کلینیک قلب
دکتر تپش

درمان واریس عنکبوتی پا

واریس همیشه مشکل ساز نیست اما در برخی از افراد به علت پیدایش رگ در سطح پوست به رنگ تیره آزار دهنده می باشد. افرادی که زیبایی پوست، برایشان بسیار اهمیت دارد، باید بعد از ابتلا، به پزشک متخصص واریس مراجعه کنند و به درمان واریس عنکبوتی پا بپردازند. در ادامه برای درمان واریس پا، مطالب حائز اهمیتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

Treatment-spider-varicose-veins

 

علت ایجاد واریس پا

درمان واریس عنکبوتی پا واریس ها در واقع همان سیاهرگ های پرخون و مارپیچی شکل هستند که با جمع شدن خون و متورم شدن رگ ها، در سطح پوست نمایان می شوند. از گذشته تا به امروز بسیاری از افراد، بنا به دلایلی مبتلا به واریس می شوند که این عارضه بسیار دردناک و ناخوشایند است. واریس بیشتر در زنان رخ می دهد و یکی از دلیل های به وجود آمدن آن می تواند، بالارفتن سن باشد.

در بدن همه افراد رگ های بسیاری وجود دارد که وظیفه خون رسانی به تمام سطح بدن را برعهده دارند. بیماری واریس، سیاهرگ ها را تحریک می کند. سیاهرگ ها با داشتن دریچه های یک طرفه نمی گذارند خون در یک جا جمع گردد، همین امر باعث می شود تا جریان خون به درستی صورت گیرد. اگر در فرایند جریان خون و خون رسانی سیاهرگ ها اختلال ایجاد شود، عوارض بسیاری به وجود می آید که از شایع ترین آن ها می توان به واریس پا اشاره کرد. بیماری واریس خطرناک نیست و می توانید با رسیدگی به آن و رعایت یک سری اصول، بدون عوارض جانبی زندگی کنید. اما توجه کنید که بعد از مبتلا شدن به واریس باید به پزشک مراجعه کنید تا با رعایت کردن نکات مهم در رابطه با این بیماری کم خطر، دچار مشکلاتی خطرساز، برای سلامتی خود نشوید.

علت ایجاد واریس عنکبوتی پا عبارت انداز؛

افزایش فشار عروق پا:

به طور کلی اگر جریان خون در بدن به تمامی رگ های ریز نرسد و جریان خون فقط در رگ های درشت صورت بگیرد، رگ ها به صورت پیچیده و متورم نمایان می شوند و این موضوع واریس را به وجود می آورد.

ژنتیک:

واریس می تواند از طریق مادر به فرزند انتقال یابد. به همین منظور افرادی که درخانواده خود فرد مبتلا به واریس پا را دارند، باید با ورزش کردن و کنترل وزن، خود را از این عارضه دوری کنند.

افزایش سن:

با بالا رفتن سن افراد، دیواره رگ گشاد می شود و دریچه رگ به طور نرمال بسته نمی شود. به همین دلیل به جای این که خون به سمت بالا گردش پیدا کند، به عقب برمی گردد و با جمع شدن خون در رگ، تورم ایجاد می شود و واریس به وجود می آید.

ایستادن طولانی مدت:

نشستن یا ایستادن طولانی مدت جریان خون در بدن را مختل می کند. همین امر باعث می شود که به رگ های وریدی فشار وارد شده و به تشدید واریس پا یا به وجود آمدن واریس عنکبوتی منجر گردد.

چاقی:

چاقی یکی از دلایل به وجود آمدن واریس می باشد. زیرا با افزایش وزن، فشار وارده شده بر رگ ها نیز بیشتر می شود. خون در رگ جمع شده و باعث گشادی رگ می گردد و کارایی دریچه رگ ها کاهش می یابد.

جنسیت:

در زنان واریس بیشتر به وجود می آید زیرا با تغییرات هورمونی در یائسگی یا بارداری به رگ ها فشار وارد می شود.

تشخیص در درمان واریس عنکبوتی پا

در تشخیص و درمان varicose عنکبوتی پا ابتدا باید به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید. سپس پزشک به علائم به وجود آمده در بدن توجه می کند و اقدامات لازم برای درمان واریس عنکبوتی پا را انجام می دهد. علائم به وجود آمده بر اثر واریس در بدن به شرح زیر می باشد:

ظاهر رگ ها :

افرادی که مبتلا به واریس می شوند، در سطح پوست بدنشان، رگ های متورم یا پیچیده دیده می شود. این رگ ها به رنگ ارغوانی و در مواردی که واریس شدت دارد، آبی یا سبز دیده می شوند . افرادی که به زیبایی پوست خود اهمیت بسیاری می دهند، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنند تا پس از تشخیص علت، به درمان varicose عنکبوتی پا بپردازند.

تغییر در رنگ رگ ها:

در درمان واریس عنکبوتی پا، باید به تغییر رنگ ها در رگ، توجه نمود. زیرا این تغییرها خود پیامی برای شدت یافتن واریس یا به وجود آمدن بیماری جدید در واریس می باشند.

درد مزمن در پا:

درد طاقت فرسا و گرفتگی رگ پا در شب، یکی از علائم به وجود آمدن واریس در پا می باشد.

خشکی و نازکی پوست :

افرادی که به واریس پا مبتلا می شوند، علائمی مانند خشکی و نازکی پوست در پای خود مشاهده و احساس می کنند. در بسیاری از موارد ممکن است این خشکی و نازکی پوست اگزما را نیز به وجود آورد.

خون ریزی:

زمانی که واریس ها متورم می شود، قسمت تحتانی پاره شده و خون ریزی رخ می دهد.

انواع رگ های واریس پا:

واریس طنابی بزرگ (ورید صافن):

این نوع واریس برجسته می باشد و باعث تغییر رنگ در ناحیه مچ تا کشاله ران می شود. همچنین به علت درد شدید، درمان دارویی دارد.

واریس طنابی کوچک (ورید صافن):

در این نوع واریس، برجستگی های رگ ها زیاد نیستند و همیشه قابل رویت نمی باشند. این نوع واریس زمانی به وجود می آید که رگ عمقی در زیر زانو درگیر شده باشد.

واریس شاخه ای:

واریس شاخه ای از واریس طنابی یا صافن بسیار باریک تر است و در بیشتر اوقات به طور تکه ای در زیر زانو دیده می شود.

واریس ناحیه تناسلی:

واریس ناحیه تناسلی اغلب در زمان بارداری به وجود می آید و علت آن پرخونی لگن و واژن می باشد.

رگ های عنکبوتی:

در این نوع واریس رگ ها به شکل تار عنکبوت در سطح پوست پا ظاهر می شوند. این واریس های عنکبوتی بیشتر در زیر زانو یا قسمت خارجی ران مشاهده می شوند و رنگ آن ها قرمز می باشد.

 

انواع درمان واریس عنکبوتی پا

رگ های عنکبوتی در کنار رگ های واریسی دیده می شوند ولی ممکن است در جاهای مختلف بدن نیز پدیدار شوند. در بیشتر موارد، شایع ترین واریس عنکبوتی در پا ایجاد می گردند. واریس عنکبوتی پا رگ های ریزی هستند که به شکل شاخه درخت یا تار عنکبوت بر روی سطح پوست پدیدار می شوند. واریس در افرادی که سن بالای 50 سال دارند، بیشتر رخ می دهد و علائم ظاهری و در بسیاری از موارد درد را به همراه دارد. انواع درمان varicose عنکبوتی پا به شرح زیر است:

استفاده از جوراب برای درمان واریس عنکبوتی پا:

جوراب واریس یا همان جوراب فشرده ساز برای درمان varicose عنکبوتی پا بسیار مناسب است و یکی از قدیمی ترین روش های موثر می باشد. زیرا این جوراب می تواند با بهبود جریان خون، درد ناشی از واریس پا را کاهش دهد و از شدت به وجود آمدن آن جلوگیری کند.

اسکلروتراپی در درمان واریس عنکبوتی پا:

در اسکلروتراپی پزشک متخصص واریس، موادی را به رگ واریسی به صورت مستقیم تزریق می کند. این کار باعث می شود که خون جریان خود را به رگ سالم دیگری تغییر دهد. در این روش درمان varicose عنکبوتی پا، رگ تخریب شده جذب بدن می شود.

لیزر برای درمان واریس عنکبوتی پا:

لیزر درمانی یک روش مفید و بدون درد برای درمان varicose عنکبوتی پا می باشد. دو نوع لیزر در درمان واریس عنکبوتی پا وجود دارد که بدون استفاده از سوزن انجام می شود. این درمان سرپایی می باشد و ضمن بی حسی موضعی صورت می گیرد.

رادیوفرکانسی در درمان واریس عنکبوتی پا:

رادیوفرکانسی یک روش غیرتهاجمی برای درمان varicose عنکبوتی پا می باشد. در این روش با استفاده از جریان الکتریکی، رگ را مسدود می کنند تا واریس بهبود یابد.

عمل جراحی برای درمان واریس عنکبوتی پا:

عمل جراحی واریس 3 روش دارد که به شرح ذیل می باشد.

روش اول جراحی برداشتن ورید:

این جراحی با برش کوچکی از انتهای کشاله ران انجام می شود. در این جراحی، 4 هفته طول می کشد تا بیمار بهبود یابد، برداشتن ورید عوارض و خطر کمی را موجب می شود اما این طبیعی است که در همه عمل های جراحی برای برخی از افراد، عوارضی وجود دارد. از جمله این عوارض؛ ممکن است حساسیت داشتن به داروی بیهوشی، عفونت در محل بریدگی، خون ریزی شدید، به وجود آمدن لخته خون، ماندن جای زخم و کبودی و آسیب رسیدن به عصب باشد.

 

روش دوم فلبکتومی:

در این عمل جراحی، برای برداشتن سیاهرگ های واریسی از سوزن و تیغ جراحی استفاده می کنند. این روش نیز غیرتهاجمی می باشد و برای درمان واریس عنکبوتی پا بسیار تاثیرگذار است.

 

روش سوم آندوسکوپی:

در مواردی که آسیب دیدگی پا بر اثر واریس شدت داشته باشد و خون ریزی یا زخم به همراه داشته باشد، بهترین گزینه برای درمان varicose عنکبوتی پا، آندوسکوپی می باشد. یکی از فواید حائز اهمیت در آندوسکوپی این است که بیمار بعد از عمل جراحی نیاز به استراحت ندارد و می تواند به راحتی کارهای روزمره خود را انجام دهد.

 

پماد برای درمان واریس عنکبوتی پا

به طور کلی در بسیاری از موارد برای درمان varicose عنکبوتی پا، کاهش درد و تورم، آسیب دیدگی رگ ها و همچنین کبودی در پا از پماد استفاده می کنند. پماد با داشتن ترکیباتی مانند ویتامین K و شاه بلوط که خاصیت ضد التهابی دارند در از بین رفتن تورم و کبودی در سطح پوست کمک به سزایی می کنند. پمادها علاوه بر درمان، می توانند ظاهر زشت به وجود آمده در پوست را از بین ببرند. این موضوع برای افرادی که به زیبایی پوست خود اهمیت می دهند، بسیار خوشایند می باشد.

انواع پماد برای درمان واریس عنکبوتی پا:

ونووین:

این کرم بعد از علائم به وجود آمده واریس مثل درد، کبودی، تورم، خشکی و نازکی پوست بسیار مورد تایید می باشد.

کاورمارک:

این پماد با داشتن اسین و شاه بلوط جریان خون را بهبود می سازد و خاصیت ضد التهابی دارد.

وینوویتال:

این محصول بیشتر برای از بین بردن کبودی استفاده می شود. همچنین خاصیت از بین بردن درد ناشی از واریس را دارد.

ونوپلنت:

پماد ونوپلنت حاوی موادی می باشد که از عروق خونی محافظت می کند و با بهبود بخشیدن به جریان خون، سنگینی پا، بی قراری پا و همچنین ورم را از بین می برد.

درمان رگ های عنکبوتی در طب سنتی

با مطالعه موارد فوق متوجه شدید که واریس به چه علتی در بدن افراد رخ می دهد. درمان متفاوتی برای از بین بردن واریس وجود دارد اما در برخی از موارد که واریس حاد نیست، می توانید از درمان رگ های عنکبوتی در طب سنتی در خانه استفاده کنید. درمان رگ های عنکبوتی در طب سنتی و بسیاری از بیماری ها نقش به سزایی دارد و به علت عوارض کمی که دارد، در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است. در ادامه برخی از موارد درمان رگ های عنکبوتی در طب سنتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

روغن درخت سرو:

برای درمان varicose عنکبوتی پا به مدت دو هفته روزانه دو قطره روغن درخت سرو را روی پای خود بمالید زیرا این روغن باعث افزایش و بهبود گردش خون می شود و تقویت سیستم گردش خون را افزایش می دهد و باعث تسریع روند درمان واریس عنکبوتی پا می شود.

روغن بابونه:

بابونه مانند مسکن عمل می کند. افراد برای آرام شدن درد واریس عنکبوتی پا و برطرف کردن مشکلات رگ، می توانند، از روغن بابونه استفاده کنند.

روغن گل بی مرگ:

روغن گل بی مرگ یا هلی کروسوم با داشتن خاصیت ضدانعقادی و بی حسی می تواند از لخته شدن خون در رگ های بزرگ جلوگیری کند. همچنین با استفاده از این روغن تورم کاهش و جریان خون بهبود می یابد.

روغن اسطوخودوس و رزماری:

روغن اسطوخودوس و رزماری مانند بابونه خاصیت مسکنی دارند و به روند درمان در واریس کمک می کنند.

روغن جوجوبا:

این روغن با داشتن کلاژن زخم ها را از بین می برد و با خاصیت ضد التهابی، التهاب موجود در رگ ها را کاهش می دهد.

روغن لیمو:

یکی از بهترین خصوصیات روغن لیمو مخمری بودن آن است. این روغن به سفت شدن و تقویت دیواره رگ ها کمک می کند.

روغن بومادران:

روغن بومادران نیز با بهبود بخشیدن سیستم گردش خون باعث می شود که درمان varicose عنکبوتی پا سریع تر انجام شود.

 

زالو درمانی برای رفع و درمان واریس عنکبوتی پا

زالو با مکیدن خون و تزریق آنزیم بزاق خود، لخته خون، ورم و التهاب را از بین می برد و به درمان واریس عنکبوتی پا کمک می کند. بهتر است هنگام زالو درمانی بیمار چهار زانو بنشیند و نقاطی که باید زالو درمانی شود را بتراشد تا تمیز باشد. زالو می تواند 15 تا 60 دقیقه خون فرد را به میزان 10 برابر حجم بدن خود بمکد.

در این شرایط زالو باد می کند و می افتد. بیمارانی که زالوتراپی می کنند، باید تا 24 ساعت مراقب زخم خود باشند زیرا احتمال خون ریزی وجود دارد. زالودرمانی علاوه بر درمان، عوارضی نیز دارد. از جمله این موارد، بروز عفونت انگلی، منتقل شدن بیماری های دیگر و همچنین ماندن جای زخم بر اثر نیش زالو هستند.

(هرگز برای به دست آوردن زیبایی پای واریسی، زالودرمانی را مورد استفاده قرار ندهید.)

درمان واریس پا توسط ورزش

ورزش برای درمان varicose عنکبوتی پا بسیار مناسب است. امکان دارد به دلیل وجود درد ناشی از واریس، بسیاری از افراد ورزش کردن را کنار بگذارند. اما بهتر است بعد از مبتلا شدن به واریس ورزش را ترک نکنید زیرا ورزش در سلامتی عروق و قلب بسیار حائز اهمیت است، تاثیرات مفید بسیاری در بدن می گذارد و مانع به وجود آمدن واریس یا شدت پیدا کردن آن می شود. از جمله ورزش هایی که برای درمان واریس عنکبوتی پا مناسب هستند به شرح زیر می باشد؛

پیاده روی:

پیاده روی باعث تقویت گردش خون، کنترل سطح گلوکز، تقویت حافظه، وضعیت روحی و خواب مناسب، تسکین درد آرتروز، عملکرد صحیح مغز و تقویت عضلات بدن می شود.

دوچرخه سواری:

دوچرخه سواری یکی دیگر از ورزش هایی است که برای افرادی که مبتلا به واریس شده اند، مناسب است و با تقویت عضلات بدن و کنترل گردش خون در بدن به بهبودی واریس کمک به سزایی می کند.

سایر تمرینات پا:

تمرینات دیگری برای تقویت عضلات پا وجود دارد که به درمان varicose عنکبوتی پا کمک می کند. بهتر است این تمرینات با برنامه و توسط مربی انجام شود.

علت نمایان شدن مویرگ های پا

علت نمایان شدن مویرگ های پا در افراد همان رگ های ریزی می باشد که جریان خون در آن ها مختل شده است و باعث به وجود آمدن واریس می شود. این مویرگ ها اغلب به رنگ قرمز پدیدار می شوند اما در بسیاری از مواردی که واریس شدت پیدا کرده است به رنگ سبز و آبی در می آیند. همانطور که در موارد فوق توضیح دادیم، علت نمایان شدن مویرگ های پا در خانم ها، یائسگی و بارداری می باشد زیرا در سطح هورمون ها اختلال ایجاد می شود اما دلیل اصلی ایستادگی بیش از حد و اختلال در جریان خون است. این مویرگ ها به شکل شاخه ای، عنکبوتی، تکه ای و لکه ای در سطح پوست پدیدار می شوند.

عوارض واریس پا

افردای که مبتلا به بیماری واریس می شوند، می بایست به درمان واریس عنکبوتی پا بپردازند زیرا درمان نکردن واریس عوارض بسیاری همچون درد شدید، قفل شدن عضلات، ورم در مچ، خستگی پا، زخم و خون ریزی، اگزمای واریسی و… را به همراه دارد. همچنین واریس پا خطر مبتلا شدن فرد به بیماری های دیگر را افزایش می دهد. پس با مشاهده کردن علائمی که بر کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارند، به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کنید تا دچار عوارض واریس پا نشوید.

سخن آخر

درمان واریس عنکبوتی پا به روش های متفاوتی در علم پزشکی و درمان رگ های عنکبوتی در طب سنتی صورت می گیرد. هدف ما از نگارش این مطالب ارائه اطلاعات جامعی در رابطه با علت واریس پا، درمان و عوارض واریس پا می باشد. نکته مهم در درمان واریس عنکبوتی پا مراجعه به پزشک متخصص در این زمینه است. امیدواریم بعد از مطالعه موارد فوق به سوالات شما پاسخ داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس