کلینیک قلب
دکتر تپش

درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی

درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی؛ هل و دارچین، زیره سیاه، اسطوخودوس، زیرفون، چای ترش، تخم کتان

روش‌های گیاهی جزو کارآمدترین روش‌های درمانی برای فشارخون بوده‌اند و شما نیز اگر دچار مشکلات فشار خون شده‌اید و به هر دلیلی قصد مصرف داروهای شیمیایی و یا سایر روش‌های درمانی در این زمینه را ندارید، پیشنهاد می‌شود از عرقیات گیاهی استفاده کنید.

درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی همچون کرفس، هل و دارچین، زیره سیاه، اسطوخودوس، سیر، بومادران، زالزالک، زیرفون، چای ترش، تخم کتان امکان‌پذیر است و افراد زیادی با مشورت بهترین دکتر فوق تخصص فشار خون از این طریق نتیجه مثبت گرفته‌اند.

درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی

چرا درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی نسبت به سایر درمان‌ها بهتر است؟

درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی از آن‌جایی در برابر سایر راه‌های درمانی بهتر است که کم هزینه و عارضه هستند و البته جزو مواردی هستند که همیشه در دسترس شما قرار دارد برعکس داروهای کاهش دهنده فشارخون که تنها با نسخه پزشکی قابل تهیه و استفاده است.

عرقیات گیاهی به روش‌های مختلفی می‌تواند برای کاستن فشارخون مورد استفاده قرار بگیرد و شما با چند ترفند ساده حتی می‌توانید عرقیات گیاهی را با سایر داروهای گیاهی به صورت ترکیبی برای فشارخون استفاده کنید.

داروهایی که برای کاهش فشارخون تولید شده‌اند جزو داروهای بی‌عرضه نیستند و توصیه می‌شود تنها در مواقع ضروری و یا هنگامی که پزشک آن را توصیه کرده استفاده شود؛ زیرا برخی افراد با مصرف داروهای فشارخون عوارض مختلفی را تجربه خواهند کرد. چنانچه با یک‌بار استفاده از داروهای کاهش فشارخون دچار عارضه شده‌اید، با مشورت از پزشک خود بهتر است پروسه درمانی را با روش‌های گیاهی جایگزین کنید زیرا این روش‌ها کمترین عوارض را ایجاد می‌کنند.

استفاده از عرقیات برای هایپر تنشن باعث شل شدن رگ‌ها می‌شود و با استفاده مداوم از آن‌ها مایعات اضافی بدن نیز حذف خواهد شد و در نتیجه فشارخون در حد نرمال خود قرار خواهد گرفت. اگرچه درمان گیاهی فشارخون بالا جزو روش‌های درمانی اورژانسی نیست و اثرگذاری آن ممکن است اندکی زمان‌بر باشد اما قطع به یقین در استفاده دراز مدت می‌تواند موثر واقع شود.

برای استفاده از داروی گیاهی برای فشارخون بهتر است داروی متناسب با نوع مشکلی که باعث بروز فشارخون شده انتخاب شود تا اثربخشی عالی را از آن شاهد باشیم.

در صورتی که می‌خواهید فشارخون خود را از طریق گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی کنترل و درمان کنید، با ما تا پایان این مطلب همراه شوید تا به مسائل مرتبطی همچون درمان گیاهی فشار خون بالا عصبی، بهترین عرقیات‌گیاهی برای هایپر تنشن، دمنوش برای فشار خون بالا و هشدارهایی برای مصرف عرقیات گیاهی جهت کنترل فشارخون مفصلاً پرداخته شود.

درمان گیاهی فشار خون بالا عصبی با استفاده از برخی داروهای گیاهی موثر

اگر بخواهیم رایج‌ترین و بهترین نوع درمان گیاهی فشار خون بالا عصبی را برایتان ذکر کنیم، باید بگوییم در میان ده‌ها نوع داروی گیاهی، محصولاتی همچون چای ترش، تخم کتان، زیرفون، دارچین، زالزالک، بوگو، سیر، دانه زیره سیاه، کرفس و بومادران جزو بهترین‌ها هستند و شما می‌توانید با تهیه آن‌ به‌ روش‌های مختلف از این محصولات استفاده کنید. لازم است یادآور شویم جهت استفاده از بهترین عرقیات‌گیاهی برای هایپر تنشن و مقداری که باید روزانه از آن‌ها مصرف کنیم، صحبتی با پزشک خود داشته باشید.

 • چای ترش:

معمولا هر محصول طبیعی ترش مزه می‌تواند در پایین آوردن فشارخون موثر باشد که یکی از بهترین آن‌ها چای ترش است. چای ترش یک داروی گیاهی برای فشارخون است که حتی در شرایط اورژانسی نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

آزمایش‌های زیادی برای گرفتن نتیجه پایین آوردن فشارخون برای چای سبز انجام شده و نتیجه آن بسیار مثبت بوده است به‌گونه‌ای که افراد مصرف کننده چای سبز پس از مصرف روزانه چای سبز به مدت دو ماه فشارخونشان تا حد زیادی کاهش یافت.

عرقیات برای هایپر تنشن از جمله چای ترش جزو محصولات ادرار آور است که روزی یک تا فنجان از آن را می‌توان برای پایین آوردن فشارخون و همین‌طور حذف سدیم اضافی از خون استفاده کرد. نکته‌ای که در رابطه با چای سبز لازم است بدانید این است که اگر از داروهای کاهش دهنده فشارخون مصرف می‌کنید، در استفاده از این محصول گیاهی احتیاط داشته باشید.

 • تخم کتان:

درمان گیاهی فشار خون بالا عصبی با استفاده از تخم کتان به روش‌های مختلفی امکان پذیر است. شما می‌توانید از محصولات طبیعی و ارگانیک که در ساخت آن از تخم کتان استفاده شده مصرف نمایید و در برنامه غذایی خود بگنجانید تا فشارخونتان کنترل شود.

تخم کتان یک محصول عالی در تثبیت فشارخون است که به جز این، باعث حفظ سلامتی قلبی می‌شود و در کاهش کلسترول بد خون و بهبود بخشی تحمل گلوکز نیز مفید واقع شده است. توصیه پزشکان طب سنتی برای استفاده از تخم کتان جهت کاستن فشارخون این است که آن را به شکل آسیاب شده استفاده کننده زیرا تخم کتان جزو محصولاتی است که ممکن است بدون هضم شدن دفع شود.

 • زیرفون:

این محصول جزو داروی گیاهی برای فشارخون است که نه فقط در کشور ما بلکه در سایر کشورها نیز استفاده می‌شود؛ زیرا به جز خاصیت کاهش دهنده فشارخون، می‌تواند به عنوان داروی آرام‌بخش نیز مورد استفاده قرار گیرد و برای همین یک روش عالی برای درمان هایپر تنشن عصبی می‌تواند استفاده شود. زیرفون از آن محصولات گیاهی است که معمولا به همراه داروهای کاهش دهنده فشارخون و تحت نظر پزشک برای تعیین دز مورد نظر باید استفاده شود.

 • دارچین:

دارچین یکی از در دسترس‌ترین محصولات گیاهی است که برای کاهش فشارخون عصبی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. از این محصول می‌توان در چای، غلات و سایر غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده کرد تا فشار سیستولیک و دیاستولیک کاهش یافته و کنترل شود. دارچین برای تمامی افرادی که هایپر تنشن دارند مفید است مخصوصا مبتلایان به دیابت که می‌تواند در کاهش قند نیز مفید باشد.

 • زالزالک:

یک گیاه دارویی فوق‌العاده که با داشتن آنتی‌اکسیدان‌ها و همچنین ترکیبات طبیعی دیگر، می‌تواند سلامت قلب را تضمین کند و حتی برای فشارخون عصبی نیز مفید واقع شود. مصرف عصاره زالزالک نه فقط در کاستن فشارخون بلکه در بهبود بافت آسیب دیده و جریان خون نیز مفید خواهد بود و از آن‌جایی که مصرف آن ممکن است حالت تهوع در افراد ایجاد کند، بهتر است با سایر محصولات گیاهی و یا داروها تحت نظر پزشک استفاده شود.

به جز این گیاهان، ‌شما می‌تواند از عصاره زیره سیاه نیز برای کاهش کلسترول بد و پایین آوردن فشارخون استفاده کنید. گیاهانی همچون هل، بوگو، سیر و کرفس جزو محصولاتی هستند که برای درمان فشارخون عصبی می‌توانند مفید واقع شوند و شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید از سایر مزایایی که برای درمان بیماری‌های نهفته دارند نیز بهره‌ ببرید.

 

درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی و بهترین عرقیات برای فشار خون بالا

اگر تا اینجای مطلب را با دقت مطالعه کرده باشید برای درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی و بهترین عرقیات برای فشار خون بالا آشنا شده‌اید اما ما در این‌جا می‌خواهیم به شما بگوییم همه چیز محدود به گیاهان ذکر ‌شده که به روش‌های مختلفی از عصاره آن برای کاهش فشارخون مصرف می‌شود نیست، بلکه درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی دیگر نیز امکان پذیر است که ما در این‌جا چند نمونه آن را برایتان عنوان می‌کنیم تا در صورت بروز فشارخون و طبق توصیه پزشک بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

 • عرق بیدمشک:

عرق بیدمشک جزو آن محصولات عالی است که عرق آن برای کاهش فشارخون بسیار مفید است و شما به طرق مختلفی قادر به استفاده از آن هستید.

این عرق گیاهی طبیعی اگر به شکل ارگانیک تهیه شده باشد، به جز کاهش فشارخون می‌تواند باعث تقویت قلب شود و همین‌طور استرس و تنش را کاهش دهد. عرق بیدمشک دارای ویتامین‌های مختلفی است که همگی برای سلامت عمومی بدن مفید هستند و شما با مصرف آن می‌توانید از آن‌ها نیز بهره‌ ببرید.

 • عرق بومادران:

اثرات درمانی این گیاه به طور کامل برای افت فشارخون به اثبات رسیده است. عرق بومادران فشارخون سیستولیک و همین‌طور دیاستولیک را کاهش می‌دهد و جز محصولاتی با طبع گرم است. درست است که اکثر عرقیات گیاهی جزو روش‌هایی با عارضه کم برای درمان هایپر تنشن هستند، اما بهتر است برای مصرف عرق بومادران و سایر عرقیات با پزشک خود مشورتی داشته باشید.

 • عرق هل:

هل از محصولات گیاهی است که همه ما با آن آشنا هستیم و به روش‌های مختلفی از آن برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود.

کاهش و درمان گیاهی هایپر تنشن با استفاده از عرق هل امکان‌پذیر است و این گیاه جزو محصولاتی با طبع گرم است که نه فقط در کنترل و کاهش فشارخون بلکه در بهبود عملکرد قلب و عروق نیز می‌تواند مفید واقع شود. عرق هل دارای منیزیم و پتاسیم است و می‌تواند کلسترول خون را نیز تنظیم نماید.

 • عرق کرفس:

اگر به دنبال یافتن عرق داروی گیاهی برای فشارخون هستید، عرق کرفس می‌تواند انتخاب عالی برایتان باشد که برای کنترل فشارخون باید حداکثر روزانه یک لیوان و نه بیشتر از آن استفاده شود. عرق کرفس دارای ویتامین‌های مهم بدن است و اثرات آن برای کاستن فشارخون به اثبات رسیده البته به شرطی که از نمونه‌های کاملا طبیعی و ارگانیک تهیه شود.

 • عرق اسطوخودوس:

هر جایی که نامی از داروی گیاهی برای درمان بیماری باشد، اسطوخودوس یکی از آن‌هاست. عرق اسطوخودوس آنتی‌اکسیدان‌های مفید برای بدن دارد و یکی از خواص آن کاهش دهنده استرس است و به خاطر همین در درمان فشارخون عصبی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اگر دچار فشارخون هستید و به دنبال یافتن عرقیات برای هایپر تنشن هستید، حتما عرق اسطوخودوس را امتحان کنید.

 • عرق سیر:

خواص دارویی سیر که یکی از آن‌ها افت فشارخون است برای همه ثابت شده است و شما نیز اگر تاکنون از عرق سیر برای پایین آوردن فشارخون استفاده نکرده‌اید، توصیه می‌شود از عرق آن نه فقط برای تنظیم هایپر تنشن بلکه برای درمان سایر بیماری‌ها و مشکلات استفاده کنید زیرا عرق سیر دارای عنصرهای بسیار مفید برای بدن است.

 • عرق زیره سیاه:

زیره سیاه به تنهایی جزو گیاهان دارویی شفابخش است که شما می‌توانید برای کنترل و کاهش فشارخون نیز از عرق این گیاه استفاده کنید. عرق زیره سیاه باید به شکل مداوم مصرف شود تا نتیجه عالی در درمان هایپر تنشن و حتی کلسترول بد خون را شاهد باشیم. توصیه پزشکان طب سنتی برای مصرف عرق زیره سیاه، قبل از صرف غذاست.

 

چرا به‌جای سایر روش‌های درمانی باید از دمنوش برای فشار خون بالا استفاده شود؟

استفاده از دمنوش برای فشار خون بالا توصیه اکثر پزشکان است زیرا این روش‌ درمانی به جز عارضه کمی که دارد، می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن را نیز در کنار کاهش فشارخون تامین نماید. لازم است بدانید شاید با مصرف مداوم یک یا چند نمونه از انواع عرقیات گیاهی برای کنترل فشارخون، نتیجه مثبتی از آن نگرفته باشید که اغلب به‌خاطر بیماری یا مشکلی است که موجب افزایش فشارخون در بدن شده است.

گاهی دمنوش برای فشار خون بالا به تنهایی نتواند موثر باشد و باید در کنار آن از داروهای کاهنده فشارخون نیز استفاده شود و گاهی هم برای جلوگیری از افت بیش از حد خون نیاید از عرقیات گیاهی و داروهای کاهنده فشارخون به صورت هم‌زمان استفاده شود.

اگر قصد استفاده از هر روش درمانی برای کاهش فشارخون را دارید، نیاز است که فشارخونتان به صورت مداوم بررسی و کنترل شود. به این منظور می‌توانید یکی از فشار سنج‌های موجود در بازار را تهیه کنید.

به جز موارد ذکر ‌شده، سوال اصلی این‌جاست که چرا باید برای کاهش و کنترل فشارخون از دمنوش‌های گیاهی به‌جای سایر روش‌های درمانی استفاده کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت دمنوش‌های گیاهی به راحتی قابل تهیه هستند و حتی شما بدون نیاز به پزشک نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید البته که بهتر است برای یافتن علت فشارخون به پزشک مراجعه شود و سپس دمنوش مناسب برای درمان هایپر تنشن تهیه شود.

 

هشدارهایی برای درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی

جهت درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی باید به نکاتی مهم در این زمینه توجه کنید تا پس از مصرف آن‌ها دچار مشکل خاصی نشوید. عرقیات گیاهی و به‌زور کلی روش‌های درمانی گیاهی جزو مواردی هستند که شما بدون نسخه پزشکی نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، اما اگر بیماری خاصی دارید و یا جزو مادران باردار هستید به هیچ عنوان توصیه به مصرف خودسرانه عرقیات گیاهی نمی‌شود زیرا ممکن است عوارض جدی و خطرناکی برایتان داشته باشد.

از آن‌جایی که برخی از عرقیات گیاهی با داروهای کاهنده کلسترول خون تداخل دارند، اگر از این داروها مصرف می‌کنید، احتیاط کنید برخی از عرقیات گیاهی ممکن است باعث افت ناگهانی قند خون شوند. چنانچه به زخم معده مبتلا هستید نیز برای مصرف عرقیات گیاهی باید با پزشک مشورت کنید. لازم به ذکر است برخی از عرقیات گیاهی ممکن است باعث بروز دل‌درد و اسهال در افراد شوند مخصوصا کسانی که بیش از حد مجاز از انواع عرقیات گیاهی استفاده کرده‌اند.

چنانچه در دوران قاعدگی هستید و یا باردار هستید حتما برای مصرف هرگونه عرقیات گیاهی به متخصص مربوطه مراجعه کنید. چرا که گاهی اوقات مصرف برخی از عرقیات گیاهی ممکن است باعث سقط جنین شود.

اگر جزو افرادی با سلامت بدنی کامل هستید یعنی در واقع دیابت ندارید، باردار نیستید، زخم معده ندارید، به هیچ بیماری مبتلا نیستید، در دوران قاعدگی به سر نمی‌برید و در نهایت باردار نیستید، برای مصرف عرقیات گیاهی ابتدا مقدار کمی از آن را مصرف کنید تا اگر شاهد عوارض بودید مصرف آن را قطع کنید.

سخن پایانی

شما قطعا جزو افرادی هستید که به هر دلیلی قصد استفاده از عرقیات گیاهی برای درمان فشارخون دارید زیرا با این محتوا آشنا شده‌اید. اگر هایپر تنشن دارید، توصیه می‌کنیم به پزشک مراجعه کنید تا با آزمایش‌های لازم مشخص کند که چرا دچار فشارخون شده‌اید زیرا در این صورت می‌توانید از بهترین و موثرترین داروی گیاهی برای فشارخون استفاده کنید.

به طور کلی عرقیات که برای درمان هایپر تنشن استفاده می‌شوند شامل عرق زیره سیاه، اسطوخودوس، سیر، کرفس، هل، دارچین، بومادران، بیدمشک، زالزالک، تخم کتان، چای ترش و زیرفون است که شما برای کنترل بیماری فشارخون قادر به استفاده از آن هستید و در این‌جا به تک تک آن‌ها پرداخته شد.

بحث اصلی ما در این‌جا به درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی مربوط می‌شد و ما سعی کردیم، شما را با مواردی دیگر نیز آشنا کنیم که شامل چرا درمان هایپر تنشن توسط عرقیات گیاهی نسبت به سایر راه‌های درمانی بهتر است؟، درمان گیاهی هایپر تنشن عصبی با استفاده از برخی داروهای گیاهی، درمان هایپر تنشن با استفاده از عرقیات گیاهی و بهترین نوع عرقیات برای هایپر تنشن، چرا به‌جای سایر روش‌های درمانی باید از انواع دمنوش برای فشار خون استفاده شود؟ و در پایان هشدارهایی برای درمان هایپر تنشن با مصرف عرقیات گیاهی که باید جدی گرفته شود بود و امیدواریم مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس