×

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه؛ کاهش استرس و اضطراب، مصرف دارو، مصرف دمنوش، عدم مصرف ترشیجات و…

فشارخون یکی از قاتلین خاموش است و افرادی با سنین بالا بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند، اما برخی جوانان دچار چنین مشکلاتی می‌شوند که در صورت بروز باید اقدامات سریع انجام شود.

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه از نظر بهترین دکتر فوق تخصص فشار خون پس از تست میزان فشارخون باید انجام شود که شامل مصرف دارو، کنترل استرس و اضطراب، مصرف دمنوش‌هایی همچون چای ترش اصل است. در صورت افزایش فشارخون مشکلات جدی بروز می‌دهد که شامل سکته قلبی یا مغزی است.

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه

آنچه در این مقاله می خوانید :

چرا درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه اهمیت زیادی دارد؟

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه بسیار مهم است؛ زیرا گاهی فشارخون آنقدر بالاست که ما حتی فرصت نمی‌کنیم به پزشک مراجعه کنیم. بنابراین آموزش‌های لازم در این خصوص یعنی درمان اورژانسی هایپر تنشن (فشارخون بالا) در منزل ممکن است جان شما و اطرافیان را نجات دهد.

زمانی که فشارخون بالا می‌رود، به محض دیدن علائم باید اقدامات فوری انجام شود و پس از آن بلافاصله‌ به اورژانس مراجعه شود. متاسفانه برخی افراد در هنگامی که دچار فشارخون شدید و خطرناک می‌شوند، به مصرف دارو و یا روش‌های درمانی مشابه اکتفا می‌کنند که این کار خطرناک است؛ زیرا علت فشارخون مشخص نشده و ممکن است مجددا بعد از درمان خانگی افزایش پیدا کند.

معمولا هایپر تنشن بی علت نیست و زمانی که شما و یا اطرافیانتان به‌طور ناگهانی دچار آن شدید و احساس می‌کنید که فشارخون هنوز به خط قرمز نرسیده و وضعیت اورژانسی نیست، استراحت کنید و از هر عاملی که باعث شود در شما استرس و یا هیجان ایجاد شود دوری کنید.

البته گاهی فشارخون در هنگام استراحت کردن نیز رخ می‌دهد که در چنین شرایطی این امکان وجود دارد که بخشی از رگ‌های بدن دچار سفتی و یا گرفتگی شده باشند که در این مواقع رسیدگی اورژانسی لازم است.

از آن‌جایی که ما نمی‌توانیم هر لحظه فشارخون خود را بررسی کنیم، توصیه می‌شود اگر قبلا دچار فشارخون شده‌اید و یا در حال حاضر فشارخون دارید بیشتر مراقب سلامتی خود باشید و اگر نشانه‌هایی از فشارخون همچون سردرد دارید، به هر طریقی میزان فشارخون خود را بررسی کنید و در صورتی که احساس کردید بالاست اقدامات لازم را انجام دهید.

اگر این مطلب را تا پایان دنبال کنید با میوه های پایین آورنده فشارخون، درمان فشارخون برای همیشه، قاتل هایپر تنشن و همچنین بیماری‌هایی که موجب بروز هایپر تنشن می‌شوند آشنا خواهید شد. همچنین ما سعی می‌کنیم نشانه‌های هایپر تنشن و اقدامات فوری که در مواقع اورژانسی باید انجام دهید را برایتان عنوان کنیم.

 

علائم و عواقب فشار خون بالا در صورتی که اقدامات درمانی انجام نشود.

در ابتدا باید بگوییم زمانی که سردرد داشته باشید، احتمال آن‌که فشار خونتان از حد نرمال بالاتر رفته باشد زیاد است. علائمی همچون سردرد جزو موارد اصلی در فشارخون است که با کنترل و کاهش فشارخون کاهش پیدا می‌کند. اگر علائم فشارخون در شما بروز داد و از قبل داروهای فشارخون مصرف می‌کنید، هر چند دقیقه یک‌بار فشارخون را بررسی کنید البته بعد از آن که داروهای خود را مصرف کردید.

توجه به علائم هایپر تنشن بسیار مهم است اگرچه این بیماری جزو بیماری‌های خاموش بوده و در بسیاری مواقع بدون علائم خاصی همراه خواهد بود اما در صورتی که به جز سردرد دچار علائمی همچون تاری دید، تنگی نفس، حالت تهوع، قرمزی چشم، گرگرفتگی و یا حتی احساس درد در کمر داشتید، سریعا اقدامات اورژانسی را انجام داده و یا به پزشک مراجعه کنید.

اگر خود و یا اطرافیانتان فشارخون داشته باشد، بهتر است حتما یک دستگاه فشارسنج تهیه شود تا بتوان هر لحظه از میزان فشارخون مطلع شد. عواقب ناشی از هایپر تنشن شامل نارسایی‌های قلبی، سکته قلبی، حمله قلبی، نارسایی کلیه، زوال عقل، ضعف در استخوان‌ها، نابینایی و همین‌طور اختلالاتی در نعوظ است. معمولا این عواقب زمانی بروز می‌دهند که هایپر تنشن به هر طریقی کنترل نشده باشد.

جهت جلوگیری از هرگونه عواقب ناشی از هایپر تنشن بهترین کار مصرف دارو‌های فشارخون به صورت منظم، تغییر سبک زندگی و همین‌طور دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم است.

 

چندین روش رایج و ساده برای درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه زمانی که خود و یا اطرافیانتان دچار این مشکل شد ضروری است البته در چنین شرایطی بهترین اقدام تماس با اورژانس و مراجعه به پزشک است اما تا رسیدن اورژانس و یا در صورتی که فشار خونتان به محدوده خطر نرسیده باشد، می‌توانید از راه‌های درمانی خانگی استفاده کنید که شامل کنترل استرس، مصرف مایعات، تاثیر مصرف ترشیجات، مصرف دمنوش، مصرف عسل، استفاده از سیر، سبزیجات و یا داروهای کنترل کننده فشارخون است.

موردی که باید به آن اشاره کنیم و اهمیت بالایی دارد این است که در زمان هایپر تنشن نباید اقداماتی را انجام داد که فشارخون تا حد زیادی کاهش پیدا کند. برای مثال فشارخون ۲۰ را نباید تا ۱۲ پایین بیاوریم و این تناسب بسیار مهم است و باید در عرض چند ساعت انجام گیرد تا از بروز مشکلاتی که در دیواره شریان‌ها ایجاد می‌شود و ممکن است باعث پارگی آن‌ها و یا خونریزی‌های ته چشم شود جلوگیری به عمل آید.

چند راهکار مهم برای درمان اورژانسی هایپر تنشن در منزل:

 

  1. مصرف دارو: یکی از راه‌های درمان اورژانسی هایپر تنشن مصرف داروهاست و در واقع در بسیاری از مواقع تنها راه پایین آوردن هایپر تنشن مصرف برخی داروهای زیر زبانی است و شما نمی‌توانید هایپر تنشن ۱۸ سیستولیک و بالای ۱۲ دیاستولیک را با سایر روش‌های درمانی به صورت اورژانسی پایین بیاورید.

اگر در منزل هستید، بهتر است از قرص زیر زبانی نیتروگلیسرین دو الی سه نوبت با فاصله زمانی  یک ربع استفاده کنید و سپس مجددا فشارخون و ضربان قلب را بررسی کنید اگر همچنان بالا بود باید مجدد یک قرص نیتروگلیسرین زیر زبانی استفاده کنید، اما تنها مصرف قرص در آن لحظه کافی نیست بلکه باید همزمان با اورژانس نیز تماس بگیرید.

قرص دیگر، استفاده از قرص کاپتوپریل هست که باید یک چهارم آن را بجوید. هر یک چهارم قرص را باید دو سه نوبت با فاصله یک ربع تکرار کرده و بعد فشارخون سنجیده شود و همزمان با اورژانس تماس گرفته شود این جزو اساسی‌ترین روش‌های درمانی سریع و اورژانسی هایپر تنشن است.

 

  1. کاهش استرس و اضطراب: اولین اقدامی که بعد از هایپر تنشن باید انجام دهید حفظ آرامش است زیرا استرس خود جزو عاملان اصلی فشارخون است و ممکن است شرایط شما را بدتر از قبل کند. برای آرام شدن سعی کنید در یک جا بنشینید و تنفس خود را کنترل کنید یعنی نفس عمیق بکشید. برای حفظ آرامش در هنگام بروز فشارخون نباید چای یا قهوه مصرف کنید، اما اگر شکلات تلخ در دسترس‌تان است، برای ترشح اندورفین می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

  1. مصرف دمنوش: شاید شما هم از اطرافیان زیاد شنیده باشید که مصرف فلان میوه و یا فلان گیاه خودرو می‌تواند برای درمان سریع و اورژانسی هایپر تنشن مفید باشد. توجه داشته باشید برخی از دمنوش‌ها و گیاهان دارویی کنترل کننده هایپر تنشن هستند، اما نه به صورت سریع بلکه باید چندین ماه به طور متوالی مورد استفاده قرار بگیرند تا نتیجه مطلوب از آن حاصل شود. گرچه گیاهان دارویی و دمنوش‌های بسیاری در مقالات منتشر شده که برای هایپر تنشن موثر هستند اما چیزی که به صورت علمی ثابت شده مصرف دمنوش چای ترش کاملا اصلی و طبیعی است و نه چای ترشی که از مواد افزودنی و صنعتی به آن اضافه شده باشد.

 

  1. ترشیجات مصرف نکنیم: مصرف ترشیجات با وجودی که در باورهای عمومی موجود دارد و گفته می‌شود که باعث پایین آوردن فشارخون می‌شود، در واقع این‌طور نیست و این کار کاملا غیر علمی و غلط است. نوشیدن محصولاتی همچون آب‌لیمو و آبغوره نه تنها فشارخون را پایین نمی‌آورد بلکه ممکن است با وجود داشتن نمک سدیم فراوان، باعث تشدید فشارخون نیز بشود و شما برای درمان اورژانسی باید راه‌های درمانی دیگر همچون مصرف قرص که پیش‌تر به آن پرداخته شد را جزو اولویت خود قرار دهید.

 

  1. مصرف عسل: معمولا افرادی که دچار هایپر تنشن می‌شوند، به آن‌ها توصیه می‌شود مصرف روزانه عسل را فراموش نکنند و شما نیز در صورتی که دچار هایپر تنشن شدید، اگر عسل طبیعی در دسترس دارید می‌توانید آن را با ترکیب آب گرم مصرف کنید. اگرچه عسل جزو داروهای اورژانسی نیست، اما مصرف آن در دراز مدت، باعث می‌شود از بروز فشارخون و بیماری‌های قلبی جلوگیری شود.

 

میوه های پایین آورنده فشار خون که در منزل می‌توانید از آن‌ها استفاده‌ کنید.

توصیه پزشکان به افرادی که دچار فشارخون شده‌اند و یا حتی می‌خواهند در آینده دچار بیماری‌های مرتبط با فشارخون نشوند، مصرف برخی میوه‌ها و سبزیجات است. میوه های پایین آورنده فشارخون برای همه افراد مناسب هستند و استفاده مداوم از آن‌ها باعث می‌شود فشارخون تا حد زیادی کنترل شود. چنانچه دچار فشارخون شده‌اید سعی کنید از برخی میوه‌ها و سبزیجات که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود بیشتر مصرف کنید.

مصرف میوه‌ها و سبزیجات برای تمامی افراد مناسب هستند و شما چنانچه در خانه دچار هایپر تنشن شدید، اگر میوه‌ها و یا سبزیجاتی همچون پرتقال، کیوی، موز، توت، گریپ فروت، اسفناج، کلم بروکلی، گوجه، خیار، هویج و یا کرفس در اختیار شماست می‌توانید جهت کاهش فشارخون از آن‌ها استفاده کنید. برای اثرگذاری بیشتر، بهترین کار تهیه میوه و سبزیجات سالم و ارگانیک برای کنترل هایپر تنشن است.

میوه های پایین آورنده فشارخون اگر به‌طور روزانه استفاده شوند، تاثیر بالایی در کنترل و پایین آوردن فشارخون خواهند داشت. به طور معمول افرادی که دچار هایپر تنشن هستند، طبق توصیه پزشک، در کنار داروهایی که باید مصرف کنند، از انواع میوه‌ها و سبزیجاتی که در این زمینه یعنی کاهش فشارخون مفید هستند نیز باید استفاده شود.

آیا درمان فشار خون برای همیشه امکان پذیر است و برای این‌کار باید چه کار کنیم؟

جهت درمان فشارخون برای همیشه باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و در حال حاضر این تنها راه پیش روی شماست که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. افرادی که زندگی سالمی را در پیش گرفته‌اند کمتر از سایرین دچار فشارخون می‌شوند و فشارخونشان نیز همیشه در وضعیت کنترل شده‌ای قرار داد.

بنابراین تفاوتی ندارد که فشارخون دارید و یا می‌خواهید در آینده دچار چنین مشکلاتی نشوید در هر حال شما با تغییر سبک زندگی خون می‌توانید برای همیشه از شر فشارخون بالا خلاص شوید.

قبل از این که درمان فشارخون برای همیشه با روش‌های موثر را برایتان عنوان کنیم، باید به شما بگوییم در ابتدا باید عامل فشارخون شما بررسی و تشخیص داده شود. یعنی در واقع چیزی که موجب شده فشارخون شما کاهش یا افزایش پیدا کند باید درمان شود و بعد از آن شما باید وزن خود را کنترل کنید تا فشار خونتان افزایش پیدا نکند برای این کار می‌توانید فعالیت‌های مناسب بدنی را به‌طور روزانه انجام دهید.

ورزش کردن یکی از موارد عالی جهت پایین آوردن و کنترل فشارخون برای همیشه است. به این منظور سعی کنید روزانه حداقل نیم ساعت به ورزش کردن ادامه دهید. غذاهای پرچرب، شیرینی‌ها و نمک از عاملان اصلی فشارخون هستند و تا زمانی که شما آن‌ها را مصرف می‌کنید، همواره فشارخون با شما خواهد بود. برای کاستن فشارخون از مواد غذایی سالم استفاده کنید. میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌های سبوس دار و همچنین خشکبار جزو بهترین‌ها برای جلوگیری از افزایش فشارخون هستند.

به جز موارد ذکر شده برای درمان همیشگی فشارخون، شما باید مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را کنار گذاشته و از غذاهایی همچون کالباس، سوسیس، برگر، گوشت و غذاهای گوشتی پرهیز کنید. به جز این، چای، قهوه، و محصولات کافئین دارد باید در حد نرمال استفاده شوند. غذاهایی که با درجه حرارت بالا تهیه شده‌اند بهتر است مصرف نشود و در نهایت شما باید همیشه استرس خود را کنترل کنید و زندگی آرامی داشته باشید.

کار کردن مداوم بدون استراحت کردن می‌تواند تنش و فشارخون را افزایش دهد و شما باید به این مورد توجه داشته باشید.

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه، قاتل فشار خون بالا

چند نوع محصول طبیعی و یا دارو وجود دارد که قاتل هایپر تنشن است و می‌تواند در کنترل و مهار آن بسیار مؤثر باشد. برای این کار، به جز داروهایی که تماما توسط پزشک برایتان تجویز شده است، می‌توانید از نوشیدنی‌ها، میوه‌ها و سایر مواد غذایی که به عنوان قاتل هایپر تنشن شناخته می‌شوند نیز استفاده کنید. اگر هایپر تنشن دارید و در منزل می‌خواهید اقدام به درمان اورژانسی آن کنید بهتر است محصولاتی که در ادامه ذکر می‌شود را بیشتر مصرف نمایید.

از قاتلان هایپر تنشن می‌توانیم به مواردی همچون آبغوره، سرکه سیب، سرکه انگور، سنای مکی، گریپ فروت، زرشک، عرق کاسنی، آب چغندر، آب توت، آب آلو، اسفره، ماست و یا دوغ بدون نمک، آب کرفس اشاره کنیم که در مواقع هایپر تنشن می‌توانید هر یک از این‌ها که در دست ستان قرار دارد استفاده کنید تا به سرعت فشارخون کاهش پیدا کند.

زمانی که فشارخون رخ بدهد باید از روش‌های درمانی سریع برای کاهش آن استفاده شود چرا که احتمال بروز خطرات تهدید کننده وجود دارد.

بیماری‌ها و مشکلاتی که فشار خون را افزایش می‌دهند و باید کنترل شوند.

اگرچه افزایش سن جزو موارد اصلی برای فشارخون است اما گاهی حتی افرادی با سنین کم نیز به واسطه بیماری و یا مشکلی که دارند دچار هایپر تنشن می‌شوند و به همین خاطر باید اقدامات درمانی و فوری در این زمینه انجام گیرد. تجربه ثابت کرده معمولا افرادی که تنش و استرس زیادی در زندگی دارند و یا در مشاغل پرتنش و استرس‌زا فعالیت می‌کنند بیشتر از سایرین دچار پرفشاری خون می‌شوند.

بیماران کلیوی، افرادی که مشکلات تیروئید دارند، نقص‌های مادرزادی در عروق خونی، تومور غده فوق‌کلیه، بختک و یا حتی مصرف برخی از داروها همچون داروهای پیشگیری از بارداری، داروهای سرماخوردگی، مسکن‌ها یا مصرف برخی از مواد مخدر همچون آمفتامین و کوکائین همگی در بروز هایپر تنشن نقش دارند و باید در همان مراحل اولیه کنترل شوند زیرا گاهی با افزایش فشارخون به‌طور ناگهانی، مشکلات جدی به‌وجود می‌آید.

سخن پایانی

دو نوع درمان برای هایپر تنشن وجود دارد که شامل روش‌های درمانی اورژانسی و غیراورژانسی است. در موارد اورژانسی که فشارخون به‌طور ناگهانی رخ دهد باید انجام گیرد که شامل مصرف داروهای پایین آورنده فشارخون، کنترل استرس و اضطراب، مصرف برخی دمنوش‌ها از جمله چای ترش اصل، مصرف عسل و مواردی از این قبیل است. در موارد غیر اورژانسی برای هایپر تنشن نیز با تغییر سبک زندگی و رعایت برخی نکات باید انجام گیرد.

در این مطلب سعی کردیم درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه را به‌طور جامع برایتان شرح دهیم و شما را با مواردی آشنا کنیم که می‌توانند فشارخون را سریعا کاهش دهند.

به جز این موضوع، شما در این بخش با موضوعات پراهمیتی همچون علائم و عواقب هایپر تنشن در صورتی که اقدامات درمانی انجام نشود، درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه با چند راه درمانی ساده، میوه‌های پایین آورنده فشارخون که در منزل می‌توانید از آن‌ها استفاده‌ کنید، درمان هایپر تنشن برای همیشه، بررسی قاتلین هایپر تنشن و در نهایت با بیماری‌ها و مشکلاتی که فشارخون را افزایش می‌دهند و باید کنترل شوند آشنا شدید و امیدواریم از این طریق بتوانید اقدامات فوری هنگام بروز فشارخون انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید