کلینیک قلب
دکتر تپش

بهترین جوراب واریس چیست

واریس نوعی از اختلالات وریدی است که در اثر تخریب دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بروز پیدا می کند. این دریچه ها مانع از بازگشت خون به اندام های تحتانی شده و رسیدن خون به قلب را تسهیل می کنند. مختل شدن این دریچه ها سبب تجمع خون و آسیب به رگ ها می شود. خوشبختانه امروزه همزمان با توسعه دانش پزشکی راه های بسیاری برای درمان واریس مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد که یکی از ساده ترین آن ها استفاده از جوراب Varicose می باشد. اگر قصد دارید بدانید که بهترین جوراب واریس چیست و چگونه مورد استفاده بیماران قرار می گیرد و باعث درمان واریس پا می شود تا انتهای مقاله توضیح در مورد آیا جوراب واریس مفید است؟ و فواید جوراب واریس پاسخ دادیم و عوارض جوراب واریس با دقت مطالعه نمایید

Varicose-veins-groin

آيا جوراب واريس مفيد است و بهترين جوراب واريس چيست؟

جوراب Varicose تقریبا ظاهری مشابه سایر جوراب های معمولی را دارد، با این تفاوت که خواص درمانی داشته و سبب بهبود و تنطیم جریان خون می شود. این ویژگی جوراب های واریسی، به کاهش درد و رفع علائم واریس کمک شایانی می نمایند. اکنون شاید برایتان سوال شده باشد که بهترین جوراب واریس چیست در ادامه بعد از بیان ویژگی های یک جوراب Varicose خوب، شما را در انتخاب نوع جوراب، یاری می نماییم.
از حدود صد و هفتاد سال پیش تاکنون استفاده از جوراب Varicose در بین افراد مبتلا به واریس، رایج می باشد. اگر می خواهید بدانید که بهترین جوراب واریس چیست می بایست اشاره کنیم که جوراب Varicose زمانی مطلوب است که قادر باشد، فشار کنترل شده ای را بر روی رگ ها ایجاد نماید. این فشار استانداردسازی شده که به ویژه در مچ پا، باعث کاهش فشار از نواحی بالاتر ساق پا می شود.
جوراب های واریس عموما ساق های بلندی داشته و قسمت های مهم پا را که درگیر واریس شده اند، پوشش می دهند. به صورتی که جوراب تا بالای ران هم کشیده می شود. لازم به ذکر است که درجه تنگ و فشرده بودن جوراب Varicose، با واحد میلی متر جیوه اندازه گیری می گردد و در چهار نوع مختلف طبقه بندی می شود.
فشار نوع A: فشار تدریجی این نوع جوراب از 12 الی 15 میلی متر جیوه می باشد و مناسب اشخاصی است که پس از فعالیت های فیزیکی روزمره، در پای خود احساس سنگینی می کنند. این نوع از جوراب برای خلبان ها، تکنسین اتاق عمل، پرستاران، کارمندان، نانواها و مهمانداران هواپیما توصیه می شود. لذا از آن جایی که درجه بندی جوراب ها متفاوت می باشند، می توان دریافت که پاسخ سوال بهترین جوراب واریس چیست بسته به میزان آسیب و هدف درمان متفاوت می باشد.
فشار نوع یک: این نوع از جوراب های واریس فشاری معادل 18 تا 22 میلی متر جیوه را به رگ ها وارد می نماید و مانند دیگر انواع جوراب ها، از ابتلای افراد در معرض خطر جلوگیری کرده و به درمان مبتلایان واریس کمک می کند. ناگفته نماند که افراد گاهی بنا به تشخیص پزشک از این نوع واریس در طی دوران بارداری برای پیشگیری از ایجاد رگ های واریسی استفاده می کنند.
فشار نوع دو: این نوع از جوراب، تدریجا فشار 23 تا 32 میلی متری را به رگ های پا وارد می کند و مناسب وریدهایی است که دچار ادم (تورم) خفیف شده اند. از این نوع جوراب جهت درمان ترومبوفلبیت های سطحی و عمقی و نارسایی هایی که در طول حاملگی برای رگ ها رخ داده است، نیز استفاده می شود. همچنین این نوع جوراب یک مکمل عالی برای سایر درمان های واریس مانند اسکلروتراپی و جراحی می باشد.
فشار نوع سه: آخرین نوع جوراب های واریسی فشار 34 الی 46 میلی متر جیوه را ایجاد می کند و مسلما برای درمان و پیشگیری از عود واریس هایی با علائم شدید مورد استفاده قرار می گیرد. به صورتی که اگر واریس در مراحل پیشرفته سبب ایجاد زخم شده باشد، پس از درمان زخم از این نوع جوراب استفاده می گردد.

 

فوايد جوراب واريس

در قسمت فوق مختصرا به بیان فواید جوراب واریس پرداختیم. در صورتی که می خواهید بدانید فواید بهترین جوراب واریس چیست این بخش را نیز مطالعه نمایید. همانطور که مستحضرید، جوراب های واریس باتوجه به اقسام مختلفی که دارند، ویژگی های گوناگونی را در بر دارند. این جوراب ها با دو هدف درمانی و غیردرمانی مورد استفاده قرار می گیرند. به بیان دیگر افرادی که در معرض ابتلا به واریس هستند نیز، قادر هستند، از آن ها استفاده نمایند. فواید جوراب واریس می توانند دلیل پرکاربرد بودن آن را توجیح کنند.

• فواید جوراب واریس نقش دریچه های لانه کبوتری را دارند. به صورتی که مانع بازگشت خون به طرف پایین می شوند. این امر جریان خون به قلب را تقویت می کند.
• فواید جوراب واریس به کاهش فشارخون نیز کمک می کند که در نتیجه آن تورم رگ ها کم می شوند.
• فشار تنظیم شده و استانداردی که از سمت جوراب به پا منتقل می شود، عروق خونی را تقویت می کند.
• فشار وارد شده از جانب جوراب، باعث کاهش احساس درد نیز می گردد.

عوارض جوراب واريس

تاکنون خبری مبنی بر عوارض جوراب واریس منتشر نشده است. روشن است که این روش درمانی آسان و غیرتهاجمی قادر به ایجاد آسیب به بدن نمی باشد. البته باید توجه داشته باشید که این جوراب ها تنها زمانی بدون عوارض جوراب واریس هستند که با تجویز پزشک استفاده شوند. در غیر این صورت ایجاد فشار غیراستاندارد به رگ های واریسی موجب تخریب بیشتر رگ ها می شود. جوراب Varicose بایستی متناسب با شدت آسیب دیدگی رگ های هر فرد شخصی سازی شده باشد. همچنین اگر بیماران قلبی و مبتلایان دیابت، بدون مشورت با پزشک از جوراب ها استفاده کنند، با عوارض جوراب واریس مواجه خواهند شد. برخی از این عوارض جوراب واریس به شرح ذیل می باشند.

• آسیب دیدن لایه پوششی روی رگ (پوست)
• احساس سوزش در ناحیه
• تشدید درد
• فررفتگی پوست
• افزایش تورم رگ های واریسی

 

نکات مهم برای انتخاب بهترين جوراب واريس چيست؟

در این بخش قصد داریم تا به شما عزیزان را در یافتن پاسخی برای سوال بهترین جوراب واریس چیست یاری نماییم. فراموش نکنید که قبل از خواندن این بخش حتما بایستی مطالب فوق را مطالعه کرده باشید. چرا که با خواندن بندهای پیشین تا حد زیادی به اهمیت انتخاب جوراب پی برده و به بخشی از پاسخ سوال بهترین جوراب واریس چیست خواهید رسید. پزشک متخصص عروق بعد از معاینه شما و اطلاع از شدن بیماری، با در نظر گرفتن موارد زیر بهترین جوراب Varicose را برای شما بر می گزیند.
سطح تراکم؛ سطح تراکم همان میزان فشاری است که از سمت جوراب به رگ ها وارد می شود. این سطح از تراکم و فشار توسط ابزار دقیق در آزمایشگاه ارزیابی می شود. افراد بایستی برای خرید جوراب باتوجه به تجویز پزشک به میزان تراکم جوراب دقت نمایند.
ضدرطوبت بون؛ بدیهی است، زمانی که جوراب دارای خاصیت ضدرطوبت باشد، اجازه تعریق را به پا نمی دهد و از همین رو مانع ایجاد بوی نامطبوع و خارش در پا می شود. ناگفته نماند که برای ساخت این جوراب ها از مواد ضدتعریق استفاده نمی شود. در این نوع جوراب ها از الیافی استفاده می شود که سبب تبخیر سریع آب می شوند.
داشتن جنس راحت؛ تولیدکنندگان جوراب Varicose، می بایست از طریق مورد آزمایش قرار دادن جوراب، میزان راحتی در آن را بسنجند. راحت بودن در قسمت هایی مانند پاشنه، مچ و پنجه پا از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا پاهای افراد ممکن است، ساعات طولانی از روز را داخل جوراب بماند.
فشار تدریجی مناسب؛ همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، در صورتی که افراد می خواهند بدانند که بهترین جوراب واریس چیست بایستی به استاندارد بودن فشاری که از جانب جوراب وارد می شود، دقت نمایند. جوراب Varicose فشاری تدریجی را به قسمت های مختلف پا وارد می کند. بنابراین اگر فشار آزاردهنده ای را در پا احساس کردید، به پزشک خود مراجعه کرده و بعد از مشورت با وی بهترین جوراب Varicose را تهیه نمایید تا دچار عواریض جوراب Varicose نشوید.
نرم بودن درزهای جوراب؛ همان اندازه که به راحتی سایر انواع پوشاک خود دقت می کنید، باید به نرم و راحت بودن جوراب Varicose نیز اهمیت بدهید. در صورتی که اطراف درزهای جوراب کشی واریس، پوست پا را تحریک کند، افراد با انواع آلرژی، خارش و زخم در ناحیه مواجه خواهند شد.
طول و اندازه بهترین جوراب واریس چیست؛اندازه و میزان پوشش دهی جوراب به نظر پزشک پستگی دارد. پزشک متخصص عروق با بررسی وضعیت شما، میزان فشار، تراکم و اندازه طول جوراب را تعیین می کند. پزشک به طور معمول جورابی را انتخاب می کند که اندازه آن مانع راه رفتن شما نشود و بتوانید با سهولت به انجام فعالیت هایتان بپردازید.
نوع برند جوراب Varicose؛ جوراب Varicose هم اکنون توسط تعداد محدودی از شرکت های خوب در حال تولید می باشد. از همین رو شما می توانید با تحقیق و پرس و جو از سایر افراد و یا پزشک متخصص، از بهترین نوع برند جوراب Varicose آگاهی پیدا کنید.

 

انواع بهترين جوراب واريس چيست؟

پزشک متخصص باتوجه به نیاز بیمار، جوراب مناسبی را تجویز می کند. نکته مهمی که در انتخاب انواع جوراب وجود دارد، این است که بسیاری از افرد تصور می کنند که انواع مختف جوراب تنها برای بانوان تولید می شود. در حالی که آقایان نیز قادر هستند از انواع جوراب Varicose استفاده نمایند. همانطور که در پاسخ به بهترین جوراب واریس چیست نیز اشاره کردیم، انواع جوراب ها بسته به شدت فشار وارده، شامل طبقه بندی های مختلفی می شوند. در قسمت زیر قصد داریم، شما را با انواع تنوع جوراب های واریس موجود در بازار آشنا سازیم.
جوراب Varicose از نوع زیر زانو؛ همانطور که از نام این جوراب مشخص است، پوشش دهی این جوراب تا زیر زانو است. این نوع جوراب عمدتا برای افرادی با ران های لاغر که دچار واریس در ساق پا می شوند، تجویز می شود.
جوراب نیمه ران واریس؛ این نوع جوراب زمانی تجویز می شود که رگ های واریسی به قسمت های پشت زانو و ران نیز گسترش پیدا کرده باشند. جوراب نوع نیمه ران واریس، سبب تحکیم و تنظیم فشار رگ های زیر زانو و باز شدن عروق بالای ران می شود.
جوراب شلواری واریس؛ مشخصا این نوع جوراب همه قسمت های پا را در بر می گیرد و فشار کنترل شده ای را در رگ ها ایجاد می کند. استفاده از این نوع جوراب سبب بهبود هدایت جریان خون به سمت شکم و قلب می شود. به همین دلیل، این نوع جوراب همچنین برای افراد باردار برای پیشگیری از بروز واریس در شکم استفاده می گردد.
جوراب Varicose مخصوص تابستان؛ جوراب Varicose تابستانی نوعی از جوراب است که در طی چند سال اخیر کاربرد فراوانی داشته است. توصیه می شود که با نزدیک شدن به فصل گرما برای داشتن وضعیت بهتر، از جوراب تابستانی استفاده کنید. این جوراب ها از جنس الیاف نرم کتان ساخته شده اند و دارای ویژگی ضدتعریق می باشند.

 

آيا جوراب واريس مفيد است؟

آیا جوراب واریس مفید است؟ جوراب Varicose را چند ساعت بپوشیم؟ این ها پرسش هایی هستند که برای بسیاری از افراد قبل از استفاده از جوراب Varicose ایجاد می شوند. در راستا متذکر می گردیم که نحوه استفاده از جوراب Varicose صرفا بایستی توسط پزشک متخصص در اختیار بیمار قرار گیرد. با این حال تیم نویسندگان ما اطلاعاتی را برای ایجاد دید روشن تر قبل از مراجعه به پزشک، خدمت شما کاربران ارائه می نماید.
به طور معمول توصیه می شود که افراد قبل از بلند شدن از رخت خواب و شروع راه رفتن، جهت پوشیدن جوراب اقدام نمایند. چرا که دریچه لانه کبوتری رگ ها در هنگام خواب، ساعات طولانی را به صورت افقی بوده و عملکرد بهتری در هدایت خون در بدن ایجاد ایجاد می کنند. از همین رو پوشیدن جوراب بعد از بیدار شدن به تداوم این جریان خون عادی در بدن کمک می کند.
ناگفته نماند که استفاده از جوراب Varicose در هنگام شب برای افرادی که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، توصیه می شود. توجه داشته باشید که استفاده از هیچ نوع پوشش مشابهی، جایگزین استفاده از جوراب مخصوص واریس نمی شود زیرا در ساخت این جوراب ها تکنولوژی ویژه ای به کار گرفته شده است.

 

نحوه شست و شوی جوراب Varicose

اگر قصد دارید بدانید نحوه شست و شوی بهترین جوراب واریس چیست این مطلب را از دست ندهید. شما کاربران گرامی می توانید، با رعایت نکاتی ساده از پرداخت هزینه اضافی اجتناب نمایید و طول عمر جوراب Varicose خود را افزایش دهید. اولین نکته مهم در این رابطه توجه به بهداشت جوراب و شست و شوی به موقع آن است. سایر نکات را در ذیل این بخش ذکر می کنیم.

• توجه کنید که جوراب Varicose بایستی با دست شست و شو گردد لذا برای ممانعت از تخریب الیاف آن، از شستن جوراب با ماشین لباس شویی بپرهیزید.
• 2 الی 3 مرتبه در هفته جهت شستن جوراب Varicose اقدام کنید.
• جوراب Varicose را با آب ولرم یا سرد شست و شو دهید.
• برای پیشگیری از آسیب به الیاف جوراب و بروز آلرژی پوستی، آن را با استفاده از صابون یا شامپو بشویید.
• از اتو نمودن جوراب Varicose اکیدا اجتناب نمایید.
• از فشرده جوراب بعد از شستشو پرهیز کرده و جهت آبگیری، آن را در بین دو حوله قرار دهید.

 

قيمت بهترين جوراب واريس چيست

همانطور که پیش از این ذکر کردیم، انواع جوراب Varicose دارای برندهای متنوعی می باشند که این نوع برندها در پاسخ به سوال بهترین جوراب واریس چیست، تاثیرگذار می باشند. بدیهی است که قیمت جوراب های واریس باتوجه به نوع برندی که دارا می باشد، متفاوت است. به همین علت نمی توان به عدد دقیقی اشاره نمود. لازم به ذکر است که عوامل مختلف دیگری مانند نوع الیاف استفاده شده در جوراب، اندازه و… نیز در تعیین میزان قیمت موثر می باشند.
بسیاری از افراد در پاسخ به سوال بهترین جوراب واریس چیست قیمت بالای جوراب را ملاک انتخاب قرار می دهند اما به خاطر داشته باشید که همیشه پرداخت هزینه بالا به معنای باکیفیت بودن اجناس خریداری شده نمی باشد. بهترین کار برای انتخاب جوراب Varicose ایده آل با قیمتی مناسب، مشورت کردن با پزشک می باشد. همچنین شما می توانید، برای کسب آگاهی بیشتر از این موضوع با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

سخن آخر

در مقاله حاضر تلاش کردیم تا به مسائلی حول محور فواید جوراب واریس و نوع عملکرد آن بپردازیم. بدون شک مطالب فوق منبع جامعی برای پاسخ به انواع پرسش های شما عزیزان اعم از بهترین جوراب واریس چیست آیا جوراب Varicose مفید است؟ و… می باشد. به طور خلاصه می توان گفت، جوراب Varicose دارای دو هدف درمان و پیشگیری از واریس است که به سادگی و با کمترین هزینه اثر خود را بر روی عروق واریسی اعمال می نماید. افراد در بسیاری از موارد خفیف می توانند، برای همیشه از شر واریس خلاص شده و در موارد شدید از تشدید بیماری جلوگیری نمایند. فراموش نکنید که استفاده از جوراب Varicose صرفا با نظر پزشک امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس