×

نفخ معده و درد قفسه سینه

فخ معده و درد قفسه سینه از علل دیگر درد جناغ سینه است که گاهی با مشکلات قلبی و عروقی اشتباه گرفته شود. درد قفسه سینه ناشی از معده باوجود آنکه آنقدرها جدی محسوب نمی‌شود اما به دلیل شباهت با حملات و مشکلات قلبی نباید نادیده انگاشته شوند و ضروری است برای رد احتمال قلبی بودن چنین دردی در اسرع وقت به پزشک متخصص قلب مراجعه نمایید.

یکی از علل شایع که می‌تواند باعث ایجاد دردهای جناغ سینه شود نفخ معده، سوء هاضمه یا ترش کردن معده می‌باشد. اگر می‌خواهید در مورد درد‌های جناغ سینه مرتبط با مشکلات گوارشی و بیماری‌های معده اطلاعات به دست آورید، ادامه مطلب را بخوانید.

نفخ معده و درد قفسه سینه

ارتباط نفخ معده و درد قفسه سینه

یکی از عللی که می‌تواند به طور شایع باعث ایجاد درد در جناغ سینه شود و نگرانی و استرس و اضطراب فرد  مبتلا را سبب شود مشکلات مربوط به معده از جمله نفخ و درد معده و همچنین ترش کردن یا ریفلاکس معده می‌باشد، همین مسئله ارتباط بین نفخ معده و درد قفسه سینه را مشخص می‌سازد.

تفکیک علل مسبب درد در جناغ سینه برای درمان سوزش سر معده و درد قفسه سینه از اهمیت زیادی برخوردار است یعنی اگر فردی درد در جناغ سینه متعاقب سوءهاضمه، ترش کردن معده و نفخ معده دارد بایستی با درمان اختلال اصلی که اختلال گوارشی هست دردهای جناغ سینه خود را برطرف کند.

نکته مهم این است که برای افتراق صحیح و درست علت دردهای جناغ سینه حتما باید در همان لحظات اول به یک مرکز درمانی مجهز یا پزشک درمانگر مراجعه کنیم.

منظور از نفخ معده و درد قفسه سینه چیست؟

افرادی که پرخوری می‌کنند یا افرادی که دچار سندرم روده تحریک پذیر هستند یا افرادی که تند تند غذا خورده‌اند و یا افرادی که هنگام غذا خوردن آب و مایعات می‌نوشند و یا حین غذا خوردن صحبت می‌کنند بیش از سایرین دچار تجمع گازهای فراوان در معده و قسمت‌های دیگر دستگاه گوارش‌شان می‌شوند.

تجمع گاز  در معده (که ارگانی پشت جناغ سینه ما هست)؛ می‌تواند سبب ایجاد درد و ناراحتی و سوزش در  جناغ سینه بشود.

دردهای جناغ سینه به دنبال نفخ و تجمع گاز در معده را دردهای گوارشی جناغ سینه نامگذاری می‌کنیم. منظور این است که دردهای ناشی از نفخ و تجمع گاز در معده و یا ریفلاکس معده و مشکلات گوارشی دیگر مسبب دردهایی هستند که در جناغ سینه بروز می‌کنند.

این دردها از لحاظ کیفیت و ویژگی با دردهای ناشی از مشکلات قلبی متفاوت است و باید افتراق داده بشود. بدیهی است که درمان دردهای جناغ سینه با علل گوارشی با درمان دردهای جناغ سینه با منشا قلبی کاملاً متفاوت خواهد بود.

از آنجا که دردهای جناغ سینه با منشأ قلبی می‌تواند یک مورد اورژانسی برای گروه درمانی به شمار بیاید و در صورت تاخیر در درمان جان بیمار را به خطر بیندازد، حتما لازم است که هر فردی که دچار درد در جناغ سینه می‌شود، از نظر وجود منشا قلبی برای دردهایش بررسی بشود.

به عبارتی با رد منشاء قلبی دردهای جناغ سینه است که توجه پزشکان به سمت مشکلات گوارشی از جمله نفخ و درد معده به عنوان عامل مسبب درد در جناغ سینه جلب می‌شود.

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم در واقع با رد منشاء قلبی دردهای جناغ سینه هست که ما به منشا گوارشی این دردها مشکوک می‌شویم و سراغ بررسی علت گوارشی یا همان نفخ معده و درد قفسه سینه در فرد می‌رویم.

ضرورت تفیکیک مشکلات گوارشی درد قفسه سینه و مشکلات قلبی

یک فرد بالغ بزرگسال با جثه متوسط طبیعی در طول ۲۴ ساعت شبانه روز می‌تواند ده الی بیست مرتبه دفع گاز داشته باشد.

اگر فردی هستید که بعد از غذا خوردن احساس سنگینی و درد در ناحیه جناغ سینه خود دارید باید بگوییم‌ که بهتر است حتماً این درد به سرعت در مراکز درمانی بررسی بشود.

دردهای جناغ سینه که فقط به دنبال غذا خوردن ایجاد می‌شود به احتمال زیادتری منشا گوارشی دارند  ولی به عنوان یک قانون باید حتماً با بررسی‌ منشاء قلبی این دردها رد شده باشد تا گروه درمانی با خیالی آسوده‌تر به سراغ علل گوارشی درد در جناغ سینه تان برود.

به دلیل ایجاد ارتباط نفخ معده و تپش قلب ضروری است حتما میان درد در جناغ سینه ناشی از مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی تمایز قائل شویم.

تفاوت علائم نفخ معده و درد قفسه سینه با درد قفسه سینه با منشاء قلبی

احتمالاً سوالی که مطرح می‌شود تفاوت بین درد در جناغ سینه با منشا قلبی و حمله قلبی با درد در جناغ سینه با منشا گوارشی و نفخ معده است.

کیفیت درد، زمان آغاز مدت زمان استمرار درد از جمله تفاوت‌های قابل توجه بین دردهای با منشا قلبی و دردهایی با منشا گوارشی و در جناغ سینه هستند.

 زمانی که علت درد در جناغ سینه شما نفخ معده و تجمع گاز در معده بوده باشد؛ احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما یک یا چند مورد از علائم همراه زیر را نیز همراه دردهای سینه تجربه کنید:

نفخ و برآمده شدن شکم، آروغ زدن، احساس عبور و حرکت گاز داخل شکم، دل پیچه، دفع گاز از مقعد، دردهای سریع و ناگهانی کوتاه مدت در زیر جناغ سینه و شکم از علائم مرتبط با نفخ معده و درد قفسه سینه است.

اگر علت درد در جناغ سینه شما به علت ترش کردن یا سوزش سر دل بوده باشد این درد معمولاً بلافاصله پس از اینکه غذا می‌خورید اتفاق می‌افتد.

 همچنین دردهای جناغ سینه با منشاء ترش کردن معده یا ریفلاکس معده هنگام خواب شب، فرد را از خواب بیدار خواهد کرد. افرادی که به دنبال ترش کردن معده درد در جناغ سینه و سوزش سر دل دارند، ممکن است سوزش ناشی از اسید را از معده تا گلوی خود حس کنند.

از سوی دیگر فردی که نفخ معده و درد قفسه سینه دارد، ممکن است به طور مرتب صدایشان را صاف کنند یا سرفه مزمن داشته باشند، همچنین این افراد معمولاً حس طعم ترش و در مواردی طعم تلخ در دهان خود دارند. اگر دچار ریفلاکس معده یا ترش کردن معده باشید می‌توانید همزمان نفخ و درد معده و سوءهاضمه هم داشته باشید.

با توجه به اثبات ارتباط نفخ معده و تپش قلب ممکن است بیمار ابتدا عامل ایجاد کننده درد در جناغ سینه را بخوبی شناسایی نکند، از همین رو ضروری است برای تشخیص صحیح حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

حال ببینیم ویژگی‌های درد در جناغ سینه با مشکل قلبی چه می‌باشد اگر شما در جناغ سینه خود احساس درد سوزش و ناراحتی دارید احتمال دارد عامل مسبب این درد یک علتی جدی‌تر و حیاتی‌تر از نفخ معده بوده باشد.

دردهای جناغ سینه با منشا قلبی که می‌تواند هشدار دهنده یک اختلال در قلب یا وقوع یک حمله قلبی باشند، با احتمال زیاد با یک یا چند علامت و نشانه زیر بروز می‌کند.

در صورت رخداد درد در جناغ سینه همراه با یک یا چند مورد از علائم و نشانه‌های زیر، بایستی فورا با اورژانس تماس بگیرید یا به اورژانس نزدیک مراجعه کنید:

احساس سبکی

سر

احساس سنگینی یا فشار روی جناغ سینه

احساس خفگی داشتن

درد در شانه چپ شانه راست احساس درد در بازوی راست یا بازوی چپ ممکن است در هر دو شانه و هر دو بازو نیز وجود داشته باشد

 احساس درد بالای شکم و درد معده احساس درد در گلو یا حلق  

استرس و بی‌قراری که  که ناگهان و بدون دلیل رخ داده باشد  

خستگی ناگهانی و بدون دلیل

تهوع استفراغ

تعریق سرد

تغییرات مشهود در  ضربان قلب مثلاً احساس تپش قلب 

تنگی نفس

ضعف

چه عواملی باعث نفخ معده و درد قفسه سینه می‌شوند؟

افرادی که به بیماری ریفلاکس معده به مری دچار هستند (این بیماری در اصطلاح عوام به ترش‌کردن‌معده معروف می‌باشد)؛ این افراد بیش از دیگران ممکن است نفخ معده و درد قفسه سینه، احساس تهوع و سوهاضمه را تجربه کنند.

از  بیماری ریفلاکس معده که بگذریم باید به سراغ عللی برویم که مرتبط با مصرف مواد غذایی هستند،  مواد خوراکی که باعث تجمع گاز در معده و بالای شکم می‌شوند.

علل مرتبط با مواد غذایی شامل موارد زیر خواهد بود:

  • مورد اول اگر شما از نوشابه‌های گازدار استفاده می‌کنید گاز دی اکسید کربن موجود در این نوشیدنی‌ها می‌تواند باعث تجمع گاز فراوان و نفخ در معده و بالای شکم شما شده باشد.
  • مورد دوم افرادی هستند که شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده می‌کنند این شیرین کننده‌ها چون قابل هضم در دستگاه گوارش ما نیستند می‌توانند علائم گوارشی ازاردهنده از جمله تجمع گاز و درد ناشی از نفخ را ایجاد کنند.

افرادی که به یک ماده غذایی خاص عدم تحمل گوارشی دارند بیش از دیگران دچار نفخ و درد معده و تجمع کار در دستگاه گوارش‌شان می‌شوند.

دسته دیگر افرادی هستند که مقادیر زیادی از غذاهای حاوی فیبر استفاده کرده‌اند فیبرها در روده  ما تجمع می‌کنند و می‌توانند برای مدت طولانی گازهای گوارشی تولید کنند که به نفخ‌های آزارنده منجر می‌شود.

از موارد فوق که بگذریم افرادی که دچار مسمومیت‌های غذایی می‌شوند نیز ممکن است همراه با تب، اسهال، تهوع، استفراغ و دفع مدفوع خونی دچار نفخ‌های آزاردهنده هم در معده و هم در پایین شکم بشوند.

چگونه درد قفسه سینه ناشی از مشکلات معده و بیماری‌های گوارشی تشخیص داده می‌شود؟

اگر شما درد در قفسه سینه‌ای  دارید که به دنبال غذا خوردن ایجاد شده  و این موضوع نگرانتان کرده است، در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کنید. ارائه شرح حال دقیق  برای اینکه پزشک به تشخیص صحیح علت درد در جناغ سینه برسد بسیار حائز اهمیت است.

اینکه دردهای جناغ سینه شما از چه زمانی آغاز شده‌اند، چه فعالیتی باعث آغاز و تشدید درد در جناغ سینه می‌شود و چه عاملی باعث آرام شدن درد در قفسه سینه‌تان می‌شود، مدت طول کشیدن دردها چقدر است، سابقه بیماری‌های قبلی در خود و فامیل درجه اول و نیز شغلتان، فعالیت‌های بدنی اخیر و همچنین سابقه ضربات به جناغ سینه و تاریخچه داروهایی که مصرف کرده‌اید و علائم همراه درد در جناغ سینه، همه و پزشک را کمک می‌کند تا به تشخیص دقیق نزدیک شود.

در کنار شرح حال پزشک به معاینه بالینی متناسب با شرح حال شما و علائم شما خواهد پرداخت. کمک گرفتن از روش‌های پاراکلینیکی پزشکتان را به طور دقیق‌تری به تشخیص می‌رساند:

استفاده از روش‌هایی برای رد یا تایید علل قلبی درد در قفسه سینه که عبارتند از: گرفتن یک نوار قلب ساده یا موارد تخصصی‌تر مثلاً استفاده از تست‌های رشته ورزشی و انجام اکوکاردیوگرافی در مواردی هم پزشک برای رد یا تایید تشخیص‌های افتراقی دیگر ممکن است عکس ساده قفسه سینه، سی تی اسکن قفسه ریه، سی تی آنژیوگرافی، ام آر ای قفسه سینه هم درخواست کند.

پزشک ممکن است برای بررسی آنزیم‌های قلبی درخواست آزمایش خون بکند. معمولا اگر دلایل قلبی رد بشود برای بررسی‌های گوارشی بیشتر با توجه به علائم شما و شرایط بالینی شما پزشک تصمیم به انجام بلع باریوم یا انجام آندوسکوپی بخش فوقانی گوارش (مری و معده و ابتدای روده باریک) می‌کند

درمان نفخ معده و دردهای قفسه سینه ناشی از نفخ معده

درمان سوزش سر معده و درد قفسه سینه به قرار ذیل است:

  • دسته اول درمان‌های دارویی و پزشکی دردهای قفسه سینه با منشاء معده و گوارش:

داروهایی مانند بیسموت ساب سالیسیلات که امروزه معمولاً در ترکیب با پنتوپرازول به صورت پنتوبیسمول در داروخانه‌ها وجود دارد می‌تواند خیلی از علائم سوء‌هاضمه را کاهش دهد ممکن است شما به موجب اختلال زمینه‌ای مثل ریفلاکس اسید معده سندروم روده تحریک پذیر یا بیماری‌های التهابی روده مانند کرون یا روده زخمی شونده احتیاج داشته باشید که نسخه درمانی تخصصی‌تری دریافت کنید.

 اگر مسمومیت‌های غذایی باعث ایجاد نفخ معده و درد قفسه سینه و مشکلات گوارشی منجر به تجمع گاز در روده‌ها شده باشد استراحت و مایعات به بهبود و حال شما کمک می‌کند در موارد عفونی ممکن است به مصرف آنتی‌بیوتیک و حتی بستری در بیمارستان نیازمند شوید.

– دسته دوم درمان‌ها درمان‌های خانگی دردهای قفسه سینه هستند که ثابت شده است که منشاء معده دارند:

درمان‌های خانگی باید با تایید پزشک شما استفاده بشود این درمان‌ها باعث می‌شود که درد و‌ ناراحتی ناشی از تجمع گاز اضافه کم بشود.

– درمان خانگی اول) توصیه به مصرف مایعات گرم است گفته می‌شود که وقتی مایعات گرم می‌نوشیم  سیستم گوارشی راحتتر حرکت می‌کند و راحت‌تر و سریعتر دفع  گوارشی انجام ‌می‌شود و درد و ناراحتی ناشی از تجمع گاز و نفخ معده کم می‌شود.

توصیه می‌شود که نوشیدنی‌های غیرگازدار استفاده بکنید. آب گرم دمنوش‌های گیاهی با تایید پزشک‌تان می‌تواند به شما کمک کند که از شر نفخ معده و درد قفسه سینه خلاص شوید.

توصیه دوم) مصرف زنجبیل: زنجبیل ریشه گیاهی است که از قدیم برای رفع مشکلات گوارشی مصرف می‌شده خیلی از موارد سوء هضم و‌ تهوع می‌تواند با مصرف زنجبیل کنترل شود چای زنجبیل آبنبات‌های بدون قند جویدنی حاوی زنجبیل و غیره می‌تواند برای شما گزینه‌های مناسبی محسوب بشوند.

توصیه سوم) داشتن تحرک بدنی منظم: ثابت شده است که تحرک بدنی و‌ راه رفتن منظم می‌تواند کمک بسزایی به حرکت رو به جلوی گازها در سیستم گوارشی ما بکند پس یک پیاده‌روی ساده را حتماً در برنامه روزانه خود بگنجانید.

مورد چهارم) این است که توصیه اکید داریم که از مصرف غذاهای محرک و تولید کننده گاز از جمله فیبرها نوشابه‌های گازدار لبنیات و نا‌ن‌ها و شیرینی‌های حاوی گلوتن پرهیز کنید.

درمان سوزش سر معده و درد قفسه سینه

برای درمان سوزش سر معده و درد قفسه سینه ضروری است از داروهای آنتی اسید از جمله فاموتیدن و مهارکننده‌های پمپ پروتون به تسکین خفیف سر دل و کاهش اسید معده کمک می‌کند.

حتی ممکن است پزشک داروهای دیگری از جمله لانزوپرازول و امپرازول را نیز تجویز کند.

برخی داروهای گیاهی از جمله بابونه، شیرین بیان و گل ختمی هم از داروهای موثر در این زمینه هستند.

ارتباط نفخ معده و تپش قلب

ارتباط نفخ معده و تپش قلب ارتباطی به اثبات رسیده است. مشکلات معده از جمله ورم معده یا رفلاکس قادرند برخی علائم قلبی مثل درد و یا تپش قلب را نمایش دهند.

 از سوی دیگر بیماران قلبی دارای ناراحتی معده خصوصاً پری بیش از حد معده یا نفخ شکم، احتمالاً منجر به تشدید آریتمی‌ها می‌شود. این همراهی معده و آریتمی در بیماران مبتلا به آریتمی قلبی نامنظم یا فیبریلاسیون دهلیزی نشان داده شده است.

نفخ و درد معده

نفخ یکی از عوامل بروز درد معده است و از همین رو ضروری است در مصرف مواد غذایی خود دقت کنید. در حقیقت نفخ و درد معده در اثر تجمع هوا یا گاز در معده بروز می‌کند.

نفخ  به عنوان احساس سیری، تورم و سفتی در شکم بروزمی کند و احتمالاً شکم متورم، سخت و دردناک باشد.

سخن پایانی

درد در قفسه سینه از شایعترین شکایات افرادی است که به اورژانس‌های پزشکی مراجعه می‌کنند توصیه اکید می‌شود که هرگونه درد در قفسه سینه توسط گروه درمانی به سرعت بررسی بشوند تیم درمانی بعد از رد  علل قلبی منشاء درد در قفسه سینه می‌تواند با توجه به معاینه و یافته‌های پاراکلینیک و علائم شما، علل گوارشی و یا عضلانی-اسکلتی را منشاء ایجاد درد قفسه‌سینه بداند.

نفخ معده و درد قفسه سینه می‌تواند به دلیل مشکلات گوارشی بروز کند و گاهی به دلیل شباهت با علائم مشکلات قلبی اشتباه انگاشته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید