×

دکتر متخصص درد قفسه سینه

دکتر متخصص درد قفسه سینه؛ شناسایی و درمان عامل اصلی درد
درد قفسه سینه از علائم شایع بیماری‌های قلبی است و به‌هیچ‌وجه نباید نادیده گرفته شود؛ زیرا حتی کوچک‌ترین علائم می‌توانند نشانه‌ای از بیماری‌های جدی باشند که اگر سریع‌تر توسط دکتر متخصص درد قفسه سینه تشخیص و درمان نشوند مشکلات زیادی مانند حملات و ایست قلبی را ایجاد می‌کنند. هرچند گاهی علت درد، عامل دیگری است و شما را با این سوال مواجه می‌کند که برای درد قفسه سینه به چه دکتری مراجعه کنیم.
بنابراین در صورت بروز هرگونه درد و ناراحتی در ناحیه جناغ سینه باید در اسرع وقت به یک دکتر متخصص درد قفسه سینه در یک مرکز تخصصی قلب مراجعه کنید.
البته گاهی علل دیگر مانند مشکلات گوارشی، ریوی و اسکلتی نیز می‌توانند باعث ناراحتی این ناحیه شوند که ابتدا باید از نظر سلامت قلب بررسی شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم دکتر متخصص درد قفسه سینه کیست و چه خدماتی را ارائه می‌دهد.

فهرست مطلب:
• دکتر متخصص درد قفسه سینه کیست؟
• عدم مراجعه به یک دکتر متخصص درد قفسه سینه خوب چه عواقبی دارد؟
• دکتر متخصص درد قفسه سینه چه مواردی را بررسی و درمان می‌کند؟
• دلایل درد قلبی قفسه سینه از نظر فوق تخصص جراحی قفسه سینه در تهران
• علل درد جناغ سینه مربوط به سیستم اسکلتی و عضلانی
• دلایل درد جناغ سینه مربوط به سیستم گوارشی
• علل درد جناغ سینه مربوط به سیستم ریوی
• چه زمانی باید به دکتر متخصص درد قفسه سینه مراجعه کرد؟
• نحوه تشخیص علت درد توسط بهترین جراح توراکس در تهران
•روش‌های درمانی توسط دکتر متخصص درد قفسه سینه
•دکتر متخصص شکستگی دنده
•سخن آخر

دکتر متخصص درد قفسه سینه کیست؟
دکتر متخصص درد قفسه سینه یا متخصص قلب، پزشکی است که در مراقبت از قلب و عروق خونی شما متخصص است. این پزشکان می‌توانند مشکلات قلبی عروقی را تشخیص داده و در درمان آن‌ها به شما کمک کنند.
آن‌ها همچنین می‌توانند در زمینه‌های خاصی مانند ریتم غیرطبیعی قلب، نارسایی قلبی یا مشکلات قلبی که از بدو تولد داشته‌اید به شما کمک نمایند. گاهی درد جناغ سینه به دلیل یک مشکل بسیار جدی است که تنها روش درمان آن جراحی است.
در این صورت ممکن است شما را به بهترین جراح توراکس در تهران ارجاع دهند تا بهترین تشخیص و متد درمانی برای شما ارائه شود.
دکتر متخصص درد قفسه سینه علاوه بر تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی ایجاد کننده این ناراحتی می‌تواند با ارائه یک برنامه زندگی مناسب مانند رژیم غذایی، ورزش، آرامش و … از بدتر شدن یا ابتلا به بیماری‌های قلبی بخصوص در سنین بالاتر جلوگیری نماید.
این متخصصان پس از اتمام چهار سال دانشکده پزشکی، سه سال را به‌عنوان رزیدنت به یادگیری پزشکی داخلی عمومی می‌پردازند. سپس حداقل سه سال دیگر آموزش تخصصی در زمینه قلب را سپری خواهند کرد.
پس‌ازآن متخصصان قلب می‌توانند به‌صورت تخصصی‌تر در دوره‌های فلوشیپ که برای هر قسمت از قلب ارائه می‌شود شرکت کرده و بعدازآن تنها بر روی همان بخش به‌صورت تخصصی تمرکز نمایند.
بسیار مهم است که در صورت بروز هرگونه ناراحتی در ناحیه قفسه سینه به‌موقع به یک دکتر متخصص درد قفسه سینه خوب و باتجربه در یک مرکز تخصصی قلب معتبر و مجهز مراجعه کنید تا هرچه زودتر علت درد مشخص شده و درمان مناسبی صورت گیرد.
عدم مراجعه به یک دکتر متخصص درد قفسه سینه خوب چه عواقبی دارد؟
اگر شما دچار دردهای گاه و بی گاه یا در برخی موارد دردهای مداوم در ناحیه قفسه سینه می‌شوید، اما علت آن را پیگیری نکرده‌اید یا به سراغ متخصصان کم‌تجربه در مراکز تخصصی غیر معتبر بروید، این امکان وجود دارد که در زمان مناسب نسبت به بیماری ایجاد شده آگاه نشوید.
درنتیجه یک بیماری خاموش ممکن است به‌مرور به دلیل عدم درمان تشدید شود و بعد مشکلات بزرگ‌تری را برایتان ایجاد کند. در مورد قلب در بسیاری از موارد این بی‌توجهی‌ها می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد.
از طرفی وقت و هزینه شما را از بین خواهد برد؛ بنابراین به‌سلامت خود اهمیت دهید و در صورت بروز ناراحتی در ناحیه قفسه سینه حتماً به یک دکتر متخصص درد قفسه سینه خوب در یک مرکز معتبر مراجعه کنید.
بهترین جراح توراکس در تهران بعد از معاینات کامل و تشخیص نهایی در صورت نیاز شما را به فوق تخصص جراحی قفسه سینه در تهران جهت تشخیص مناسب برای نیاز به جراحی ارجاع می‌دهد؛ اما در بسیاری از مواقع اگر شما به‌موقع مراجعه کنید با روش‌های درمانی غیرتهاجمی می‌توان بیماری‌های قلبی را کنترل، مدیریت و مدیریت کرد.
دکتر متخصص درد قفسه سینه چه مواردی را بررسی و درمان می‌کند؟
دلایل بسیار متعددی می‌توانند منجر به درد جناغ سینه شوند که البته همه این دلایل هم مربوط به قلب نیستند.
گاهی ممکن است مشکلات گوارشی، ریوی یا حتی اسکلتی منجر به ناراحتی در این قسمت از بدن شود؛ اما به دلیل حیاتی بودن قلب بهترین جراح توراکس در تهران توصیه می‌کنند در صورت بروز ناراحتی در ناحیه قفسه سینه ابتدا توسط یک متخصص قلب خوب در یک مرکز تخصصی قلب معاینه شوید.
متخصص قلب بعد از رد کردن بیماری‌های قلبی احتمالی در صورت نیاز شما را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهد.

دلایل درد قلبی قفسه سینه از نظر فوق تخصص جراحی قفسه سینه در تهران
از مهم‌ترین دلایل ناراحتی قفسه سینه که توسط دکتر متخصص درد قفسه سینه در مراکز قلب تحت تشخیص و درمان قرار می‌گیرند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک
کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک زمانی رخ می‌دهد که غشای قلب بیش‌ازحد ضخیم شود و دارای عوامل ژنتیکی است. ضخیم شدن قلب مانع از جریان صحیح خون از قلب به سمت بدن و برعکس می‌شود.
درنتیجه باعث می‌شود ماهیچه برای پمپاژ خون بسیار سخت کار کند و درد ناحیه قفسه سینه نیز می‌تواند ناشی از این مشکل باشد. ازجمله علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می‌توان به درد جناغ سینه ، سرگیجه، تنگی نفس، سبکی سر و غش اشاره کرد.
– افتادگی دریچه میترال
گاهی درد و ناراحتی قفسه سینه، تپش قلب و سرگیجه همگی از علائم افتادگی دریچه میترال هستند. افتادگی دریچه به این معانست که یک دریچه در قلب قادر به بسته شدن کامل برای بهترین عملکرد خود نیست.
در موارد خفیف، این وضعیت ممکن است علائم واضحی نداشته باشد؛ اما در صورت تشدید یکی از علائم آن درد و ناراحتی قفسه سینه است.
این بیماری هرچه زودتر توسط دکتر متخصص درد قفسه سینه تشخیص داده شود بهتر می‌توان آن را کنترل و درمان کرد و نیاز به مراجعه به بهترین جراح توراکس در تهران را کاهش می‌دهد.
– حمله پانیک
حمله پانیک یک حمله عصبی و بیشتر ناشی از مشکلات روحی و روانی و استرس است که ممکن است برای هر فردی ایجاد شود و معمولاً در خواب رخ می‌دهد.
این حمله منجر به افزایش ضربان قلب شده و باعث درد جناغ سینه می‌شود. علاوه بر ناراحتی قفسه سینه و افزایش ضربان قلب، حالت تهوع، سرگیجه، عرق کردن و ترس نیز از علائم این مشکل می‌باشند.
– پریکاردیت
به التهاب کیسه اطراف قلب پریکاردیت گفته می‌شود. این شرایط می‌تواند منجر به درد شدید در ناحیه قفسه سینه شود که با تنفس یا دراز کشیدن بدتر خواهد شد. این آسیب حتماً باید توسط دکتر متخصص درد قفسه سینه در زمان مناسب تشخیص داده شده و درمان شود.
– حمله قلبی
یکی از خطرناک‌ترین علل ایجاد ناراحتی در قفسه سینه حمله قلبی است. معمولاً اگر درد و ناراحتی قفسه سینه به دلیل حمله قلبی باشد، با یک یا چند مورد از علائم زیر همراه است:
• درد در فک، گردن یا کمر
• سبکی سر یا ضعف
• درد در بازوها یا شانه‌ها بخصوص سمت چپ
• تنگی نفس
• تعریق بیش‌ازحد و سرد
• زنانی که حمله قلبی را تجربه می‌کنند ممکن است دچار علائمی مانند خستگی ناگهانی، حالت تهوع یا استفراغ نیز بشوند.
حمله قلبی از شرایط اورژانسی است؛ بنابراین در صورت مشاهده علائم آن در خود یا اطرافیانتان باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.
اورژانس برای شما توضیح می‌دهد چه اقداماتی انجام دهید تا نیروهای آن‌ها برسند و در صورت امکان چطور بیمار را خودتان به اورژانس برسانید.
در این شرایط باید آرامش خود را حفظ کنید تا دستورات را به‌درستی انجام دهید و به بیمار کمک کنید تا از این شرایط بحرانی به‌سلامت خارج شود. هر اشتباهی در این شرایط می‌تواند جان بیمار را به خطر بیندازد.
– میوکاردیت
میوکاردیت زمانی اتفاق می‌افتد که قلب ملتهب شود و علائمی شبیه حمله قلبی ایجاد می‌کند. ازجمله مهم‌ترین علائم میوکاردیت عبارت‌اند از:
• درد جناغ سینه
• تب
• مشکل در تنفس
• خستگی
• ضربان قلب تند
– آنژین صدری
آنژین مانند درد فشردگی یا فشار روی ناحیه قفسه سینه احساس می‌شود. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که خون کافی به قلب نمی‌رسد.
همچنین ممکن است فرد در ناحیه شانه، پشت، گردن، فک یا بازوها احساس درد کند. آنژین یکی از نشانه‌های اصلی مشکلات عروق کرونر یعنی شریان‌های متصل به قلب که وظیفه خون‌رسانی به ماهیچه‌های قلب را به عهده دارند می‌باشد.
– تشریح یا پارگی آئورت
آئورت رگ اصلی است که از قلب منتهی شده و به قسمت‌های مختلف بدن کشیده می‌شود. تشریح یا دیسکسیون آئورت به معنی جداسازی لایه‌های داخلی آئورت می‌باشد که وضعیت خطرناکی است.
هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، تجمع خون می‌تواند باعث ترکیدن شریان و حتی مرگ بیمار شود. تشریح آئورت تهدیدکننده زندگی است، بنابراین نیاز به کمک فوری پزشکی دارد. گاهی باید سریعاً یک فوق تخصص جراحی قفسه سینه در تهران عمل جراحی را برای ترمیم این رگ مهم و نجات جان بیمار انجام دهد.
بعدازآن نیز پیگیری درمان باید توسط دکتر متخصص درد قفسه سینه انجام گیرد. درد شدید قفسه سینه یکی از مهم‌ترین علائم این شرایط بحرانی است.
– تشریح یا پارگی عروق کرونر
درد شدید ناگهانی که در ناحیه قفسه سینه، گردن، پشت یا شکم همراه با احساس پارگی ناگهانی در بیمار رخ می‌دهد، می‌تواند از علائم تشریح عروق کرونر باشد.
این شرایط نیز به مراقبت‌های فوری توسط دکتر متخصص درد قفسه سینه نیاز دارد تا جان بیمار به خطر نیفتد.

علل درد جناغ سینه مربوط به سیستم اسکلتی و عضلانی
گاهی درد در ناحیه قفسه سینه اصلاً مربوط به بیماری‌های قلبی نیست. بخصوص در ورزشکاران آسیب‌های اسکلتی و عضلانی مختلفی در این ناحیه رخ می‌دهد که منجر به درد جناغ سینه می‌شود. ازجمله مهم‌ترین دلایل درد جناغ سینه مربوط به سیستم اسکلتی و عضلانی عبارت‌اند از:
– کشیدگی عضلانی
التهاب عضلات و تاندون‌های اطراف ناحیه دنده‌ها می‌تواند یک درد مداوم در قفسه سینه ایجاد کند. اگر درد با فعالیت بدتر شود، به‌احتمال‌زیاد نشانه‌ای از کشیدگی عضلانی در این ناحیه است که باید توسط دکتر متخصص شکستگی دنده یا دکتر ارتوپد تشخیص داده شده و درمان شود.
– آسیب وارد شده به دنده‌ها
در بسیاری از حرکات ورزشی بخصوص ورزش‌های تماسی مانند کشتی و همچنین برخی سوانح مانند تصادف امکان آسیب به دنده‌ها و ایجاد ناراحتی در قفسه سینه وجود دارد. ازجمله صدماتی که وارد می‌شود می‌توان به کوفتگی، کبودی، شکستگی و … اشاره کرد.
اگر فردی دچار شکستگی دنده شده باشد ممکن است صدای ترک شنیده باشد یا در زمان آسیب احساس درد شدید کرده باشد که در این صورت باید سریعاً به اورژانس مراجعه کند تا با عکس‌برداری آسیب ایجاد شده مشخص و درمان مورد نیاز انجام شود.
– کوستوکندریت
کوستوکندریت التهاب غضروف قفسه سینه است. این وضعیت می‌تواند باعث درد جناغ سینه شود. درد کوستوکندریت ممکن است هنگام نشستن یا دراز کشیدن در موقعیت‌های خاص و همچنین زمانی که فرد هرگونه فعالیت بدنی انجام می‌دهد بدتر شود.
دلایل درد جناغ سینه مربوط به سیستم گوارشی
برخی از قسمت‌های مهم سیستم گوارشی مانند معده تقریباً در پشت قفسه سینه قرار دارد؛ بنابراین هر مشکلی در این قسمت‌ها می‌تواند منجر به ناراحتی در قفسه سینه نیز بشود.
بسیاری از علائم این مشکلات گوارشی با علائم بیماری‌های قلبی مشترک است. به همین دلیل ابتدا باید از نظر سلامت قلب بررسی و معاینه شوید. ازجمله مشکلات گوارشی که منجر به درد جناغ سینه می‌شود، عبارت‌اند از:
– زخم معده
زخم‌های گوارشی که معمولاً زخم‌هایی در پوشش معده هستند درد شدیدی ایجاد نمی‌کنند. بااین‌حال، آن‌ها می‌توانند منجر به ناراحتی مکرر در ناحیه قفسه سینه شوند. در این شرایط متخصص مربوطه معمولاً از داروهای آنتی‌اسید برای کاهش اسید معده و دردهای ناشی از آن استفاده می‌کند.
– بیماری ریفلاکس معده (GERD)
بیماری ریفلاکس معده یا GERD وقتی ایجاد می‌شود که محتویات معده به سمت حلق و گلو حرکت می‌کند. این شرایط می‌تواند علائمی مانند احساس سوزش در قفسه سینه و اطراف آن و طعم ترش در دهان را ایجاد کند.
– اختلالات انقباض مری
اختلالات انقباض مری اسپاسم یا انقباض در لوله‌ای است که غذا از آن از گلو به معده می‌رسد. این اختلالات همچنین می‌توانند باعث درد جناغ سینه شوند.
– حساسیت بیش‌ازحد مری
تغییر فشار در لوله انتقال غذا یا وجود اسید بیش‌ازحد گاهی اوقات باعث درد شدید می‌شود؛ اما در حال حاضر هنوز علت دقیق این حالت که منجر به ناراحتی قفسه سینه نیز می‌شود، مشخص نشده است.
– پارگی مری
اگر لوله انتقال غذا دچار پارگی شود، می‌تواند منجر به درد ناگهانی و شدید قفسه سینه گردد. پارگی مری ممکن است پس از استفراغ شدید یا عمل جراحی مری رخ دهد.
– فتق هیاتال
فتق هیاتال زمانی رخ می‌دهد که بخشی از معده شما به سمت قفسه سینه فشار وارد کند. این نوع فتق بسیار شایع است و ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند.
بااین‌حال، اگر قسمت بالای معده پس از خوردن غذا به قسمت پایین قفسه سینه فشار بیاورد، می‌تواند علائم GERD مانند سوزش سر دل و درد جناغ سینه را ایجاد کند.
علل درد جناغ سینه مربوط به سیستم ریوی
یکی دیگر از سیستم‌هایی که مشکلات مربوط به آن می‌تواند منجر به ناراحتی و درد در جناغ سینه شود، سیستم ریوی است. ناگفته نماند که ناراحتی‌های سیستم ریوی نیز مانند قلب بسیار مهم و گاهی اورژانسی و تهدیدکننده است. از مهم‌ترین دلایل مربوط به این بخش عبارت‌اند از:
– آسم
آسم یک اختلال تنفسی شایع است که با التهاب در مسیرهای هوایی تنفس مشخص می‌شود و می‌تواند خود را با درد جناغ سینه نشان دهد. سایر علائم آن شامل تنگی نفس، سرفه و خس‌خس سینه می‌باشد که نیاز به درمان تخصصی دارد.
– فروپاشی ریه
هنگامی‌که هوا در فضای بین ریه‌ها و دنده‌ها جمع می‌شود، جدار ریه می‌تواند در داخل آن بریزد یا اصطلاحاً دچار فروپاشی شود که باعث درد ناگهانی جناغ سینه در هنگام تنفس می‌شود. اگر فردی دچار فروپاشی ریه شود علائمی مانند تنگی نفس، خستگی و ضربان قلب سریع را نیز تجربه می‌کند و باید سریعاً به اورژانس مراجعه نماید.
– سل
رشد باکتری سل در ریه‌ها می‌تواند علائمی مانند سرفه بد، سرفه خونی، خلط یا درد در قفسه سینه را ایجاد کند. سل یکی از بیماری‌های بسیار خطرناک است که می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد.
– پلورزی
پلورزی التهاب غشایی است که ریه‌ها را می‌پوشاند. این التهاب در هنگام تنفس عمیق می‌تواند منجر به درد شدید جناغ سینه شود.
– ذات‌الریه
عفونت‌های ریوی مانند ذات‌الریه می‌توانند باعث درد جناغ سینه شوند. سایر علائم ذات‌الریه شامل تب، لرز و سرفه خلط دار می‌باشد.
– آمبولی ریه
آمبولی ریه یکی از شرایط اورژانسی است و زمانی رخ می‌دهد که یک لخته خون در سرخرگی که خون را به ریه‌ها تغذیه می‌کند، گیر می‌کند. این شرایط می‌تواند باعث درد جناغ سینه، مشکل در تنفس و سرفه خونی شود. آمبولی‌های ریوی در صورت عدم درمان فوری می‌توانند تهدیدکننده زندگی باشند.
– فشارخون ریوی
فشارخون ریوی فشارخون بالا در شریان‌هایی است که خون را به ریه‌ها می‌برند. در برخی موارد، این فشار زیاد می‌شود و ممکن است منجر به درد جناغ سینه شود.

چه زمانی باید به دکتر متخصص درد قفسه سینه مراجعه کرد؟
اگر درد جناغ سینه به‌طور ناگهانی ظاهر شد، به‌خصوص اگر مصرف داروهای ضدالتهابی علائم را کاهش نداد، بهتر است در اسرع وقت به متخصص قلب مراجعه کنید.
توجه داشته باشید که در هر شرایطی وقتی درد جناغ سینه و مشکلی در تنفس را تجربه می‌کنید باید سریعا به بیمارستان مراجعه کنید یا برای گرفتن کمک پزشکی با اورژانس تماس بگیرد.
علائمی که ممکن است نیاز به کمک اضطراری داشته باشند عبارت‌اند از:
• احساس له شدن در استخوان جناغ سینه
• درد در ناحیه جناغ سینه که به فک، بازوی چپ یا پشت کشیده می‌شود.
• گیجی، ضربان قلب تند یا تنفس سریع
نحوه تشخیص علت درد توسط بهترین جراح توراکس در تهران
درد جناغ سینه همیشه علامت یک سکته قلبی نیست؛ اما دقیقا همان چیزی است که پرستاران و پزشکان اورژانس معمولاً ابتدا آن را بررسی می‌کنند، زیرا به‌طور بالقوه فوری‌ترین تهدید برای زندگی شما است.
آن‌ها همچنین ممکن است شرایط ریوی تهدیدکننده زندگی مانند سقوط ریه یا لخته شدن خون در ریه را بررسی کنند. برای تشخیص علت درد جناغ سینه متخصص ابتدا یک شرح حال از شما می‌گیرد و یک معاینه فیزیکی و عمومی انجام می‌دهد.
سپس بر اساس نتایج این معاینه جهت تشخیص نهایی برخی آزمایشات را برایتان تجویز می‌کند.
برخی از مهم‌ترین این آزمایشات عبارت‌اند از:
– الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب (ECG یا EKG)
این تست سریع، فعالیت الکتریکی قلب را اندازه‌گیری می‌کند. برای انجام آن تکه‌های چسبنده به نام الکترود روی جناغ سینه و گاهی اوقات پاها و بازوها متصل خواهند شد. الکترودها از طریق سیم به یک کامپیوتر متصل می‌شوند که نتایج آزمایش را نشان می‌دهد.
نوار قلب می‌تواند نشان دهد که آیا قلب خیلی سریع یا خیلی کند کار می‌کند یا اصلاً نمی‌تپد. ازآنجایی‌که عضله قلب آسیب‌دیده سیگنال‌های الکتریکی را در یک الگوی معمولی هدایت نمی‌کند، ECG ممکن است نشان دهد که شما دچار حمله قلبی شده‌اید یا مستعد آن هستید.
– آزمایش خون
آزمایش خون برای بررسی افزایش سطح پروتئین یا آنزیم خاصی که معمولاً در عضله قلب یافت می‌شود، انجام خواهد شد. آسیب به سلول‌های قلب در اثر حمله قلبی ممکن است به این پروتئین‌ها یا آنزیم‌ها اجازه دهد تا در طی چند ساعت به خون نشت کنند.
– اشعه ایکس قفسه سینه
اشعه ایکس از جناغ سینه می‌تواند وضعیت ریه‌ها و اندازه و شکل قلب و عروق خونی اصلی را نشان دهد. اشعه ایکس جناغ سینه همچنین می‌تواند مشکلات ریوی مانند ذات‌الریه یا فروپاشی ریه را نشان دهد.
– توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن
سی‌تی‌اسکن می‌تواند لخته خون را در ریه (آمبولی ریه) یا دیسکسیون آئورت را تشخیص دهد.
– تست پیگیری
بسته به نتایج مشاهده شده در آزمایش‌های اولیه که جهت مشخص شدن علت درد جناغ سینه انجام می‌شود، ممکن است یک سری آزمایشات تکمیلی برایتان تجویز گردد که شامل موارد زیر هستند:
– اکوکاردیوگرام
اکوکاردیوگرام روشی است که در آن از امواج صوتی برای تولید تصویرهای ویدئویی دقیق از قلب در حال حرکت استفاده می‌شود. ممکن است یک وسیله کوچک از گلو عبور داده شود تا دید بهتری از قسمت‌های مختلف قلب ایجاد شود.
– توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن
از انواع مختلف سی‌تی‌اسکن می‌توان برای بررسی انسداد عروق قلب استفاده کرد. سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر را می‌توان با رنگ برای بررسی عروق قلب و ریه برای تشخیص انسداد و سایر مشکلات انجام داد.
– تست‌های استرس
این تست‌ها نحوه واکنش قلب و عروق خونی به فعالیت را اندازه‌گیری می‌کنند که می‌تواند نشان دهد که آیا درد جناغ سینه مربوط به قلب است یا خیر؟ انواع مختلفی از تست استرس وجود دارد.
ممکن است از شما خواسته شود که روی تردمیل راه بروید یا دوچرخه ثابت را درحالی‌که به ECG متصل هستید پدال بزنید. همچنین ممکن است یک داروی IV برای تحریک قلب به روشی مشابه ورزش به شما داده شود.
– کاتتریزاسیون کرونر (آنژیوگرافی)
این آزمایش به دکتر متخصص درد قفسه سینه یا بهترین جراح توراکس در تهران کمک می‌کند تا انسداد شریان‌های قلب را ببینند.
برای انجام آن یک لوله انعطاف‌پذیر بلند و نازک (کاتتر) در یک رگ خونی، معمولاً در کشاله ران یا مچ دست، وارد می‌شود و به سمت قلب هدایت می‌گردد. رنگ از طریق کاتتر به شریان‌های قلب جریان می‌یابد. این رنگ کمک می‌کند تا سرخرگ‌ها در تصاویر و ویدئوهای تصاویر اشعه ایکس واضح‌تر نشان داده شوند.
روش‌های درمانی توسط دکتر متخصص درد قفسه سینه
درمان درد جناغ سینه به علت ایجاد درد بستگی دارد و در بیماران مختلف کاملاً متفاوت است. از مهم‌ترین روش‌های درمانی که در شرایط مختلف ممکن است انجام شوند، عبارت‌اند از:
– داروها
داروهای مورداستفاده برای درمان برخی از شایع‌ترین علل درد جناغ سینه عبارت‌اند از:
– شل کننده رگ‌های نیتروگلیسیرین
این دارو معمولاً به‌صورت قرص زیر زبانی مصرف می‌شود که شریان‌های قلب را شل می‌کند؛ بنابراین خون می‌تواند راحت‌تر در فضاهای باریک جریان یابد و از ایست قلبی جلوگیری می‌کند. برخی از داروهای فشارخون نیز باعث شل شدن و گشادشدن عروق خونی می‌شوند.
– آسپرین
اگر کارشناسان اورژانس تشخیص دهند که درد جناغ سینه شما به قلب شما مربوط است، احتمالاً آسپرین به شما داده می‌شود که به‌عنوان یک رقیق‌کننده خون برای جلوگیری از ایجاد لخته و سکته عمل می‌کند. اما خودتان نباید خودسرانه از این دارو استفاده کنید.
– داروهای ترومبولیتیک
اگر دچار حمله قلبی شده‌اید، ممکن است این داروهای لخته شکن را دریافت کنید. این داروها درواقع لخته‌ای را که مانع رسیدن خون به عضله قلب می‌شود را از بین می‌برند.
– رقیق‌کننده‌های خون
اگر لخته‌ای در شریانی تشخیص داده شود که قلب یا ریه‌های شما را مسدود کرده است، احتمالاً داروهایی به شما داده می‌شود که با لخته شدن خون تداخل دارند تا از تشکیل لخته‌های بیشتر جلوگیری کنند.
– داروهای از بین برنده اسید
اگر درد در ناحیه جناغ سینه به علت برگشت اسید معده به سمت مری باشد، پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند که میزان اسید معده را کاهش می‌دهند.

– داروهای ضدافسردگی
اگر دچار حملات پانیک شده باشید، پزشک ممکن است داروهای ضدافسردگی را برای کمک به کنترل علائم تجویز کند. گفتاردرمانی، مانند درمان شناختی رفتاری نیز ممکن است توصیه شود.
در شرایط خطرناکی که باعث درد جناغ سینه شده است معمولاً از روش‌های جراحی تحت نظر فوق تخصص جراحی قفسه سینه در تهران استفاده می‌شود. روش‌های درمان برخی از خطرناک‌ترین علل درد جناغ سینه عبارت‌اند از:
– آنژیوپلاستی و استنت گذاری
درد جناغ سینه که به دلیل انسداد شریان تغذیه‌کننده قلب ایجاد می‌شود، معمولاً با آنژیوپلاستی درمان می‌شود.
– عمل جراحی بای پس
در طی این روش، فوق تخصص جراحی قفسه سینه در تهران یک رگ خونی را از قسمت دیگری از بدن می‌گیرد و از آن برای ایجاد یک مسیر جایگزین برای خون رسانی در اطراف شریان مسدود شده استفاده می‌کند.
– تعمیر کالبدشکافی اورژانسی
ممکن است برای ترمیم دیسکسیون آئورت به جراحی اورژانسی نیاز داشته باشید؛ زیرا یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است.
– تورم مجدد ریه
اگر ریه‌تان دچار فروپاشی شده باشد، ممکن است پزشک لوله‌ای را در جناغ سینه قرار دهد تا ریه را دوباره متورم کند و از خطر مرگ جلوگیری نماید.
دکتر متخصص شکستگی دنده
یکی از مشکلاتی که به عنوان عامل درد جناغ سینه شناخته می‌شود، شکستگی دنده‌های جناغ سینه است. برای این کار ضروری است در اسرع وقت به دکتر متخصص شکستگی دنده مراجعه نمایید تا نسبت به درمان فوری این مشکل اقدام نماید چرا که نادیده گرفتن شکستگی دنده می‌تواند به مشکلات جدی‌تری چون جوش نخوردن و یا بد جوش خوردن استخوان‌های شکسته و درد و ناتوانی شدید بیمار را در پی داشته باشد.
به دلیل اهمیت نقش جناغ سینه و دنده‌های آن در حفظ اندام‌هایی چون قلب، ریه و غیره مراجعه به دکتر متخصص شکستگی دنده را به تعویق نیانداخته و حتماً در خصوص مراجعه به پزشک اقدام نمایید تا از عواقب عدم درمان جلوگیری نمایید.
سخن آخر
همان‌طورکه ملاحظه کردید دلایل مختلفی می‌تواند منجر به درد جناغ سینه شود که همه آن‌ها مربوط به بیماری‌های قلبی نیست؛ اما به دلیل اهمیت سلامت قلب و خطراتی مانند سکته که بیماری‌های قلبی می‌توانند ایجاد کنند همیشه توصیه می‌شود در صورت بروز هرگونه ناراحتی در ناحیه جناغ سینه ابتدا توسط یک دکتر متخصص درد قفسه سینه در یک مرکز تخصصی قلب معتبر و مجهز مانند مرکز ما موردبررسی قرار بگیرید.
متخصص قلب بعد از رد کردن علل مربوط به‌سلامت قلب در صورت نیاز شما را به فوق تخصص جراحی قفسه سینه در تهران مربوطه ارجاع می‌دهد. گاهی نیز علائم کاملاً اورژانسی هستند و باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید و بعد از انجام اقدامات اولیه درمانی پیگیری درمان را تحت نظر یک متخصص قلب خوب یا متخصص مربوطه ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید