای درمان واریس از محبوبیت بالایی برخوردار است زیرا عوارض درمان های تهاجمی و داروهای خوراکی در آن مشاهده نمی شود. به صورتی که عموم مردم و متخصصان با در نظر گرفتن این مزایا، از آن به عنوان معجزه درمان واریس یاد می کنند.

رگ های واریسی در نقاط مختلف بدن از جمله پا و صورت در درجات متعددی وجود دارد. به گونه ای که افراد مبتلا به واریس، علائم گوناگونی را تجربه می کنند.

پماد مخصوص رگ واریسی، اثرات ترمیمی کمی داشته و در کاهش فوری علائمی مانند درد و تورم موثرتر می باشد.

بدیهی است که اگر وضعیت رگ های واریسی در بدن وخیم باشد، درمان هایی مثل جراحی، اسکلروتراپی و لیزر ضرورت پیدا می کنند و اگر اختلال خفیف باشد، استفاده از پماد تا حد زیادی مفید است. لذا به خاطر داشته باشید که پماد نیز برای درمان به تنهایی کافی نیست.

پزشک معالج در کنار مصرف پماد مخصوص رگ واریسی، ورزش و خوردن غذا و یا داروهای خاص دیگر را تجویز می کند. می توان نتیجه گرفت که پماد برای درمان واریس، مکمل روش های درمانی دیگر است که در صورت اصلاح سبک زندگی می تواند در درمان و جلوگیری از تشدید بیماری تاثیرگذار باشد.

سخن آخر

امروزه واریس افراد زیادی را در سنین گوناگون درگیر کرده است. نکته حائز اهمیت در بحث درمان عروق واریسی، اقدام فوری می باشد زیرا واریس در بلند مدت سبب لخته شدن سلول های خونی و افزایش احتمال سکته قلبی می گردد.

در مقاله سعی کردیم در خصوص موارد متعددی از جمله معجزه درمان واریس، بهترین پماد واریس و پماد گیاهی واریس صحبت کردیم.

روش های درمانی زیادی با هزینه، عوارض جانبی و میزان اثرگذاری مختلف برای رفع رگ های واریسی وجود دارند که انتخاب هر یک به نظر پزشک بستگی دارد.

در این میان پماد برای درمان واریس به دلیل رفع سریع علائم ظاهری خفیف و تسکین درد، با استقبال بسیاری در بین مردم مواجه شده است. از همین رو ما نیز کوشش نمودیم تا به بررسی پماد واریس در مقاله حاضر بپردازیم. امیدواریم پس از خواندن مطالب فوق به پاسخ همه پرسش هایتان در این رابطه رسیده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس