کلینیک قلب
دکتر تپش

درمان واریس با لیزر

واریس زمانی ایجاد می‌شود که دریچه‌های پمپ ‌کننده خون به سمت قلب از بین رفته یا آسیب ببینند و باعث تجمع خون در سیاهرگ‌ها شوند. بسیاری از افراد برای کاهش درد یا بهبود ظاهر رگ‌های خود، لیزر‌درمانی را در نظر می‌گیرند؛ زیرا درمان واریس با لیزر یک روش کم تهاجم نسبت به جراحی است و عوارض ناچیزی دارد و بهترین روش برای درمان واریس پا محسوب می‌شود.

درمان واریس با لیزر

آنچه در این مقاله می خوانید :

تاریخچه درمان واریس با لیزر

اولین نوع لیزردرمانی، لیزرهای رنگی پالسی (PDL) نام داشت و تا اواخر دهه ۱۹۸۰ مورداستفاده قرار گرفت. در طول سال‌های گذشته، نسخه‌های مختلفی از دستگاه‌های لیزردرمانی با طول موج‌های طولانی‌تر ساخته شدند که نتایج بهتری را ارائه می‌کردند.

 کلید موفقیت در درمان واریس با لیزر استفاده از طول موج‌هایی است که بهتر توسط رگ‌های خونی جذب می‌شوند.

پزشکان با درنظرگرفتن اندازه و نوع رگ مورد درمان، نوع طول موج و مدت‌زمان را انتخاب می‌کنند. هرچه ورید عمیق‌تر باشد، طول موج لازم برای نفوذ به آن بیشتر می‌شود. اکثر بیمارانی که درمان واریس به کمکلیزر را انجام می‌دهند، درد بسیار کمی را تجربه می‌کنند؛ بنابراین نیازی به مصرف دارو نیست.

 باید گفت اغلب، رگ‌های کوچک‌تر با این روش به طور کامل از بین می‌روند ولی رگ‌های بزرگ‌تر مدتی طول می‌کشد تا ناپدید شوند.

علاقه به لیزر‌درمانی برای رگ‌های عنکبوتی و واریسی رو به افزایش است و بسته به‌شدت رگ‌ها می‌توان نتایج شگفت‌انگیزی با این درمان به دست آورد.

درمان‌های لیزری فشار ناشی از ورید واریسی را کاهش می‌دهند. به‌علاوه درمان واریس با لیزر می‌تواند در درمان عروق خونی مقاوم به اسکلروتراپی که معمولاً رگ‌هایی با قطر کمتر از ۱ تا ۲ میلی‌متر هستند، بسیار مؤثر باشد.

این بیماری که اغلب در پاها اتفاق می‌افتد معمولاً دردناک است و با سیاهرگ‌های قرمز یا بنفش مایل به آبی که برآمده و متورم هستند، نشان داده می‌شود. رگ‌های واریسی بیشتر در افراد مسن ۵۰ سال به بالا ظاهر می‌شوند و در خانم‌ها شایع‌تر هستند. اگر به دنبال چگونگی درمان انواع واریس با لیزر هستید، با ما همراه باشید.

چند نوع لیزردرمانی برای درمان واریس با لیزر وجود دارد؟

رای درمان واریس با لیزر دو نوع روش درمانی وجود دارد که عبارتند از:

لیزر درمانی ساده

لیزردرمانی ساده معمولاً روی رگ‌های واریسی کوچک یا رگ‌های عنکبوتی کوچک انجام می‌شود. به همین دلیل، ممکن است یک درمان ثانویه در نظر گرفته شود که به دنبال ابلیشن با لیزر درون وریدی، اسکلروتراپی یا جراحی ورید انجام می‌شود.

 لیزردرمانی شامل هیچ‌گونه برش یا تزریق در پا نیست. پزشک می‌تواند این روش را هر ۶ تا ۱۲ ماه هفته یک‌بار در قسمت بیرونی پوست انجام دهد و از انرژی نور لیزر برای درمان وریدهای واریسی استفاده می‌کنند. در این درمان لیزر منجر به جمع‌شدن و کوچک‌شدن اندازه رگ‌ها می‌شود.

لیزردرمانی درون وریدی

لیزر درون وریدی (EBLA) با اعمال گرمای شدید به داخل رگ از طریق دستگاه لیزر، رگ‌های واریسی بزرگ را درمان می‌کند. در این روش، ورید آسیب‌دیده برای واردکردن یک لوله نازک به نام کاتتر سوراخ‌ می‌شود.

سپس یک فیبر لیزری یا دستگاه فرکانس رادیویی از کاتتر عبور داده می‌شود تا ورید را با حرارت ببندد و از بین ببرد. در طول درمان، پزشک شما ورید را روی صفحه اولتراسوند مشاهده می‌کند. باید گفت که باگذشت زمان ورید کوچک می‌شود.

 ابلیشن لیزر درون وریدی در ۹۴ درصد مواقع به‌درستی کار می‌کند که این نشان‌دهنده کیفیت کار این لیزر است. اگر این روش درمان واریس با لیزر اثرات مطلوبی را ایجاد نکرد، به درمان دوم نیاز خواهد بود.

درمان واریس با لیزر چه‌قدر مؤثر است؟

درمتن زیر درمورد کارایی روش لیزردرمانی صحبت می‌کنیم:

  • لیزردرمانی ساده

در طی 20 سال گذشته، این نوع لیزردرمانی کاملاً ایمن و مؤثر بوده است و عوارض بسیار ناچیزی داشته است.

  • درمان لیزر درون وریدی

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم درمان با لیزر درون وریدی حدود ۹۴ درصد نتیجه‌بخش است و منجر به بسته‌شدن کامل رگ‌ها می‌شود. اما اگر با احتمال خیلی کم این نوع لیزر، ورید را نبندد و درمان نکند به درمان دوم نیاز خواهد بود.

بسته به نوع واریس موجود در پا ممکن است از فرکانس رادیویی یا اسکلروتراپی انتخابی نیز برای درمان استفاده شود. درصورتی‌که هیچ‌کدام از این موارد مؤثر نبود، جراحی ورید توصیه می‌شود.

آیا همه لیزرها برای درمان واریس پا با لیزر در تهران یکسان عمل می‌کنند؟

برای درمان واریس با لیزر اکثر دستگاه‌های مورداستفاده تقریباً یکسان هستند. برخی از دستگاه‌‌های جدید ادعا دارند که درد کمتری نسبت به سایر لیزرهای استاندارد ایجاد می‌کنند.

به نظر می‌رسد حقیقتی که در این مورد وجود دارد، این است که اگرچه میزان درد اغلب بیماران با لیزرهای استاندارد بسیار کم و به‌راحتی قابل‌تحمل است، اما در مورد لیزرهای جدید درست نیست؛ چراکه دستگاه‌های جدید مانند دستگاه‌های مورداستفاده، آزمایش‌های بالینی گسترده مشابهی را انجام نداده‌اند؛ بنابراین ما به‌طورقطع نمی‌دانیم که آیا آن‌ها به‌ویژه در طولانی‌مدت، مؤثر خواهند بود یا خیر؟

نکاتی که باید بعد از درمان واریس با لیزر رعایت شود؟

درمان واریس با لیزر به این صورت است که پس از درمان به شما اجازه داده می‌شود که به خانه بروید. اما نکاتی که باید رعایت کنید این است که بعد از عمل به‌هیچ‌وجه رانندگی نکنید، بلکه از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید یا به شخص دیگری بگویید رانندگی کند.

شما باید تا دوهفته جوراب مخصوص واریس بپوشید و دستورالعمل‌هایی که در مورد نحوه حمام‌کردن به شما داده می‌شود را به طور کامل انجام دهید.

نکته دیگر این است که سعی کنید سریع‌تر فعالیت‌های روزانه را از سر بگیرید و ساکن نباشید. در دوره‌ای که به شما توصیه شده است جوراب مخصوص واریس بپوشید، نمی‌توانید شنا کنید یا پاهای خود را خیس کنید.

اکثر بیماران در وریدی که تحت درمان با لیزر است احساس سخت‌شدگی می‌کنند و برخی حدود ۵ روز بعد از درمان در وریدهای خود احساس درد می‌کنند؛ اما معمولاً این درد خفیف است. داروهای ضدالتهابی معمولی مانند ایبوپروفن معمولاً برای تسکین درد وریدها کافی هستند.

عوارض درمان واریس با لیزر چیست؟

عوارض جانبی درمان واریس با لیزر عبارت‌اند از:

سوختگی پوست

تغییر رنگ پوست

احساس سوزش یا درد بعد از بهبودی، ناشی از آسیب عصبی (احتمال بسیار کمی دارد).

لخته شدن خون در ورید (احتمال بسیار کم).

باید گفت هر چه پزشک شما تجربه بیشتری در مورد درمان با لیزر داشته باشد، احتمال خطر کمتری برای شما وجود دارد. با پزشک خود در مورد اینکه این عوارض جانبی هرچند وقت یک‌بار در مطب او اتفاق می‌افتد، صحبت کنید تا از میزان تسلط او بر درمان واریس بوسیله لیزر آگاه شوید.

اهمیت مراجعه به مراکز تخصصی خوب برای درمان واریس با لیزر

ممکن است شما برای انتخاب یک مرکز مناسب برای درمان واریس پا با لیزر دچار سردرگمی باشید و ندانید چه طور یک مرکز مناسب در این زمینه پیدا کنید. باید برای انتخاب یک مرکز مناسب برای درمان واریس پا با لیزر در تهران به نکات زیر توجه کنید:

  • صلاحیت‌ها و تجربیات تیم آن‌ مرکز

تجربه و صلاحیت کارکنان مرکز تخصصی مهم‌ترین نکته‌ای است که هنگام انتخاب کلینیک برای درمان واریس پا با لیزر در تهران باید در نظر بگیرید.

برای اطمینان از یک درمان ایمن و مؤثر باید ببینید آیا پزشکان آن مرکز دارای مدرک معتبر هستند یا خیر؟ همچنین داشتن یک سونوگرافیست داخلی که در زمینه تصویربرداری عروقی تخصص دارد، بسیار مهم است. سونوگرافی نقش مهمی در مشاهده رگ‌ها به هنگام درمان با لیزر ایفا می‌کند.

  • مشاوره اولیه آن‌ها

از دیگر مواردی که باید هنگام درمان واریس با لیزر رعایت شود و نقش بسیار مهمی دارد مشاوره اولیه کلینیک است. در این مشاوره، ضروری است که متخصص در مورد زمان شروع واریس، میزان پیشروی آن، میزان درد و رنجی که دارید سؤال بپرسد.

پس مشاوره متخصص باید باتوجه ‌به گفته‌هایتان علل ریشه‌ای بیماری واریس شما را کشف کند و یک برنامه درمانی شخصی برای رگ‌های واریسی یا عنکبوتی شما توصیه کند. بخش جدایی‌ناپذیر از این فرایند انجام سونوگرافی از ناحیه واریسی شما است تا دکتر نقشه واضحی از وریدهای واریسی‌تان داشته باشد.

بنابراین اگر شما کلینیکی پیدا کرده‌اید که مشاوره رایگان ارائه می‌دهد که فقط 20 دقیقه طول می‌کشد، به‌احتمال زیاد هدف آن‌ها جذب هرچه بیشتر بیماران برای دریافت هزینه بیشتر است.

بدون زمان یا منابع کافی برای تکمیل یک مشاوره مناسب، یک مرکز متخصص نمی‌تواند درمان مناسبی را که متناسب با رگ‌های واریسی‌تان باشد و بهترین نتیجه را نیز به همراه داشته باشد، توصیه کند.

عوارض بعد از عمل واریس پا شامل چه مواردی است؟

جراحی واریس یکی از رایج‌ترین عمل‌هایی است که انجام می‌شود. اگرچه اکثریت‌ قریب‌به‌اتفاق علائم و عوارض عمل‌های واریس پا به‌سرعت بهبود پیدا می‌کنند، اما گاهی مشکلات و عوارضی وجود دارد که زمان بهبودی را به تأخیر می‌اندازد یا نیاز به ارزیابی و درمان‌های بیشتر دارد.

 اکثر این عوارض بعد از عمل واریس پا اجتناب‌ناپذیر و نتیجه مستقیم خود عمل هستند. شما باید این مطلب را حتماً قبل از انجام عمل جراحی مطالعه کنید و اگر سؤالی برایتان پیش آمد از پزشک عمومی یا متخصص خود بپرسید. مهمترین عوارض بعد از عمل واریس پا عبارتند از:

  • عفونت

غیرمعمول نیست که بعد از لیزر متوجه قرمزی یا ایجاد سفتی در زخم خود شوید، اما اگر از زخمتان ترشحات خارج شد یا درجه حرارت بدنتان افزایش پیدا کرد، ممکن است عفونت وجود داشته باشد. شما باید در این شرایط با پزشک عمومی یا متخصص مشورت کنید.

پزشک ممکن است برای ازبین‌رفتن عفونت یک دوره آنتی‌بیوتیک تجویز کند تا شما مصرف کنید. معمولاً این تنها چیزی است که لازم است، اما در مواردی، ممکن است برای تخلیه مایع عفونی نیاز به مراجعه مجدد به پزشک داشته باشید.

  • کبودی

درجه‌ای از کبودی همیشه پس از جراحی ورید وجود دارد و معمولاً در عرض 4 هفته برطرف می‌شود. کبودی ممکن است بیشتر در ران به وجود بیاید. اگر ورید بلندی توسط پزشک برداشته شده باشد ممکن است کبودی حاصل شود.

در صورت مصرف منظم آسپرین، کلوپیدوگرل یا داروهای ضدانعقاد مانند وارفارین و آپیکسابان، کبودی ممکن است تشدید شود. در صورت مشاهده کبودی بر روی بدنتان باید این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید. برخی از بیماران برای کاهش کبودی از کپسول یا لوسیون استفاده می‌کنند که ایرادی ندارد.

  • بی‌حسی (پاراستزی)

یکی دیگر از عوارض بعد از عمل واریس پا بی‌حسی است. گاهی اوقات اعصاب سطحی پوست نزدیک به رگ‌هایی که دچار واریس می‌شوند قرار دارند و با برداشتن رگ‌ها آسیب می‌بینند.

این اتفاق ممکن است باعث شود برخی از نواحی پوست بعد از عمل دچار بی‌حسی شوند اما اغلب با بازیابی عملکرد اعصاب ناحیه آسیب‌دیده، بی‌حسی ایجادشده کاهش پیدا می‌کند یا ناپدید می‌شود. اما شما باید این موضوع را در قرار ملاقات با کلینیک بعد از عمل  برای  پزشک خود ذکر کنید.

بی‌حسی در محل عمل ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بهبودی کامل ایجاد شود. بسیار نادر است که به دنبال این نوع جراحی در ساق پا بی‌حسی و ضعف دائمی ایجاد شود. اگر چنین اتفاقی افتاد باید این موضوع دراسرع‌وقت به پزشک عمومی یا متخصص اطلاع داده شود.

  • رگ‌های واریسی باقی‌مانده

بسیاری از بیماران بعد از درمان واریس با لیزر به روش درون وریدی متوجه باقی‌ماندن  مقداری از رگ‌های واریسی در بدن خود خواهند شد که البته زیاد مشکل جدی نیست. باید به‌خاطر داشته باشید که هدف جراحی بهبود تمامی علائم وریدهای واریسی و حذف هرگونه ناهنجاری قابل‌مشاهده است.

 بااین‌حال، پس از انجام عمل جراحی، ممکن است بعضی از این وریدها باقی بمانند که در بعضی موارد دردناک نیز هستند یا در طولانی مدت از بین بروند.

  • ترومبوز ورید عمقی (DVT)

ترومبوز ورید عمقی یک عارضه احتمالی برای درمان واریس پا است. اگر دچار اضافه‌وزن هستید، سیگار می‌کشید، قرص‌های ضدبارداری با دوز بالا مصرف می‌کنید و یا سابقه قبلی یا سابقه خانوادگی ترومبوز وریدی دارید باید بعد از درمان واریس به کمک لیزر برای مدتی هیچ حرکتی نکنید.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود سیگارکشیدن را ترک کنید، وزنتان را بعد از بهبودی کاهش دهید یا فعلاً مصرف قرص‌های ضدبارداری را کنار بگذارید. اگر احتمال دارد طی چند هفته پس از جراحی به یک سفر طولانی (بیش از 2 ساعت) با ماشین یا هواپیما بروید، باید از قبل به متخصص خود اطلاع دهید.

اگر متوجه شدید که یکی از ساق‌ها بعد از عمل بسیار متورم‌تر از ساق دیگر است و بسیار درد می‌کند باید این موضوع را  با پزشک عمومی خود در میان بگذارید. اگر DVT تشخیص داده شود، بین 6 هفته تا 3 ماه باید قرص‌های رقیق‌کننده خون نیز مصرف کنید.

 لازم به ذکر است احتمال بروز این عارضه در جراحی بیشتر از لیزر است و باتوجه ‌به موارد گفته‌شده درمان واریس با لیزر گزینه بهتری نسبت به جراحی است.

  • تعریف واریس صورت

بیماران مبتلا به وریدهای ناخواسته صورت معمولاً به پزشکان زیبایی مراجعه می‌کنند. وریدهای مشکل‌دار صورت از مویرگ‌های بسیار سطحی تا وریدهای زیرپوستی بزرگ برآمده متغیر است.

 متوجه شدیم که برای ارائه خدمات کامل به این بیماران، به ترکیبی از رویکردهای زیبایی‌شناسی سنتی با رویکرد جراحی تهاجمی‌تر نیاز داریم. علاوه بر این، شناخت عامل ایجاد این اتفاق در رگ‌های صورت که ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل پیچیده‌تر باشد، بسیار مهم است.

به دلیل ترکیبی از درمان‌های زیبایی یا جراحی که ممکن است موردنیاز باشد، به برخی از بیماران مشاوره مشترک بین متخصص زیبایی و جراح وریدی پیشنهاد می‌شود.

بااین‌حال، ما دریافتیم که چند سؤال ساده غربالگری که در زمان اولین مشاوره پرسیده می‌شود، معمولاً می‌تواند تعیین کند که کدام یک از درمان‌ها برای بیمار مبتلا به واریس صورت مناسب‌تر است.

 ما وریدهای صورت را از نظر بزرگی، عمق، اندازه، محل یافتن آن‌ها در داخل یا زیر درم و ناحیه آناتومیکی صورت درگیر واریس، طبقه‌بندی می‌کنیم؛ بنابراین، وقتی سیاهرگ‌ها بر اساس ناحیه آناتومیکی صورت توصیف شوند معمولاً نشان می‌دهند که کدام سیاهرگ‌ها احتمالاً به واریس مبتلا شده‌اند.

برای رفع واریس چندین راه وجود دارد که یکی از آن‌ها درمان واریس به کمک لیزر است که در ادامه در مورد هزینه لیزر واریس صورت صحبت می‌کنیم.

هزینه لیزر واریس صورت به چه چیزی‌هایی بستگی دارد؟

خب همان‌طور که قبلاً نیز گفتیم درمان واریس با لیزر یک روش کم تهاجم و کم‌خطر است که آن را به درمان بهتری نسبت به سایر درمان‌ها تبدیل کرده است.

هزینه لیزر واریس صورت به عواملی زیادی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به نوع واریس، علت، مکان تشکیل واریس در صورت، میزان گسترش آن، نوع لیزر و غیره اشاره کرد.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر قصد دارید برای واریس صورتتان به یک مرکز رفع واریس مراجعه کنید، حتماً کیفیت کار را به هزینه لیزر برای واریس صورت ترجیح دهید و آن را در اولویت بگذارید.

نتیجه‌گیری

خب همان‌طور که مطالعه کردید درمان واریس به کمک لیزر یک گزینه عالی در مقابل سایر درمان‌ها هست. این درمان به دو صورت انجام می‌شود که هر کدام مزایای خود را دارند.

به‌علاوه درمان واریس با لیزر نسبت به جراحی عوارض ناچیزی دارد اما نکته مهم این جاست که باید قبل از انجام لیزر حتما یک کلینیک باتجربه و متخصص مانند مرکز تخصصی ما را پیدا کنید که دچار عوارض جدی نشوید.

نکته‌ دیگری که باید به آن اشاره کرد رعایت تمام نکاتی است که پزشک بعد از لیزردرمانی به شما توصیه می‌کند. جراحی واریس عوارض زیادی دارد ولی در صورتی که با لیزر رگ‌های واریسی از بین نروند باید جراحی انجام دهید.

 امیدواریم این مطلب مورد پسند شما عزیزان واقع شود. برای درمان واریس با لیزر با بهترین دستگاه‌های لیزر روز دنیا و توسط متخصصینی باتجربه و کاربلد می‌توانید با استفاده از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما نوبت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس