×

دمنوش برای واریس پا

واریس از بیماری‌های شایع بزرگسالانی است که  طولانی روی پاهای خود می‌ایستند یا دچار چاقی هستند. در این بیماری برخی از رگ‌ها مانند گذشته عمل نمی‌کنند و درنتیجه بازگشت خون به قلب با اخلال مواجه است. ساده‌ترین روش درمان مصرف دمنوش برای واریس پا است؛ اما اگر رگ‌ها با علائمی مانند درد، تورم، خارش و … همراه باشند، می‌توانند نشانه‌ای از مسائل جدی‌تر مانند لختگی خون باشد و احتمال سکته قلبی و مغزی افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین در این شرایط به‌هیچ‌وجه درمان واریس پا را به تعویق نیاندازید و به متخصص عروق خوب مراجعه کنید.

Tea-varicose-veins

بهترین دمنوش برای واریس پا از نظر طب سنتی چیست؟

وریدهای واریسی به دلیل ظاهر برآمده ناخوشایندشان بر روی پوست، به‌عنوان یکی از شایع‌ترین مشکلات زیبایی‌شناختی که امروزه زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد طبقه‌بندی‌شده است. بااین‌حال، اگر این جنبه را کنار بگذاریم، همچنین مهم است که توجه داشته باشیم که آن‌ها می‌توانند مشکلات سلامت گردش خون یا غدد لنفاوی را نشان دهند.

واریس زمانی ظاهر می‌شود که دریچه‌های یک‌طرفه وریدها ضعیف می‌شوند و جریان خون از قسمت پایین بدن به سمت قلب کاهش می‌یابد. درنتیجه، اندازه مویرگ‌ها افزایش می‌یابد و جریان خون را مسدود می‌کند و باعث می‌شود رگ‌ها متورم و کبود به نظر برسند.

اگر از وریدهای واریسی در پاهای خود رنج می‌برید می‌توانید از برخی انواع دمنوش برای واریس پا از نظر طب سنتی استفاده کنید. البته مصرف این دمنوش‌ها در صورتی کمک کننده هستند که شما در ابتدا توسط یک متخصص ارزیابی شده باشید و بعد در صورت صلاحدید پزشک از این دمنوش‌ها به‌عنوان درمان کمکی استفاده کنید.

درواقع استفاده از انواع دمنوش برای واریس پا یک درمان قطعی نیست و تنها در کنار سایر روش‌های درمانی پزشکی می‌تواند کمک کننده باشد و حتماً باید با مشورت پزشک مصرف شوند. در اینجا ما چند تا از بهترین انواع دمنوش برای واریس پا جوانان و بزرگسالان که در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد را به شما معرفی می‌کنیم:

چای دم‌اسب

اولین دمنوش برای واریس پا جوانان می‌تواند دمنوش گیاه دم‌اسب باشد. دم‌اسب یک ماده طبیعی با خواص ضدالتهابی و ادرارآور بسیار خوب است. این اثرات برای افزایش جریان خون و کاهش رگ‌های واریسی، کلیدی هستند. نوشیدن این دمنوش می‌تواند به بهبود گردش خون در وریدها و همچنین تقویت مویرگ‌ها برای جلوگیری از التهاب آن‌ها کمک کند.

مواد مورد نیاز برای دمنوش دم‌اسب، عبارت‌اند از:

 • 1 فنجان آب (250 میلی‌لیتر).

 • 1 قاشق غذاخوری دم‌اسب (10 گرم).

روش تهیه به شکل زیر است:

 1. آب را به جوش آورده و یک قاشق غذاخوری دم‌اسب را اضافه کنید.

 2. اجازه دهید 10 دقیقه بماند و سپس از صافی رد کنید و نوش جان فرمایید.

 3. روزی دو تا سه فنجان از این دمنوش را حداقل سه بار در هفته بنوشید.

دمنوش جعفری

دومین دمنوش برای واریس پا از نظر طب سنتی دمنوش جعفری است. دمنوش جعفری یک درمان شناخته شده برای کنترل احتباس مایعات و مشکلات التهابی مرتبط با آن در بدن است.

این دمنوش همچنین حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که از فرآیندهای سم‌زدایی بدن حمایت می‌کنند و درعین‌حال باعث تحریک حذف هرگونه مواد زائدی که در گردش خون اختلال ایجاد می‌کنند، می‌شود. همه این ویژگی‌ها می‌توانند تا حد زیادی از علائم واریس پا جلوگیری کنند.

مواد مورد نیاز برای دمنوش جعفری عبارت‌اند از:

 • 1 قاشق غذاخوری جعفری تازه (10 گرم)

 • 1 فنجان آب (250 میلی‌لیتر)

روش تهیه به شکل زیر است:

 1. جعفری را به یک فنجان آب در حال جوش اضافه کنید و بگذارید 15 دقیقه بماند.

 2. مایع را صاف کرده و سرو کنید.

 3. هر صبح ناشتا یک فنجان از این دمنوش برای واریس پا بنوشید و بعدازظهر نیز یک فنجان میل کنید.

دمنوش شاه‌بلوط اسب

قرن‌هاست که از خواص ادرارآور و ضدالتهابی شاه‌بلوط اسبی به‌عنوان درمانی برای انواع مشکلات گردش خون که باعث ایجاد رگ‌های واریسی می‌شود در طب سنتی استفاده می‌گردد. نوشیدن دمنوش شاه‌بلوط اسب یا استفاده از آن برای تهیه کمپرس موضعی می‌تواند به بهبود سلامت رگ‌ها کمک کند و همچنین التهاب و درد ناشی از واریس را کاهش دهد.

مواد مورد نیاز برای دمنوش شاه بلوط اسب عبارت‌اند از:

 • 1 فنجان آب (250 میلی‌لیتر)

 • 1 قاشق چای‌خوری پوست شاه‌بلوط اسب (5 گرم)

روش تهیه به شکل زیر است:

 • یک فنجان آب را به جوش آورده و پوست شاه‌بلوط اسب را اضافه کنید.

 • قبل از سرو 10 دقیقه بگذارید بماند.

 • روزی یک فنجان از این چای را به مدت دو هفته متوالی بنوشید.

دمنوش فندق جادوگر

دمنوش طبیعی فندق جادوگر دارای خواص ادرارآور است که باعث از بین رفتن مایعات باقی‌مانده و تحریک گردش خون می‌شود. علاوه بر این، اثرات قابض آن باعث تقویت مویرگ‌ها و بازیابی عملکرد دریچه‌هایی می‌شود که جریان خون وریدی را تسهیل می‌کند. درنتیجه می‌تواند به‌عنوان یک دمنوش برای واریس پا بسیار عالی باشد.

مواد مورد نیاز برای دمنوش فندق جادوگر عبارت‌اند از:

 • 1 قاشق چای‌خوری فندق جادوگر (5 گرم)

 • 1 فنجان آب (250 میلی‌لیتر)

روش تهیه به شکل زیر است:

 1. یک قاشق چای‌خوری فندق جادوگر را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند.

 2. این چای را دو بار در روز به مدت سه هفته بنوشید.

دمنوش مریم‌گلی

از دیگر انواع دمنوش برای واریس پا جوانان می‌توانیم به دمنوش مریم‌گلی اشاره کنیم که دارای خواص ضدالتهابی و ادرارآور است و با کاهش التهاب در رگ‌ها، گردش خون را بهبود می‌بخشد. این گیاه به دفع مایعات اضافی کمک می‌کند و همچنین منجر به تنظیم فرآیندهای التهابی در بدن می‌شود تا التهاب کمتری در بدن ایجاد شود.

مواد مورد نیاز برای دمنوش مریم گلی عبارت‌اند از:

 • 1 فنجان آب (250 میلی‌لیتر)

 • 1 قاشق غذاخوری برگ مریم‌گلی (10 گرم)

مواد مورد نیاز برای دمنوش مریم گلی عبارت‌اند از:

 1. یک فنجان آب را به جوش آورده و برگ‌های مریم‌گلی را اضافه کنید.

 2. اجازه دهید این مخلوط به مدت دو دقیقه بجوشد و از روی حرارت بردارید.

 3. قبل از سرو صبر کنید تا به دمای مناسب برسد.

 4. سه روز در هفته دو فنجان چای مریم‌گلی بنوشید.

علت به وجود آمدن رگ‌های واریسی چیست؟

وقتی علت پدیدار شدن یک موضوع را بدانید شاید درک بهتری از آن پیدا کنید و برای درمان نیز توجه بیشتری داشته باشید. کلمه “واریس” از کلمه لاتین “varix” به معنای “پیچ‌خورده” گرفته شده است. رگ‌های واریسی رگ‌های بزرگ و پیچ‌خورده‌ای هستند که معمولاً بنفش یا مایل به آبی هستند.

دریچه‌های کوچک و یک‌طرفه در رگ‌ها تضمین می‌کنند که خون فقط به سمت قلب جریان دارد. در برخی افراد، این دریچه‌ها به دلایل مختلف مانند افزایش سن، چاقی، ژنتیک، ایستادن‌های طولانی‌مدت و … ضعیف می‌شوند و خون در سیاهرگ‌ها جمع می‌شود و باعث بزرگ شدن غیرطبیعی آن‌ها خواهد شد که به واریس معروف است.

این وریدهای واریسی بیشتر در پاها دیده می‌شوند، زیرا رگ‌های پا باید برخلاف جاذبه زمین عمل کنند. ایستادن، فشار روی رگ‌های پا را افزایش می‌دهد. این بیماری به‌قدری شایع است که تقریبا 25 درصد از زنان و 15 درصد از مردان به آن مبتلا هستند.

بسیاری از افراد دارای رگ‌های واریسی، دارای رگ‌های بزرگ شده و پیچ‌خورده هستند که خون را آن‌طور که باید به‌طور مؤثر حرکت نمی‌دهند. برای اکثر افراد، این یک مشکل زیبایی است، اما برای برخی افراد واریس ممکن است باعث درد، تورم و خارش شود. در برخی موارد عوارض جدی مانند فلبیت (التهاب وریدها)، زخم‌های پوستی و لخته شدن خون نیز ممکن است رخ دهد.

علائم و نشانه‌های واریس چیست؟

شناخت علائم واریس پا به شما کمک می‌کند تا زودتر به دنبال درمان آن باشید. ممکن است در ابتدا علائم واریس خفیف و تنها از نظر ظاهری ناخوشایند باشد ولی در صورت عدم مراجعه به‌موقع به متخصص و درمان مناسب، وضعیت ایجاد شده می‌تواند تشدید پیدا کند. ممکن است علائم و نشانه‌های زیر را همراه با واریس داشته باشید:

رگ‌های خونی آبی تیره قابل‌توجه، به‌خصوص در پاها

پاهای دردناک، حساس و سنگین

احساس سوزش در ساق پا

تورم در مچ پا یا پا، به‌ویژه پس از ایستادن

خارش در اطراف ورید

زخم‌های پوستی در نزدیکی مچ پا که جدی هستند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

توجه داشته باشید که علائمی مانند زخم در افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت یا مشکلات انعقاد خون بسیار خطرناک است؛ زیرا در این افراد انعقاد خون دیرتر انجام می‌شود و ممکن است پاره شدن یک رگ واریسی به‌طور ناگهانی یا در اثر خارش، خونریزی شدیدی را برای بیمار ایجاد کند و خطرناک باشد.

به‌طورکلی توصیه می‌کنیم در صورت بروز یک یا چند نمونه از علائم بالا حتماً در اسرع وقت به یک متخصص عروق خوب در یک مرکز تخصصی مجهز و معتبر مانند مرکز ما مراجعه کنید تا بعد از بررسی‌های لازم، بهترین درمان را دریافت نمایید.

در این جلسه می‌توانید از پزشک خود در مورد امکان استفاده از دمنوش برای واریس پا نیز سؤال کنید و در صورت صلاحدید پزشک از آن‌ها بهره‌مند شوید.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر رگ‌های واریسی هستند؟

اگر شرایط یا ویژگی‌های زیر را دارید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به واریس هستید:

سابقه خانوادگی:

اگر سایر اعضای خانواده شما نیز واریس داشته باشند، خطر ابتلا به آن در شما بیشتر است.

زن بودن:

زن‌ها 3 برابر بیشتر از مردها به این بیماری مبتلا می‌شوند.

سن:

رگ‌ها با افزایش سن کارایی خود را از دست می‌دهند و دیگر نمی‌توانند مثل گذشته خون را به سمت قلب هدایت کنند.

تغییرات هورمونی مربوط به بارداری، دوره قبل از قاعدگی و یائسگی

ایستادن به مدت طولانی بخصوص در صورت استفاده از کفش‌های نامناسب

اضافه‌وزن داشتن

ابتلا به بیماری‌های خاص مانند دیابت

جریان خون غیرطبیعی بین شریان‌ها و سیاهرگ‌ها

تشخیص واریس چگونه انجام می‌شود؟

اگر درد، سوزش یا تورم ناگهانی مرتبط با واریس دارید، باید فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. متخصص شما درحالی‌که ایستاده‌اید یک معاینه فیزیکی از پاهای شما انجام می‌دهد. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش‌هایی را انجام دهد تا ببیند رگ‌های شما چقدر خوب کار می‌کنند و بین رگ‌های واریسی اولیه و ثانویه تمایز قائل شود.

به علاوه پزشک شما ممکن است آزمایش اولتراسوند را برای بررسی لخته‌های خون انجام دهد؛ زیرا در صورت حرکت این لخته‌ها به سمت بالا احتمال بروز خطراتی مانند سکته مغزی، سکته قلبی و آمبولی ریه (انسداد رگ‌های اطراف ریه با لخته خون و کاهش اکسیژن) بیشتر می‌شود و تهدیدکننده زندگی است.

همچنین توجه داشته باشید که تنها متخصصان کار بلد و باتجربه همه این موارد را بررسی می‌کنند و تشخیص دقیق شرایط واریس توسط پزشکان غیرحرفه‌ای و غیرمتخصص ممکن نیست. در این شرایط ممکن است درمان اشتباه دریافت کنید و وضعیت شما تشدید شود. پس در انتخاب متخصص برای درمان این بیماری دقت کنید و از درمان‌های خودسرانه قبل از تشخیص جدا خودداری کنید.

سایر روش‌های درمان در کنار مصرف دمنوش برای واریس پا جوان

در بسیاری از موارد، می‌توانید به‌تنهایی با کمک مصرف انواع دمنوش برای واریس پا در صورت صلاحدید پزشک از درد و سایر علائم خفیف ناشی از واریس جلوگیری کنید.

همچنین اگر از نشستن یا ایستادن طولانی‌مدت خودداری کنید، ورزش منظم داشته باشید، وزن خود را کاهش دهید و پاهای خود را چند بار در روز بالاتر از کمر نگه‌ دارید می‌توانید تا حد زیای از علائم واریس مانند درد و تورم جلوگیری کنید.

گاهی نیز تنها این روش‌های مراقبتی برای بهبود کارساز نیستند و درمان نیاز به مداخلات پزشکی دارد که این درمان‌ها عبارت‌اند از:

اسکلروتراپی

در این روش که یک روش نسبتاً کم تهاجمی است پزشک محلولی را به ورید واریسی تزریق می‌کند که رگ را زخمی می‌کند و می‌بندد، سپس یک پانسمان فشاری روی آن می‌گذارد تا ورید ناپدید شود. این کار را می‌توان در مطب پزشک تحت بی‌حسی موضعی انجام داد.

فرسایش بسامد رادیویی

در این روش پزشک یک کاتتر به داخل ورید واریسی می‌کشد تا دیواره سیاهرگ را گرم کند و این گرما باعث فروپاشی و بسته شدن ورید آسیب‌دیده می‌شود.

جراحی‌های لیزری

امروزه با استفاده از فناوری‌های لیزر می‌توانید حتی رگ‌های واریس بزرگ و شدید را با اثربخشی عالی درمان کنید. لیزر یک انفجار نور را روی سیاهرگ می‌فرستد که باعث می‌شود درنهایت رگ موردنظر ناپدید شود. خوشبختانه در مرکز تخصصی ما از بهترین دستگاه‌های لیزر برای درمان واریس و افراد ماهر در این زمینه استفاده می‌شود که می‌توانید با مراجعه به این مرکز به‌خوبی از این روش بهره‌مند شوید.

فلبکتومی رگ

این روش به شکل برداشتن ورید از طریق یک سری برش‌های کوچک است که روشی نسبتاً تهاجمی است و برای برخی افراد بسته به شرایط آن‌ها ممکن است تحت بیهوشی عمومی انجام شود. جراحی کامل نیز تنها در موارد بسیار شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان‌های مکمل و جایگزین رگ‌های واریسی

یک برنامه درمانی جامع برای وریدهای واریسی ممکن است شامل چندین درمان مکمل و جایگزین باشد و استفاده از انواع دمنوش برای واریس پا نیز ممکن است جزو این برنامه قرار بگیرد. معمولاً این درمان‌ها سعی می‌کنند جلوی پیشرفت یا بدتر شدن رگ‌های واریسی را بگیرند، نه اینکه رگ‌های موجود را ناپدید کنند.

حتماً با پزشک خود در این مورد مشورت کنید تا بفهمید کدام گیاهان و مکمل‌ها ممکن است برای شما مناسب باشند.

تغذیه مناسب برای افراد مبتلا به واریس

از غذاهای غنی از فیبر یعنی مواد غذایی مانند غلات کامل استفاده کنید. بیوفلاونوئیدهای موجود در توت‌های تیره، سبزیجات برگ‌دار تیره، سیر و پیاز نیز به حفظ سلامت رگ‌ها کمک می‌کنند. مکمل‌هایی که ممکن است به درمان واریس کمک کنند شامل ویتامین C، ویتامین E و روی هستند که باید با مشورت پزشک استفاده شوند.

روتین نیز یک بیوفلاونوئید است که ممکن است دیواره رگ‌ها را محکم کند و به آن‌ها کمک کند تا بهتر کار کنند. تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که فلاونوئیدهای حاصل از روتین تورم و درد ناشی از رگ‌های واریسی را تسکین می‌دهند. این مواد معمولاً در دانه انگور و پوست درخت کاج یافت می‌شوند.

فلاونوئیدهای مشابه در زغال‌اخته، زالزالک و سایر مواد غذایی گیاهی یافت می‌شوند. چندین مطالعه نشان می‌دهد که آن‌ها ممکن است نشت در رگ‌ها و تورم پاها را کاهش دهند.

طب فیزیکی

کمپرس سرد چای فندق جادوگر (Hamamelis virginiana) و بومادران (Achillea millefolium) نیز به‌صورت موضعی به‌طور موقت درد و سوزش را تسکین می‌دهد.

مصرف دمنوش برای واریس پا چه خطراتی دارد؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم مصرف دمنوش‌ها بدون مشورت با متخصص می‌تواند خطرآفرین باشد؛ زیرا بسیاری از ترکیبات موجود در این دمنوش‌ها از نظر ایمنی آزمایش نشده‌اند و به خاطر داشته باشید که ایمنی این ترکیبات و مکمل‌ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند یا دارو مصرف می‌کنند ثابت نشده است.

اگر در حال بررسی استفاده از هر نوع درمان یا داروی جایگزین برای واریس هستید، ابتدا با متخصص خود صحبت کنید. خوددرمانی هر بیماری با انواع روش‌های طب سنتی و اجتناب یا به تأخیر انداختن مراقبت استاندارد توسط پزشک ممکن است عواقب جدی داشته باشد.

همچنین درصورتی‌که ترکیبات موجود در انواع دمنوش برای واریس پا با داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد این دمنوش‌ها نه‌تنها به درمان شما کمکی نمی‌کنند، بلکه می‌توانند بسیار آسیب‌زا باشند.

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید دمنوش‌های مختلفی برای درمان علائم واریس پا وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای بهبود علائم کمک بگیرید ولی این دمنوش‌ها هیچ‌کدام درمان قطعی نیستند و نباید به‌صورت خودسرانه استفاده شوند.

شما می‌توانید بعد از مراجعه به یک متخصص عروق باتجربه و کار بلد مانند متخصصان ما و ارزیابی‌های کامل بهترین روش درمان را انتخاب کنید و در کنار این روش‌های درمانی در صورت صلاحدید پزشک از انواع دمنوش برای واریس پا استفاده کنید.

تأکید می‌کنیم مصرف خودسرانه این دمنوش‌ها بدون مشورت با پزشک به دلایل مختلف مانند تداخلات دارویی می‌تواند برای شما مضر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید