کلینیک قلب
دکتر تپش

واریس پشت زانو

به دلیل بزرگ شدن رگ‌ها در نزدیکی سطح پوست، اغلب در پاها، پشت زانو و مچ واریس ایجاد می‎شود. واریس پشت زانو نیز یکی از انواع این اختلال به شمار می‌آید که به آن رگ واریسی صافن کوچک می‌گویند. گاهی ممکن است واریس پا موجب بروز مشکلاتی مانند ایجاد درد در پا شود. در این حالت خون در رگ‌های خونی تجمع پیدا می‌کند و رگ بیش‌ازاندازه بزرگ خواهد شد. به همین دلیل رگ‌های متورم دارای درد هستند. اغلب نیز رنگ این رنگ‌ها تغییر خواهد کرد و به صورت بنفش مایل به آبی یا قرمز دیده می‌شود.

Varicose-veins-behind-knee

آنچه در این مقاله می خوانید :

واريس چيست و چه علائمی دارد؟

به‌طورکلی درون رگ‌های وریدی ناحیه پا (سیاهرگ) برای حرکت جریان خون به سمت قلب، دریچه‌هایی قرار دارند. در صورت ضعف سیاهرگ، عملکرد دریچه‌ها نیز با اختلال مواجه خواهد شد. در نتیجه خون به ورید برمی‌گردد. در این صورت رگ‌های متورم آبی و بنفش در این ناحیه، در اثر بروز واریس ایجاد می‌شوند.
این اختلال جزو بیماری وریدی دسته‌بندی می‌شود و یکی از دلایل ایجاد درد در بخش‌های مختلف پا محسوب می‌شود. اضافه‌وزن و ایستادن به مدت طولانی از دلایل اصلی بروز این مشکل هستند. ایجاد درد در ناحیه پشت زانو، ممکن است در اثر واریس باشد.
شما می‌توانید از روی شکل و ظاهر رگ‌های پا، این بیماری را تشخیص دهید. اما اغلب باید پزشک متخصص عروق، رگ‌های وریدی را بررسی کند. گاهی ایستادن‌های طولانی و یا ورزش نامناسب، می‌توانند موجب ایجاد درد در این ناحیه شوند.
واریس پشت زانو یکی از انواع این اختلال است. در واقع در بخش‌های دیگر مانند پا، ساق و مچ نیز امکان ظاهر شدن این رگ‌ها وجود دارد. روش‌های مختلفی برای درمان و از بین بردن واریس وجود دارد. در صورت درمان، دیگر درد در رگ‌ها حس نمی‌شود. در ادامه برخی از علائم واریس را ذکر خواهیم کرد.

• ایجاد رگ‌های عنکبوتی در پا
• وجود رگ‌ واریسی قابل‌مشاهده در پا
• ایجاد گرفتگی در عضلات
• بی‌قراری در پا
• ایجاد لخته‌های خونی در پا
• تورم در رگ
• تغییر رنگ در زخم‌های پا
• رگ‌های آبی و تیره
• سنگینی در پا
• ایجاد سوزش و گرفتگی در پا
• خارش در اطراف رگ
• خستگی
• علت واریس پشت زانو
• علت واریس در جوانی
• درمان خانگی واریس پشت زانو

در صورت بروز واریس پشت زانو، ممکن است علائم و نشانه‌های متفاوتی در افراد بروز کند. همچنین تمامی این علائم در یک شخص بروز نمی‌کنند و بلکه ممکن است فرد تنها برخی از علائم ذکرشده را تجربه کند. رگ‌های عنکبوتی در پا از رایج‌ترین نشانه‌های ایجاد واریس هستند.
تلانژکتازی در پاهای آسیب‌دیده بسیار مرسوم هستند و در اکثر افراد دیده می‌شوند. بهتر است با توجه به نوع واریس، درمان مناسب برای آن اتخاذ شود. برای این کار باید با علائم این بیماری آشنا شویم تا بتوانیم نسبت به درمان آن نیز اقدام کنیم.

 

علائم واريس خفيف چه هستند؟

در مراحل ابتدایی بروز واریس، امکان مشاهده علائم واریس خفیف وجود دارد. مثلاً ممکن است شرایطی که موجب بروز این اختلال شده است، بهبود پیدا کند. در نتیجه علائم واریس خفیف را تجربه خواهید کرد. در این صورت ممکن تنها ظاهر رگ‌ها تغییر کند. یا اینکه درد در رگ‌ها تا حدودی حس شود. به‌طورکلی در صورت پیشرفته شدن، علائم واریس خفیف به نشانه‌های اصلی تبدیل خواهند شد. در مراحل ابتدایی اغلب تعداد رگ‌هایی که درگیر اختلال می‌شوند، کم است.

 

علت بروز واريس پشت زانو چيست؟

افراد مختلفی ممکن است در معرض خطر بروز واریس در پا یا علائم واریس خفیف قرار بگیرند. در واقع هر شخصی در طول زندگی خود ممکن است به این اختلال دچار شود. برخی از عوامل می‌توانند در بروز واریس پشت زانو مؤثر باشند. مثلاً این بیماری در زنان بیشتر از مردان است.
یکی از دلایل آن نیز منبسط شدن دیواره وریدی است. همچنین بارداری و یائسگی می‌توانند به دلیل تغییرات هورمونی، موجب ایجاد واریس در پا و یا بروز علائم واریس خفیف شوند. با افزایش سن نیز دیگر رگ‌ها و دریچه‌های عروقی، کارکرد اولیه خود را نخواند داشت. به دلیل عدم انعطاف‌پذیری، ممکن است رگ‌ها سفت شوند.
گاهی واریس در اثر سابقه خانوادگی ابتلا به این اختلال به صورت ارثی نیز ایجاد می‌شود. اما اغلب افراد تصور می‌کنند که تنها عامل ایجاد واریس، ایستادن طولانی‌مدت است. البته این مورد نیز می‌تواند روی گردش خون تأثیر منفی ایجاد کند. نحوه پوشیدن لباس‌ها نیز عاملی برای ایجاد واریس در نواحی مختلف پا است. در صورت بروز یبوست و یا ایجاد تومور در بدن نیز، میزان فشار درون رگ بیشتر خواهد شد. در نتیجه باید سلامت کلی بدن نیز بررسی شود. کسانی که تنباکو مصرف می‌کنند، ممکن است در معرض ابتلا به رگ واریسی باشند. در ادامه برخی از دلایل عمده را ذکر خواهیم کرد.

• اضافه‌وزن
• سیگار کشیدن
• جنسیت
• سن افراد
• تأثیر سابقه خانوادگی
• سبک زندگی

انواع رگ‌های واريسی

رگ‌های واریسی که در اثر تضعیف دیواره و دریچه ایجاد می‌شوند، دارای انواع مختلفی هستند. به همین دلیل واریس پشت زانو نیز به شکل‌های مختلفی بروز می‌کند. در ادامه برخی از انواع این رگ‌های واریسی را ذکر خواهیم کرد.

 

رگ واريسی صافن کوچک

برخی از رگ‌های واریسی در بدن به شکل‌های مختلفی ایجاد می‌شوند. بین زردپی آشیل و رگ وریدی عمقی در زیر زانو، ممکن است دچار واریس و یا علائم واریس خفیف شود. این نوع رگ واریسی، صافن کوچک است. اغلب نیز به صورت واریس پشت زانو بروز می‌کند.

 

رگ واريسی صافن بزرگ

واریس صافن بزرگ معمولا از بخش پایینی پا شامل مچ تا کشاله ران کشیده می‌شود. معمولا در هنگام بروز این واریس، رگ‌های این بخش از پا دچار تغییر رنگ و تورم خواهند شد. بنابراین اغلب در بخش پشت ران و ساق پا رگ‌های واریسی ایجاد خواهند شد.

 

رگ واريسی متوسط

برخی از رگ‌ها روی پا بسیار واضح و قابل‌تشخیص هستند. اغلب رگ‌های واریسی متوسط به رنگ کبود هستند و موجب ایجاد ظاهر نامطلوب روی پا می‌شوند. بهتر است که نسبت به درمان به موقع این واریس اقدام شود. زیرا ممکن است علائم واریس خفیف موجب بروز عوارض جدی‌تر شود.

 

رگ‌های واريسی عنکبوتی

حتماً تابه‌حال پاهایی که دارای رگ‌های عنکبوتی هستند را مشاهده کرده‌اید. این رگ‌ها به صورت مشبک و خوشه‌ای در پا ایجاد می‌شوند. رنگ رگ اغلب به صورت آبی و قرمز است و اغلب در روی نواحی مانند زیر زانو یا بخش خارجی ران ایجاد می‌شوند. البته این نوع واریس از نوع بی‌ضرر است و اغلب موجب بروز درد نمی‌شود. تورم در این نوع رگ واریسی کمتر دیده می‌شود. دلیل نام‌گذاری این رگ‌ها نیز، پخش شدن آن در سطح پا به صورت تارعنکبوت است. زنان بیشتر از مردان دچار واریس عنکبوتی می‌شوند.

 

واريس پيشرفته

گاهی واریس پشت زانو یا سایر رگ‌های واریسی در اثر پیشرفت، بسیار برجسته و پررنگ می‌شوند. علاوه بر ایجاد عوارض متعدد مانند پادرد، ممکن است که ظاهر چندان جالبی نداشته باشد. در نتیجه باید فوراً نسبت به درمان فوری اقدام شود.

 

درمان خانگی واريس پشت زانو

واریس پشت زانو یا هرکدام از انواع واریس را می‌توانیم به روش‌های خانگی و با استفاده از طب سنتی تا حد زیادی درمان کنیم. معجزه درمان واریس با مواد خانگی در صورتی اتفاق خواهد افتاد، که دلیل بروز واریس نیز در نظر گرفته شود. برخی از افراد معتقدند که سرکه سیب درمان قطعی واریس پا است. اما به‌طور قطعی نمی‌توان در این رابطه نظر داد. روش‌های متنوعی برای معجزه درمان واریس وجود دارد. در ادامه برخی از این روش‌ها را ذکر خواهیم کرد.

 

سرکه سيب درمان واريس پا

همان‌طور که می‌دانید سرکه سیب خواص و فواید بسیار زیادی دارد. برخی از متخصصان طب سنتی بر این عقیده هستند که این ماده موجب بهبود گردش خون در بدن می‌شود و سرکه سیب درمان قطعی واریس پا است. با توجه به این خواص، از این ماده می‌توان در درمان واریس پشت زانو و نواحی دیگر بدن استفاده کرد. مسلماً ایجاد اختلال در سیستم گردش خون بدن عوارض متعددی ازجمله واریس را به همراه دارد. در نتیجه به استفاده از سرکه سیب می‌توانیم ای عوارض را کاهش دهیم.
بهتر است به روش موضعی از سرکه سیب درمان قطعی واریس پا استفاده شود. مثلاً استعمال آن روی ناحیه‌ای که دچار رگ‌های واریسی شده است، تا حد زیادی معجزه درمان واریس است. این عمل باید در روز دو بار تکرار شود. بهتر است که سرکه سیب در این حالت غلیظ باشد.
همچنین امکان مصرف این ماده به صورت خوراکی نیز تأثیر زیادی در بهبود واریس دارد. زیرا این ماده دارای خاصیت بسیار زیاد است و مانند یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. در نتیجه موجب جلوگیری از فعالیت رادیکال‌های آزاد خواهد شد. به همین دلیل به بافت‌های بدن آسیب وارد نخواهد شد. برخی سرکه سیب را معجزه درمان واریس می‌دانند.

فلفل قرمز درمانی در برای واريس

فلفل قرمز به‌عنوان یکی از درمان‌های خانگی واریس، کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. این ماده دارای ویتامین ث است. در نتیجه با دارا بودن موادی مانند بیوفلاونوئید، جذب ویتامین ث نیز در بدن بیشتر خواهد شد. این ترکیب موجب کاهش دردهای واریسی می‌شود. فرقی ندارد که رگ‌های واریسی در کدام ناحیه از بدن ایجاد شوند. درهرصورت این ماده می‌تواند به عنوان یک ماده مهم در کاهش بروز دردهای واریس مورداستفاده قرار گیرد و برای برخی معجزه درمان واریس باشد.

 

درمان واريس پشت زانو با خاکشير

در طب سنتی به عنوان یکی از مواد پرخاصیت از خاکشیر یاد می‌شود. به همین دلیل اغلب برای درمان اختلالاتی مانند واریس نیز کاربرد دارد. این ماده دارای خاصیت ضدالتهابی است. این ویژگی موجب می‌شود که دردهای ناشی از واریس نیز کمتر شوند. همچنین خاکشیر سرشار از آنتی‌اکسیدان است. این خاصیت موجب عدم ایجاد تخریب در بافت بدن خواهد شد. شما می‌توانید برای کاهش درد واریس پشت زانو نیز از این ماده استفاده کنید.

 

زنجبيل ماده‌ای برای درمان واريس

برای درمان سریع واریس می‌توانید از زنجبیل استفاده کنید. این ماده دارای خاصیت ضدالتهابی در بدن است. در نتیجه فرد هنگام ابتلا به واریس، درد را کمتر احساس خواهد کرد. برای
استفاده از آن باید از آن در کنار سیر استفاده کنید. خمیر حاصل از ترکیب این دو ماده را می‌توانید روی واریس قرار دهید. در این صورت مشکلات ناشی از آن مانند تورم و درد کمتر خواهند شد و نوعی معجزه درمان واریس باشد.

 

دم‌نوش چای سبز برای کاهش درد واريس پشت زانو

برخی از دم‌نوش‌ها برای درمان و کاهش درد واریس پشت زانو مؤثرند. یکی از این دم‌نوش‌ها، چای سبز است. این ماده با دارا بودن خواص ضدالتهابی، از التهاب و درد در بافت‌های بدن جلوگیری می‌کند. تقویت رگ‌های خونی از دیگر فواید مصرف دم‌نوش چای سبز است.

 

آيا زانودرد به علت بروز واريس است؟

کسانی که درد واریس و زانودرد را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که درد این دو نوع بیماری متفاوت است. جالب است بدانید که می‌توان برای کاهش هر دو درد، عضلات ساق پا را تقویت کرد. در هنگام زانودرد، مفاصل و رباط اطراف آن دچار مشکل خواهند شد. اما دلیل ایجاد واریس با این مشکل متفاوت است. اما اغلب کسانی که این دو درد را تجربه می‌کنند، دچار مشکلاتی نظیر اضافه‌وزن هستند. ازاین‌رو باید قبل از هر چیز دلیل بروز درد را پیگیری و بررسی کرد.

 

ورزش مناسب برای واريس پشت زانو

گاهی انجام تمرینات ورزشی غیراصولی دلیل اصلی بروز واریس پشت زانو هستند. اما انجام حرکات مناسب ورزشی می‌توان نسبت به درمان این مشکل اقدام کرد. ممکن است فرد در زمان انجام تمرینات به زمین بخورد و درد در ناحیه زانو ایجاد شود. اما درد زانو در چنین مواردی با درد واریس تفاوت دارد. بهتر است برای تشخیص علت زانودرد و واریس، به پزشک مراجعه کنیم.
همان‌طور که گفته شد یکی از دلایل انبساط خون در وریدها و بروز واریس، عدم گردش خون است. در واقع این سیستم دچار مشکل می‌شود و ممکن است در این رابطه دلایل مختلفی وجود داشته باشد. درصورتی‌که درد از ناحیه مفصل پا باشد، پزشک درمان‌های مربوط به زانودرد را تجویز خواهد کرد. اما در صورت واریس در پشت زانو، ورزش می‌تواند معجزه درمان واریس باشد.
ورزش می‌تواند موجب بهبود سیستم گردش خون در پا شود. در نتیجه اکسیژن کافی به بافت‌های مختلف بدن از طریق جریان خون رسانده خواهد شد. در نتیجه رگ‌های واریسی در پا و پشت زانو ایجاد نمی‌شوند. به‌طورکلی ورزش می‌تواند نقش مهمی در بهبود دردهای ناشی از واریس ایفا کند. اما باید به روش‌های درست و اصولی، این کار انجام شود. زیرا گاهی در اثر انجام حرکات غیراصولی، ممکن است واریس در پا ایجاد شود.

 

درمان واريس پشت زانو

همان‌طور که می‌دانید برای انتخاب درمان مناسب برای واریس پشت زانو، باید ابتدا پزشک ناحیه موردنظر را بررسی کند. این صورت می‌تواند درمان مناسب را انتخاب کند. در این راستا درمان‌های متنوعی توسط پزشکان اتخاذ می‌شوند. مثلاً استفاده از لیزر برای درمان درون وریدی یا خارج کردن رگ از زیرپوست، از درمان‌های رایج هستند.
اغلب روش‌های درمانی، نیازمند بررسی اولیه پزشک هستند. در صورت عدم معاینه پزشک نمی‌تواند روش مناسب برای ترمیم رگ‌ها را انتخاب کنند. بهتر است با توجه به نوع مشکل و ناحیه درگیر، روش درمانی مناسب انتخاب شود. این روش‌ها را می‌توانیم به عنوان درمان‌های قطعی برای واریس پشت زانو در نظر بگیریم. در ادامه به این نوع درمان‌ها اشاره خواهد شد.

 

درمان با استفاده از ليزر درمانی

در این نوع درمان واریس، از طریق سونوگرافی یک فیبر نازک از لیزر را به رگ وارد می‌کنند. در این حالت توسط فیبر، اشعه لیزر به دیواره رگ می‌رسد. در نتیجه میزان فشار برگشت خون کنترل خواهد شد. این روش بسیار کاربردی است و برخی از پزشکان در مراحل مختلف بروز واریس به‌ویژه در پشت زانو، از آن استفاده می‌کنند.

 

درمان واريس پشت زانو با روش ميکروفلبکتومی

در این روش در ابتدا پوست پشت زانو بی‌حس خواهد شد. سپس در این ناحیه و روی رگ‌های خونی، سوراخ‌هایی ایجاد می‌شود. در این صورت با ابزار مخصوص، رگ‌ها از زیرپوست خارج می شوند.

 

درمان واريس با وناسيل

برای درمان به روش وناسیل، یک نوع چسب مخصوص را به ناحیه زیرپوست تزریق خواهند کرد. با این کار می‌توان موجب بهبود رگ‌های واریسی دردناک و متورم شد. این نوع درمان بر اساس نوع تشخیص پزشک انتخاب می‌شود. در واقع پزشک درصورتی‌که تشخیص بدهد که بیمار باید ازاین‌رو استفاده کند، آن را انتخاب می‌کند.

 

روش اسکروتراپی

در روش اسکروتراپی، یک داروی مخصوص جهت از بین رفتن رگ، به درون رگ تزریق خواهد شد. در نتیجه رگ‌های واریس پشت زانو از بین خواهند رفت. به‌طورکلی روش‌های متعددی برای از بین بردن رگ‌های واریسی وجود دارد. این روش‌ها موجب کاهش دردها و درمان واریس خواهند شد و می توانند معجزه درمان واریس باشند.
به همین دلیل امروزه در کنار درمان‌های خانگی، از روش‌های درمانی متعددی نیز استفاده می‌شود. این روش‌ها اغلب روی بیماران جواب می‌دهند. اما بیمار بعد از بهبود باید سبک زندگی سالم را در پیش بگیرد.

سخن پايانی

واریس در بخش‌هایی مانند ران، پشت پا و زانو و مچ اغلب بروز می‌کند. گاهی به دلیل ایجاد واریس خفیف، علائم بسیار کم است. مثلاً تعدادی رگ آبی و بنفش در نقاط مختلف پا دیده می‌شوند. این نوع علائم را باید جدی گرفت زیرا که نشانه‌هایی برای بروز مشکلات جدی‌تر در آینده هستند.
واریس پشت زانو اغلب دارای درد در هنگام راه رفتن است. این درد در برخی مواقع با درد مفاصل زانو اشتباه گرفته خواهد شد. ازاین‌رو باید دلیل درد توسط پزشک بررسی شود.
رگ واریسی معمولا در نقاطی از پوست که به سطح نزدیک هستند، بروز پیدا می‌کند. در این صورت پزشک با بررسی پا می‌تواند دلیل بروز آن را تشخیص دهد. استفاده از جوراب واریس اغلب در هنگام بروز دردهای خفیف کارایی دارد. اما در صورت پیشرفته شدن بیماری، نیاز به درمان‌ فوری وجود دارد و نباید دنبال معجزه درمان واریس باشید. به‌طورکلی با مشاهده علائم واریس خفیف نیز باید سریعاً به پزشک مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس