کلینیک قلب
دکتر تپش

زیرزبانی فشارخون

قرص زیرزبانی فشارخون؛ کاپتوپریل یکی از اصلی‌ترین این نوع قرص‌ها

فشار خون بالا یکی از بیماری‌هایی است که بسیاری از انسان‌ها در سراسر جهان از آن رنج می‌برند. این بیماری یکی از ریشه‌های اصلی سکته‌های قلبی و مغزی به شمار می‌رود و حیات بیماران را همواره تهدید می‌کند.

برای کنترل این بیماری، باید یک سبک زندگی سالم برای خود انتخاب کرده و ورزش را جزو برنامه‌های روزانه خود قرار دهید. ما نیز در این مطلب شما را با بهترین دارو زیرزبانی فشارخون آشنا کرده و به اثرات درمانی آن از نظر بهترین دکتر فوق تخصص فشار خون اشاره می‌کنیم.

زیرزبانی فشارخون

آنچه در این مقاله می خوانید :

اطلاعاتی در مورد قرص زیرزبانی فشارخون

تحقیقات و بررسی‌ها نشان دهنده آن است که در سراسر جهان انسان‌های بسیار زیادی وجود دارند که به بیماری فشار خون مبتلا هستند. این بیماری گاهی اوقات به صورت پنهانی رخ می‌دهد و ریشه اصلی بسیاری از بیماری‌ها در جسم انسان است. خوشبختانه روش‌های بسیار زیادی وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توان فشار خون را کاهش داد و آن را به خوبی کنترل نمود.

در چنین شرایطی پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که از مصرف بیش از اندازه نمک در غذاها، خودداری کنند؛ همچنین در صورتی که الکل یا سیگار مصرف می‌کنند، برای سلامتی خودشان هم که شد مصرف این مواد را کنار بگذارند و در طول روز ساعاتی را به ورزش سپری کنند. البته مصرف غذاهای سالم و دوری از استرس نیز نقش مهمی در کاهش فشار خون دارد.

با وجود تاثیر تغییر سبک زندگی، اما داروهایی نیز وجود دارند که می‌توان توسط آن‌ها فشار خون را کاهش داد و آن را به حالت تعادل طبیعی بازگرداند. اگر بخواهیم به یکی از این داروها اشاره کنیم، باید از انواع قرص و دارو زیرزبانی فشارخون نام ببریم. به طور کلی قرص زیرزبانی فشارخون با استفاده از ترکیب نیتریت اکسید و گشاد کننده عروق قلب تولید شده است.

زمانی که قرص زیرزبانی فشارخون را در زیر زبان خود بگذارید، خیلی سریع جذب بدن شده و فشار خون را به سرعت پایین می‌آورد. همان گونه که می‌دانید تمامی قرص‌های خوراکی از طریق معده جذب شده و وارد خون می‌شود، اما قرص زیرزبانی فشارخون از طریق وریدهایی که زیر زبان وجود دارند، به سرعت جذب بدن می‌شود. اگر بخواهیم به یکی از اصلی‌ترین نوع این قرص‌ها اشاره کنیم، بدون شک از قرص کاپتوپریل نام خواهیم برد.

 

هرگز قرص زیرزبانی فشارخون را به صورت خودسرانه مصرف نکنید.

این روزها علم پزشکی، دستاوردهای بسیار خوبی در زمینه داروهای کاهش دهنده فشار خون به جهان ارائه داده است. تنها کافی است برای درمان فشار خون بالای خود به یک پزشک مراجعه کنید تا با توجه به شرایط شما، بهترین نوع این داروها را برای شما تجویز نماید.

اما گاهی اوقات فشار خون بیمار به قدری بالا می‌رود که اگر به سرعت کاهش پیدا نکند، ممکن است جان و حیات او را تهدید کند. در چنین شرایطی، بهترین کاری که می‌توان انجام داد، استفاده از قرص زیرزبانی فشارخون است.

اما فراموش نکنید که قرص‌های زیر زبانی فشار خون، هرگز نباید به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرند. چرا که این قرص‌ها به سرعت فشار خون را پایین می‌آورند و بیمار ممکن است عوارضی مانند سرگیجه، تپش قلب، عرق کردن و سردی دست و پا را تجربه نماید. اگر فشار خون انسان بیش از اندازه کاهش پیدا کند، خون به سایر اندام‌های حیاتی او نخواهد رسید و این موضوع برای سلامتی او بسیار خطرناک است.

همچنین انواع قرص و دارو زیرزبانی فشارخون، تاثیرات مستقیمی بر روی عملکرد قلب انسان دارد. این قرص ممکن است تپش قلب را کاهش داده و یا ضربان آن را افزایش دهد. بنابراین قبل از انجام هر کاری، حتماً با پزشک خود در مورد مصرف این قرص مشورت کنید.

با مهم ترین عوارض قرص زیر زبانی فشار خون آشنا شوید.

همان گونه که اشاره کردیم، انواع قرص زیرزبانی فشارخون، اگر بدون تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرند، ممکن است عوارض ناخوشایندی برای سلامتی انسان به وجود آورند. ما در این قسمت، تلاش می‌کنیم شما را با مهم‌ترین عوارض قرص زیر زبانی فشار خون آشنا کنیم؛ خوشحال می‌شویم اگر همچنان با ما همراه باشید:

 1. سقط جنین و مشکلات مادرزادی:

اگر شما در دوران بارداری هستید، نباید از قرص زیرزبانی فشارخون استفاده کنید، مگر آن که پزشک در شرایط حساس آن را برای شما تجویز نموده باشد. بررسی‌ها نشان دهنده آن است که این قرص‌ها می‌توانند باعث سقط جنین یا به وجود آمدن نقص‌های مادرزادی برای جنین گردد.

 1. کاهش شدید فشار خون:

یکی دیگر از مهم‌ترین عوارض قرص زیر زبانی فشار خون این است که فشار خون شما را بیش از اندازه کاهش می‌دهد. به همین سبب شما پس از مصرف این قرص، با احساس سرگیجه و سبکی سر مواجه خواهید شد. این روند تا آن‌جایی ادامه پیدا می‌کند که ممکن است باعث بیهوش شدن بیمار گردد. بنابراین اگر شما به هر نوع نارسایی قلبی دچار هستید، حتماً قرص زیرزبانی فشارخون را تحت نظر پزشک خود مصرف کنید.

 1. تورم گلو و صورت:

یکی دیگر از عوارض دارو زیرزبانی فشارخون، ایجاد تورم برای صورت و گلو است. گاهی اوقات پس از مصرف قرص زیرزبانی فشارخون، ممکن است احساس کنید گلو، زبان و لب‌های شما دچار ورم شده است. در برخی از مواقع ورم گلو می‌تواند باعث ایجاد اختلالات تنفسی برای بیمار گرددغ بنابراین با مشاهده چنین عارضه‌ای، در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کرده و این موضوع را با او در میان بگذارید.

 1. افزایش میزان پتاسیم جسم:

ترکیبات انواع قرص زیرزبانی فشار خون به گونه‌ای است که مصرف آن‌ها، می‌تواند باعث افزایش میزان پتاسیم در بدن گردد. هر چند پتاسیم یکی از مواد مفید و موثر برای جسم ماست، اما میزان بالای آن برای جسم، خطرات بسیار زیادی به همراه دارد. احتمال ابتلا به دیابت و مشکلات کلیوی، با مصرف مقادیر بالای پتاسیم، افزایش پیدا می‌کند.

همچنین داروهای دیگری نیز وجود دارند که سطح پتاسیم خون شما را افزایش می‌دهند و ممکن است با دارو زیرزبانی فشارخون که در حال حاضر مصرف می‌کنید، تداخل داشته باشد. بنابراین در صورتی که هر نوع داروی دیگری مصرف می‌کنید، آن را به پزشک خود اطلاع داده و تحت نظر او شروع به مصرف قرص زیرزبانی فشارخون نمایید.

 1. حساسیت دارویی:

در میان انواع عوارض قرص زیرزبانی فشارخون، باید به واکنش‌های آلرژیکی و حساسیت‌های دارویی آن نیز اشاره کنیم. این عارض بسیار مهم است و اگر به صورت شدید رخ دهد، ممکن است حیات بیمار را مورد تهدید قرار دهد. از جمله مهم‌ترین واکنش‌های دارویی این قرص می‌توان به تورم گلو، تورم زبان و مشکلات تنفسی اشاره نمود. در صورت مشاهده چنین عوارضی، باید مصرف قرص را قطع کرده و مراتب را به اطلاع پزشک خود برسانید.

 1. خطر عفونت:

برخی از انواع دارو زیرزبانی فشارخون (مانند کاپتوپریل) ممکن است میزان گلبول‌های خون را در بدن کاهش دهند. این موضوع ممکن است باعث به وجود آمدن عفونت شدید در جسم گردد. بنابراین اگر پس از مصرف این قرص با تب و عفونت‌هایی در گلو یا هر جای دیگر بدن مواجه شدید، حتماً به پزشک مراجعه نموده و در زمینه ادامه مصرف این قرص زیرزبانی فشارخون با او مشورت کنید.

 1. سرفه:

گاهی اوقات ممکن است پس از مصرف قرص زیرزبانی فشارخون گلوی شما تحریک شده و باعث ایجاد سرفه خشک گردد. معمولاً در ماه‌های اولی که شروع به مصرف این قرص نموده‌اید، بیش از سایر مواقع با چنین عارضه‌ای مواجه خواهید شد.

بهترین قرص زیرزبانی فشارخون کدام است؟

اگر بخواهیم به بهترین دارو زیرزبانی فشارخون که این روزها بسیاری از پزشکان برای بیماران خود تجویز می‌کنند اشاره کنیم، بدون شک از قرص کاپتوپریل نام خواهیم برد. این قرص به عنوان یکی از داروهای اثربخش به شمار می‌رود که از طریق آن می‌توان فشار خون شدید و بحرانی را کنترل نمود و آن را به سرعت کاهش داد.

یکی از ویژگی‌های قرص کاپتوپریل این است که از تنگ شدن رگ‌ها و حبس شدن مایع در آن‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد. به این صورت فشار خونی که در قسمت داخلی رگ‌های خونی قرار دارد کاهش پیدا کرد و حجم کار قلب سبک‌تر می‌شود. البته این نکته را فراموش نکنید که کاپتوپریل را نیز مانند سایر قرص‌های فشار خون، تنها می‌تواند این بیماری را کنترل نماید.

 قرص کاپتوپریل از آن دسته قرص زیرزبانی فشارخون است که هرگز نباید آن را به صورت خودسرانه مصرف کنید. چرا که ممکن است بر روی سیستم قلب و سیستم مغز شما اثرات نامطلوبی به همراه داشته باشد.

شیوه استفاده از این قرص به این صورت است که ابتدا یک عدد قرص کاپتوپریل را به 4 قسمت تقسیم کنید. اگر فشار خون فرد بیشتر از 180 میلی متر جیوه در فشار سیستولیک یا بیشتر از 100 میلی متر جیوه در فشار دیوستولیک باشد، قرص کاپتوپریل 25 میلی گرمی را به 4 قسمت تقسیم کرده و یک چهارم آن را زیر زبان فرد گذاشته و از او بخواهید که آن را بمکد.

بعد از 20 دقیقه، دوباره فشار خون او را چک کنید و اگر فشار خون او باز هم بالای 180 میلی متر جیوه سیستولیک و یا 100 میلی متر جیوه دیاستولیک بود، یک چهارم دوم را به او بدهید. این تکرار را در 3 نوبت می‌توانید انجام دهید؛ یعنی تا 45 دقیقه، هر 1 ربع یک عدد از این قرص را به بیمار بدهید. ذکر این نکته ضروری است که هنگام کنترل فشار خون بیمار، هیچ چیزی به او ندهید.(نه آب، نه آب قند، نه آبنبات و…)

اما فراموش نکنید که قبل از انجام هر کاری، حتماً با اورژانس تماس بگیرید؛ همچنین اگر طی این مراحل، به مشکلی برخورد کردید، باز هم با اورژانس تماس بگیرید.

اطلاعاتی در مورد قرص زیر زبانی فشار خون نیتروگلیسیرین

اگر بخواهیم به یکی دیگر از بهترین دارو زیرزبانی فشارخون اشاره کنیم، از قرص نیتروگلیسیرین نام خواهیم برد. این قرص معمولاً برای پیشگیری و درمان آنژین صدری که در اثر بیماری عروق کرونر قلب به وجود آمده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما با این وجود گاهی اوقات پزشکان قرص زیر زبانی فشار خون نیتروگلیسیرین را برای کاهش میزان فشار خون و سبک کردن بار قلب برای پمپاژ خون را تجویز می‌نمایند.

به طور کلی دارو زیرزبانی فشارخون نیتروگلیسیرین برای درمان نارسایی احتقانی قلب که با حمله قلبی و فشار خون بالا در ارتباط هستند، استفاده می‌نمایند. این قرص باعث گشاد شدن و انبساط سرخرگ‌ها و سیاهرگ ها شده و به این صورت میزان فشار خون را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. بنابراین قلب نیاز به تحمل فشار زیاد برای پمپاژ خون به رگ‌ها نخواهد داشت. فراموش نکنید که قرص زیر زبانی فشار خون نیتروگلیسیرین نیز باید با تجویز پزشک متخصص مورد استفاده قرار گیرد.

قرص زیر زبانی فشار خون نیتروگلیسیرین و نکات مهم پیرامون مصرف آن

مصرف دارو زیرزبانی فشارخون حاوی نیتروگلیسیرین که به شکل دانه‌های تسبیح هستند، در افرادی که احساس درد قفسه سینه حاد دارند، مهم است. این قرص می‌تواند علاوه بر تسکین درد، از گسترش سکته قلبی احتمالی جلوگیری به عمل آورد. کاربرد دیگر این قرص، کنترل اورژانسی فشار خون‌های بالای 18 سیستولیک در منزل است.

اما با وجود همه مزایای قرص زیرزبانی فشار خون نیتروگلیسیرین، مهم است بدانیم که این قرص‌ها همیشه و برای همه افراد مجاز نیست. اگر فردی در خانه شما دچار درد حاد قفسه سینه شده است، بدون این که فشار خون او را بگیرید و نبض او را چک کنید، نباید برای او دارو زیرزبانی فشارخون نیتروگلیسیرین بگذارید، چرا که خطرات بسیاری به همراه دارد.

مصرف قرص زیر زبانی فشار خون نیتروگلیسیرین برای این افراد ممنوع است:

 • اگر فشار خون فرد پایین تر از 10 یا 9 سیستول بوده، یا ضربان قلب او پایین‌تر از 60 تا در دقیقه باشد.
 • افرادی که اخیراً سکته قلبی را پشت سر گذاشته‌اند.
 • افرادی که تومور مغزی دارند و یا افرادی که به هر علتی فشار داخل جمجه بالایی دارند

به طور کلی مصرف قرص زیر زبانی فشار خون نیتروگلیسیرین به صورت خودسرانه ممنوع است؛ مگر آن که پزشک این قرص را تجویز کرده باشد.

قرص زیرزبانی فشارخون برای چه کسانی ممنوع است؟

هر چند دارو زیرزبانی فشارخون، باعث کاهش سریع فشار خون بالا در بیماران می‌گردد، اما با این وجود مصرف آن برای تمامی افراد مناسب نیست. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت مصرف بهترین دارو زیرزبانی فشارخون برای چه کسانی ممنوع است:

 • زنان باردار: تحقیقات و بررسی‌ها نشان دهنده آن است که زنان باردار، به هیچ عنوان نباید از قرص زیرزبانی فشارخون استفاده نمایند (مگر آن که پزشک آن را تجویز نموده باشد و این قرص تحت نظر او مصرف شود) فراموش نکنید که مصرف این قرص می‌تواند اثرات نامطلوبی برای جنین به همراه آورد.
 • زنان شیرده: اگر شما در دوران شیردهی به نوزاد خود قرار دارید، تا آن‌جایی که برای شما امکان دارد، از قرص زیرزبانی فشار خون مانند کاپتوپریل استفاده نکنید. ترکیباتی که در این قرص وجود دارند ممکن است وارد شیر مادر شده و برای نوزاد عوارض جانبی به وجود آورد. در صورت لزوم به مصرف این قرص، پزشک خود را از این که در دوران شیردهی به سر می‌برید مطلع کنید.
 • افراد مسن: پزشکان عقیده دارند قرص زیرزبانی فشارخون در بدن افراد مسن، ممکن است اثراتی متفاوت از سایر افراد داشته باشد. بنابراین افراد سالخورده و مسن نیز باید حتماً تحت نظر پزشک خود از این قرص استفاده کنند.
 • کودکان و افراد زیر 18 سال: کودکان و افرادی که در سنین زیر 18 سال قرار دارند، نباید از قرص‌هایی مانند کاپتوپریل استفاده کنند.

 

نکاتی که در هنگام مصرف قرص زیرزبانی فشارخون باید به آن توجه کنید.

برای آن که بتوانید از تمامی فواید دارو زیرزبانی فشارخون برخوردار شده و از عوارض آن در امان بمانید، باید در هنگام مصرف آن به نکات مهمی توجه کنید. ما در ادامه مطلب این نکات را برای شما عزیزان ذکر می‌کنیم تا بتوانید با خیال راحت از این قرص استفاده کرده و از عوارض آن دور بمانید:

 • برای مصرف قرص زیرزبانی فشارخون حتماً دستورات پزشک خود را دنبال کنید. بدون شک یک پزشک متخصص بهترین کسی است که می‌تواند در مورد دوز مصرفی و زمان مصرف این قرص به شما کمک کند. پس هرگز بدون مشورت پزشک خود، دوز دارو را کم و زیاد نکنید.
 • معمولاً گفته می‌شود که قرص‌ زیرزبانی فشارخون را بهتر است یک ساعت قبل از صرف غذا، میل کنید.
 • اگر پس از مصرف قرص زیرزبانی فشار خون دچار علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال یا تعریق بیش از اندازه شدید، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • برخی از نمونه‌های قرص زیرزبانی فشارخون مانند کاپتوپریل، ممکن است بدن شما را به کم آبی دچار کنند. این عارضه اگر ادامه پیدا کند، شما را با مشکلی به نام نارسایی کلیوی مواجه خواهد نمود. پس سعی کنید در دوران مصرف این قرص، به میزان کافی از آب و مایعات استفاده کنید.
 • هنگامی که در حال مصرف دارو زیرزبانی فشارخون هستید، باید حتماً فشار خون خود را به صورت مرتب اندازه گیری نمایید.
 • تجربه نشان دهنده آن است که دارو زیرزبانی فشارخون ممکن است بر روی نتایج برخی از آزمایشات تاثیر بگذارد. بنابراین اگر قصد انجام هر نوع آزمایشی را دارید، قبل از آن پزشک خود را از مصرف این قرص مطلع کنید.
 • اگر به هر دلیلی نیاز به انجام عمل جراحی دارید، این موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید. ممکن است جراح از شما بخواهد برای مدت زمان کوتاهی این دارو را مصرف نکنید تا عمل انجام شده و سپس دوباره شروع به مصرف این قرص نمایید.
 • داروی خود را درون بسته بندی آن نگهداری نموده و به هیچ عنوان آن را در معرض رطوبت و گرمای اتاق قرار ندهید.

 

سوالات متداول پیرامون قرص زیرزبانی فشارخون

1) قرص زیرزبانی فشارخون را باید با معده خالی مصرف کنیم؟

بررسی‌ها نشان دهنده آن است که غذا موجب می‌شود که جذب این قرص، کمی سخت‌تر انجام شود. بنابراین سعی کنید این قرص را یک ساعت قبل از غذا و یا دو ساعت بعد از غذا مصرف کنید.

2) مدت زمان اثربخشی قرص کاپتوپریل چقدر است؟

زمانی که شما قرص کاپتوپریل را مصرف می‌کنید، 15 دقیقه طول می‌کشد که این قرص در بدن شما حل شده و پس از 60 تا 90 دقیقه به طور کامل جذب بدن شما می‌شود. پس از گذشت یک هفته مشاهده خواهید کرد که این قرص تا چه میزان فشار خون شما را کاهش داده است.

3) در چه ساعتی از روز قرص زیر زبانی فشار خون را مصرف کنیم؟

این که بهتر است چه ساعتی از روز این قرص را مصرف کنید، تفاوت چندان زیادی ندارد. اما سعی کنید زمانی که این قرص را میل می‌کنید، حتماً معده شما خالی بوده و آن را سر ساعت و به صورت منظم مصرف کنید.

سخن پایانی

فشار خون بالا مشکلی است که گاهی اوقات حیات و زندگی بیمار را به خطر می‌اندازد. هر چند داروهای زیادی وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توان اقدام به کنترل فشار خون نمود، اما گاهی اوقات نیاز است که فشار خون به سرعت کاهش پیدا کند. در چنین مواقعی است که پزشک متخصص، مصرف قرص زیرزبانی فشارخون را برای بیمار خود تجویز می‌کند.‌

ما امروز و در این مقاله، اطلاعاتی در مورد قرص زیرزبانی فشارخون، عوارض آن، شیوه مصرف آن و هر آن چه نیاز است در مورد این قرص‌ها بدانید در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله، اطلاعات جامع و کاملی در مورد این قرص به دست آورده باشید؛ در نهایت به شما یادآور می‌شویم که برای در امان ماندن از هر نوع عارضه احتمالی این قرص‌ها، هرگز به صورت خودسرانه آن را مصرف نکنید و در دوران مصرف این قرص، تحت نظر پزشک خود بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس