کلینیک قلب
دکتر تپش

فشار خون بالا و سردی بدن

فشار خون بالا و سردی بدن، شایع ترین دلیل است برای سکته های کشنده مغزی

امروزه یکی از معضلات جهانی بیماری فشار خون بالا و سردی بدن است. این مشکل شایع­ترین دلیل سکته­های کشنده مغزی در پیر و جوان محسوب می­شود. مشکلات جدی قلبی، خونریزی های ته چشم، نارسایی و مشکلات جدی کلیه، همه و همه از علائم این بیماری مهلک هستند.

شناخت مزاج و طبع بدن در کنار مصرف داروهای تخصصی و اصلاح سبک زندگی تاثیرات شگفت انگیز در کنترل عالی  سردی بدن و hyper tension خواهد داشت. در طب سنتی دو نوع blood pressure تحت عناوین blood pressure گرم و blood pressure سرد(فشار خون بلغمی) داریم.

فشار خون بالا و سردی بدن

فشار خون بلغمی چیست؟

درمان فشار خون سرد در طب سنتی بیان می­کند که بیماری فشار خون بالا و سردی بدن (فشار خون بلغمی) نتیجه مشکلاتی است که در مجموعه قلب، رگ­ها و مایعات جاری داخل رگ­ها ایجاد می­شود. لذا این فاکتورها به روی پرفشاری خون تاثیرگذار هستند.

این سوال پیش می­آید که در افراد با مزاج سرد یا همان مزاج بلغم چه اتفاقی رخ می­دهد که باعث  سردی بدن و hyper tension می­شود. در این محتوا میخواهیم درمورد  سردی بدن و blood pressure بالا و درمان فشار خون سرد در طب سنتی و سردی معده و فشار خون زیر نظر بهترین دکتر فوق تخصص فشار خون صحبت کنیم.

اما باید گفت  سردی بدن و hyper tension باعث نزدیک شدن اجزای تشکیل دهنده رگ ها یعنی نزدیک شدن دیواره­های عروق به یکدیگر می­گردد. به عبارتی سردی بدن با انقباض بیشتر دیواره های رگ ها همراهی دارد. همین عامل باعث تشدید تنگی و گرفتگی­های عروق می­گردد. پس خود انقباض جدار عروق باعث افزایش blood pressure جاری در داخل رگ­ها خواهد شد.

در مزاج سرد تغییراتی در خون که همان مایع جاری داخل رگ ها است هم ایجاد می­گردد؛ یعنی افزایش غلظت خون و لزج بودن خون جاری در افرادی با فشار خون بلغمی باعث می­شود که باز هم فشاری بیشتری از طرف خون به جدار رگ­ها وارد شود. از طرفی دیگر افراد بلغمی به علت سردی بدن و حرکت رسوبات در رگ­ها و پاکسازی رسوبات عروقی کند است و خود این مسئله هم باعث تشدید تنگی عروق و فشار خون بلغمی می­شود.

علت فشار خون بالا و سردی بدن

 سردی بدن و hyper tension به صورت غلبه بلغم یا غلبه سودا توصیف می­شود. بطور خلاصه میتوانیم اینگونه بگوییم، ویسکوزیته خون یا غلظت خون در افراد با غلبه بلغم بالا می­رود. این عمر باعث می­شود که خونی که داخل رگ­ها حرکت می­کند، بسیار کند و سنگین حرکت کند و فشار بیشتری به دیواره عروق وارد شود.

در افراد سرد مزاج با غلبه سودا تحریک سمپاتیک بیشتر است. سمپاتیک به روی جدار شریان­ها تاثیر می­گذارد و باعث انقباض دیواره­ی رگ ها و تشدید تنگی و گرفتگی های عروق می­شود. با تنگ شدن و منقبض شدن رگ  سردی بدن و hyper tension به وجود می­آید.

ارتباط سردی معده و فشار خون

در طب سنتی  فشار خون بالا و سردی بدنیا سردی معده و فشار خون بالا  به مزاج کلی بدن و طبع و مزاج اجزاء بدن هم بستگی دارد. اعضایی از بدن که بخصوص با اعصاب ارتباط بیشتری دارند به روی blood pressure بیشتر موثرند. دستگاه گوارش یکی از سیستم هایی محسوب می­شود که ارتباط بسیاری با اعصاب دارد و لذا برخی مشکلات اعضای گوارش مانند مشکلات معده و روده می­تواند به روی blood pressure تاثیرگذار باشد.

ارتباط سردی معده و فشار خون اینگونه توصیف می­شود که سردی مزاج باعث می­شود که اعضای گوارش از جمله معده بطور مناسب کار هضم انجام ندهند، کندی حرکت داشته باشد و در دستگاه گوارش یبوست ایجاد شود. یبوست باعث تجمع سموم و مواد زائد در بدن می­شود؛ این تغییرات باعث افزایش قابل توجه blood pressure خواهد شد. پس مشاهده می­کنید که چه ارتباطی در بین سردی معده و فشار خون است.

درمان فشار خون سرد در طب سنتی

راهکار­های درمان موثر برای کنترل blood pressure در افراد با مزاج سرد یعنی افراد با  سردی بدن و hyper tension و غلبه بلغم و یا سودا عبارتند از:

-استفاده از بادکش گرم

-مصرف خوراکی ها و غذاهای دارای طبع گرم مانند خرما، شیره خرما، عسل، شربت عسل، چایی دارچین،چایی هل، چای زنجبیل و……

-عدم استفاده از مواد خوراکی با طبع سرد مانند لبنیات، ترشیجات، گوشت گاو یا گوساله، ماهی یا مرغ

-نوشیدن دمنوش خالص برگ زیتون و دمنوش گیاه بومادران که باعث گرم شدن طبع می­شود

-مصرف شربت­های سنتی دارای طبع گرم مانند شربت زعفران و عسل، شربت بهار نارنج و عسل و شربت رازیانه

-نیم­کوب کردن دانه سیاه­دانه و ترکیب آن با دوبرابر مقدار عسل و مصرف دو الی سه نوبت در شبانه روز و در هربار یک قاشق غذاخوری

تمام توصیه های درمانی فوق در کنار مصرف منظم داروهای تجویز پزشک و اصلاح سبک زندگی؛ به عنوان مثال تحرک مداوم، کاهش مصرف نمک سدیم، کاهش وزن و تناسب اندام و رژیم غذایی متناسب در آخر نتیجه­ای فوق­العاده خواهد داشت.

پیشگیری از فشار خون بالا و سردی بدن

با رعایت نکات زیر می­توانید گام مهمی در جلوگیری از  سردی بدن و blood pressure بالا بردارید. این نکات عبارتند از:

-از پرخوری و یا ریزه­خواری عصبی پرهیز کنید. مصرف اغذیه چرب و یا شور، شیرینی­جات را به حداقل ممکن برسانید.

-بطور منظم ورزش کنید و تناسب اندام خود را حفظ کنید.

-از فشار های عصبی، استرس و اضطراب دوری کنید.

-بجای چای که دمنوش سرد است، از دمنوش هایی با طبع گرم استفاده کنید. مانند دمنوش رازیانه، دمنوش بومادران، دموش زعفران و دمنوش برگ زیتون استفاده کنید.

-غذاهای دارای طبع گرم مانند گوشت گوسفند را جایگزین گوشت گاو و گوساله و گوشت ماهی و مرغ که طبع سرد دارند، بکنید.

-از مصرف زیاد و عادتی ماست و ترشی پرهیز کنید.

-از ترکیب سیاه­دانه و عسل با نسبت یک به دو روزانه دو الی سه قاشق غذاخوری بهره ببرید تا طبع بدنتان سرد نشود.

چه داروهایی در زمان فشار خون بالا و سردی بدن نباید استفاده کنیم؟

عدم استفاده از داروها برای  سردی بدن و blood pressure بالا،در بین داروهای سرماخوردگی بدون نسخه، داروهای ضد احتقان بیشترین نگرانی را برای افرادی که  سردی بدن و blood pressure بالا دارند ایجاد می کند. داروهای ضد احتقان با تنگ کردن عروق خونی و کاهش تورم بینی، گرفتگی بینی را برطرف می کنند. این باریک شدن می تواند بر سایر رگ های خونی نیز تأثیر بگذارد که می تواند blood pressure را افزایش دهد.

برای اینکه  سردی بدن و blood pressure بالا خود را کنترل کنید، از داروهای ضداحتقان بدون نسخه و داروهای سرماخوردگی چند علامتی که حاوی داروهای ضداحتقان هستند مانند سودوافدرین، افدرین، فنیل افرین، نافازولین و اکسی متازولین خودداری کنید. همچنین برچسب را از نظر محتوای سدیم بالا بررسی کنید که می تواند blood pressure را نیز افزایش دهد.

در عوض:

  • داروی سرماخوردگی را انتخاب کنید که برای افرادی که سردی بدن و blood pressure بالا دارند طراحی شده است. برخی از داروهای سرماخوردگی حاوی داروهای ضد احتقان نیستند. از مصرف داروهایی که روی برچسب آنها هشدار وجود دارد برای افرادی که blood pressure بالا دارند و کسانی که از داروهای blood pressure استفاده می کنند اجتناب کنید.
  • مسکن مصرف کنید. برای تسکین تب، گلودرد یا سردرد، یا بدن درد، آسپرین یا استامینوفن را امتحان کنید. مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، مانند ایبوپروفن (Motrin IB، Advil) و ناپروکسن سدیم (Aleve) نیز می تواند به سردی بدن و blood pressure بالا کمک کند.
  • برای رفع گرفتگی بینی از اسپری بینی نمکی استفاده کنید. اسپری می تواند به شستشوی سینوس های شما کمک کند.
  • گلو را آرام کنید. برای تسکین گلو درد یا خراشیدگی، با آب نمک گرم غرغره کنید یا آب گرم همراه با آب لیمو و عسل بنوشید. یا قرص های منتول را امتحان کنید.
  • به مقدار زیاد مایعات بنوشید . آب، آب، چای و سوپ می توانند به پاکسازی ریه های شما از خلط و خلط کمک کنند.
  • رطوبت خانه خود را افزایش دهید. از یک مرطوب کننده هوا یا بخور گرم استفاده کنید.

سخن پایانی

بیماری  فشار خون بالا و سردی بدن قاتل خاموش قرن تلقی می­شود، زیرا دز زمانی علامت دار خواهد شد که عارضه جدی در مغز، قلب، چشم و کلیه ایجاد کرده باشد. مزاج یا طبع بدن شما از فاکتور­های مهم و تاثیرگذار در میزان blood pressure است.

گفته می­شود افراد دارای  سردی بدن و blood pressure بالا اگر غلبه بلغم داشته باشند، خون غلیظ دارند و اگر غلبه سودا داشته باشند تحریک سمپاتیک که باعث منقبض شدن عروق می­شود در آنها بسیار بیشتر از دیگران خواهد بود.

در آخر درمان فشار خون سرد در طب سنتی و سردی معده و blood pressure یا همان فشار خون بلغمی میتواند به راحتی انجام گیرد زیرا مواد مصرفی در این طب ارتباط مستقیم با سبک زندگی و رژیم غذایی در هر فرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس