کلینیک قلب
دکتر تپش

آیا ماساژ برای واریس خوبه

روش‌های پزشکی و غیرپزشکی زیادی برای درمان واریس وجود دارد ولی بهترین روش آن است که متخصص قلب و عروق بعد از انجام معاینات لازم به شما پیشنهاد می‌کند. یکی از سؤالاتی که بسیاری از بیماران مبتلا به واریس از ما می‌پرسند این است که آیا ماساژ برای واریس خوبه یا نه؟ در پاسخ باید بگوییم ماساژ مکمل مناسبی برای روش‌های نوین پزشکی درمان واریس پا محسوب می‌شوند.

آیا ماساژ برای واریس خوبه

آیا ماساژ برای واریس خوبه؟

در پاسخ به این پرسش که آیا ماساژ برای واریس خوبه یا نه بد نیست ابتدا در خصوص واریس بیشتر بدانیم. اگر به واریس مبتلا باشید وقتی به پاهای خود نگاه می‌کنید، متوجه رگ‌های برآمده و مایل به آبی می‌شوید که درست در زیر سطح پوست شما قرار دارند. گاهی این رگ‌ها خفیف بوده و هیچ ناراحتی ایجاد نخواهند کرد و گاهی نیز باعث احساس خارش و درد می‌شوند.

بسیاری از افراد به دنبال معجزه درمان واریس و راه‌های آسان‌تر برای خلاص شدن از رگ‌های واریسی هستند؛ اما از همین ابتدا باید به شما بگوییم که همه روش‌ها مانند انواع داروی واریس طب اسلامی یا ماساژ و روش‌های پزشکی برای یک بیمار مناسب نیست.

تنها کسی که می‌تواند بهترین روش معجزه درمان واریس را به شما پیشنهاد دهد متخصصی است که معاینات لازم برای واریس را برایتان انجام می‌دهد که باید از قدرت تشخیص و تجربه بالایی برخوردار باشد.

اگرچه وجود رگ‌های واریسی متورم رایج و به‌طورکلی بی‌ضرر هستند، گاهی ممکن است احساس ناراحتی ایجاد کنند یا باعث ایجاد احساس خجالت و ضعف اعتمادبه‌نفس شوند. خوشبختانه، اقدامات متعددی وجود دارد که می‌توانید برای احساس آرامش بیشتر و درمان واریس انجام دهید.

بیماری‌های وریدی به دلیل گردش خون ضعیف و عملکرد نادرست دریچه‌ها ایجاد می‌شوند. وریدهای واریسی، زخم، لخته شدن خون، نارسایی مزمن وریدی (CVI) و ترومبوز ورید عمقی (DVT) از شایع‌ترین بیماری‌های وریدی هستند.

آن‌ها می‌توانند باعث درد، تورم و تغییر رنگ در پاهای شما شوند. ازآنجایی‌که بیشتر بیماری‌های وریدی تا حدودی به دلیل مشکلات گردش خون است، یکی از مداخلاتی که در درمان بیماری‌های وریدی مورد استفاده قرار می‌گیرد ماساژ درمانی عروقی است.

ماساژ درمانی عروقی نوعی ماساژ است که به‌صورت تخصصی روی پاها برای کمک به بهبود گردش خون انجام می‌شود. گردش خون خوب به این معنی است که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری در سراسر بدن به سلول‌ها می‌رسد و مواد زائد از خون خارج می‌شوند.

ماساژ درمانی مانند ماساژهای تخلیه عروقی و لنفاوی که هدف آن‌ها افزایش گردش خون و بهبود تغذیه بافت است برای بیماران مبتلا به وریدهای واریسی و نارسایی مزمن وریدی در صورت تجویز متخصص مفید است.

تکنیک مورد استفاده برای بهبود گردش خون شامل شوک‌های کوتاه برای انتقال خون از دریچه‌ها به وریدها است. روشی که برای تخلیه بهتر لنفاوی استفاده می‌شود، شامل ضربه‌های سبک برای حرکت مایع لنفاوی حاوی آب، پروتئین، چربی و گلبول‌های سفید خون به داخل عروق لنفاوی واقع در سراسر بدن است.

شاید چیزی که ماساژ درمانی عروقی را به یک مکمل عالی یا معجزه درمان واریس تبدیل می‌کند این است که خطر و عوارض کمتری نسبت به سایر روش‌ها دارد. البته این عوارض کم به شرطی است که ماساژ تنها توسط افراد متخصص و کار بلد انجام شود.

نکته دیگری که باید در پاسخ به این پرسش که “آیا ماساژ برای واریس خوبه” به آن توجه کنیم انجام این رویکرد درمانی توسط افراد متخصصین باتجربه است. انجام ماساژ توسط افراد ناآگاه نسبت به بیماری‌های وریدی یا توسط خودتان به‌صورت ناشیانه می‌تواند خطرات مختلفی ایجاد کند و حتی بیماری را بدتر خواهد کرد.

مزیت انجام ماساژ تخصصی برای رگ‌های واریسی این است که غیرتهاجمی است و عملاً عوارض جانبی منفی ندارد.

بااین‌حال، ماساژ درمانی عروقی در بهترین حالت یک درمان مکمل است و یک درمان مستقل و کامل نیست. بیماری‌های وریدی مانند واریس معمولاً به دلیل ترکیبی از عوامل متعدد ازجمله دریچه‌های ورید معیوب ایجاد می‌شود؛ بنابراین، برای مثال، معجزه درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی و واریسی علاوه بر ماساژ ممکن است شامل افزایش ارتفاع، فشرده‌سازی، تغییر شیوه زندگی و در موارد واقعاً شدید، اسکلروتراپی یا لیزر درمانی توسط متخصص باشد.

بنابراین در پاسخی خلاصه و کاملاً واضح به سؤال آیا ماساژ برای واریس خوبه باید بگوییم بله در صورت انجام توسط متخصصین امر بسیار خوب است ولی در بهترین حالت، ماساژ درمانی عروقی می‌تواند درد، خستگی، تورم و ناراحتی مرتبط با برخی بیماری‌های ورید را تسکین دهد.

بااین‌حال، اثرات موقتی هستند، به‌خصوص اگر بیمار فقط ماساژ درمانی دریافت کند و باید در کنار ماساژ درمان‌های تکمیلی دیگری نیز انجام شود.

آیا ماساژ برای واریس خوبه و برای همه کاربردیه؟

اگرچه ماساژ خوب توسط افراد متخصص برای درمان واریس می‌تواند به‌عنوان معجزه درمان واریس باشد ولی برای همه بیماران مبتلا به بیماری‌های وریدی ایمن نیست.

به‌عنوان‌مثال ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به بیماری‌های سیاهرگی در مرحله پیشرفته که در آن رگ‌های بزرگ و برآمده، زخم‌ها و تغییر رنگ وجود دارد، توصیه نمی‌شود.

در این شرایط باید در پاسخ به سؤال آیا ماساژ برای واریس خوبه بگوییم خیر به‌هیچ‌وجه خوب نیست؛ زیرا در این وضعیت ماساژ دادن این ناحیه می‌تواند باعث ترکیدن سیاهرگ‌های ضعیف شده و شرایط بیمار را بدتر ‌کند.

ماساژ درمانی همچنین برای بیماران مبتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT) ایمن نیست، زیرا می‌تواند لخته را از بین ببرد و باعث حرکت آن به قسمت‌های دیگر مانند ریه شود.

نکته مهم دیگر در مورد اینکه آیا ماساژ برای واریس خوبه یا نه آن است که انجام ماساژ درمانی بر روی بیمار اشتباه یا به‌صورت خودسرانه بدون مشورت کردن با متخصص قلب و عروق می‌تواند بسیار خطرناک و تهدیدکننده حیات باشد. اگر می‌خواهید ایمن‌ترین درمان و درمان‌های مکمل را داشته باشید، حتماً برای درمان به یک پزشک متخصص ورید مراجعه کنید.

واریس چیست آیا ماساژ برای واریس خوبه ؟

وریدهای واریسی تارهای بزرگ، بنفش مایل به آبی یا قرمز هستند که اغلب روی پاها ظاهر می‌شوند. این وریدهای پیچ خورده و بزرگ اغلب نتیجه تجمع خون یا گردش خون ضعیف است. اغلب، این وریدها توسط تکه‌های کوچک‌تری از مویرگ‌ها به نام رگ‌های عنکبوتی احاطه می‌شوند که یک نسخه سطحی از رگ‌های واریسی است.

 واریس شایع است و افراد زیادی را مبتلا می‌کند. برخی از داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که این وضعیت در زنان دو برابر بیشتر از مردان است.

علت ایجاد واریس چیست؟

وریدهای شما برای کمک به گردش خون مناسب در سراسر بدن شما طراحی شده‌اند. در وریدهای واریسی، خون در سیاهرگ محبوس می‌ماند و به سمت بالا جریان نمی‌یابد. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، ورید با خون تجمع پیدا می‌کند که باعث برآمدگی آن می‌شود و به رنگ آبی مایل به بنفش یا قرمز در می‌آید.

انواع تکنیک‌های ماساژ؛ آیا ماساژ برای واریس خوبه؟

همان‌طورکه در پاسخ به سؤال آیا ماساژ برای واریس خوبه گفتیم اگر این روش طبق تجویز پزشک و توسط افراد کار بلد انجام شود می‌تواند در کنار درمان‌های تکمیلی دیگر معجزه درمان واریس برای کاهش علائم آن باشد. هنگام برخورد با یک موضوع پزشکی از هر نوع مانند ماساژ درمانی برای واریس همیشه عاقلانه است که از یک پزشک یا متخصص برای رد هرگونه نگرانی جدی مشورت بگیرید. پس از تأیید پزشک، شما می‌توانید از روش مورد نظر با خیال آسوده و انتظار بهبودی استفاده کنید.

توصیه می‌شود ماساژ درمانی توسط یک ماساژور ماهر انجام گردد. این روش از تکنیک‌های زهکشی گردش خون و لنفاوی برای کاهش تورم و احتقان داخل ورید استفاده می‌کند. پس از تحریک رگ‌ها با ماساژ صحیح، خون تجمع یافته می‌تواند آزادانه از ورید خارج شود و باعث تسکین درد و ناراحتی گردد.

ما درک می‌کنیم که ماساژ حرفه‌ای ممکن است گزینه مناسبی برای همه نباشد. به همین دلیل، نکات و ترفندهایی را برای کمک به انجام ماساژ صحیح را برایتان آورده‌ایم تا اگر خودتان هم مجبور به انجام آن شدید حداقل کار اشتباهی انجام ندهید که شرایط را بدتر کند:

نحوه ماساژ پاها با وریدهای واریسی

بهترین راه برای بهبود گردش خون این است که به‌طور متناوب شوک‌های طولانی و کوتاه که به سمت بالا به سمت قلب فشار می‌آورند را روی پوست وارد کنید. هنگام انجام ضربات کوتاه، استفاده از افلوراژ یا حرکات دایره‌ای با کف دست بسیار مفید است.

هنگام ماساژ مستقیم روی رگ‌های واریسی، از فشار کامل کف دست یا نوک انگشت برای کمک به رفع احتقان استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، در طول جلسه ماساژ، پاهای خود را تا 45 درجه بالا ببرید.

درحالی‌که ماساژ برای تخلیه لنفاوی و سایر اهداف گردش خون مفید است، اگر بتوانید قبل از بروز رگ‌های واریسی از آن‌ها جلوگیری کنید عالی می‌شود. از ماساژهای اصطکاکی که به عمق رباط‌ها و تاندون‌ها نفوذ می‌کنند و همچنین از هرگونه حرکات پرس و ضربه‌ای خودداری کنید. این تکنیک‌ها ممکن است باعث التهاب و درد بیشتر شود.

ابزار و دستگاه‌های ماساژ در منزل

در حال حاضر تعداد انگشت شماری از محصولات برای کمک به درد و مشکلات گردش خون ناشی از رگ‌های واریسی طراحی شده‌اند. محصولات زیر را بررسی کنید و با پزشک خود مشورت نمایید تا ببینید چه چیزی با نیازهای شما مطابقت دارد:

ماساژورهای پا

همان‌طورکه قبلاً به آن اشاره کردیم، ماساژ برای بهبود جریان خون، کاهش التهاب و تسکین درد ایده‌آل است. دستگاه‌های ماساژور پا توسط ماساژ ابری برای تسکین درد و بهبود گردش خون بسیار عالی هستند.

این ماساژورها با کیفیت بالا که پا، مچ پا و ساق پا را درمان می‌کنند دارای پنج حالت راحتی با شدت‌های ماساژ مختلف هستند. از ماساژهای غلتشی و فشرده‌سازی گرفته تا عملکردهای حرارتی قابل تنظیم، به‌خوبی می‌توانید از این دستگاه‌ها برای بهبود علائم استفاده کنید.

ماساژورهای فشرده‌سازی تمام پا

یکی از روش‌های عالی برای درمان رگ‌های واریسی فشرده‌سازی است. افزایش فشار کنترل شده جریان خون را آسان‌تر می‌کند و تورم و ناراحتی را کاهش می‌دهد.

خوشبختانه، دستگاه‌های خانگی برای فشرده‌سازی در کنار جوراب‌های فشاری مخصوص در بازار وجود دارند. این دستگاه‌ها دارای طراحی راحت و قابل تنظیم برای 3 حالت فشرده‌سازی هستند.

جوراب فشاری

جوراب فشاری ساده نیز راه‌حل مناسبی برای کاهش درد وریدهای واریسی است. می‌توانید این محصولات را در اکثر داروخانه‌های محلی و فروشگاه‌های لوازم پزشکی معتبر بیابید. برخی از جوراب‌های فشاری نیاز به تجویز پزشک دارند و نمی‌توانید بدون نسخه آن‌ها را تهیه کنید.

تمامی مواردی که گفتیم صرفاً به دلیل آشنایی بیشتر شما با روش‌های آسان و معجزه درمان واریس بود. هنگام برخورد با هر وضعیت پزشکی، مهم است که بدانیم هر موردی متفاوت است.

با در نظر گرفتن این موضوع، همیشه مهم است که با یک متخصص مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای نیازهای فردی خود تعیین کنید.

آیا درمان واریس با آب سرد امکان دارد؟

آب سرد و یخ به دلیل شوک ناگهانی که وارد می‌کند می‌تواند برای کاهش علائم واریس مفید باشد. درمان واریس با آب سرد گردش خون را بهبود می‌بخشد. درواقع با سردتر شدن اندام، خون از سایر قسمت‌های بدن به سمت پایین می‌رود تا آن‌ها را گرم کند.

هنگامی‌که گردش خون بهبود می‌یابد، احتمال کمتری دارد که خون در رگ‌های شما جمع شود و علائم واریس را به وجود آورد. ازآنجایی‌که تجمع خون باعث برآمدگی رگ‌های واریسی و نمایان شدن در زیر پوست شما می‌شود، دوش آب سرد روزانه می‌تواند به‌عنوان درمان واریس با آب سرد به رفع این مشکل کمک کند.

این کار همچنین می‌تواند از تجمع پلاک در شریان‌های شما جلوگیری کند که از بسیاری خطرات مانند سکته‌های قلبی نیز پیشگیری می‌کند.

از طرفی آب یخ می‌تواند سیستم لنفاوی شما را تقویت کند و با تقویت سیستم لنفاوی خود، می‌توانید از تجمع مواد لنفاوی که باعث ادم لنفاوی (تورم) در ساق پا می‌شود جلوگیری کنید. درمان واریس با آب سرد نیز مانند ماساژ درمانی یک درمان مکمل است و باید تحت نظر متخصص در کنار سایر درمان‌های تکمیلی برای واریس انجام شود.

علائم واریس چیست؟

شناخت علائم واریس به شما کمک می‌کند تا قبل از ایجاد ناراحتی‌هایی مانند دردهای زیاد به متخصص مراجعه کرده و درمان را شروع کنید. رگ‌های واریسی به دلیل ظاهر آبی تیره یا بنفش خود می‌توانند به‌راحتی شناسایی شوند. همچنین اغلب از زیر پوست بیرون می‌زنند.

سایر علائم واریس نیز عبارت‌اند از:

احساس سوزش یا ضربان در پاها

احساس ناراحتی در پاها همراه با احساس سنگینی یا درد

گرفتگی عضلانی که در شب بیشتر تجربه می‌شود.

تورم پا و مچ پا

پوست روی نواحی دارای واریس معمولاً خشک، همراه با خارش و نازک‌تر احساس می‌شود.

انواع داروی واریس طب اسلامی

داروی واریس طب اسلامی و طب سنتی بیشتر بر روی معجزه درمان واریس با اصلاح سبک زندگی تمرکز دارد. از مهم‌ترین روش‌هایی که در این مسیر می‌تواند به شما کمک کنند، عبارت‌اند از:

  1. ورزش کنید.

ورزش منظم و روزانه گردش خون در پاها را بهبود می‌دهد و از تجمع خون در رگ‌ها جلوگیری خواهد کرد. ورزش همچنین به کاهش فشارخون کلی فرد کمک می‌کند که یکی دیگر از عوامل مؤثر در ایجاد واریس است. تمرینات کم ضربه به شما کمک می‌کند تا عضلات ساق پایتان بدون فشار زیاد کار کنند. تمرینات مؤثر عبارت‌اند از:

شنا کردن

پیاده‌روی

دوچرخه‌سواری

یوگا

مصرف عصاره‌های گیاهی

یکی دیگر از انواع داروی واریس طب اسلامی استفاده از برخی عصاره‌های گیاهی است. به‌عنوان‌مثال عصاره گیاه شاه ‌بلوط اسب می‌تواند به کاهش درد پا، سنگینی و خارش در افراد مبتلا به واریس کمک کند. همچنین عصاره کاج دریایی، کاج ماریتیما و عصاره Ruscus aculeatus، می‌توانند تورم پا یا ادم را که اغلب با واریس همراه است، کاهش دهند.

  • اصلاح رژیم غذایی

افراد مبتلا به واریس باید بیشتر از غذاهای سرشار از پتاسیم مانند بادام و مغز پسته استفاده کنند که با کاهش احتباس آب در بدن به درمان واریس کمک می‌کنند. غذاهای نمکی یا غنی از سدیم می‌توانند باعث حفظ آب بیشتر در بدن شوند و واریس را بدتر کنند؛ بنابراین کاهش مصرف غذاهای شور می‌تواند علائم واریس را بهبود دهد.

غذاهایی که پتاسیم بالایی دارند، عبارت‌اند از:

بادام و پسته

عدس و لوبیا سفید

سیب‌زمینی‌ها

سبزیجات برگ‌دار

برخی از ماهی‌ها مانند سالمون و تن

غذاهای حاوی فیبر به عنوان داروی واریس طب اسلامی به حرکت بهتر روده‌ها و جلوگیری از یبوست کمک می‌کنند. این امر ممکن است برای واریس مهم باشد، زیرا فشار آوردن به دلیل نفخ و یبوست می‌تواند دریچه‌های آسیب دیده را تشدید یا آن‌ها را بدتر کند.

غذاهایی که فیبر بالایی دارند، عبارت‌اند از:

آجیل، حبوبات و انواع دانه‌ها

جو، بذر کتان و گندم

غذاهای سبوس‌دار

افرادی که اضافه‌وزن دارند نیز بیشتر احتمال دارد که دچار رگ‌های واریسی شوند؛ بنابراین، کاهش وزن اضافی می‌تواند فشار روی رگ‌ها را کم کند و تورم و ناراحتی را کاهش دهد. از طرفی افزودن غذاهای حاوی فلاونوئید نیز می‌تواند به کوچک کردن رگ‌های واریسی کمک کند.

فلاونوئیدها گردش خون را بهبود می‌بخشند که از تجمع خون و درنتیجه رگ‌های واریسی جلوگیری خواهند کرد. آن‌ها همچنین به کاهش فشارخون در شریان‌ها کمک می‌کنند و می‌توانند رگ‌های خونی را شل کنند که همگی این موارد در کنار هم می‌توانند رگ‌های واریسی را کاهش دهند.

غذاهای دارای انواع فلاونوئید عبارت‌اند از:

سبزیجات ازجمله پیاز، فلفل دلمه‌ای، اسفناج و کلم بروکلی

مرکبات و انگور، گیلاس، سیب و زغال‌اخته

کاکائو

سیر

داروهای گیاهی

برخی از داروهای گیاهی به‌عنوان داروی واریس طب اسلامی شناخته شده‌اند که از آن‌ها می‌توان به عصاره هسته انگور اشاره کرد که می‌تواند به کاهش تورم در ساق پا و سایر علائم نارسایی مزمن وریدی کمک کند.

توجه داشته باشید که هسته انگور یک رقیق‌کننده طبیعی خون است و اگر شما در حال حاضر از داروهای رقیق‌کننده استفاده می‌کنید به‌هیچ‌وجه نباید بدون مشورت با یک متخصص باتجربه از هسته انگور برای درمان واریس استفاده کنید؛ زیرا می‌تواند با دارو تداخل داشته باشد و منجر به افزایش خطر خونریزی شود.

  • از لباس‌های گشاد استفاده کنید.

پوشیدن لباس‌های بیش‌ازحد تنگ می‌تواند جریان خون را کاهش دهد ولی گردش خون با پوشیدن لباس‌های گشاد که جریان خون به قسمت پایین بدن را محدود نمی‌کند، بهبود می‌یابد. پوشیدن کفش‌های تخت به‌جای کفش‌های پاشنه‌بلند نیز می‌تواند به درمان واریس در پاها کمک کند.

  • هنگام استراحت، پاها را بالا نگه دارید.

بالا نگه‌داشتن پاها نسبت به سطح زمین و بدن به‌طور ایده‌آل در ارتفاع قلب یا بالاتر از آن به بهبود گردش خون و کاهش تجمع آن در رگ‌ها کمک می‌کند.

 این کار باعث کاهش فشار در رگ‌های پا می‌شود و به نیروی جاذبه کمک می‌کند تا خون بدون جمع شدن به‌آرامی به قلب برگردد. همچنین اگر فرد قرار است برای مدت طولانی بنشیند، باید سعی کند پاهای خود را بالا نگه دارد.

  • 7.       به حرکت ادامه دهید.

از نشستن طولانی‌مدت خودداری نمایید. اگر فعالیتی انجام می‌دهید که مجبور هستید برای مدت طولانی بنشیند، باید بین کار بلند شوید و حرکت کنید یا مرتباً موقعیت خود را تغییر دهید تا جریان خون روان باشد.

از نشستن با پاهای ضربدری نیز باید خودداری کنید، زیرا این پوزیشن می‌تواند جریان خون را در پاها محدودتر کند و علائم واریس مانند درد و تورم را افزایش دهد.

معجزه درمان واریس با روش‌های پزشکی

حال که به خوبی این مسئله را شرح دادیم که آیا ماساژ برای واریس خوبه یا نه توجه به این نکته ضروری است که اگر درمان‌های خانگی و داروی واریس طب اسلامی در کنار ماساژ یا استفاده از آب سرد وضعیت شما را بهبود نبخشید، پزشک از روش‌های دیگری برای درمان شما استفاده می‌کند. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند:

  • فرسایش اندوترمال

این روش شیوه‌ای است که در آن از گرما برای مهر و موم کردن رگ‌های آسیب دیده واریسی استفاده می‌شود.

  • فلبکتومی سرپایی

در این روش که برای رگ‌های بزرگ واریسی بیشتر انجام می‌شود پزشک پوست را سوراخ کرده و رگ‌های واریسی را از طریق شکاف‌های کوچک خارج می‌کند.

  • اسکلروتراپی

در این شیوه از یک فوم خاص برای بستن رگ‌ها و کوچک شدن آن‌ها استفاده می‌شود.

  • جراحی‌ لیزری

در صورت استفاده از فناوری لیزر، انفجارهای شدید نور به سمت سیاهرگ هدایت می‌شود و به تدریج رگ‌های واریسی محو و ناپدید می‌شوند و علائم کاهش پیدا می‌کنند.

  • جراحی آندوسکوپی ورید

در طی انجام این شیوه، یک دوربین فیلم‌برداری کوچک توسط پزشک در پا قرار داده می‌شود تا به جراح کمک کند همه قسمت‌ها را بهتر ببیند. سپس سیاهرگ‌ها از طریق یک سری برش‌های کوچک برداشته می‌شوند.

سخن آخر

همان‌طورکه در پاسخ به سؤال آیا ماساژ برای واریس خوبه گفتیم این روش درصورتی‌که تحت تجویز متخصص و توسط افراد ماهر در این زمینه انجام شود می‌تواند بسیار مفید باشد؛ اما ماساژ درمانی یک روش درمانی کامل نیست و بیشتر به‌عنوان یک روش مکمل استفاده می‌شود.

 از طرفی برای برخی از افراد به‌هیچ‌وجه نباید از ماساژ درمانی استفاده شود. انجام خودسرانه ماساژ و یا انجام آن توسط افراد نابلد نه تنها علائم واریس را بهبود نمی‌دهد بلکه وضعیت را بدتر می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود قبل از هر درمانی حتماً به یک متخصص قلب و عروق باتجربه در این زمینه مانند متخصصان ما مراجعه کنید و بعد از ارزیابی‌های لازم بهترین روش را برای درمان انتخاب نمایید. جهت گرفتن وقت مشاوره می‌توانید از لینک‌های موجود در سمت چپ این صفحه نیز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس