کلینیک قلب
دکتر تپش

انواع واریس پا

سیاهرگ ها مسئول رساندن خون از اندام ها به قلب می باشند. در برخی از موارد این رگ ها در اعضای تحتانی بدن مانند پا دچار آسیب دیدگی شده و دریچه های لانه کبوتری موجود در آن تخریب می گردند. بدین ترتیب عمل خون رسانی به سمت قلب از پا، به درستی صورت نمی گیرد و واریس ایجاد می شود. افراد باتوجه به شدت و محل آسیب دیدگی با انواع واریس پا مواجه می شوند. به وجود آمدن واریس پا ، علائم آزاردهنده ای را در پا ایجاد می کند. به همین علت شناخت انواع واریس پا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. جهت آشنایی بیشتر همراه ما باشید.

Types-varicose-veins

 

انواع واریس پا از نظر ظاهر

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، اختلال در سیاهرگ ها سبب ایجاد انواع واریس پا می گردد. علت این تنوع می تواند، مواردی مانند سن، جنس و نوع عوامل به وجود آورنده واریس پا باشد. افراد برای معجزه درمان واریس واریس پا از اقدامات درمانی گوناگونی استفاده می کنند. نکته مهم در درمان این اختلال، در نظر گرفتن انواع واریس پا می باشد. چرا که هر یک از اقسام واریس به نوع خاصی از معجزه درمان واریس نیاز دارد. در ذیل این قسمت قصد داریم به بررسی انواع واریس و درمان آن بپردازیم.

رگ های واریسی صافن بزرگ

صافن بزرگ یکی از رگ هایی است که ممکن است مبتلا به واریس شود. این رگ از مچ پا بالا رفته و به ورید فمورال موجود در کشاله ران وصل می گردد. این نوع واریس بخش هایی مثل پشت ران، قسمت بیرونی ران و ساق پا را درگیر می کند.

رگ های واریسی صافن کوچک

واریس صافن کوچک یکی دیگر از انواع واریس پا می باشد که به طور معمول در مجاورت رگ های صافن بزرگ قرار می گیرد. این نوع واریس از قسمت خارجی تاندون آشیل تا رگ عمیقی که در پشت زانو قرار گرفته است، امتداد پیدا می کند. معمولا واریس صافن کوچک در نواحی مانند پشت زانو و مچ بیشتر از سایر بخش ها مشاهده می شود.

واریس های شاخه ای

این مورد، شکل دیگری از انواع واریس است که در انشعابات رگ های بزرگ صافن ایجاد می شود. ظاهر این نوع از واریس اکثرا به صورت شاخه شاخه است ولی گاهی نیز به صورت تکی دیده شده است. از آن جایی که واریس های شاخه ای از منشعب شدن صافن بزرگ ایجاد می شوند، بسیار باریک تر بوده و دارای علائم خفیف تری می باشند.

واریس های عنکبوتی و مشبک

واریس های مشبک از بیرون زدگی رگ های کوچک زیر پوستی ایجاد می شوند. این نوع واریس ظاهری توری مانند دارد که در سطح پوست پخش شده است. واریس عنکبوتی یا مشک خفیف بوده و مانند رگ های صافن بزرگ دچار برآمدگی و برجستگی در پوست نمی شوند. میزان شیوع این نوع واریس در میان زنان بالا می باشد.

 

انواع واریس پا از لحاظ شدت

در این بخش می خواهیم به بیان انواع varicose پا از لحاظ شدت بپردازیم. شایان ذکر است که واریس در درجات مختلف، باعث ایجاد ظاهر گونانون در پا می گردد. بنابراین می توان حدس زد که تشخیص شدت واریس توسط عموم افراد آسان می باشد. درمان واریس پا به شدت واریس و نوع علائم ایجاد شده بستگی دارد. به همین جهت توصیه می کنیم که از طریق مطالعه قسمت زیر با طیف شدت انواع varicose پا آشنا شوید.

واریس خفیف

این نوع واریس در افراد بسیاری به ویژه در بانوان قابل رویت است. واریس در نوع خفیف علائم خاصی نداشته و موجب رنجش خاطر افراد نمی شود. تنها دلیلی که گاهی مبتلایان به این نوع واریس را مجبور به انجام اقدامات درمانی می کند، ظاهر آن می باشد.

واریس متوسط

در بین انواع varicose پا، واریس متوسط، تقریبا هر دو جنس را به یک اندازه به خود درگیر کرده است. اندازه رگ واریسی متوسط، بزرگ می باشد و برجستگی خفیفی را در سطح پوست ایجاد می کند. اقدام فوری جهت معجزه درمان واریس واریس متوسط از اهمیت فراوانی برخوردار است. پزشک متخصص می بایست از مزمن بودن یا نبودن اختلال موجود در شریان ها اطمینان حاصل کرده و از پیشرفت بیماری پیشگیری نماید.

واریس شدید

به طور معمول نادیده گرفتن بیماری در مرحله ابتدایی، سسب تشدید صدمه به رگ و ایجاد عوارض آزاردهنده می شود. روشن است که میزان آسیب دیدگی رگ های واریسی در مرحله پیشرفته، بالا بوده و به درمان پیچیده تری برای ترمیم دیواره خود نیاز دارند. علائم مشاهده شده در نوع شدید واریس، شامل درد، تورم، ظاهر ناخوشایند، اسکار پوستی، برجستگی زیاد، و تغییر رنگ می باشد. فرد در این مرحله می بایست به پزشک متخصص عروق مراجعه کرده و از بروز خطرات آتی پیشگیری نماید.

 

علائم انواع varicose پا چیست؟

انواع varicose پا بنا به درجه شدت آسیب دیدگی، علائم مختلفی را بروز می دهند. شناخت علائم انواع واریس پا در بحث معجزه درمان واریس بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. روشن است که نوع خفیف واریس پا علائم محدودتری نسبت به نوع شدت یافته آن دارد. به هرحال، توصیه می شود که افراد از علائم خفیف واریس نیز به سادگی عبور نکنند و با انجام اقدامات درمانی از تشدید بیماری جلوگیری کنند. علائم انواع varicose پا به شرح ذیل می باشد.

 • بی حسی و گزگز در ناحیه

 • درد خفیف تا شدید

 • خارش و سوزش به همراه درد ضربان دار

 • بروز زخم واریسی در نوع شدید

 • التهاب در درجات مختلف

 • حساس شدن به لمس

 • گرفتگی و اسپاسم عضلات که در شب عود می کند.

 • احساس سنگینی و بی قراری پا در نوع متوسط تا شدید

 • خشکی پوست روی ورید

 • ظاهر تغییر رنگ داده شده رگ ها در انواع واریس پا

 • خستگی و بی حوصلگی

 

علت ایجاد انواع واریس پا چیست؟

همانطور که مستحضر هستید، واریس جزو شایع ترین اختلالات وریدی است و نوع خفیف آن در بسیاری از افراد مشاهده می شود. ایجاد انواع varicose پا علل گوناگونی را در برمی گیرد اما همه آن ها از یک اصل پیروی می کنند. وارد شدن فشار زیاد به دریچه رگ های اندام تحتانی بدن سبب اختلال در گردش خون به سمت قلب و بروز انواع واریس پا می شود. این فشار ممکن است بنا به دلایلی که در ذیل این قسمت ذکر شده است، رخ دهد.

بارداری

گردش خون به سمت جنین در طی حاملگی افزایش پیدا می کند و در مقابل از حجم خون رگ های پا کاسته می شود. این تغییر در جریان خون سبب آسیب پذیری شریان ها شده و ضمن وارد شدن کمترین فشار واریس بروز پیدا می کند.

چاقی

چاقی یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد انواع varicose پا است. بالا رفتن وزن در افراد باعث می شود که پاها فشار بیشتری را تحمل نمایند. این افزایش فشار، تاثیر مستقیمی بر روی رگ های پا گذاشته و سبب تجمع خون در آن ها می شود. چنانچه افراد به فکر کاهش وزن و حفظ تناسب اندام خود نباشند، طی گذشت زمان با انواع واریس در درجات مختلف مواجه خواند شد.

افزایش سن

همه اجزای بدن انسان با افزایش سن دچار فرسودگی می شوند. بدن در سنین بالا توانایی کمتری جهت ترمیم و کلاژن سازی داشته و در برابر فشار و صدمات خارجی آسیب پذیر است. بدین ترتیب بروز رگ های واریسی در سنین بالا تا حدودی طبیعی بوده و با رعایت نکات ساده قابل پیشگیری می باشد.

جنسیت

احتمال بروز رگ های واریسی در زنان بسیار بیشتر از مردان می باشد. این امر علاوه بر بارداری به وجود هورمون های خاص در بدن بانوان ارتباط دارد. سطح این هورمون ها در دوره هایی مثل یائسگی و بارداری افزایش یافته و باعث ضعیف شدن جداره رگ ها می گردد.

ژنتیک

یکی از عواملی که موجب بروز رگ های واریسی می شود، سابقه خانوادگی و ژنتیک می باشد. ژنتیک زمینه را برای ایجاد آسیب در رگ ها فراهم می کند. از این رو به کسانی که در خانواده خود سابقه ابتلا به واریس را دارند، توصیه می شود که با رعایت نکات پیشگیرانه حدالامکان از ایجاد این اختلال جلوگیری کنند.

مشاغل خاص

برخی افراد به علت اشتغال در حرفه های خاص، بایستی زمان طولانی به صورت ایستاده مانده و یا بر روی صندلی بنشینند. در چنین شرایطی، جریان خون به سمت قلب مختل شده و انواع واریس پا ایجاد می گردد.

 

درمان انواع واریس پا چگونه است؟

باتوجه به وجود انواع varicose پا در افراد، روش های متنوعی برای معجزه درمان واریس مورد استفاده قرار می گیرد. مسلم است که افراد مبتلا به نوع خفیف واریس، علائم کمتری را گزارش می کنند و در مقابل کسانی که دارای واریس شدید پا هستند، در وضعیت وخیمی بوده و نشانه های بیشتری را بروز می دهند. پزشک متخصص با در نظر گرفتن علائم انواع واریس پا و مشخص کردن هدف درمان، بهترین روش را انتخاب می کند.

اسکلروتراپی عروق واریسی

اسکلروتراپی جدیدترین تکنیک، در بین همه روش های درمان انواع varicose پا می باشد. در این روش بی خطر و غیرتهاجمی پزشک متخصص، ماده شیمیایی به نام اسکلروزانت را به درون رگ های واریسی تزریق می نماید. این ماده سبب از بین رفتن رگ های عنکبوتی کوچک، زیر سطح پوست می شود. لازم به ذکر است که تعداد جلسات اسکلروتراپی به نظر پزشک و شدت آسیب بستگی دارد.

لیزر برای درمان انواع واریس پا

لیرز نیز یک روش درمانی با قابلیت از بین بردن انواع واریس پا می باشد. دستگاه لیزر به صورت همزمان به تاباندن اشعه مخصوص و خنک کردن موضع مورد نظر می پردازد. معجزه درمان واریس با لیزر بسته به انواع واریس پا ممکن است، یک تا سه جلسه به طول بینجامد. اشعه لیزر از طریق یک فیبر نوری، رگ های متورم ناشی از واریس را چروکیده و منقبض می کند. این فرآیند با بی حسی موضعی انجام شده و فرد نیازی به گذزراندن دوره نقاهت طولانی ندارد.

جراحی واریس پا

جراحی روشی است که در موارد شدید واریس مورد استفاده متخصصان قرار می گیرد. طی عمل جراحی، پزشک مجری وریدهای آسیب دیده و پرپیچ و خم را از پا خارج می کند. این امر ضمن بی حسی اسپینال یا بیهوشی صورت می گیرد و انتهای رگ، بعد از خروج دریچه لانه کبوتری تخریب شده، بسته می شود.

فلبکتومی

این تکنیک که گاهی با جراحی واریس پا اشتباه گرفته می شود، روش خوبی برای از بین بردن رگ های واریسی است که با اسکلروتراپی درمان نمی شوند. فلبکتومی واریس های طنابی که شدت آسیب دیدگی متوسط دارند را از بین می برد. به این صورت که قسمتی از رگ های واریسی را بدون بیهوشی و به صورت سرپایی از پا خارج می کنند.

رادیوفرکانسی انواع واریس پا

این روش غیرتهاجمی برای درمان انواع واریس پا مورد استفاده قرار می گیرد و در از بین بردن ورید صافن بزرگ و کوچک موثر است. پزشک معالج برای انجام این عمل، محل مورد نظر را ضدعفونی کرده و امواج رادیویی را پس از بی حسی موضعی به داخل رگ های واریسی هدایت می کند. بدین ترتیب حرارت منتقل شده به رگ، باعث بسته شدن رگ می گردد.

استفاده از جوراب مخصوص واریس پا

استفاده از جوراب های مخصوص، برای همه افراد مبتلا به انواع واریس پا توصیه می شود. این جوراب، فشار کنترل شده ای را از ناحیه مچ تا کشاله ران وارد می کند و باعث بهبود جریان خون به سمت قلب می شود. پوشیدن جوراب، یک روش درمانی تکمیلی بوده و پس از اسکلروتراپی یا جراحی، جهت پیشگیری از بروز مجدد مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی بهترین پماد واریس پا

امروزه به دلیل پیشرفت علم پزشکی، اقسام مختلف درمان برای انواع واریس پا وجود دارند. بدیهی است که همه افراد مبتلا به واریس پا به دنبال روش های درمانی می گردند که دارای حداقل عوارض باشند. پماد واریس برای درمان انواع واریس پا از جمله راه های بی خطری است که تاثیر بی نظیری در کاهش علائم و بازسازی آسیب دیدگی ها دارد. واریس ها در مجاورت بافت پوست قراردارند و استعمال پماد واریس می تواند، تاثیر سریعتری در درمان انواع واریس پا داشته باشد.

 

پماد ونووین برای درمان انواع واریس پا

این پماد واریس را از برگ انگور تولید می کنند. ونووین به علت دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی قوی، درد، سنگینی و تورم ناشی از واریس را از رفع می نماید. همچنین باعث تقویت دیواره داخلی رگ ها شده و آن را تا حد زیادی بازسازی می کند.

پماد وینوویتال

این دارو از عصاره درخت شاه بلوط هندی تهیه می گردد و در سایر اختلالات وریدی نیز استفاده می شود. وینوویتال در تسکین درد واریس بسیار موثر است. به طور معمول بیماران دارای اختلالات گوارشی و کلیوی نباید از این دارو استفاده کنند.

پماد ونوپلنت

استفاده از این بهترین پماد واریس ، یک راه موقت جهت تخفیف علائم واریس پا محسوب می گردد. خاصیت این پماد واریس نسبت به سایر داروها، عدم ایجاد آلرژی است. همچنین به دلیل ترکیب ضدچربی که دارد، افراد به استفاده از آن تمایل بیشتری دارند. در ساخت پماد ونوپلنت از گیاه سنتلا و ملیلوتوس استفاده شده است. این دو گیاه با اثرگذاری بر روی بافت پوست، باعث تحریک ترمیم آسیب ها شده و تورم ناشی از نارسایی ورید را رفع می کند. میوه گیاه زانتالن نیز در این پماد واریس موجود است و سبب تخفیف درد در ناحیه می گردد.

پماد کاورمارک

بهترین پماد واریس کاورمارک یک درمان سریع با منشا دریایی است. استفاده از جلبک های قهوه ای در این پماد، سبب آبرسانی به پوست و تقویت بافت جداره رگ ها می گردد. شایان ذکر است که این پماد واریس علاوه بر فواید مذکور، تاثیرات کلاژن سازی بسیاری دارد که سبب افزایش سرعت بازسازی و کاهش علائم می شود.

پماد وریکسکت

این پماد واریس برای درمان واریس به خصوص در موارد سطحی و خفیف، مورد استفاده افراد قرار می گیرد. وریکسکت التهابات جزئی را رفع کرده و رگ های ریز واریسی روی بافت پوست را محو می نماید.

پماد وری استاپ

گل همیشه بهار که معجزه درمان واریس شناخته می شود، در ساخت پماد وری استاپ استفاده می گردد. این گیاه باعث بهبود گردش خون در شریان ها شده و از هیپوستاز شدن خون در ورید جلوگیری می نماید. عصاره جینکوبیلوبا گیاه دیگری است که در تهیه این بهترین پماد واریس کاربرد دارد. جینکوبیلوبا از لخته شدن سلول های خون و تشدید واریس پیشگیری می کند.

پماد واریکس

ترشح ماده پروستاگلاندین از دانه گیاه شاه بلوط هندی سبب رفع علائمی از قبیل درد، خارش و تورم ناشی از واریس پا می گردد. این ویژگی خارق العاده باعث شده تا از این ماده در ساخت پماد واریس برای درمان واریس استفاده شود. گیاه شاه بلوط موجود در پماد واریکس در ترکیب با سایر مواد شیمیایی از لخته شدن سلول های خونی پیشگیری می کند.

کرم ونوگل

ونوگل برای درمان انواع واریس پا و همچنین جلوگیری از سایر اختلالات وریدی مورد استفاده افراد قرار می گیرد. ونوگل دیواره رگ ها را تقویت کرده و بروز التهاب پیشگیری می کند. به همین علت کسانی که در معرض ابتلا به واریس هستند نیز، با مشورت دکتر متخصص از آن استفاده می نمایند.

 

عوارض پماد واریس پا

در ساخت پماد واریس پا از مواد گیاهی به مقدار زیادی استفاده می گردد و این باعث می شود که از عوارض جانبی داروها تا حد زیادی کاسته شود. گفتنی است که حتی داروهای گیاهی نیز در برخی افراد آلرزن محسوب می شوند. البته این عوارض خفیف بوده و به ندرت رخ می دهند. لذا چنانچه پس از مصرف بهترین پماد واریس برای انواع واریس پا، با علائمی مانند سوزش و یا خارش در پوست رو به رو شدید، حتما پزشک معالج خود را در جریان این موضوع قرار دهید. سایر مشکلاتی که ممکن است در هنگام مصرف پماد واریس برای درمان انواع واریس پا ایجاد شوند، مربوط به مسئله خطا در نوع مصرف پماد واریس می باشند که این مورد با رعایت نکات مندرج بر روی پماد و توصیه های پزشک قابل پیشگیری است.

 

معجزه درمان واریس با روش سنتی

در بخش های اخیر به بررسی درمان انواع واریس پا به روش پزشکی پرداختیم. اکنون به علت علاقه و تمایل بسیاری از افراد به طب سنتی، قصد داریم تعدادی از راه های موجود در این علم را برای رفع انواع واریس پا مورد ارزیابی قرار دهیم. به خاطر داشته باشید که درمان با روش های سنتی نیز می تواند عوارض خاصی را به همراه داشته باشد. لذا جهت استفاده از این روش ها ابتدا با متخصص طب سنتی مشورت و سپس جهت درمان اقدام نمایید. برخی از راهکارهای طب سنتی در ذیل این قسمت به نگارش درآمده است.

خوردن دمنوش زنجبیل؛ زنجبیل به عنوان معجزه درمان واریس شناخته شده است. این گیاه اعجازانگیز دارای خاصیت ضدالتهابی و آتنی اکسیدانی بسیار قوی می باشد و در کاهش میزان التهاب انواع واریس پا نقش به سزایی دارد.

روغن بابونه؛ ماساژ رگ های واریسی، با روغن بابونه سبب کاهش درد می گردد. ترکیب این ماده با روغن نارگیل می تواند از میزان التهاب ناشی از واریس کاسته و به بهبود ظاهر رگ ها کمک کند.

دمنوش چای سبز؛ چای سبز به دلیل داشتن خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی، سبب بهبود التهاب و درد رگ های واریسی گشته و همچنین سموم و کلسترول بالای خون را از بین می برد. فواید مذکور باعث شده از آن در درمان انواع واریس پا به عنوان یک روش مکمل استفاده شود.

زالودرمانی؛ زالودرمانی ساق پا نیز به طور معمول در درمان انواع واریس پا موثر است. البته بایستی به این نکته توجه نمود که زالو برای همه افراد مناسب نمی باشد و تشخیص این مورد تنها به نظر پزشک بستگی دارد. ترکیبات موجود در بزاق زالو، سبب از بین رفتن لخته های خون و در نهایت واریس پا می گردد.

سرکه سیب؛ قرار دادن پاها درون وان حاوی آب و سرکه سیب می تواند به کاهش علائم ناشی از انواع واریس پا کمک کند. تکرار این عمل التهاب و تورم رگ ها را تا حد زیادی از بین می برد.

 

سخن آخر

واریس نوعی بیماری عروقی می باشد که نوع خفیف آن در میان مردم شیوع بالایی دارد. افراد مبتلا به واریس خفیف، اغلب بدون هیچ گونه شکایتی به زندگی خود ادامه می دهند. در مقابل، افراد مبتلا به اختلالات عروقی مزمن و واریس شدید، به درمان فوری و رفع سریع علائم نیاز دارند. مقصود ما از نگارش مقاله حاضر، افزایش اطلاعات شما کاربران گرامی در رابطه با انواع واریس پا و معجزه درمان واریس آن می باشد. به طور خلاصه می توان گفت که بهترین کار در مواجهه با انواع واریس پا از نوع خفیف گرفته تا نوع پیشرفته آن، جلوگیری از گسترش آسیب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس